آداب و رسوم ماه رمضان در شهرستان مریوان

نویسنده: 
ادریس محمودزاده
آداب و رسوم ماه رمضان در شهرستان مریوان

روزه ماه رمضان یکی از پایه‌های پنجگانه دین مبین اسلام است که نزد پروردگار دارای منزلت و یژه‌ای بوده و آن را به خود اختصاص می‌دهد چون در ‌‌‌نهایت اخلاص بوده و ریا در آن راه ندارد، و تنها خداوند از حقیقت آن آگاهی دارد و بدین خاطر است که خداوند در حدیث قدسی فرموده است: «الصوم لی و انا اجزی به؛ روزه برای من است و من پاداش آن را می‌دهم.» 

بی‌شک، روزه یکی از عبادت‌های ویژه‌ی بندگان برای خداوند متعال است و رضایت خدای متعال و بخشودگی گناهان را در پی دارد. خداوند در قران می‌فرماید: (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ) [بقره: ۱۸۳] ‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید! بر شما روزه واجب شده است، ‌‌‌‌ همان گونه که بر کسانی که پیش از شما بوده‌اند واجب بوده است، تا باشد که پرهیزگار شوید. 

ماه رمضان ماه مهمانی خدا، ماه خیرات و برکات آسمانی، ماه نزول رحمت و به زنجیر کشیدن اهریمن، ماه گشوده شدن در‌های بهشت و بسته شدن در‌های جهنم و ماه مسابقه در انجام کارهای نیک است. روزه بزرگ‌ترین مظهر تربیت و تهذیب نفس است. چرا که به غیر خداوند هیچ نگهبان و مراقبی برای انسان نیست و تحمل گرسنگی و تشنگی را به خاطر کسب رضایت الله تحمل می‌کند. 

با توجه به فضای آماده‌ی جامعه، احترام به روزه‌داران، تحمّل ساعت‌ها تشنگی و گرسنگی، احوال خاصّ این ماهِ مبارک، و مبارزه با نفس سرکش و بی‌منطق، و امید به رحمت و مغفرت پروردگار. روزه یکی از بهترین فرصتهای تمرین صبر و تغییر عادتهاست. 

در مورد حکمتهای روزه مطالب زیادی در کتاب‌ها نوشته شده همین بس که رسول الله (ص) فرموده‌اند: «مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِیمَانًا و احْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ؛ هرکس از روی ایمان و احتساب روزه‌ بگیرد، همه‌ی گناهان پیشین‌اش بخشوده‌ می‌شود.» از بخاری

مریوان یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب کشور یکی از مناطقی است که برنامه‌ها و مراسمهای ویژه و خاص خود را دارد. مردم مریوان با غنای فرهنگی و تمدنی خویش همواره حافظان آداب، فرهنگ و آیین‌های سنتی کردستان بوده‌اند و در این ایام مبارک نیز در با آداب و رسوم خاصی مراسم‌های خود را با شیوه‌های گو ناگون نشان می‌دهند

مراسمهای ماه مبارک رمضان امسال در شرایطی است که روزه‌داران یکی از طولانی‌ترین ساعات روزه‌داری را به جهت قرار داشتن ماه مبارک در گرمای نیمه‌ی تابستان تجربه می‌کنند یعنی در حدود ۱۷ ساعت و دمای این شهر نیز در این روز‌ها به میان ۳۸ تا ۴۳ درجه‌ در نوسان است. مردم این شهر آداب و رسوم و سنتهای خاص را با شور و شوق انجام می‌دهند. 

با شروع ماه مبارک رمضان مسلمانان در این شهر، هر شب ساعاتی پیش از اذان مغرب در مساجد گرد هم می‌آیند و به قرائت یک جزء کامل قرآن کریم پرداخته‌ و به‌ سخنرانی گوش فرا می‌دهند و با همکاری جوانان محله‌، سفره‌های افطاری را در مساجد آماده می‌نمایند. معمولاً هر روز فرد خیّری هزینه‌ی این افطاری‌ها را به عهده می‌گیرد. سپس همگی در صفوفی به هم پیوسته نماز مغرب را به جماعت اقامه می‌کنند. 

بعد از آن مردم برای صرف شام به منازل خود رفته و برای اقامه‌ی نماز عشاء خود را آماده می‌کنند. 

بعد از برگزاری نماز عشاء، نماز تراویح شروع می‌گردد که معمولاً ۱۱ رکعت (۸ رکعت تراویح و ۳ رکعت و‌تر) است و بیشتر مردم در آن عبادات شرکت می‌نمایند. بعد از نماز معمولاً بحث و سخنرانی اجرای سرودهای اسلامی و با زبان عربی و کوردی وجود دارد. در شبهای شهر مریوان رستوران‌ها و چایخانه‌های بسیاری در خیابان‌های اصلی شهر به خصوص «می‌دان شبرنگ» وجود دارد که در سحری و موقع افطار با خرما و شیرینی‌جات و غذاهای محلی و ایرانی پذیرای روزه‌داران هستند. غذاهایی که مواد اولیه‌ی آن را از ماه‌ها قبل از کشور عراق و شهرهای همسایه وارد می‌کنند و در پی به وجود آوردن فضایی مناسب روحی و روانی برای خانواده‌ها، مردم و جوانان هستند. 

در دهه‌ی آخر رمضان مسلمانان شهر مریوان با اعتکاف در مساجد سنت حسنه‌ی شب‌زنده‌داری شبهای قدر را با شور و حال بیشتر انجام می‌دهند. و با حضور گرم و صمیمی خود از برکات ‌این شب‌ها بیشتر استفاده می‌نمایند. مردم شهر مریوان معمولاً زکات خود را بر مبنای سال در این ماه پرداخت و زکات فطر را نیز قبل از عید به مستحقین تقدیم می‌کنند. 

مسلمانان شهر مریوان با اعلام عید سعید فطر به یکدیگر تبریک می‌گویند و برای اقامه‌ی نماز در مساجد جمع می‌شوند و هر کسی معمولاً در مسجد محله‌ی خود نماز عید فطر را اقامه می‌نماید. بعد جهت دیدار و شادباش عید، به منازل اقوام همسایه‌ها بخصوص افراد بیمار و یا کسانی که در آن سال دچار مصیبتی شده باشند می‌روند. عیدانه گرفتن یکی از رسمهای کهن این دیار است که حال و هوای خاص خود را دارد. کودکان و بچه‌هایی که در این ماه روزه گرفته باشند از توجه و عیدی مخصوصی برخوردارند. 

مسلمانان در این شهر کرد نشین در روز عید فطر به یکدیگر شیرینی تعارف می‌کنند و عید را به همدیگر تبریک و از یکدیگر حلالیت می‌طلبند. مسلمانان در مریوان عید فطر خود را با اعلام رسمی عید آغاز می‌نمایند. 

ان شاء الله در این ماه مبارک زمینه‌ی سلامت قلبی خود را فراهم نموده تا در این مسابقه‌ی عظیم جا نمانیم و تا در پایان ماه رمضان حسرت فرصت‌های از دست‌رفته را نخوریم و ان شاء الله انجام این عبادات را به ماه رمضان ختم ننموده و در طول سال نیز استمرار داشته باشد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1392/05/07

جزاك الله خير جالب بود برادر