پسری دارم 20ساله و دانشجو، فرزندم را از همان کودکی با آداب دینی همچون نماز و روزه و اخلاق اسلامی در حد توان خود آشنا نموده‌ام.

شماره: 
1195
ادامه سؤال: 
خوشبختانه تربیت درستی دارد نمازهایش را سر وقت و اغلب در مسجد می‌خواند. با افراد مقید به آداب دینی نشست‌وبرخاست دارد و خودش هم سعی در رعایت موازین دینی دارد. اما یک مشکل متأسفانه حل نشدنی دارد و آن هم این است که خوابش بسیار سنگین است و گاهی چندین بار هم که صدایش می‌زنی یا بیدار نمی‌شود یا اگر هم بیدار شود، باز هم خوابش می‌برد و بعضی اوقات هم باید صد بار صدایش بزنی با دست خودت بلندش کنی و کنارش بایستی که دوباره نخوابد آن وقت احتمال دارد بیدار شود. این مسئله سبب شده که بیشتر روزها در خواندن نماز صبح دچار مشکل شود برای اینکه بیدار شود به بقیه می‌سپارد که بیدارش کنند و یا ساعت را کوک می‌کند اما نه صدای ساعت و نه صدای اطرافیان بیدارش نمی‌کند، این مسئله خیلی من را آزار می‌دهد و می‌ترسم گناهش نابخشودنی باشد حتی گاهی سبب درگیری لفظی بین ما می‌شود اما همیشه می‌گوید باور کن دست خودم نیست، نمی‌دانم چکار کنم خیلی نگرانم و افسوس می‌خورم که چرا بچه‌ای که تا این حد سعی در رعایت آداب دینی دارد برای نماز صبحش این‌گونه دچار مشکل شود خواهش می‌کنم من را راهنمایی کنید که چکار باید بکنم که پسرم بر این مشکل چیره شود؟

تلاش شما برای تربیت اسلامی فرزندتان ستودنی است و مسؤولیت خود را در تربیت نیکوی فرزندتان به کار بسته‌اید. سؤال بیان‌کننده‌ی آن است که فرزندتان عمدی نماز صبح را ترک نمی‌کند، بلکه بر اثر فشار سنگین خواب برای نماز صبح بیدار نمی‌شود و تهدیدی که درباره ترک عمدی نماز وارد شده است شامل او نمی‌شود، همین شیوه‌ها را که در سؤال ذکر نمودید برای بیدار کردن او به کار ببندید، اگر بیدار نشد، هر زمانی که بیدار شد نمازش را بگزارد.
پیامبر(ص) فرموده است:
« مَنْ نَسِىَ صَلاَةً أو نَامَ عَنها فَلْيُصَلِّهَا إِذَا ذَكَرَهَا، لاَ كَفَّارَةَ لَهَا إِلاَّ ذَلِكَ»[متفق علیه].
(هرکس نمازش را فراموش کند یا از گزاردن آن خواب بماند، پس هرگاه یادش آمد[و از خواب بیدار شد] آن را بگزارد، کفاره‌یی برای آن جز گزاردنش نیست.
سعی کنید با او درگیر نشوید بلکه مهربانانه و با زبان خوش و دلسوزی با او صحبت کنید، تا مبادا برخورد نامناسب سبب بی‌توجهی او به مسائل دینی شود.
برخی از کارهایی که به بیدار شدن برای نماز صبح کمک می‌کنند؛ زود خوابیدن در شب، با وضو خوابیدن و خواندن آیة‌الکرسی و سوره‌های اخلاص، فلق و ناس؛ و به هنگام خوابیدن تصمیم قطعی داشته باشد که برای نماز صبح بیدار شود.

.:: جدیدترین ::.