آموزش به‌ زبان مادری حقّ قانونی فرزندان ماست- دبیر پاوه‌ای

آموزش به‌ زبان مادری حقّ قانونی فرزندان ماست- دبیر پاوه‌ای

کارگاهی آموزشی با حضور مؤلفان کتب درسی دینی و قرآن، دبیران و آموزگاران سطح شهرستان پاوه برگزار و در آن بر حقّ قانونی آموزش به‌ زبان مادری تأکید شد. 

در کارگاهی آموزشی که‌ به مناسبت کندوکاو کیفیت کتب درسی هدیه‌های آسمانی و قرآن مدارس در روز یکشنبه 18 اسفندماه‌ 92 برگزار در محل سالن برگزاری همایشهای اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه‌ شد، عرفان زمردی از دبیران شهرستان و سرگروه آموزشی متوسطه‌ی این کتب، در سخنانی گفت: «با توجه به شرکت همکاران در نشستهای مختلف تخصصی مثل این گردهمایی در مرکز و سایر استانها که در آن شنونده‌ی محض بوده‌ایم، از حضور مؤلفان درخواست داریم که با سعه‌ی صدر این بار ابتدا آنان شنونده باشند، سپس ما هم همان شنونده‌ای خواهیم شد که بوده‌ایم.»

وی در سخنانش درباب ضرورت آموزش به‌ زبان مادری گفت: این حق طبیعی و قانونی فرزندان ماست که با زبان مادری خود تحصیل کنند و از مسئولان فرهنگی کشور درخواست کرد که بیش از این فرزندان ما را از این حق محروم نکنند.

وی در ادامه‌ی سخنان خود را با این مقدمه که این مهمانان درحد توان خود به چاره‌اندیشی دغدغه‌های ما بپردازند و همچنین پیامرسان صالحی در رساندن پیامهای ما به مسئولان فرهنگی کشور بویژه در آموزش و پرورش باشند، به بیان انتقاداتی پرداخت و گفت: «با توجه به تدریس کتب ویژه‌ی اهل سنت در مقاطع مختلف درسی، متأسفانه در مرحله‌ی کنکور نه اینکه سؤالی از این کتب طرح نمی شود، بلکه از دروسی که جزو برنامه‌ی درسی آنان محسوب نمی‌شود، سؤالاتی طرح می‌گردند(این درحالی است که برای اقلیتهای دینی سؤالات اختصاصی طرح می‌گردد.)

 وی در انتقاد به کیفیت پایین چاپ کتب ویژه و تأخیر در تهیه‌ی آنها، افزود: این کیفیت و تأخیر به اندازه‌ای است که تا این تاریخ هنوز این کتب در دسترس دانش‌آموزان قرار نگرفته است. وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع‌های مطرح در این کتب اشاره و اصافه‌ کرد: موضوعاتی دراین کتب ویژه، گنجانده شده که گاهی نه تنها ویژه نیستند، بلکه مطالبی عمومی‌اند و گاهی این مطالب در اولویت ویژه بودن برای این دانش‌آموزان قرار ندارند. وی به مواردی مشخصی دراین رابطه از کتب اشاره کرد.

وی در ادامه‌ به‌ در دسترس نبودن این کتابها در سایت تألیف کتب درسی آموزش و پرورش اعتراض کرد و تأکید کرد که‌ در معرفی شخصیتهای قرآنی بهتر است جهت ایجاد انسجام ملی و وحدت واقعی به شخصیتهای سایر اقوام اشاره گردد، در این راستا به پرفسور مظفر پرتوماه مترجم، مفسر قرآن و از دانشمندان برجسته‌ی هسته‌ای که به مدت 30 سال در ناسای آمریکا مشغول به کار بود، اشاره کرد. 

وی در پایان سخنانش گفت: دغدغه‌ی ما وحدت ملی و اسلامی است که‌ این وحدت و همگرایی با شعار و برگزاری همایش و گردهمایی بدست نمی‌آید، بلکه یک فرمول ساده دارد و آنهم برادری و برابری که‌ این دو، دو روی یک سکه‌اند که اگر یکی از آنها محقق گردد اتوماتیک‌وار، آن دیگری به معنای واقعی، تحقق می‌یابد.

