بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص کودتای نظامی در مصر

با سپری شدن یک‌سال از به قدرت رسیدن نخستین رئیس‌جمهور غیرنظامی مصر که از طریق انتخابات آزاد و با رأی ملت برگزیده شده بود، روند سیاسی در مصر با کودتای ارتش متوقف و قانون اساسی مصوب اکثریت ملت به تعلیق درآمد.

این رویداد، ‌ امیدهای فزاینده را برای تحول مثبت در مهم‌ترین و حساسترین کشور عربی که می‌توانست به تبع خود دنیای عرب را نیز متحول کند، با چالش جدی مواجه کرد. در این خصوص موارد زیر قابل توجه است:

۱-توسل به زور برای تغییر موازنه‌ی قوا و زیر پا گذاشتن اراده‌ی ملت در دنیای کنونی با هیچ معیاری قابل توجیه و پذیرش نیست و این کودتا از هر جهت در پیشگاه همه‌ی انسان‌های متمدن و آزاده محکوم است.

۲-کودتاگران در اولین بیانیه‌ی خود از تعهد به حفظ حقوق شهروندان از جمله آزادی بیان، آزادی اعتراضات و تجمعات، عدم حمایت از دیدگاه سیاسی مشخصی علیه دیگر نیروهای سیاسی و... سخن راندند. اما در‌‌ همان دقایق اولیه با بازداشت گسترده‌ی رهبران حزب آزادی و عدالت و جنبش اخوان‌المسلمین و بستن کانال‌های ماهواره‌ای اسلام‌گرایان و روزنامه‌ی حزب حاکم، در برابر دیدگان جهانیان وعده‌های خود را زیر پا نهادند و با کشتار سبعانه نمازگزاران در هنگام نماز صبح که آمار شهدای آن تاکنون از هشتاد نفر گذشته است، ستم‌پیشگی خود را به اوج رساندند.

۳-همگان به یاد دارند که دکتر محمد مرسی، رئیس‌جمهور منتخب ملت مصر، در شرایطی بر این مسند تکیه زد که قسمت اعظم اختیارات قانونی وی در بیانیه‌ی متمم ارتش از او سلب شده بود و او باید یک‌تنه و علی‌رغم محدودیت‌های فراوان، این مرحله‌ی دشوار از تاریخ مصر را رهبری می‌کرد.

فقدان فرهنگ مخالفت دمکراتیک در جبهه‌ی مخالفان و کارشکنی‌های عدیده -که علناً در جهت سرنگونی رئیس‌جمهور و پروژه‌ی ناکارآمدسازی و «افشال» بود-، در کنار وضعیت اقتصادی ذاتاً بحرانی مصر به پیچیدگی‌های زمامداری افزود و مجموعه‌ی این عوامل ناکامی دولت را در غلبه بر معضلات انباشته از چند دهه‌ی حاکمیت نظامیان رقم زد.

۴-دخالت مستقیم و آشکار مالی و سیاسی سران کشورهای ثروتمند عرب و چراغ سبز غرب، کوچک‌ترین ابهامی در هم‌پیمانی مدعیان مدنیّت و دمکراسی با سران مرتجع برخی کشورهای منطقه برجای نمی‌گذارد و این امر بطلان ادعای هم‌پیمانی اخوان با آمریکا را بیش از پیش آشکار می‌کند.

۵-علی‌رغم برخی اشتباهات و ناکامی‌ها که در آخرین بیانیه‌ی دکتر محمد مرسی مورد اشاره قرار گرفته بود، یکی از بارز‌ترین نقاط قوت تجربه‌ی یک‌ساله‌ی زمامداری اسلام‌گرایان، عدم برخورد حذفی با مخالفان، پاسداشت آزادی‌های آنان در حوزه‌ی رسانه و تجمعات و استفاده از افراد غیر اخوانی در پست‌های مهم و کلیدی بود و‌ این ادعا از طرف غالب ناظران منصف و در صدر آن‌ها محمد حسنین هیکل روزنامه‌نگار شهیر مصری مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است.

میزان آزادی رسانه‌ها به حدی بود که بار‌ها رئیس‌جمهور منتخب و رهبران احزاب اسلامی مورد شدید‌ترین تهاجم‌ها و سخیف‌ترین توهین‌ها قرار گرفتند. این درحالی است که هم‌اکنون پرونده‌ی قضایی علیه رئیس‌جمهور از جانب کودتاچیان به اتهام توهین به دستگاه قضایی گشوده شده است.

