بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص آزادی چهار مرزبان ایرانی

آزاد شدن چهار مرزبان گروگان و بازگشت آنان به وطن، خبر مسرت‌بخشی در آغازین روزهای سال نو بود؛ هر چند که سرور ناشی از این خبر، از تلخی فقدان یار پنجم آنان چیزی نمی‌کاهد. جماعت دعوت و اصلاح ایران ضمن ابراز همدردی با بازماندگان گروگان شهید و آرزوی رحمت و مغفرت برای وی، موارد زیر را شایسته‌ی توجه می‌داند:

1. حقوق شهروندی و مطالبات مشروع مدنی و سیاسی، تنها باید با روشها و ابزارهای مدنی و مسالمت‌آمیز پیگیری شود. چرخه‌ی عقيم خشونت، تنها به بازتولید آن و پیچیده‌تر شدن وضعیت کمک می‌کند و بر این اساس، گروگانگیری و هر اقدام خشونت‌آمیز دیگری از بنیاد محکوم است.

2. در مقایسه با موارد مشابه سال‌های گذشته، شیوه‌ی مدیریت این رویداد از جهات مختلفی متفاوت بود و بالطبع به نتیجه‌ی متفاوتی منتهی شد. اعتماد مدیران به شخصیت‌های متنفذ محلی و مشارکت دادن ظرفیت جامعه‌ی مدنی در فیصله دادن موضوع، نشانه‌ی مثبتی از محوریت یافتن هر چه بيشتر تدبیر در تصمیمات مدیریتی است.

3. نقش ارزشمند شخصیت‌های مذهبي بلوچستان و در رأس آنان جناب مولوی عبدالحمید-حفظه الله تعالی- در به نتیجه رساندن تلاش‌ها، شایسته‌ی تقدیر است.

4. غلبه بر روندها و اقدامات خشونت‌بار، مستلزم غلبه بر گفتمان خشونت است و تحقق این مهم، دقت‌نظر همه‌ی تأثیرگذاران و تریبونداران، اعم از زمامداران، وُعّاظ و مبلغان، اصحاب رسانه و به ویژه مدیران و برنامه‌سازان رسانه ملی و وفاداری همگان به اصل محوری و خدشه‌ناپذیر «دگرپذیری» را میطلبد. متأسفانه برخي اتفاقات و اقدامات منطقه‌اي باعث تشديد تعصبات مذهبي در بين برخي از گروه‌ها گرديد و در داخل نيز افراد و گروه‌هايي با پیش گرفتن رویّه‌ای فرقه‌گرایانه و البته برخورد سليقه‌اي بعضي از مدیران با ابتدایی‌ترین خواسته‌های شهروندان اهل‌سنت، زمينه‌ساز دامن زدن به اختلافات مذهبي شده‌اند. جماعت دعوت و اصلاح ایران، ضمن تأکید مجدد بر نفی خشونت و ضرورت پیگیری مسالمت‌آمیز حقوق شهروندی و مطالبات مشروع مدنی و سیاسی، آرزومند روزی است که با گفتگوی شفاف زمامداران و مردم، سوء ‌تفاهم‌های موجود به حداقل ممکن تقلیل یابد.

جماعت دعوت و اصلاح ايران
٢٠-١-٩٣