جنگ خطرناک و پرهزینه‌ی اردوغان علیه شبکه‌ی زیرزمینی «گولن»

جنگ خطرناک و پرهزینه‌ی اردوغان علیه شبکه‌ی زیرزمینی «گولن»

روزنامه‌ی «گاردین» انگلیسی در گزارش یکی از خبرنگارانش که در وبسایت الکترونیکی آن منتشر شد، از نفوذ سرسام آور «جنبش گولن» در دستگاه‌های پلیس ترکیه پرده بر داشت. 

گزارش با گواهی افسری بنام «ترکر یلماز» شروع شده که نامبرده می‌گوید: زمان زیادی از آموزش او در دانشگاه پلیس نگذشته بود که متوجه تلاش‌های این شبکه شدم، پست‌های خوب و درجه‌های بالا و دست یافتن به رتبه‌های بالا‌تر، همه و همه بستگی دارد به میزان اخلاص و وفاداری برای شبکه‌ای اسلامی و پیچیده که مرکز آن در ولایت پنسیلوانیای آمریکاست. 

این پلیس در اظهاراتش افزود: این شبکه، هر سرباز تازه‌ای را مرتب زیر نظر دارد، به پلیس‌های پایبند به نماز و روزه و همچنین غیر مشروبی، رتبه‌هایی از ۱ تا ۵ در نظر گرفته شده است. رئیس جنبش گولن که در تبعید – اختیاری – در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است برای هر سربازی نشانه و پرونده‌ای جداگانه‌ تشکیل داده است. 

یلماز نحوه‌ی فعالیت و تبلیغ جنبش گولن در بین پلیس‌ها را توضیح داده و می‌گوید: همه چیز از مدرسه‌های ویژه‌ی تربیت پلیس شروع می‌شود، ناگهان روزی تو را برای افطار یا شام به منزل یکی از دوستان مشخصی دعوت می‌کنند یا تو را به مطالعه‌ی کتاب معینی تشویق می‌کنند. 

این افسر می‌گوید: روزی تعدادی از این پلیس‌های گولنی نزد من آمده و خواستار همکاری من با آنان شدند که من در کمال احترام خواسته‌ی آنان را رد کردم، اینگونه جلسات و ارتباط‌ها به مرور زمان، نظم بیشتری به خود می‌گیرد، کافی است که در مدرسه‌ی تحت اشراف آن شبکه به تحصیل بپردازی و از لحاظ مالی مشکل داشته باشی، آنان بلافاصله مقدمات اقامت در آنجا را برایت فراهم می‌نمایند مثلاً وعده‌های غذایی و مسکن رایگان و... را در اختیارت قرار می‌دهند، کافی است به جمع آنان بپیوندی که زندگی‌ات از این رو به آن رو شده و – ناخودآگاه - مقررات آنان را اجرا خواهی نمود و پس از فارغ‌التحصیل شدن نیز می‌توانی در هر یک از بخش‌های پلیس استخدام شوی. 

گزارش مذکور می‌افزاید قدرت و نفوذ واعظ دینی سالمند – فتح الله گولن – در سیاست ترکیه بسیار تأثیرگذار و سرنوشت‌ساز است. 

نخست وزیر ترکیه رجب اردوغان، پس از هیاهوهای اخیر مبنی بر رسوایی‌های دسامبر گذشته که دولت و نزدیک‌ترین افراد به او بدان متهم شدند، جنگ تمام عیاری را علیه فتح‌الله گولن و جنبش وابسته به او اعلام کرده است. 

اردوغان با سرسختی تمام از خود واکنش نشان داد و دستگاه پلیس را از هزاران افسر – وابسته به این شبکه – پاکسازی نمود، و اعضای دادستانی مرتبط با جنجال‌های اخیر را مورد بازجویی قرار داده و نظارت‌هایش را بر قوه‌ی قضائیه افزایش داد. 

اردوغان دو هفته پیش به رهبران اتحادیه‌ی اروپا، گفته بود که نبردش با «گولن» نبردی است حیاتی و سرنوشت‌ساز. 