۶-تجربه‌ی کودتا و سرکوب در تاریخ معاصر نشان می‌دهد این رویداد‌ها اگرچه تلخ و زیانبارند، اما نمی‌توانند برای همیشه تداوم یابند و در ‌‌نهایت این اراده‌ی‌ِ ملت‌ها و اصالت و پایداری حق است که باطل و پیروانش را کنار خواهد زد:

 (... کَذَٰلِکَ یَضْرِبُ اللَّـهُ الْحَقَّ وَالْبَاطِلَ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفَاءً وَأَمَّا مَا یَنفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فِی الْأَرْضِ کَذَٰلِکَ یَضْرِبُ اللَّـهُ الْأَمْثَالَ) [رعد: ۱۷]

جماعت دعوت و اصلاح ایران
۱۹ تیرماه ۱۳۹۲

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عبدالناصر (مهمان)
1392/04/20

بیانیه بسیار وزین و پر محتوایی بود که ناشی از درک درست وتحلیل صحیح جماعت دعوت واصلاح از اوضاع مصر و کل منطقه است .جای آن دارد از دبیر کل محترم و اعضائ محترم شورای مرکزی و سایر برادران دفتر مرکزی برای این روشنگری حکیمانه تشکر و قدر دانی نمود.

2
نیما ایرانی (مهمان)
1392/04/20

با سلام و درود بر همه انسانهای آزاده و منصف و صادق
همه این حرف ها به حق است ولی متاسفانه اصحاب رسانه که بارها اثبات کرده اند که دموکراسی را فقط برای خود و همفکران خود می خواهند در این با نه تنها حرفی نمی زنند بلکه حقایق را وارونه می کنند.
متاسفیم برای به ظاهر روشنفکران لیبرال مصری که معنای جدیدی از روشنفکری و لیبرالیسم را به نمایش گذاشتند و برای آن دسته از مردمی که امیال فردی را بر رای اکثریت ترجیح داده و با ارتش کودتا همراه شدند، به یاد بیاریم اشتباه مردم ایران در اوایل انقلاب ایران ( در حسرت بازرگان و بنی صدر).
با آرزوی پیروزی اعتدال در جهان

3
محمود (مهمان)
1392/04/21

بهرحال این حادثه بسیار درد ناک بود. متاسفانه بیشتر جامعه مسلمان مصر قدر این زمان بدست آمده را ندانستند و بعضا هم راه متضادی را در پیش گرفتند. شرایط حاکم بر مصر چنان نبود که جامعه اسلامی مصر وجود گروههای متعدد اسلامی را تحمل کند و این چند دستگی که در همان ابتدای انتخابات ریاست جمهموری با حضور ابوالفتوح نمایان شد مشکل آفرین و مایه نگرانی شد. البته دکتر مرسی می توانست شخص مطمئن تری برای وزارت دفاع انتخاب نماید. گرچه از ریاکاری مفتی الازهر نباید گذشت که سبب واردشدن دشنه ای زهر آگین بر کمر مسلمانان شد و از او بدتر سلفی های بی منطق که علیرغم ادعای خویش به این کودتا کمک موثری نمودند.

