دولت توافقی فلسطین سوگند یاد کرد

دولت توافقی فلسطین سوگند یاد کرد

 

 

دولت توافق ملي فلسطين ديروز در رام‌الله مقابل محمود عباس سوگند ياد كرد. 

 

در پي توافق فتح و حماس بر سر تشكيل وزارتخانه اسيران فلسطيني،‌ 17 وزير دولت توافق ملي فلسطين به رياست رامي الحمدلله و دو معاونش روز دوشنبه سوگند ياد كردند. 

بر اساس توافق‌هاي به دست آمده، رامي الحمدلله همچنين اداره وزارت اسيران را نيز برعهده خواهد داشت و رياض مالكي همچنان در پست وزارت خارجه خواهد ماند. 

بر اساس گزارش‌ها، اين مراسم بدون حضور 3 وزير حماس كه رژيم صهيونيستي اجازه عبور از كرانه باختري به آنها را نداده بود، برگزار شد. 

اكثر وزراي انتخابي از تكنوكرات‌هاي مستقل هستند. عمر اين دولت 6 ماه است و وظيفه‌اش زمينه‌سازي براي برگزاري انتخابات مجلس و رياست تشكيلات خودگردان فلسطين است. 

این درحالی است که اسماعیل هنیه نخست وزیر سابق دولت غزه روز دوشنبه از همه هم وطنانی که در طول حکمرانی حماس بر غزه به آنان بی حرمتی شده و یا حقی از آنان پایمال شده است عذر خواهی نمود.

اسماعیل هنیه با اشاره به اینکه جنبش حماس به منظور تشکیل دولت توافقی انعطاف و احساس مسئولیت ممتازی را از خود نشان داد افزود : آنچه امروز به آن دست یافته ایم عبارت است از گامی فراسوی جبران – تفرق و چند دستگی - گذشته و از دید ما امروز روزی است تاریخی که آن را به خاطر ملت و بحرانی که با آن مواجه است ، خلق کردیم.

نخست وریر سابق دولت قانونی فلسطین بااشاره به اینکه هرچند آقای ریاض مالکی از نظر حماس گزینه مناسبی برای پست وزارت خارجه به نظر نمی رسید ولی به منظور اتمام مصالحه و آشتی آن را پذیرفتیم.

هنیه در بخش دیگری از بیاناتش مسئولیتهای دولت توافق ملی را اینگونه برشمرد و افزود: مسئولیتهای سترگی بر دوش این دولت سنگینی می کند از جمله مهم ترین آن عبارت است از آبادسازی غزه و پایان دادن به تحریم های آن.

وی با اشاره به دیگر مورد اختلافی در حکومت جدید خاطرنشان نمود : قضیه " اُسرا" یکی از آن موادی بود که تا لحظه های پایانی اعلام حکومت توافقی مورد مناقشه و بررسی قرار گرفت و در نهایت طوری توافق نمودیم که حقوق اسرای عزیز پاس داشته شود.

این رهبر بلند پایه حماس در بخشی از سخنرانی اش که بیشتر جنبه تودیع داشت با اشاره به خدمات دولت حماس در غزه افزود: دولتی که در چند سال اخیر مسئولیت آن را در غزه برعهده داشتم ضمن محافظت بر «مقاومت» به فعالیت سیاسی نیز پرداخته است؛ علاوه بر اینکه توانسته ایم از مؤسسات دولتی و وزارتخانه ها به نحو احسن محافظت نماییم ، و همچنین در این مدت موفق شدیم علی رغم بحران هایی که دولت از آن رنج می برد مدیریتی شفاف و شایسته در همه بخشها به نمایش بگذاریم و در یک جمله توانستیم با وجود تحریم و محاصره اقتصادی زندگی آمیخته با حرمت و کرامت را برای هموطن فلسطینی فراهم نماییم.

بدون امتیاز