گزارش گاردین به نقل از یکی از مسؤولان اتحادیه‌ی اروپا نوشته: هوس نابودی دولت موازی – جنبش گولن – به شدت بر اردوغان چیره شده است. 

گزارش مذکور افزوده که مدتهاست در ترکیه شایع شده که شبکه‌ی گولن دارای نفوذ بالایی بوده و در دستگاههای قضائی و امنیتی از چنان نفوذی برخوردار است که غیر قابل پیگرد می‌باشد و روزنامه‌نگار تحلیلگر، «احمد سیک» تنها بخاطر نگارش کتابی در این باره بازداشت و زندانی شد، و همین برخورد با «حنفی افسی» فرمانده‌ی سابق پلیس شد، البته این برخورد‌ها و بازداشت‌ها زمانی بود که اردوغان و گولن هم‌پیمان بودند. 

در سال ۲۰۰۹ سفیر وقت ایالات متحده‌ی آمریکا در آنکارا، جیمس جیفری، در تلگرافی به وزارت خارجه‌ی کشورش نوشت: محال است ثابت شود که پلیس ملی ترکیه در قبضه‌ی جنبش گولن است ولی در ترکیه کسی نسبت به این امر تردید ندارد. 

البته یلماز و کسانی دیگر از افسران پلیس نفوذ بالای دینی و آموزشی و سیاسی جنبش گولن را به روزنامه‌ی گاردین مورد تأکید قرار دادند. 

این گزارش، گواهی و اعتراف «اوغوزخان» را که بیش از ۷ سال در پلیس استانبول کار می‌کرده نقل نموده، او می‌گوید: این جنبش، پیچیده و خطرناک است، و نسبت به کسانی که مانند این حزب رفتار و زندگی نمی‌کنند تبعیض قائل است، من با چشمان خود دیده‌ام که چگونه اشتباه کننده و جنایتکار در داخل و خارج پلیس را با یک چشم نگاه کرده و با یک چوب تنبیه می‌نمایند. 

 «اوغوزخان» در اعترافاتش همچنین می‌گوید که تصمیم گرفت به بخش‌های دیگر پلیس از جمله بخش اطلاعات محرمانه و مبارزه با ترور و جرایم منظم، منتقل شود ولی موفق نشد، چرا که عضو جنبش گولن نبود. 

افسر «یلماز» در ادامه‌ی اظهاراتش می‌گوید: اگر از یکی از طرفداران گولن بپرسی چگونه موفق شدی در بخش اطلاعات محرمانه استخدام شوی؟ در جواب می‌گوید: نماز خواندم و سپس استخدام شدم. 

یلماز در بخش دیگری از اعترافاتش می‌گوید: دوستانی داشتم هرچند بر شش زبان زنده جهان تسلط داشته و از بالا‌ترین امتیاز برخوردار بودند ولی باز در بخش نگهبانی مراکز پلیس بکار گرفته شدند و در مقابل کسانی بودند که هرچند از صلاحیت‌های کمتری برخوردار بودند ولی در پست‌های بالاتری بکار گرفته شده‌اند، تنها به دلیل ارتباطشان با جنبش گولن نه چیز دیگر. 

گزارش گاردین می‌گوید: آنچه در ترکیه و خارج آن شایع است این است که جنجال‌های اخیر مبنی بر اختلاس در دولت آقای اردوغان، که ساخته و پرداخته‌ی جنبش گولن بوده، احتمال دارد صحت داشته باشد، بدلیل نوع معلومات و اطلاعاتی که به دستور آن شبکه جمع‌آوری شده است. 

بنا به گزارش مذکور، دیدگاه‌ها نسبت به اردوغان در ترکیه و خارج آن این است که او نه تنها در نظر دارد این روحانی دینی – فتح‌الله گولن و شبکه‌ی پیچیده‌اش را برچیده، بلکه خواستار ریشه‌کن نمودن هرگونه اختلاس در کشور است. 

