بیانیه‌ جماعت دعوت و اصلاح ایران در آغاز سی و ششمین بهار انقلاب

سی و پنج سال از پیروزی انقلاب اسلامی ضد استبدادی و ضد استعماری ملت بزرگ ایران در جستجوی تحقق آزادی، کرامت انسانی و استقلال کشور سپری شد و بهار سی و شش سالگی آن در شرایطی آغاز شد که طیف دعوت‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز پیروزی انقلاب اسلامی از تنوع و گستردگی ویژه‌ای برخوردار بود.
ملت ایران در روند 35 ساله‌ی گذشته‌ی انقلاب، فراز و فرود‌های مختلفی را از سر گذرانده‌ است و امروز همگان نیک می‌دانند، تحقق اهداف اولیه‌ی انقلاب درگرو اجرای کامل اصول قانون اساسی و تداوم امیدوارانه‌ی حرکت اصلاحی با تأکید بر مشارکت ایجابی گروه‌های اجتماعی و سیاسی کشور است.
بدون هیچ‌گونه اغراق و سیاه‌نمایی، بایستی بپذیریم که در هشت سال گذشته، به هر دلیل، با در پیش گرفتن سیاست‌هایی کمتر اندیشیده شده در بخش اجرایی، کشور با مشکلات متعددی مواجه شد.
ملت فهیم ایران و نیروهای سیاسی کشور، با درک وضعیت ایجاد شده، و هم‌راستا با سیاست کلان اعلام شده‌ی نظام، زمینه را برای تحقق یک حماسه سیاسی فراهم دیدند و با انتخاب دیگری از جنس «اعتدال»، ضمن اعلام عدم رضایت از وضع موجود، اراده کردند تا سیاست و قدرت را به مسیر درست خود بر محور حقوق شهروندی وتحقق مصالح ملی بازگردانند.
در حال حاضر، با موفقیت‌هایی که دیپلماسی دولت تدبیر و امید در عرصه‌های جهانی به دست آورده است، این امیدواری جلوه‌گر شده است تا با عادی شدن امور در کشور، مشکلات اجتماعی و اقتصادی نیز کاهش یابند و جامعه ایرانی به تحقق کامل حقوق شهروندی، فارغ از تفاوت‌های طبیعی مذهبی، زبانی و قومی نزدیک‌تر شود و به اصول قانون اساسی، متناسب با شأن و عزت ملت ایران جامه‌ی عمل پوشانده شود.
بدیهی است گام اول در حل مشکلات، پذیرفتن اصل وجود آن‌ها و در مرحله‌ی بعد، اراده جدی معطوف به حل و مدیریت آن‌ها در بستر یک فضای مسالمت‌آمیز است. جامعه‌ی ایران، به عنوان کشوری با قدمت تاریخی که از فرهنگ‌های اسلامی، باستانی و جهانی متأثر است، شایسته‌ی مقام و موقعیت بسیار بالاتری در میان ملل جهان است. رسیدن به چنین موقعیتی، مستلزم حل مشکلات اقتصادی، تأمین رفاه، برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی، مشارکت سیاسی، مدنی، دمکراتیک و قانونمند همه طیف‌ها در حیات سیاسی کشور است. از دیگرسو، لهیب آتش اختلافات فرقه‌ای و مذهبی، منطقه‌ی خاورمیانه و کشورهای پیرامون ما را با تهدید جدی مواجه نموده است؛ در چنین شرایطی استحکام هر چه بیشتر پایه‌های اخوت و برادری در داخل و تقویت روابط با دنیای اسلام، جایگاه ایران را به عنوان پرچم‌دار امت واحده بیش از پیش تعمیق خواهد بخشید.
جماعت دعوت و اصلاح ایران، ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به تمامی هم‌وطنان، شکوه، عزت و سربلندی هرچه بیشتر کشورمان را از خداوند بزرگ مسئلت دارد و به سهم خود می‌کوشد تا در جهت تقویت هرچه بیشتر اخوت و برادری، رفع مشکلات و تحقق حقوق شهروندی گام بردارد.
جماعت دعوت و اصلاح ايران
٢٧-١١-٩٢

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عباس عباسی (مهمان)
1392/12/01

