انتقاد اردوغان از صدور حکم بازداشت دکتر قرضاوی توسط اینترپل

انتقاد اردوغان از صدور حکم بازداشت دکتر قرضاوی توسط اینترپل

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه از حاکمان نظامی مصر به سبب درخواست از اینترپل برای صدور حکم بازداشت شیخ یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان انتقاد کرد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، دکتر قرضاوی که سخنرانی‌هایی علیه حاکمان نظامی مصر ایراد کرده از حامیان جنبش اخوان المسلمین به شمار می‌رود. از زمان اقدام ژوئیه‌ی گذشته‌ی ارتش مصر در برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور مصر که عضو اخوان‌المسلمین بود، شیخ قرضاوی سخنرانی‌های آتشینی علیه مقامات مصری ایراد کرده است. 

مصر از اینترپل درخواست کرده بود، حکم بازداشت شیخ قرضاوی را صادر کند. اینترپل نیز در ماه نوامبر وی را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد. 

اردوغان در نشستی در آنکارا گفت: «ببینید کسی که از طریق کودتا به قدرت رسیده است به اینترپل دستور می‌دهد. گامی برای بازداشت یوسف القرضاوی رئیس اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان برداشته می‌شود. این چه کاری است؟ علم نباید در خدمت سیاست باشد، بلکه این سیاست است که باید در خدمت علم باشد. همه چیز برعکس شده است. همه‌ی این اتفاقات نشان می‌دهد که متأسفانه دنیا در مسیر خوبی پیش نمی‌رود و مسیر حرکت رو به وخامت است.» 

قرضاوی ۸۸ ساله، یک شهروند قطری مصری‌تبار است که در دوحه زندگی می‌کند. نام وی در چندین پرونده‌ی علیه اخوان‌المسلمین مطرح شده است. ترکیه یکی از قوی‌ترین حامیان اخوان‌المسلمین است.

بدون امتیاز