پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران به مناسبت عید سعید فطر

بسم الله الرحمن الرحيم
قُلْ بِفَضْلِ اللَّـهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَٰلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِّمَّا يَجْمَعُونَ ﴿يونس ٥٨﴾ بگو: تنها به فضل و رحمت خداست که مؤمنان باید شادمان شوند. و این از هر چه (از حطام دنیا) گرد می‌آورند بهتر است.

رمضان ماه تجدید ایمان، ماه شستشوی جان، ماه جلا دادن دل‌ها، ماه تقویت اراده و ماه تمرین جدی مهار هواهای نفسانی، امسال نیز در میان اشک و حسرت دین دوستان و پارسایان، ترنم غزل الوداع را آغاز کرد و فرمان اهل تقویم را بر التماس اهل تقوا ترجیح داد تا در ادامه‌ی برکات متنوع خویش، ماهیت گریزپای زمان و خطر اطمینان به بقای فرصت و نیز ضرورت چابکی معنوی مؤمنان را فریاد بکشد و فرصت‌شناسی را چونان شرط نجات از خسران احتمالی، یادآوری کند؛ برای کسانی که از ارزش و سرشت تکامل اخلاقی در اسلام  آگاهی دارند و کارکرد عقل‌افکن و هوش‌ربای نفس را پذیرفته و تجربه کرده‌اند، ماه رمضان با تقویت فوق‌العاده‌ی نیروی مهار شهوات، ماه جشن و سرور به معنای واقعی کلمه بوده و تودیع آن مایه‌ی حسرت و دریغ است!

با امید به این که به برکت اغتنام این فرصت بی‌نظیر، کنترل‌پذیری نفس و امکان پرواز در فضای قدسی معنویات را عملاً تجربه کرده و حلاوت زندگی پیراسته از غفلت و معصیت و ظلم و فساد و کینه را با عمق جانمان چشیده باشیم، این عید سعید را از صمیم قلب به همه‌ی مسلمانان جهان، هم‌وطنان گرامی، اهل سنت ایران و اعضا و هوادران جماعت دعوت و اصلاح ایران تبریک می‌گویم و از خالق یکتا جل‌جلاله مسألت می‌نمایم امت اسلامی را در اصلاح درون و برون یاری فرماید تا موجبات کسب رضوان الهی و رستگاری دنیوی و اخروی فراهم گردد و از باب تذکر مؤمنانه، نکات زیر را یادآوری می‌نمایم:

الف) ماهیت قابل افزایش یا کاهش ایمان و قوّت و تنوّع رهزنان مسیر دینداری، مستلزم مراقبت مستمر از اندوخته‌های ایمانی و ادامه‌ی هوشیارانه‌ی کشاکش با انگیزه‌ها و موانع شکوفایی معنوی و تکامل ایمانی است؛ از این‌رو، حفظ و تقویت این سرمایه‌ی ارزشمند با محاسبه و مراقبه‌ی فردی و سفارش و حمایت یکدیگر بر استقامت در مسیر حق و صبر، ضرورتی است که هیچ‌گاه نباید مورد غفلت واقع شود؛ در عین حال، فراموش نکنیم که نشانه‌ی ایمان راستین، افزایش حسّ نیازمندی به خالق و خدمت به خلق است.

ب) جهان اسلام در شرایط کنونی، گرفتار دردها و رنج های ویرانگری است که تلاش و دعا برای کاهش و رفع آن‌ها، نشان آشکار مسلمانی و دینداری است و بی‌تفاوتی درباره‌ی این زخم‌های عمیق، علامت مسؤولیت‌ناپذیری و ضعف ایمان است؛ در این میان، مقاومت تحسین برانگیز مبارزان مدنی گردآمده در محوطه‌ی مسجد رابعه عدویه و میدان النهضه، به لحاظ خلق یک حماسه‌ی اخلاقی - سیاسی کم نظیر و نیز ارایه‌ی سیمای شکوهمند سیاست‌ورزی مؤمنانه و پرهیز از خشونت و نیز نمایش شجاعت، صبوری، نظم، ایثار و همبستگی، رخدادی تاریخی و شگفتی ساز است که لازم است ابعاد مختلف آن مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

در مقابل نیز، کودتاگران با هم‌پیمانی برخی از گروه‌های داخل مصر و حمایت‌های بعضی از قدرت‌های جهانی و تعدادی از کشورهای منطقه بدیهی‌ترین اصول دموکراسی را نادیده گرفتند.

امیدوارم این آزمون‌های الهی با تمحیص صفوف و تقویت صلابت و پختگی اسلامگرایان و حامیان راستین آزادی و عدالت، به سود جهان اسلام و بشریت پایان یابد.

ج) تقارن مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور  منادی اعتدال و تأمین حقوق اقوام و مذاهب، جناب آقای دکتر حسن روحانی با دهه‌ی اخیر ماه پر خیر و برکت رمضان و عید فطر، نویدبخش برآمدن دورانی نوین در تاریخ کشور است که در آن مبنای بهره‌مندی، از وابستگی مسلکی، به همبستگی شهروندی تغییر یابد و در بعد خارجی نیز، روابط با کشورهای اسلامی در پرتو وحدت ایمانی و اخوّت اسلامی، بازسازی و ترمیم گردد و ضمن حفظ عزت و توجه به منافع ملی و بهره‌گیری از شیوه‌های کارامد همگرایی، بهانه‌های دخالت بیگانگان و فرصت یافتن آنان برای افزایش واگرایی در دنیای اسلام و ایجاد اختلاف و تفرقه میان مسلمانان، رفع و سلب گردد.

وما ذلک علی الله بعزیز

دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران
عبدالرحمن پیرانی
17/05/1392

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
همراه (مهمان)
1392/05/17

خدای بزرگ امثال ماموستای عزیز ودور اندیش را در پرتو الطاف خود نگه دارد.

2
د. احمد ستوده - سقز (مهمان)
1392/05/18

سلام
بر دل نشست زیرا که از دل برامده بود.
چه تعابیر زیبا و دل نشین و قابل تاملی!:
آغاز ترنم غزل الوداع - ترجیح فرمان اهل تقویم، بر التماس اهل تقوا - ماهیت گریزپای زمان - خطر اطمینان به بقای فرصت - ضرورت چابکی معنوی مؤمنان - فرصت‌شناسی، شرط نجات از خسران احتمالی.
این مناسبت فرخنده بر استاد گرانقدر و همه ی دعوتگران به خیر و نیکی و پویندگان مسیر بندگی حق، مبارک باد.

3
بدون‌نام (مهمان)
1392/05/22

سلام
امروز به یک نرم افزار انلاین اینترنتی با این ادرس http://www.fourmilab.ch/earthview/pacalc.html دسترسی پیدا کردم که طبق این نرم افزار اول رمضان روز سه شنبه و روز عید فطر هم همان روز چهارشنبه می باشد. یعنی به عبارتی مکتب قران درست عمل کرده است. لطفا پیگیری بفرمایید. ضمنا من مکتب قرآنی نیستم.