ازبیانیه وزین واعتدال گرایانه جماعت کمال سپاسگزاری رادارم

2
سید (مهمان)
1392/12/09

متاسفم

3
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/01

ای خدا بالاخره شما کدوم طرفی هستید با ملت یا با دولت تا کی چابلوسی

4
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/03

چه عجب یک نظر ی که موافق خودتان نیست نشان دادید احتمالا اهداف سیاسی دارید

5
آشنا (مهمان)
1392/12/06

بر مسئولین سایت در امور ویرایش ، بازخوانی ، بررسی ونقد نظرات ارسالی به سایت ،انتقاد شدید وارد است.چندین مورد بدون بررسی
مطالب را نمایش داده اند که در آن مسائل تنش زا ،غیر ضروری ،حتی هتاکی بازدید کنندگان در آنها مشاهده شده یا تکرار یک نظر نمایش داده شده ،نمونهِ ذیل در نظرات 3و4و5 که این عمل گویای آن است در بررسی ونقد واصلاح مطالب بی توجه و کاملا اهمال وسهل انگاری می شود .بنده نقدهایی درهمین راستا از قلم دیگران در سایت مشاهده نموده ام وبسی جای تاسف است . امید است دراین بابت دقت بیشتری به عمل آورند.همانا ما غیر از اصلاح چیزی نمی طلبیم .توفیق را ازخدا می طلبیم .

6
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/03

چه عجب یک نظر ی که موافق خودتان نیست نشان دادید احتمالا اهداف سیاسی دارید

7
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/03

چه عجب یک نظر ی که موافق خودتان نیست نشان دادید احتمالا اهداف سیاسی دارید

8
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/03

بابا بس کنین اونا دارن ما رو میکشن اونوقت شما...واقعا که...

9
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/03

واقعا فلسفه اصلی این بیانیه چیست؟
چه توجیه دینی و دلیل عقلانی برای اینکار خود دارید؟

"جماعت دعوت و اصلاح ایران، ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی"

10
نایب قدرت (مهمان)
1392/12/07

با سلام بر همه دوستان

نظرات فوق نشان دهنده این حقیقت است که امت اسلامی و تک تک افراد آن نیازمند تجدید و اصلاح در نگرش خود هستند. متاسفانه از آنجائیکه اکثریت مسلمین دینداری را فقط به ارث برده اند و در دینداری خود مطالعه و تحقیق نکرده اند، به صورت دیمی رشد کرده و بر اساس تاثیرات حال و هوای محیط خود مذهبی را برگزیده اند که تقلیدوار گرد آن می چرخند و گویا نمی خواهند به هیچ طربق از آن پیله ی تندیده بیرون آیند و خورشید حقیقت را ببینند.
با کمال تاسف بسیاری از مسلمین همراه با عبادات عادتی خود کینه و حسد و نفرت را هم در دامان پرورانده و به آن خو کرده اند که به محض ایجاد فضای آزاد نقد و بررسی، بلافاصله گارد گرفته و به مواضع دیگران می تازند. این نوعی بیماری روانی-مذهبی است که دامنگیر ما شده است. چرا در درون و در قلب ما فضائی ایجاد نشده که در صورت قرار گرفتن در فضای آزاد فکری و سیاسی، از این فرصت بهره ببریم و در کنار نقد و انتقاد دوستانه و خالصانه، به ارائه راهکار و نصایح دینی پرداخته و خیرخواه و دلسوز هم باشیم؟ چرا از این رویکرد بی بهره ایم؟
نگرش مومنانه به انقلاب اسلامی ایران از سوی اهل سنت میانه رو و پیرو واقعی الله و رسول الله این است که در کنار هزاران انتقادی که بر مجریان و رهبران و دول این کشور وارد می داند، این انقلاب را مال خود می داند. شاید این ادعای ما اهل سنت برای برخی دوستان عجیب به نظر برسد اما این یک واقعیت است که اهل سنت برای به بار نشستن اسلام در این کشور، بهای سنگینی را پرداخته و این حق اوست که انقلاب اسلامی را مال خود و متعلق به خود بداند و علیرغم تمامی نامردیهای که در حق اهل سنت شده، از انقلاب اسلامی دفاع و پشتیبانی کند. اجازه بدهید از دنیای کفر مثالی بزنم تا شاید بیدار شویم:
در امریکا دو حزب اصلی(جمهوری خواه و دموکرات) وجود دارد که ظاهرا برای به دست آوردن قدرت در همه ی عرصه ها با هم به رقابت بر می خیزند. گاهی چنان تند و خصمانه به جان هم می افتند که ما به طور ساده لوحانه باورمان می شود که جنگ واقعی در میان این دو حزب وجود دارد. اما کاملا در اشتباه هستیم. آنها با وجود همه ی تفاوتها و تضادها، همواره خود را امریکایی و مدافع قدرت و سلطه آمریکا بر دنیا می دانند و هر گاه موجودیت کشورشان به خطر بیفتد، تمامی اختلافات را کنار گذاشته و به حفظ موجودیت کشورشان می اندیشند. در سیاست کلی با هم هستند و هیچ گاه وطن شان را به دیگران نفروخته اند. می دانید و می بینید.
آیا امت اسلامی شعورش از شعور دیگران کمتر است؟ آیا این امت شایسته این اتحاد نیست؟ در حالی که دین ما به طور شفاف و صریح بر وحدت مذاهب با وجود اختلافات تاکید داشته و فتنه را گناه کبیره می داند.
در تاریخ اسلام جنگهای زیادی بین مذاهب در گرفته و هزاران نفر قربانی این جنگها شده. اختلاف هست و وظیفه ما کم کردن آن و نزدیک کردن مسلمین به هم است و باید دانست که اجر الهی هم در این راستا به دست می آید.
سوال آخر من این است که:
شما ای مسلمان! خوب فکر کن.... آیا تبریک شاه عربستان به نظامیان دست پرورده یهود برای کشتن 5000 بی گناه در میادین مصر بهتر است یا تبریک جماعت اصلاح به مردم خود برای پیروزی انقلاب اسلامی که اهل سنت در سطح رهبري و بدنه آن نقش داشته است؟

