برای سید قطب در سالروز شهادتش

برای سید قطب در سالروز شهادتش

در چنین روزی و در ٢٩ آگوست سال ۱۹۶۶ زمانی که سید قطب را پای چوبه‌ی دار می‌بردند و در روزی که وی به مقام رفیع شهادت نائل شد. از وی خواستند از کار‌ها و اعمال خود عذرخواهی کند و طلب بخشش نماید. (همانگونه که هم‌اکنون از اعضای اخوان المسلمین در زندان‌های عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع جنایتکار مصر همچین درخواستی می‌شود.) اما سید قطب شجاعانه و قاطعانه پاسخ داد: چرا طلب بخشش کنم؟ اگر من به حق محکوم شده باشم به حکم حق راضی خواهم بود و اگر این حکم باطل باشد من خود را بزرگ‌تر از آن می‌دانم که در مقابل باطل طلب بخشش کنم. من هرگز از اعمالی که در راه خدا و برای خدا انجام داده‌ام عذرخواهی نمی‌کنم و انگشت سبابه‌ای که بر وحدانیت الله عزوجل شهادت می‌دهد، هرگز راضی به حکم طاغوت نخواهد شد. سپس ملایی را نزد سید فرستادند تا شهادتین را بر زبانش جاری کند. به سید گفت شهادتین بیاور. سید پاسخ داد: تو هم آمده‌ای تا این نمایشنامه را تکمیل کنی؟ ما جان خود را به خاطر اعلای کلمه‌ی «لا اله الا الله» می‌دهیم و در این راه اعدام می‌شویم و تو لا اله الا الله را وسیله‌ی ارتزاق و کسب لقمه نانی قرار داده‌ای!؟

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
ی. سلیمان زاده (مهمان)
1392/06/07

می خواهم نهایت تأسف خود را نسبت به آن چه در جهان اسلام می گذرد ابراز دارم بزرگانی چون سید قطب در کنج زندان ها اوقات سپری کرده و اعدام می شوند ولی افراد حقیری چون علی جمعه و احمد طیب در سایه ی تریبون هایی که در اختیار دارند و مناصبی که یدک می کشند و القابی که پسوند و پیشوندشان شده است، عمامه های رنگینی که برسر می گذارند، شال های زرینی که بر کمر می بندند این گونه دنیا و آخرت مسلمین را به بهای ناچیز می فروشند.

2
هاوار (مهمان)
1395/11/06

با سلام
البته که سید زحمات زیادی کشیدند ولی تکفیر دیگران در نوشته هایش بیداد می کند و بدون شک مثل هر انسان دیگری خطا داشتند ولی چون طرفدار اخوان بودند دیده نمی شود اما در رابطه با احمد طیب و علی جمعه هردو از بزرگان وعلما هستند و چون از اخوان نیستند اینطور به انان می تازید خدای بزرگ همه ما را از قید حزب گرایی ازاد کرده و پیرو یک مکتب نماید

3
کردستانی (مهمان)
1392/06/08

باسلام ودرود فراوان به شهیدان همیشه زنده ازصدراسلام تاحال خصوصا "سیدقطب وامام بنا وشهیدان فعلی میادین رابعه عدویه ،النهضه و..." قسمتی ازنامه سیدقطب به خواهرش آمنه: " آمنه! خواهرم بار‌ها امتحان کرده‌ام و برایم مسلم گشته است که در این دنیا هیچ چیزی به پای لذت‌های روحی ناشی از دلداری دادن کسی و شاد کردنش و یا اعتماد و امید در دل او افکندن، نمی‌رسد؛ لذتی که با تمام وجود آن را احساس می‌کنیم… این لذت، طعم و مزه‌ای آسمانی دارد که مشابه آن در زمین نیست. گویی پاسخی است به ندای آن گوهر آسمانی که در سرشت ما جای دارد و بی‌نیاز از پاداش است؛ چون خود آن لذت بر‌ترین و بهترین پاداش‌ها است…!"

4
بدون‌نام (مهمان)
1392/06/08

سلام سایتتون نه اصلاحی نه دعوتی بیشتر اطلاع رسانیه .
در روز قیامت چه پاسخی برای خداوند دارید.
از طرف یک ناظر و بس..
مگر شما فکر کردید حرکت مصر بدون تربیت و دعوت و اصلاح بوده خیر بلکه با سالها تلاش و دعوت بوده اما این جماعت چی ؟؟؟؟؟؟؟

5
فردین (مهمان)
1392/08/24

پروردگارا سید در روزگاری زندگی کرد که من شاهدآن نبودم
ومن ده ها سال بعد اون به دنیا اومدم ولی نیمی از زندگیم رامدیون 40صفحه زندگانی سید هستم که بارها خوندم وچشمانم ناخواسته گریست
آنجا که تصویری عملی از زندگانی صحابه جلو چشمانم ظاهر می شد
به رحمتت خودت چشمانش رابه دیدار عزیزش(نبی اکرم)شادبگردان

6
سامان (مهمان)
1392/12/29

واقعا متاسفم که به خودتان اجازه دادین که فردی همچون سید را با افرادی مقایسه بکنید که در مصر زندانی هستند؟
سیدی که به خاطر تکفیر طاغوت و اعلام برائت از آن و دفاع از شریعت و قانون گذاری الله شهید شد کجا و اخوانی های امروز کجا که برای رسیدن به حکومتی که قانونی غیر اسلامی است تلاش می کنند از تونس گرفته تا ترکیه ...
والله نمی دونم شماها چطوری این کاراتون رو توجیه می کنید؟
مگر هدف وسیله رو توجیه می کنه که شما برای رسیدن به پارلمان حاضرید در زیر سایه ی قوانین کفری به آنجا برسید؟
چرا رسول الله صلی الله علیه وسلم در پارلمان آن موقع که همان دارالندوه بود شرکت نکرد؟
چرا کرسی قدرتی که کفار به او پیشنهاد کردند را نپذیرفت؟

مگر حق و باطل می توانند به مدت طولانی در کنار هم زندگی بکنند که شماها به راحتی و با مجوز خودطواغیت دارید آزادانه در کنار آنها افکار خود را پخش می کنید؟

حقا که ظلم بسیار بزرگی است که بگوییم سید قطب با اخوانی های امروزی هیچ رابطه ای دارد....

7
خالد (مهمان)
1393/01/01

جزاك الله خيرا كاك سامان.

8
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/08

سلام ، برای شناخت بهتر و دقیقتر هر کدام از انسانهای برجسته و نادر ، باید به نظرات کسانی مشابه خودشان مراجعه کرد . بی شک شهید بزرگوار ، سید قطب هم از این قاعده مستثنی نیست . به آثار داعی و غریب بزرگ دین اسلام در عصر حاضر ( کاکه احمد مفتی زاده ) به ویژه آثار اخیر ایشان ، مراجعه نمایید .