بی‌حرمتی‌های و بدرفتاری‌های مستبدانه در حق کودکان زندانی شده‌ی فلسطینی

بی‌حرمتی‌های و بدرفتاری‌های مستبدانه در حق کودکان زندانی شده‌ی فلسطینی

بیش از ۲۵۰ کودک بازداشتی در زندان‌های سرزمین‌های اشغالی در برابرانواع بی‌حرمتی‌ و بدرفتاری‌های ظالمانه قراردارند. پرده‌های نمایشنامه در زمان بازداشت، اغلب با ضرب و شتم همراه است تا اینکه زندانی با بی‌رحمی بازجویی شده و به صورت نمایشی بدون هیچگونه ضمانت قانونی و حقیقی محاکمه می‌شود و سپری کردن زمان زندان خالی از هر گونه شروط زندگی انسانی است. 

مرکز اطلاع رسانی فلسطین از «عاید ابو قطیش»؛ مدیر بازجویی در جنبش جهانی دفاع از کودکان، شاخه‌ی فلسطین نقل کردکه رژیم صهیونیستی، تنها دولتی است که در جهان کودکان را به سبکی برنامه‌ ریزی شده و منظم در دادگاه‌های نظامی محاکمه می‌کند به طوری که بازداشت کودکان فلسطینی و بازجویی و نگهداری آنان در بازداشتگاه‌های نظامی و زندان‌های صهیونیستی از‌‌ همان آغاز بلوغشان در سن ۱۲ سالگی به اجرا در می‌آید. 

وی اظهار داشت: تنها اتهام رایج اکثر کودکان فلسطینی که بدست نیروهای اشغال‌گر بازداشت می‌شوند، سنگ‌اندازی به طرف نیروهای امنیتی است. این کار به موجب قانون نظامی صهیونیستی و پیرو دستور العمل نظامی شماره ۱۶۵۱ اقدامی ضد امنیتی به شمار می‌آید. 

ابو قطیش اشاره کرد که جنبش جهانی دفاع از کودکان در سال ۲۰۱۳ م، ۲۳% از اوضاع این کودکان را مستندسازی نموده است. در تنظیم این اسناد، سند‌های مکتوبی ارائه گردیده است که به زبان عبری برای بازجویی به کودکان داده شده و آنان را مجبور به امضای اسناد به زبانی نموده‌اند که آن را نمی‌فه‌مند. 

وی یادآورشد درمعیارهای بین المللی برای رعایت عدالت در جریاناتی که اتفاق می‌افتد تنها به امضای قطعنامه‌ی سازمان ملل پیرامون رعایت حقوق کودکان در سال ۱۹۹۱م از سوی رژیم صهیونیستی اکتفا شده است. بر این اساس دفاع از آزادی کودکان از سوی سازمان ملل فقط چنین است و هیچگونه ضمانت اجرایی ندارد. 

رفتار با کودکان به مانند پرسنل سازمان‌ها

کودکان اسیر در زندان‌های «عوفر» و «مجدو» و «شارون» به سر می‌برند و در دادگاه‌های نظامی همراه با بزرگان محاکمه می‌شوند نه در دادگاه‌های مخصوص اتفاقات. آن‌ها در شرایط سختی زندگی می‌کنند بی‌آنکه به سن قانونی وحقوقشان به عنوان یک کودک توجه شود. 

اسیری به نام «عبدالفتاح دولت» در زندان نظامی «عوفر» می‌گوید: ۱۰۰ نفر کودک کم سن و سال در کنج زندان عوفر به سر می‌برند که عده‌ی بیشماری از آنان از بیمارهای جسمی و روانی رنج می‌برند و به درمان و پرستاری نیاز دارند. 

وی افزود که کودکان در عوفر از درس خواندن محروم هستند؛ در حالی که حقوق آن‌ها طبق معاهدات بین المللی می‌بایست رعایت شود. اما قاضی صهیونیستی دستورالعمل‌هایی در ارتباط با برخورد با کودکان؛ خصوصاً امور مربوط به بازداشت و محاکمه‌ی آنان منتشر نمود که شبیه به برخورد با اعضای سازمانی اسیر شده است. 

ادامه‌ی بازداشت‌ها و شرایط زیانبار

وکیل هیأت اموردفاع ازمنافع اسیران بر تقدیم مستندسازی عملیات شکنجه و آزار کودکان بازداشتی از راه شهادت‌ها و اظهارات آنان در زندان «شارون» تاکید کرد. 

شخصی به نام «نورالدین زغل» (۱۷ ساله) از اهالی شهر «أبو طور» در قدس نقل می‌کند که در طول بازداشت در معرض ضرب و شتم و شکنجه و آزار قرار گرفته است. وی اظهار داشت: وقتی که به زنداان «شارون» در گذرکاه رمله انتقال یافت، دید که برای زندگی انسان مناسب نیست؛ چرا که درجه حرارت بسیار بالا و غیر قابل تحمل داشت و موجب خفگی می‌شد و علاوه بر این رختخواب و زیرانداز‌ها کثیف و متعفن و پاره پاره و آلوده به حشرات و کرم‌ها بود. 