11
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/09

با سلام به همه ی دوستان من تازه با این سایت اشنا شده ام نمی دانم چرا بعضی ها فقط مصالح خود را می بینند و گروهی دیگر تندروی می کنند اصلا مقایسه این گروه با دولت عربستان بسیار متفاوت است و ربطی به موضوع ندارد وتوجیه درستی نیست به نظر من ما نسبت به کارهای دیگران قاضی نیستیم ولی تا کی ما یک طرفه سعی کنیم تفرقه را کم رنگ کنیم لطفا بیام های تکراری را حذف کنید وتنگ نظرانه به قضایا نگاه نکنید هر کس بر خلاف شما حرف زد نباید که از صحنه روزگار محو شود

12
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/09

, واقعا متاسفم خودتان را با دولت عربستان مقایسه می کنید

13
سید (مهمان)
1392/12/09

برادرم هنوز آنها شما را نه حزب می دانند و نه حتی یک جنبش ، فقط شما را تحمل میکنند ،و مانند گروهک نهضت آزادی ! نگاهتان می کنند. تا به موقع به حسابتان رسیدگی کنند ، البته ما چند سال است برای نماز عیدین به نمازخانه هایتان می رویم و در آنجا با پذیرایی گرم برادران گرامیتان در نیروی انتظامی مواجه می شویم پس از نماز وحدت بخش آن اعیاد شما را از ته دل دعا میکتیم که چقدر فضای برادرانه ایجاد کرده اید . که فقط یک تبریک کم داشت !!
البته اهل سنت در پیروزی انقلاب نقش داشتند ولی بعد از آن چه رفتاری با آنها شد ...
من واقعا می خواهم کسانی که اهل نظر هستند ، نظراتشان منعکس شود ، شما چه فرقی با صدا وسیما و روزنامه کیهان دارید اگر منعکس نکنید ، نکند کمال همنشینی با آنها در شما اثر کرده است ؟

14
بیطرف (مهمان)
1392/12/20

چرا ((جامعه‌ی ایران، به عنوان کشوری با قدمت تاریخی که از فرهنگ‌های اسلامی، باستانی و جهانی متأثر است، شایسته‌ی مقام و موقعیت بسیار بالاتری در میان ملل جهان است))؟ در حالی خداوند در سوره آل عمران، ایمان را دلیل برتری می داند:وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ ﴿١٣٩﴾. پس مومن شایسته ی برتری است نه صرفا ایرانی.

15
بدون‌نام (مهمان)
1392/12/21

پرچم دار امت واحده ....!!!!!!!!!

16
chkdhv (مهمان)
1393/02/02

با عرض سلام
با توجه به اینکه قبلا نظر داده بودم اما در قسمت کامنت ها پخش نشد .این سوال برام مطرح است پس چرا قسمت "نظر دهید" را گذاشتید؟ آیا باید حتما موافق نظر وافکار شما باشد تا بخش کنید؟ضمنا مگر شما درج نکرده اید سایت مسوّلیتی در قبال کامنت ها ندارد پس چرا پخش نمی کنید؟