پیشنهاد انتقال مسجد الأقصی به عربستان سعودی

نویسنده: 
زهیر اندراوس
پیشنهاد انتقال مسجد الأقصی به عربستان سعودی

 «استیون بروزانسکی» خاخام آمریکایی؛ از ناخن پا تا فرق سرنژادپرست است، او سیاست مداری اسرائیلی نیست و در دولت عبری هیچ هواداری ندارد؛ اما او رهبر روحانی بزرگ‌ترین کنیسه در «تُنیک» در ولایات متحده‌ی آمریکا است. در این شهر بزرگ‌ترین گروه یهودی ارتودوکس در حومه‌ی ولایات متحده وجود دارد که ۸۰۰ خانواده‌ی تابع این کنیسه به آن اهمیت نمی‌دهند. وی به خاطر ایراد مجموعه سخنرانی‌های خصمانه‌ و افراطی خود علیه قوم عرب و مسلمانان در طول سال‌های متوالی در پیج خود و از راه تریبونش درمعبد، «بنی ییشورون» نامیده می‌شود. این اقدام وی نشان می‌دهد که حمایت‌های سیاسی از سوی بعضی از طبقات جامعه‌ی یهودیان آمریکایی از دیدگاه‌هایش انجام می‌گیرد و وجود انحصارطلبی در معابد ارتودوکسی را ثابت می‌کند به شیوه‌ای که دیدگاه‌ها و موضع‌گیری‌های راست‌گرایانه‌ی رادیکال در هر چیزی که با قضایای عرب به شکل عام و مسایل مربوط به روابط فلسطینیان با اسرائیل پیوند دارد، از حد و حدود خود فرا‌تر رفته است. 

از دیدگاه سایت «تایمز اوف أزرائیل» تا کنون میزان پذیرش آرایی همچون آرای بروزانسکی مشخص نیست؛ اما روشن است که طبق اظهارات منابعی که با سایت – که به زبان انگلیسی و فرانسوی پخش می‌شود - در ارتباط هستند چنین نظریه‌هایی به شکل عام مورد پسند است. سایت در ادامه اظهارات خود افزود: بروزانسکی از اسرائیلی‌ها به خاطر اینکه دشمنان خود را نمی‌شناسند انتقاد می‌کند. 

خاخام نژادپرست تحت عنوان «چگونگی تعامل با وحشیان» می‌نویسد: اسرائیل باید آزادانه و به اختیار خود عمل کند؛ خصوصاً در زمانی که خشونت در آن قابل کنترل نیست. وی خاطر نشان کرد که در مرحله‌ی معینی، اقدامات تحریک کننده‌ی حیوانات وحشی و بی‌تمدن به گناهی مبدل می‌گردد که ضامن بقای باغ وحش است نه خود حیوانات. او علاوه بر پیشنهادات گذشته‌اش، پیشنهاد نمود که باید مسجد مبارک الأقصی به کشور عربستان سعودی منتقل شود و‌نژاد عرب در اسرائیل – که طبق اظهار وی از تروریسم حمایت می‌کنند – ریشه کن گردد؛ اما کسانی که می‌خواهند صلح و آشتی برقرار بماند و رهبری و سیادت ملت یهود در سرزمین اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند می‌توانند درخاک اسرائیل به حیات خود ادامه دهند. خاخام صهیونیستی در یک گفتگوی تلویزیونی در ولایات متحده‌ی آمریکا اظهار داشت: او بر این باور است که دیدگاه‌هایش غریب و عجیب به نظر می‌رسد؛ ولی او فهمیده است که پیشنهاد وی در ارتباط با نقل مسجد مبارک الأقصی از قدس به عربستان سعودی از سوی دیگران جدی گرفته نمی‌شود. 

این نژادپرست یهودی افزود: وی در کنیسه‌ی مربوط به خودش، واکنش نسبت به دیدگاه‌هایش پیرامون قضایایی مانند اسرائیل، عرب و سیاست‌های دولت رئیس جمهورآمریکا؛ باراک اوباما در مورد خاورمیانه و رویدادهای مابین اعراب و اسرائیل درمیان موافقت صد درصد و یا رد کامل آن در جریان است. وی در ادامه در پاسخ به سوالی که از او شد، اظهار داشت: من بر این باورم که حقیقت را آنگونه که می‌شناسم، می‌نویسم، برخی کاملاً آن را می‌پذیرند و برخی دیگر بخش‌هایی از آن را می‌-پسندند و کسانی هستند که آن را مردود می‌دانند و من به این دیدگاه‌ها احترام می‌گذارم. سایت اشاره نمود که اگر خاخام «استیون بروزانسکی» در شهر تُنیک نیوجرسی به هدف خود برسد، همه مردم حاضر خواهند شد که علیه راهپیمایی کنندگان عرب و سنگ پراکنان تیراندازی کنند و از ورود عرب به مسجد الأقصی به مدت شش ماه جلوگیری به عمل آورند. وی پیشنهاد کرد که هر روستایی را که در آن علیه اسرائیل عملیات چریکی انجام می‌گردد با خاک یکسان شود و همه‌ی ساکنانش را کوچ دهند. وی تاکید کرد که باید همه‌ی جنگجویان عرب را اعدام کنند و جسد‌هایشان را بسوزانند و خاکس‌تر آن را با لاشه-های خوک‌ها دفن نمایند و خانواده‌هایشان را کوچ داده و خانه‌هایشان را یا ویران کنند و یا به یهودیان بدهند. 

خاخام نژادپرست در ادامه گفت: علیه سرزمین اسرائیل جنگ در جریان است وعرب در آنجا سکونت دارند؛ در حالی که آنان در این جنگ دشمنان یهود هستند و شکست دادن آن‌ها واجب است. وی در ادامه اظهار داشت: اجرای اقداماتی مانند پرداخت حقوق و تعویض خانه‌ها و دارائی‌ها که موجب تشویق عرب به هجرت می‌شود ضروری به نظر می‌رسد. وی تاکید نمود که آن‌ها باید احساس نمایند که نه آینده‌ای قومی و ملی در سرزمین اسرائیل دارند و نه فردی. سایت یهودی به عنوان خلاصه و نتیجه‌ اظهارات خاخام یهودی گفت: با وجود نوشته‌ها و مواضع جدل برانگیز بروزانسکی و انتقادات شدید او علیه باراک اوباما چندین سال است که مؤسسه‌ی ارتودوکس را قبول دارد و او عضو کمیته‌ی اجرایی و نائب رئیس سابق شورای خاخامی امریکایی در سازمان مرکزی ارتدوکس در آمریکا است.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1393/09/14

وَلَنْ تَرْضَى عَنْكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ يهوديان و مسيحيان هرگز از تو خوشنود نخواهند شد ، مگر اين كه از آئين ( تحريف شده و خواستهاي نادرست ) ايشان پيروي كني .این خاخام یهودی ماهیت درونی اکثر یهودیان را بیان نموده ، نباید ازچنین موضع گیریهایی تعجب کنیم چون آنها پس مانده های بنی نظیر ، بنی مصطلق وبنی قریظه هستند که همیشه درحال توطئه چینی علیه رسول الله (ص) بودند . حالا که امت اسلامی به این چنین روزی افتاده آنها هم حق دارند گستاخی کنند واین چنین بی ادبانه اظهار نظر کند . آللهم علیک باالیهود وصهائنه .