4
فاتح سعیدی (مهمان)
1392/05/14

جناب محمودی در رابطه با وقوع بهار عربی در مصر اظهار نظر فرموده اند ودرمورد چالش جامعه ی مصر پس از توفیق آقای مرسی درانتخابات گذشته و تعین تکلیف برای ایشان ،مطالبی ایراد وابراز نموده اند.نظر آزاد ومحترمانه است تازمانی به حریم وحرمت کسی تجاوز واهانت نگردد. اینبخش از سخنان نامبرده جای سرزنش وایراد نیست وتصحیح وتحلیلش را برای اهل نظر واگذار می نمایم.اما بخشی از مطالب
که مسلمانان سلفی یا اخوان یا جماعت اسلامی و.. یا هرقشر دیگری را به بی منطقی متهم نمود وپا به حریم خصوصی وحرمت افراد گذاشت
جای انتقاد وسرزنش است .زیرا لازم است آن منطقی را که شما از دریچه بینش خویش به آن می نگری وتعریف وتصدیق می کنی کدام است؟
با چه محکی نظر خویش را منطقی و دیدگاه دیگری را غیر منطقی می پنداری ؟ آیا این حق را برای امثالهم قایلی بدون استدلال شما را بی منطق خطاب کند ؟ چه بسا دریچه ی دید ایشان بسی فراختر باشد. اگر از امثال خودت این حق راسلب کنی منطقی است یا استبدادی در نهاد خویش را پرورش و ابراز می داری !؟ من خویش را از هوادران جماعت می دانم نه سلفی بارعایت احترام در حق آنها و خلق دینی اما نمی خواهم هیچگاه انصاف را پامال ولگد کوب کنم ازمبادای پایمال شدنم .!در ضمن ما فراموش نکنیم که همه مسلمانیم ومدعی ودرهیچ متونی اهانت ودهنکجی وحریم شکنی ومنفی بافی در حق مسلمانی توصیه نگشته است وحتی خداوند از اهانت به بتها مارا برحزر میدارد تا محرمات ما از اهانت بت پرستها موصون بمانند .وبه دوست گرامی توصیه می کنم آنچه را در دل داری و در حق هر کسی نفرت می ورزی ، آنرا رسانه ای نکن ودر سایت رسمی قرارنده تا دشنمی برای خویش نیافریده باشی در حجتیت خویش خلل ایجاد ننمایی واگر دلسوزدیگرانیم راهش هویداست واگر بر باطلش می پنداریهدایتش را از خدا بخواه و حسابش را به او بسپار . امید است ازما آزرده نگردی والتماس دعا .

5
وریا کردستانی (مهمان)
1392/05/23

فاتح سعیدی گرامی
فرمایشتان متین!
بنا به سفارش قران مجید از اهانت دوری می جوییم.
اما آیا همدستی گروهی ازعزیزان سلفی با کودتا ی نظامی، برعلیه دولت برامده از صندوق رای، که خودشان نیز به آن معترفند، در ادبیات سیاسی ننگ محسوب نمی شود؟

6
فاتح سعیدی مریوان (مهمان)
1392/06/03

دوست محترم ،خیانت در حق هر مسلمان با هر اندیشه و گرایشی ،خیانت است وفرقی نمی کند وهمچنان نفرت وبیزاری ازمسلمان باید بخاطر تمرداز دین ومعصیت آشکار وبامجوز دین جایز است وباید ازاین بابت هوشیارانه تر عمل کنیم وپوشش حزبی و پرده ی جناح بندی چشمان بسیاری از ماها را تیره وتار کرده است وو مارادر قفس احزاب چنان محبوس نموده ،می رود دین حنیفمان را در قبال این اندیشه ی تنگ نظرانه قربانی کنیم وبه هزینه ی آن بپردازیم ! وکسانی رااز خویش وشاید مسلمان پنداریم که مثل ما بیندیشند و مارا تایید کنند و هم حزبی ما باشند واین تفکر بسیار خطرناک وبسی مردود است . طی جریانات منطقه و حمله ی غرب به عراق و افغانستان و جنگ لیبی و وکشتار وفاجعه ی شیمیایی سوریه ،نه در نه زبان ونه از قلم و نه در سایتهای نزدیک به جماعت اصلاح اظهار همدردی، ابراز تاسفی ومحکوم کردن عاملان ومسببان آن را مشاهده ننمودم ومشتاق بودم مطلبی را ببینم وبخوانم اما گو اینکه آب ازاب تکان نخورده وفریاد هیچ مسلمانی از این ملتها به گوش کسی نرسید ویا کسی آن رانشنید نشنید.!غافل از این فرموده ی پیامبر رحمت (ص) :اگرکسی فریا دمظلومانه ی مسلمانی را بشنود که او رابه کمک بطلبد وبرای نجات ورستگاریش ازچنگال ستمکاران قیام نکند وبه یاریش نشتابد وبرایش متالم واندوهگین نگردد از مانیست ! این سهل انگاری یا حزب زدگی را چگونه میتوان توجیه کرد ؟ در صورتیکه هر کسی معتقد به اصول ومتعهد به ارکان وفروع بود سرفنظر زیر چتر کدام حزب واندیشه باشد خواه اخوانی خواه سلفی خواه طریقتی وتصوفی باشد .اینها همه عبدان خدا وعبادتشان برای خدا وحساب قبول یا عدم آن با خداست وبس. اما برای حادثه ی مصر وکشتا ر مسلمانان اخوان توسط ارتش سیه دل کودتاچی مصر ،تمام فضای رسانه ای مرتبط آکنده از تنفر وتاثرشدواز آن ملتهب گشت ؟ چراتکلیف به دینمان را قربانی اندیشه سازمانی کنیم ؟! در صورتیکه بایستی تدابیرسیاسی ما در راستای حفظ دیانت ما باشد .چرا آنقدر خود را کوچک کنیمبه افراد یک سازمان بیندیشیم وبه امت اسلامی بی تفاوت آتها را غیر پنداریم ؟ از سوی دیگر بیتر قربانیا ن این دهه به علت بمبارانها و موشک پرانیها ،مسلمانان بی دفاع و کودکان معصوم بودند .آیا ترحم ما در حق آنها کجا رفت ؟ چرا چون ازما نبودند یا آقا را خوش نیاید؟ امید است اگر بغص حبمان بخاطر خدا باشد وبیشک بی اجر نخواهد بود .