تعداد کثیری از افسران، از اقدامات اخیر اردوغان مبنی بر پاکسازی در درون دستگاههای پلیس استقبال نموده‌اند ولی در عین حال بر این نکته تأکید می‌کنند که این کار باعث مشروعیت بخشیدن و یا سرپوش گذاشتن بر پرونده‌های اختلاس نشود. 

یلماز در این باره می‌گوید: طبعاً من خواستار مجازات انسان‌های فاسد و اهل اختلاس هستم و هرگز از اختلاس دفاع نمی‌کنم ولی – متاسفانه – این پرونده‌ی مبارزه با اختلاس مدتهاست که مردم در انتظار رسیدگی به آن به سر می‌برند. 

آقای یلماز می‌افزاید: دولت از این موضوع – پرونده‌سازی‌های اخیر – اطلاع کافی داشت، و این دولت اردوغان بود که در درجه‌ی اول این شبکه را در درون خود جای داده و آن را یاری کرد و نفوذ آن در دستگاههای دولتی همزمان بود با پیروزی اردوغان، - که به نظر من – کمک به این شبکه از اشتباهات بزرگ دولت کنونی ترکیه محسوب می‌شود. 

آقای اوغوزخان از خوشحالی وصف ناپذیر همکارانش در پلیس نسبت به اقدامات اخیر آقای اردوغان و پاکسازی این دستگاه از این شبکه، می‌گوید و درباره‌ی ضرورت این پاکسازی می‌افزاید: ما همگی در محیط کار و اداره‌مان احساس خطر می‌کردیم، اگر چه با خود می‌گفتیم شنود مکالمه تلفنی تک تک افسر‌ها از لحاظ فنی شاید ممکن نباشد ولی در عین حال در هر دقیقه و ساعتی نگران تجسس و شنود مکالمات تلفنی امان از طرف این شبکه مخوف بودیم. 

وی درباره‌ی طبیعت اقدامات اردوغان می‌گوید: این تغییرات مورد نظر آقای نخست وزیر ریشه‌ای و اساسی به نظر می‌رسد، چرا که تسلط حزب عدالت و توسعه در ۱۰ سال گذشته با همکاری و هم پیمانی جنبش گولن که از تشکیلات بزرگ و ثروت و نفوذ فراوان برخوردار بوده است، نفوذ این شبکه در دولت و قوه‌ی قضائیه طوری بود که هر کس از جنبش گولن انتقاد می‌کرد بلافاصله مجازات می‌شد مانند روزنامه‌نگار «سیک» که به عضویت در شبکه‌ی ناسیونالیستی متهم شد. 

او و همکارانش در چند ماه پیش، کانال‌های ارتباطی به هم‌پیوسته‌ای را فاش کردند که در صدد کودتا علیه حزب عدالت و توسعه‌ (AKP)است، این روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۲ از زندان آزاد شد ولی دادگاهی او همچنان ادامه دارد. 

این روزنامه‌نگار بر این باور است که جنگ بین شبکه‌ی گولن و دولت به این زودی‌ها به پایان نمی‌رسد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
زانا شریف قادری (مهمان)
1392/12/04

آفرین بر اردوغان که قاطعانه موانع راه حق و حقیقت را حکیمانه ازد راه برداشته و در فکر پیشرفت کشور خود در تمام زمینه هاست.امیدوارم که خدا او را توفیق دهد و توطئه ها را خنثی نماید.

2
جمشید (مهمان)
1392/12/04

مبارزه با فساد از هر نوع ودر هر مقطعی باعث می شود که عده ایی به مخالفت با این مبارزه برخواسته وعلیه آن اقدام کنند.چرا که منافع آن ها به خطر افتاده و چه بسا برای پیروزی در این کش و قوس به بحران آفرینی های پیچیده نیز دست بزنند که نمونه واقعی آن همین رسوایی دستگاهای امنیتی و پلیسی ترکیه می باشد.در دوطرف این بحران آن سمتی به پیروزی می رسد که برحق بوده و استقامت بیشتری داشته باشد.