انجمن دفاع از منافع اسرا، خواستار تحقیق جدی، پیرامون شرایط و اوضاع کودکان بازداشتی در زندان‌های اشغال‌گران شد و تاکید کرد که کشف حقایق در باره‌ی این امرپیچیده و دشواراست. 

مدیر اطلاع رسانی مرکز اسرای فلسطین بر اساس تحقیقات دکتر ریاض أشقراعلام کرد که حملات نابخردانه و وحشیانه‌ برای بازداشت ده‌ها کودک فلسطینی در کرانه‌ی باختری ادامه دارد و این امر بخشی از اهداف استراتژیک رژیم صهیونیستی- یعنی «بازداشت کودکان در این مرحله اولویت دارد» -می‌باشد. 

اشقر طی گفتگوی اختصاصی خود با «عربی ۲۱» اظهار داشت: رژیم اشغال‌گر اقدام به بازداشت تمام اقشار مختلف ملت فلسطین از جمله کودکان می‌کند و این خود مخالف با تمام معاهدات و موافقت‌نامه‌های بین المللی است که بازداشت و محاکمه‌ی کودکان را ممنوع می‌دانند. اقدامات و تدابیر مستبدانه‌ی رژیم صهیونیستی شامل بازداشت کودکان زیر ۱۲ سال و حتی کودکان ۶ و ۷ ساله نیز شده است. 

دکتر ریاض اشقر، اصرار «نیروهای امنیتی اسرائیلی» را بر فشار آوردن علیه کودکان را دلیل می‌آورد که منظورو هدف کنونی آنان از این اقدامات چیزی است که نتایجش در آینده معلوم خواهد شد و در حقیقت امروز فرصتی مغتنم برای ایجاد نسلی ترسو و روان پریش و ناتوان و عاجز از مبارزه با اشغال‌گران و سیاست‌هایشان است. وی تاکید کرد که خاطرات بازداشت حتی پس از آزادی کودک از زندان در ذهنش باقی می‌ماند و فردی درون‌گرا می‌شود که از بیماری‌های روانی مانند افسردگی و پریشانی و وحشت زدگی به هنگام خواب، علاوه بر بیماری‌های جسمانی رنج می‌برد و نتیجتاً توانایی معاشرت و سازش با هم‌سالانش را نخواهد داشت. 

پیرو اظهارات «اشقر» بی‌حرمتی‌هایی که رژیم صهیونیستی در حق کودکان بازداشتی انجام می‌دهد در ‌‌نهایت بیرحمی و سنگدلی است و از‌‌ همان لحظات ربودنشان از خیابان‌ها یا در جلوی مدارس یا دیوار‌ها و موانع یا از خانه‌هایشان شروع می‌شود. 

وی افزود: نیروهای امنیتی با دشنام و اهانت و لگد و کتک کودکان با دسته‌ی تفنگ‌ها آزار و شکنجه‌ی خود را آغاز می‌کنند و سپس دستورالعمل‌های بلند مدت را در حق آن‌ها به اجرا درمی‌آورند یا اینکه آن‌ها را در سلول‌های زندانیان جنایی، حبس می‌کنند که از شرایط ناگوار بهداشتی و کمبود غذا و پوشاک برخودار است و نمی‌توانند با بستگان خویش ملاقات نمایند. 

همچنین اشقر اظهار داشت که کودکان را وارد مکانی به نام «اتاق‌ها یا سلول‌های ننگ و عار» یا سلول‌های انفرادی- جهت شکنجه- می‌کنند. در این مکان با مزدوران و شکنجه‌گرانی روبرو می‌شوند که می‌کوشند آن‌ها را با تهدید و معامله و سازش و با انواع روش‌های دیگر به نفع اشغال‌گران با اطلاعاتی که دارند وادار به تسلیم و خدمت نمایند؛ اما این تلاش‌ها در ارتباط با این کودکان قهرمان موفقیت‌آمیز نبوده است. 

اشقر بر این نکته تاکید نمود که ما از بسیاری از دستگاه‌های حقوقی غربی یا بین المللی که دچار کری و کوری در حق رنج و مصیبت‌های ملت ما و اسرای ما شده‌اند یاری نخواسته‌ایم و به اثبات نرسیده که هیچ‌یک از آنان برای ما مفید باشند. رنج و مصیبت‌های ملت ما ادامه دارد تا زمانی که اشغال فلسطین و اذیت و آزار کودکان ما در تمام زمینه‌ها استمرار یابد. 

وی در ادامه گفت: امید به آزادسازی اسرا بستگی به مقاومتی دارد که بیش از هزار اسیر را در مقابل یک سرباز در معامله‌ی آزادگان، از چنگ اشغال‌گران نجات دهد؛ اما این بدان معنی نیست که از اثربخشی به فعالیت‌های سازمان‌های حقوقی برای رساندن صدای رنج‌ها و مصیبت‌هایمان به گوش جهانیان و افشای جنایت‌های اشغال‌گران علیه ملتمان و پرده برداشتن از چهره‌ی زشت این رژیم دست برداریم.

بدون امتیاز