فایده‌های کودتای اخیر مصر برای اسلام‌گرایان

نویسنده: 
مصطفی صواف
فایده‌های کودتای اخیر مصر برای اسلام‌گرایان

همه‌ی مسلمان‌ها عضو جماعت اخوان‌المسلمین نیستند ولی همه‌ی اعضای اخوان‌المسلمین مسلمانند این قضیه‌ای منطقی است و کسی نمی‌تواند منکر آن باشد جز انسان‌های خودخواه یا کور که تنها خودشان را می‌بینند و همواره به انکار و نفی دیگران پرداخته و تلاش می‌کنند مخالفان خود را نادیده گرفته و در زندان‌ها بازداشت کرده یا در زیرِزمین‌ها دفن نمایند!
چنین اقدام‌های منفی را از خود نشان می‌دهند به گمان و امید اینکه حق و حق باوران را سربه‌نیست نموده و برای همیشه به تنهایی می‌دان‌داری نمایند، غافل از اینکه حق با چنین کارهایی تضعیف نشده، بلکه رشد خواهد کرد. آنچه امروزه در مصر مشاهده می‌شود، عبارت است از تلاش ژنرال سیسی و هم‌قطارانش جهت کپی شیوه‌ی حکمرانی عبدالناصر، در حالی که طراحان سناریوی سرکوب جنبش‌های اسلامی به‌ویژه اخوان. فراموش کرده‌اند که شرایط کنونی مصر با آن زمان بسیار متفاوت است، طوری‌که امروزه در مصر جنبش و تحرک اسلامی بر اخوان‌المسلمین منحصر نیست کما اینکه در زمان عبدالناصر چنین بود؛ بلکه جنبش‌های اسلامی دیگری وجود دارند، علاوه بر اینکه اکنون و در عصر تکنولوژی و ارتباطات هرگونه سرکوب و تحرک منفی از طرف مجموعه‌ی کودتاگر با صدا و سیما به ثبت و ضبط خواهد رسید و در ضمن مردم مصر امروزه، در اوج بینش دینی و شعور سیاسی و اجتماعی به سر می‌برند، هر چند مردم این کشور از قدیم الأیام مسلمان بوده‌اند، ولی در آن زمان مردم بیشتر شیفته‌ی انقلابی بودند که توسط افسران آزاد به وقوع پیوسته و بعد‌ها توسط عبدالناصر به سرقت رفت، کاری که امروزه وارث بر حق او، ژنرال سیسی و رهبران فرصت‌طلب سکولار و لیبرال پس از برپا کردن حمام‌های خون، درصدد انجام آن می‌باشند.
آنچه امروزه بر سر انقلاب و انقلابیون مصر می‌آید، هر چند در ظاهر حاکی از شکنجه‌ی اسلام‌گرایان و سایر آزادی‌خواهان و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم می‌باشد، ولی در واقع این شکنجه‌ها و سرکوب‌ها خیر و سود به همراه دارد؛ چرا که عدم توسل به خشونت طرفداران جریان اسلامی علیرغم تعقیب و بازداشت و کشتن و عدم مقاومت آنان در برابر بازداشت‌ها و بی‌عدالتی‌ها در آینده باعث خواهد شد که تبلیغات شومشان علیه آنان -که گویا افراطی و مسلح‌اند- ناکارآمد شود.
چه زیباست است در اینجا داستان آن مرد روستانشین مصری را باز گوییم که وقتی کشیشان مسیحی به روستاهای دور و بر می‌رفتند و مردم را به پذیرفتن آیین مسیحت فرا می‌خواندند و در مقابل به آنان هدیه و پول می‌دادند، روزی از روز‌ها پس از اتمام جلسات آشنا شدن با آیین جدید، مقرر شد به پاس مسیحی شدن آن مردم، هدایای موعود تقدیم آنان گردد، در شرایطی که همه نشسته و منتظر تقدیم هدایا توسط کشیشان بودند، شخصی از میان جمع حاضر برخاست و گفت: آنان را تنها بگذارید و به حرفشان گوش ندهید و آیینتان را‌‌‌ رها نکنید! پس کشیششان با خود گفتند: عجیب است! ما چند روزه از صبح تا شب برای این مردم تبلیغ می‌کنیم و آنان را با وعده‌هایی به مسیحیت فرا می‌خوانیم ولی دست آخر اینگونه ما را مأیوس می‌کنند. آری این است طبیعت و سرشت واقعی مردم مصری.
