پیام دبيركل جماعت دعوت و اصلاح ايران به مناسبت عيد سعيد قربان

الله أكبر، الله أكبر، الله أكبر؛ لا إله إلا الله و الله أكبر، الله أكبر و لله الحمد.

در آستانه عید سعید قربان، نماد موفقيت در اداي مناسك پرشکوه حج و بزرگداشت ياد ابراهیم خليل الله قرار گرفته ايم. هسته و ستون دينداري اين بنده ممتاز خدا، یکسویگی و يكتاپرستي و اولویت دادن به رضایت پروردگار و شوق قرباني كردن داوطلبانه همه تعلقات در پیشگاه خالق کائنات است؛ ترک وابستگی به غیرخدا و رهاندن خویش از دلبستگی هایی که پرواز دل به سوی محبوب راستین را کند یا متوقف می سازد؛ در واقع قربانی مطلوب، کشتن تعلق مشرکانه به فرزند و ترک توکل به مخلوق است که صد البته فقط به برکت اندیشه و اراده توحیدی میسر است؛ توحیدی که مستلزم واستاندن خویش از دیگر خدایان و یگانه ساختن خود برای خالق است و به بیان ظریف پیر هرات، نه آن است که او را یگانه دانی، بلکه آن است که او را یگانه باشی!

توحید ابراهیمی، ترک فرزند نوازی و خدمت مخلوق نیست، ترک خداسازی از مخلوق و نشاندن او بر جایگاه معبود است و پرهیز از عبادت اشخاص و اشیایی است که شایستگی و شرایط خدایی را ندارند. اینجانب ضمن تبریک صمیمانه این عید سعید به تمام مسلمانان و هموطنان و به ويژه اعضا و هواداران "جماعت دعوت و اصلاح"، از باب یادآوری مؤمنانه و در پرتو آموزه های قهرمان توحيد، توجه به موارد زیر را توصیه می نمایم:

الف) جانمایه سیره حضرت ابراهیم على نبينا وعليه الصلاة والسلام و راز نهفته در سنت قربانی پرهیز از تعلقات اسارت آور به منابع لذت و ثروت و قدرت و زینت و آمادگی درونی برای بهرةبرداي از آنها در جهت توحید خالق، تزکیه نفس، خدمت خلق و آباداني دنیاست؛ لذا شايسته است به تقویت این روحیه و مخصوصاً اغتنام عبادات موسم عید، مانند روزه فردا جمعه همزمان با وقوف حاجيان در عرفه، قربانی روز عيد، ذکر و مناجات، استقبال و دیدار حجاج و... اهتمام ورزيم.

ب)اهتمام به امور اجتماع و تلاش برای اصلاح ساختارهای اجتماعی و برقراری عدالت، آزادی، وفاق، امنیت و رفاه، به منظور فراهم ساختن امکان زندگی توحیدی وظیفه ای دینی و میراث انبیای عظام است؛ در همین راستا، دعا و تلاش و حمایت برای رفع استبداد، نابرابری، فقر و جنگ، به ویژه در مناطق آسیب زده جهان اسلام، وظیفه دینی و نشان وفاداری به بينش و منش ابراهیمی است.

ج) از آن جا که تشویق و تسهیل عبادت خالق وظیفه همه ماست، لذا توصیه می شود از تشریفات دست و پاگیر و بعضا آسیب زا در استقبال از حجاج و نيز تحمیل هزینه های غيرضروري به حاجیان از طریق توقعات ناروا که خلاف مشی آسانگیر دیندارانه است، جدا پرهیز شود. در پايان از درگاه خداندگار يكتا خاضعانه مسألت مينماييم به همه مسلمانان عزت و سربلندي و حسن عاقبت عنايت فرمايد، امت اسلامي را از گزند فتنه هاي ويرانگر مصون بدارد، حج حاجيان را مقبول درگاهش قرار دهد، و همه ما را در پيمودن مسير حيات مومنانه و موحدانه نصرت فرمايد. آمين يا رب العالمين

عبدالرحمن پيراني
١٣٩٣/٧/١٠

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عبد الله (مهمان)
1393/07/11

استاد پیرانی عزیز پیشاپیش عیدتان مبارک خداوند حفظتان کند, پیام پرمعنا و حکبمانه است.

2
امین (مهمان)
1393/07/14

عجب نظری اقا شما نظر دیگری نداری

3
بدون‌نام
1393/07/18

با سلام
عيد فطر كه برگزار شد ، دل خوش كرديم كه دولتمردان تجديد نظر كردهاند وما را صاحب حق دانسته اند ،اما انگار دل خو ش كردنى بيش نبود گاهى با خود مى گويم اى كاش ايرانى نبودم ويا در جايى غير از اينجا زندگى مى كردم كه در ابراز عقايد اجراى سنتها ازاد بودم اما باز هم به خود آمده ومى گويم من به ايرانى بودن خود افتخار مى كنم ولى چه كنم كه بعضى كوردلان ان را از من سلب كرده ان وچون اميدمان به خداون متعال پابرجاست ، وعقيده داريم كه پيروزى از انه اسلام واقعى است جز صبر كارى ديگر نتوان كرد .
پيروز وسربلند باشيد .