همایش‌ سالیانه‌ی جماعت در سیستان و بلوچستان برگزار شد

همایش‌ سالیانه‌ی جماعت در سیستان و بلوچستان برگزار شد

همایش‌ نوروزی اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

مطابق سنتی همه‌ساله، جمع کثیری از اعضا و هواداران جماعت در استان سیستان و بلوچستان در آستانه‌ی سال نو در دل مساجد و طبیعت به استقبال سال نو رفتند. 

جمعی ۱۰۰ نفره برگرفته از برادران ایمانی زاهدان، سراوان و چابهار و سرباز در کنار دوستانی از ایرندگان از تاریخ ۲۹ اسفندماه تا ۲ فروردین ۹۳ در مسجد جامع ده قلعه ایرندگان در نزدیکی رودخانه‌ی دل انگیز این بخش جمع شدند و طی ۳ روز زندگی جمعی در ضمن انجام عبادات و ذکر و نیایش به هم‌اندیشی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و دینی پرداختند. علمای برجسته‌ی منطقه در جمع برادران حاضر بودند و با روحیه‌ی سرشار از مهر و عطوفت به ابراز احساسات می‌پرداختند و برگزاری چنین دوره‌هایی را جهت رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی منطقه ضروری می‌دانستند. 

درسهایی که در این دوره مورد مدارسه قرار گرفت عبارت بودند از: تفسیر قرآن مجید توسط حافظ عبدالباسط مرادزهی، اخلاق اسلامی توسط عبدالله موحد مهمان افتخاری دوره، فقه اختلاف توسط مولوی یوسف ارباب، مبانی فکری جماعت دعوت و اصلاح ایران توسط عبدالغفور گردهانی، چشم‌اندازی به خاورمیانه و انقلابهای عربی توسط برادر عبدالله سعیدی.. و البته اساتید ارجمند دیگری همراه بودند که به علت ضیق وقت و فشردگی برنامه‌ها امکان استفاده از آنان فراهم نشد. 

به منظور استفاده‌ی حاضران دوره از طبیعت رودخانه‌ی ایرندگان برنامه‌ی بازدید از رودخانه و روستای دادکان و نیز کوهپیمایی در ضمن دوره برگزار گردید که برنامه را فرحبخش ساخت. در ضمن برنامه سرودهای دل‌انگیزی توسط نوجوانان و برادر دینی عبدالستار پایدار اجرا شد که مورد توجه قرار گرفت. در ضمن مجری شاعر برنامه، یاسین پس کوهی در زمینه‌های مختلف به اجرای اشعار به زبان محلی پرداخت. 

۲ میزگرد هم اندیشی تحت عنوان حقوق شهروندی و اعتیاد برگزار شد که با مشارکت و توجه حاضران همراه بود. در ضمن بحثی در مورد توجه به زبان مادری بلوچی و آخرین تحولات در این زمینه توسط مهراب امرا ارایه گردید. نقطه‌ی قابل توجه دوره، حضور جمعی ۳۰ نفره از نوجوانان بود که در شبهای دوره با ارایه سخنرانی مورد داوری هیئت داوران قرار گرفتند و در اختتامیه به آنان جوایزی تقدیم شد. 

دوره در روز دوم فروردین ماه با سخنان و توصیه‌های مولوی یوسف ارباب، تقدیر و تشکر از مردم شریف و علمای برجسته‌ی ایرندگان، قدردانی از اساتید و مجریان دوره، اهدای جوایز مسابقات سخنرانی نوجوانان و دعای پایانی توسط  مولانا موحد به پایان رسید.