حفتر کیست؟

ترجمه: 
خالد محمدي
حفتر کیست؟

این روز‌ها در رسانه‌های خبری بین المللی نام حفتر بسیار به گوش می‌خورد. حال حفتر کیست و چرا در این زمان و مکان حساس در حالی که لیبیایی‌ها به تأسیس دموکراسی در کشورشان می‌پردازند، نمایان می‌شود؟ آیا حفتر نمونه‌ی سیسی خواهد بود؟ آیا دولت‌های غربی و عرب‌های خلیج او را اجیر کرده تا بهار عرب در لیبی را همانند مصر سرنگون کند؟
حفتر در اوایل انقلاب لیبی در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار ظاهر شد که علیه سیاست‌های سرهنگ معمر قذافی دست به اسلحه برد.
حال به تاریخچه‌ی این مرد مرموز بپردازیم:
خلیفه حفتر در سال ۱۹۴۹ دیده به جهان گشود و از قبیله الفرجانی لیبیایی است. وی جزو آن دسته افسران لیبی بود که در سال ۱۹۶۹ م علیه حکومت پادشاهی ملک ادریس السنوسی کودتا کرد و منجر به سقوط حکومت پادشاهی لیبی در‌‌ همان سال شد.‌‌ همان انقلابی که بعد‌ها قذافی خود را وارث شرعی آن دانست و نظام جمهوری کمونیستی جماهیری لیبی را تشکیل داد. حفتر در سال ۱۹۷۳ عازم مصر شد و در جنگ اعراب و اسرائیل در کنار نیروهای مصری برضد اسرائیل ‌جنگید. فراموش نشود در سال ۱۹۸۸ جنگی میان لیبی و کشور چاد به خاطر منطقه محل نزاع اوز رخ داد و منجر به حمله نیروهای لیبی و اشغال خاک چاد شد. که حفتر فرمانده  وقت نیروهای لیبیایی بود و بعد از خروج نیروهای لیبی از کشور چاد در سال ۱۹۸۸ حفتر از ارتش لیبی جدا شد و پناهندگی امریکایی را گرفت و تا سال ۲۰۱۱ در امریکا به سر می‌برد.
 البته روابط دوستانه‌ی خوبی هم با دستگاهی اطلاعاتی سی.‌ای.ای امریکا در مدت اقامتش در آنجا داشت. اما در سال ۲۰۱۱ حین شروع انقلاب لیبی به آن کشور بازگشت و نیروی قابل توجهی را در اطراف خود جمع و به وسیله کمک‌های غربی به مهره‌ی فعال و خطرناکی در لیبی تبدیل شد. لازم به ذکر است که حفتر رشد جماعت‌های اسلامیِ مسلح لیبی را خطری جدّی برای خود تلقی می‌کرد و بار‌ها سیاست‌های این جماعت‌ها را به شدّت مورد انتقاد قرار می‌داد. در سال ۲۰۱۲، ۱۵۰ افسر از ارتش لیبی توصیه کردند که خلیفه حفتر رئیس ستاد مشترک ارتش جدید لیبی شود، اما حکومت موقت وقت وی را نپذیرفت. در سال ۲۰۱۳ حفتر دوباره نمایان شد این بار پناه بردن به اسلحه‌های سبک و سنگین علیه حکومت موقت لیبی. با مصاحبه‌ی تلویزیونی که فعالیت حکومت لیبی را به تعلیق انداخت و نقشه راه جدید سیاسی را به آینده دموکراسی در لیبی اعلام کرد. درست همانند عمل نامشروع فرمانده کودتاچیان مصر (سیسی). و این روز‌ها شاهد جنگهاى داخلی در لیبی هستیم که نیروهای حفتر به طور علنی و رسمی علیه مخالفانش دست به اسلحه برده و تاکنون بیش از پنجاه کشته و مجروح بر جای گذاشته است.
 فراموش نشود حفتر با به قدرت گرفتن جماعت‌های اسلامی بویژه اخوان و.. به دستور غربی‌ها دقیقاً سناریوی کودتای مصر را اجرا می‌کند، اما با طعم لیبیایی!

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
کمال (مهمان)
1393/03/03

خدا امثالش را زیاد نکند

2
قنبر (مهمان)
1393/03/12

خداوند به حفترکمک کند وایشان را به راه راست هدایت کند