دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی با حجة‌الاسلام یونسی دستیار ویژه‌ی رئیس‌جمهور

دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی با حجة‌الاسلام یونسی دستیار ویژه‌ی رئیس‌جمهور

 استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران امروز با حجة‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام، ادیان و مذاهب دیدار کرد. 

در ابتدای این دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی ضمن تأکید بر اصول راهبردی مصوب نشست دوم کنگره‌ی سوم جماعت، که از جمله‌ی آن «تأکید بر هویت ایرانی جماعت» است بیان نمود توجه به هویت ایرانی و تعلق همه‌ی اقوام و مذاهب به این مرز و بوم، از باورهای اساسی ماست و اگر برابری کامل شهروندی وجود داشت، اساساً علاقه‌مند به مطرح کردن مسایل مذهبی و قومی نبودیم. 

وی افزود: ضروری است در انتخاب مسؤولان، فارغ از تفاوت‌های قومی و مذهبی، شایستگی افراد ملاک قرار گیرد و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و زدودن نگاه تبعیض‌آمیز است؛ به گونه‌ای که تفاوت‌های قومی و مذهبی مانعی برای تصدی این مسؤولیت‌ها نشود و در این راستا ظرفیت همه‌ی‌ مناطق و استان‌های اهل‌سنت لحاظ شود. وی در خصوص پاره‌ای تنگ‌نظری‌ها اظهار داشت: وجود شرایط برابر در تصدی مسؤولیت‌ها از حقوق طبیعی اهل‌سنت و در عین حال خدمتی به کشور است. 

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران بیان داشت: ممکن است برخی موانع و مشکلات بر سر راه تحقق وعده‌های آقای روحانی وجود داشته باشد، اما به کم‌رنگ شدن این موانع امیدواریم. وی تأکید کرد: جماعت از هرگونه تلاشی که به وحدت و صمیمیت و تفاهم بیشتر و برداشتن دیوار بی‌اعتمادی منجر می‌شود، استقبال می‌نماید. 

عضو شورای مرکزی اتحاد جهانی علمای مسلمان بر ضرورت توجه به افکار عمومی دنیای اسلام و انجام اقدامات عملی برای ترمیم جایگاه ایران نزد مؤسسات تأثیرگذار همچون اتحاد جهانی علمای مسلمان و نیز شخصیت‌ها و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام تأکید کرد. 

استاد پیرانی ضمن اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده در مدارس و حوزه‌های علوم دینی اهل‌سنت از زمان تشکیل شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی و دخالت در اداره‌ی مدارس خاطر نشان ساخت: لازم است در جهت حل مشکلات ایجاد شده و حفظ استقلال این مدارس، و اکتفا به نقش نظارتی اقدامات جدی صورت گیرد. 

در ادامه، حجةالاسلام یونسی ضمن اشاره به برخی دشواری‌ها در مسیر تحقق وعده‌های دولت آقای روحانی، بیان داشت که هرچند واگذاری برخی مسؤولیت‌ها به مدیران اهل‌سنت شروع شده است، اما تحقق کامل وعده‌ها در این حوزه، نیازمند تلطیف فضای کنونی کشور است. 

وی ابراز داشت اهل‌سنت نیز باید به اندازه‌ی اهل تشیع نگران افراطیون باشد و جماعت دعوت و اصلاح در تعدیل فضای موجود می‌تواند در ترسیخ میانه‌روی و فرهنگ مدارا نقش سازنده ایفا نماید

در پایان این دیدار دو طرف بر ضرورت ارتباط بیشتر علمای تأثیر‌گذار شیعه و سنی با هم‌دیگر جهت رفع نگرانی‌ها و تعدیل نگاه‌ها تأکید داشتند.

دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی با حجة‌الاسلام یونسی دستیار ویژه‌ی رئیس‌جمهور

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1392/10/19

خدا استاد پیرانی را جهت گسترش فرهنگ اعتدال محفوظ نمایند

2
ریبوار (مهمان)
1392/10/19

تمامی مطالب مطرح شده در این دیدار تکرار سناریوی سریالی ادوار گذشته و وعده های سرخرمن وسوپاپ اطمینانی است که هر کدام به زبانی به بیان آن می پردازند، کسی نیست به این آقایان بگوید. که ای عزیزان ما هم ایرانی و مال این آب و خاکیم. ماهم اگر می خواستیم می توانیستیم برویم اون ور آب ولی ما انقلاب کردیم آن هم از نوع مردمی واسلامی که متعلق به همۀ مردم ایران از اقوام مختلف تا مذاهب و ادیان مختلف،پس چرا بعد از سی سال و اندی هنوز با وعد وعید امروز و فردا می کنید، من از روزی می ترسم که زمانی از این وعد وعیدها دست بردارید که دیگر سودی برای مملکت نداشته باشد تا چه برسد به شماها که اکنون سکاندارش هستی، ماهم زجر می کشیم از شرارت و کینه توزی دشمنان این ملت و مردم پس مسئولین با بی مدیریتی خود این زجر و ناراحتی مارا چند برابر نکنند.

3
امید (مهمان)
1392/10/21

اززمان تاسیس شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت تاکنون آنچه شایسته علمای اهل سنت است .انجام نگرفته. درواقع هدف اصلی ازاین تاسیس زیرسوال بردن معلومات وافرعلمای اهل سنت که اکنون بدونه مجوزوکتابهای که ارائه داده میشودتدریس ممنوع شده.این سنایورسازی است.چراحوزه علمیه قم مدرکش معتبراست اما مرکزبزرگ اسلامی مدرکش معتبرنیست.ازمسولینی که این دغده درونی علمای اهل سنت را می بینند درخواست حذف کلی شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت داردام.باتشکر

4
امین (مهمان)
1392/10/24

انشا الله همان گونه که ایران وآمریکا باهم کم کم سازش می کنند سنی ها وشیعه ها با هم کنار بیایند