در این کارگاه‌، نماینده‌ی مؤلفان کتب درسی نیز در سخنانی با اشاره به این موضوع که تمامی مشکلات ما ازجهل است و تنها با علم و دانش می‌توانیم برآن ظفر یابیم، گفت: ان شاء الله ما پیامبران صادقی درخصوص مشکلات و دغدغه‌های موجود در این منطقه باشیم و در اولین ساعات حضور خود در دفتر تألیف و برنامه‌ریزی کتب درسی، این خواسته‌ها را بدون کم و کاست مطرح می‌کنیم.

همچنین در این کارگاه‌، از سوی سرگروه آموزشی متوسطه‌ی شهرستان پاوه‌، کتابی به‌ رسم یادبود و الگوگیری، تحت عنوان «آموزش زبان کوردی مدارس سوئد» که به‌ وسیله‌ی یکی از روشنفکران مسلمان تألیف شده است، به‌ هیأت مهمان اهدا شد.

آموزش به‌ زبان مادری حقّ قانونی فرزندان ماست- دبیر پاوه‌ای
آموزش به‌ زبان مادری حقّ قانونی فرزندان ماست- دبیر پاوه‌ای
آموزش به‌ زبان مادری حقّ قانونی فرزندان ماست- دبیر پاوه‌ای
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
فاتح سعیدی (مهمان)
1392/12/20

سلام به کاک عرفان آگاه وهوشیار عزیز دبیر محترم پاوه ای برای شهامت وفهم قابل توصیف وتقدیرت .سخن دل همه ئ ما اکراد وسایر اقلیتها را بی باکانه بیان کردی وتا ثابت وعیان گردد که هستند دبیرا ن ومعلمان آگاهی که حقوق را به خورد وخواب و قوت ونان تعبیر نمی کنند وزندگی را در رسیدن به آنها معنا نمی نمایند و ارزشهای والاتر وحقوق فراتر از ان را در دور نمای رویاهای خویش دارند .سپاس برای همت والایت .

2
رهگذر (مهمان)
1392/12/22

باسلام و عرض خسته نباشید به شما زحمتکشان سایت ودستمریزاد به برادر بزرگوار واندیشمندم کاک عرفان عزیز،براستی ثابت کردی که دغدغه تو دغدغۀ انسانی است، بنده که خود درآن جلسه حضور داشتم میدیدم که حاضرین آن محفل با چه ولع و دقتی به تک تک سخنان ایشان گوش دل می دادند، وچه ابراز احساساتی می کردند.سخنانت به حق ومنطقی بودند، شاید ترتیب اثری ندهند ولی به خود می آیند که این کشور و ملت به هر سویی که آن ها بخواهند نخواهد رفت.این کشور مال شیعه وسنی و کورد وعرب وفارس و لر و ترکمن وگیلکی وبختاری و.....است. واین حق مصرح قانون اساسی این مملکت است که تمام اقوام باید با زبان و آیین و آداب خود زندگی کنند.شاید عده ایی نان به نرخ روز بخور هم دراطرافشان باشند. که برایشان به به وچه چه کنند ولی آن افراد قرداکه ورق برگشت دیگر با اونا کاری ندارند.یکی از مهمانان درپاسخ به سخنان کاک عرفان میگفت مانباید چیزی بگوییم که موجب تفرق و جدایی باشد. بنده عرض می کنم جناب نباتی آنچه که شما مشغول اجرای آن هستید باعث تفرق و جدایی است. همانطور که در متن این خبر هم موجود است. وحدت با تک صدایی بوجود نمی آید. وحدت یعنی برابری درهمه زمینه ها. درکجایی تاریخ شما می بینید که وحدت را به معنای نادیده گرفتن خواست و نیاز دیگری و اجرای برنامه و مرام و مسلک خود.بنده رای بارچندم به شما عزیزان سایت دستمریزاد عرض می کنم بخاطر پوشش خبری این موضوع وخسته نباشید به آقای زمردی که با بیانات سنجید و منطقی خود ما و دیگران را رافراز نمودند.