اسلام‌گرایان و دوست‌داران اسلام و مصر مطمئن باشند که شرایط پیش آمده در مصر هرگز به زیان جنبش‌های اسلامی و اخوان‌المسلمین نیست.
آنچه در مصر در حال رخ دادن است چیزی نیست جز آزار و اذیت و شکنجه اسلام‌گرایان و آزادی‌خواهان، توسط کسانی که در دل مردم کوچک‌ترین جایگاهی ندارند، هر چند شرایط پیش آمده دشوار و سخت است، ولی باید اسلام‌گرایان این مرحله را پشت سر بگذارند، این مرحله پر بلا و محنت را باید مرحله‌ی جدایی بین افراد سالم و معیوب دانست. پس از این مرحله دو رنگ بیشتر وجود نخواهد داشت؛ سفید و مشکی، لذا رنگی به‌نام خاکستری از ارزش و اعتبار ساقط شده است.
هم‌اکنون جنبش اسلامی وارد مرحله‌ای شده به‌نام پالایش، مرحله‌ی جدایی حق از باطل، امروزه رویارویی و درگیری میان اسلام‌گرایان و کودتاگران بر سر قدرت و زمام‌داری نبوده، بلکه بر سر هویت و عقیده و باور است.
درگیری کنونی مصر بر سر حفظ هویت مصر به عنوان کشوری عربی و اسلامی و میانه‌رو با کسانی است که خواستار تغییر این هویت می‌باشند.
مطمئناً هر چند در مصر کودتای خونین و نظامی صورت گرفته و در ظاهر اسلام‌گرایان منزوی شده‌اند ولی چهره‌ی حقیقی و راستین و اسلامی خود را باز خواهند یافت و بالاخره مصر به عنوان دولتی قوی و پیشگام و مؤثر و صاحب اراده در منطقه مطرح خواهد بود.
و خداوند سرزمین و مردم مصر را محفوظ خواهد کرد.
و ستمگران و کودتاگران جز پشیمانی و رسوایی نتیجه و دستاوردی نخواهند داشت.
و گفته‌ی پروردگار (... وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ) [شعرا: ۲۲۷]
و کسانی که ستم می‌کنند خواهند دانست که بازگشتشان به کجا و سرنوشتشان چگونه است؟ در موردشان صدق پیدا خواهد کرد.
بر ماست که به گفته پروردگارمان (فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَاللَّـهُ مَعَکُمْ وَلَن یَتِرَکُمْ أَعْمَالَکُمْ) [محمد: ۳۵]
سست مشوید و کافران را به صلح مخوانید (از آنان طلب صلح مکنید)؛ چراکه شما برترید و خدا با شماست و هرگز از اجر و ثواب اعمالتان نمی‌کاهد.) و باور داشته باشیم.
قطعاً و بی‌شک مؤمنان پیروزند. (... مَتَىٰ هُوَ قُلْ عَسَىٰ أَن یَکُونَ قَرِیبًا) [اسرا: ۵۱]
چه‌بسا کسی یا کسانی می‌گویند اینان نیز مسلمانند که در پاسخ گوییم کسی که نمازگزاران را در حالت رکوع و سجده می‌کشد و مردمش را اینگونه به کام مرگ می‌فرستد، علامت سؤال‌های روبروی مسلمان بودنش قرار دارد و البته باید دانست قاتلان حضرت عثمان-رضی الله عنه- هم مسلمان بودند.

بدون امتیاز