7
دوست قدیمی (مهمان)
1392/04/22

بسم الله الرحمن الرحیم
جای خوشحالی و خرسندی است که بالاخره جماعت دعوت و اصلاح دیت به قلم برده و بیانه خود را در انکار این کودتای نظامی خونین صادر کند اما سوال این است چرا بعد از 10 روز از وقوع و گویی که می بایست دنیا قد علم کند تا این گروه که از پاره تن خویش نه تظاهرات و نه موضع های پیشتیبان بلکه بیانه ای در سایت خود ابراز دارد و این چند کلمه نه برای هجمه برآن مجموعه مخلص می باشد بلکه کوتاهی است که شاید مشکل بتوان پاسخی برای آن یافت.
والله مستعان

8
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/27

دو ست قدیمی عزیز
صدور این بیانیه ناشی از درک درست جماعت می باشد و منبعث از مشی پرهیز از خشونت و دوری از اقدامات احساسی و نیز نقد و نصح حکیمانه و بینش اعتدال گرایانه
می باشد

9
منیب جوانرودی (مهمان)
1392/04/23

سلام وارادت به همه ی عزیزان در جماعت دعوت واصلاح از ماموستای گرانقدر تا اعضای دفتر مرکزی و.....
از بیانیه وزین ومنصفتان ممنونم،اما بهتر بود این مطالب گرانبها با نام ویاد الله شروع میشد....

10
بدون‌نام (مهمان)
1392/05/02

بنده فکر نمی کنم خود محمد مرسی به اندازه جماعت دعوت و اصلاح از سقوط سیاسی اخوان و زندانی شدن خود وهمکارا نش متاسف و ناراحت شده باشد۰

11
بدون‌نام (مهمان)
1392/05/03

در شماره اخیر هفته نامه آسمان گفتگویی با آقای پیرانی ذیل عنوان «مکتب ما اعتدال و میانه روی است» چاپ شده.شگفت اینکه بعد از گذشتن حدود یک هفته از چاپ گفتگوی مذکور سایت جماعت آن را انعکاس نداده است.پیشنهاد میکنم برای آگاهی کسانی که به نسخه چاپی آسمان دسترسی ندارند آن را منتشر کنید.بخصوص اهمیت ویژه این گفتتگو از این جهت است که تا جایی که بنده به یاد دارم تنها گفتگوی رسمی چاپ شده با دبیر کل جماعت در نشریه ای کثیرالانتشار و آن هم درباره فکر اخوان و جماعت است.جالب آنکه در قسمت معرفی ماموستا پیرانی و جماعت نکات جالب توجه و عجیبی هست.مثلا اینکه ماموستا در دوران دانشجوییشان در سودان با اخوان المسلمین آشنا شده و پس از آن و در سال 69 با حضور در ایران جماعت را تاسیس کرده است.

12
شهاب (مهمان)
1392/05/04

كردها ضرب المثل زيبايي دارند كه مي گويد: درو دواي كوتاس.
علت سقوط دولت مرسي دروغ و ريا و استفاده ابزاري از دين بود.
حزب اخوان سالها است كه دين را براي دستيابي به فدرت قرباني كرده است و معلوم است
كه خداوند دروغگويان و خائنان به دين را ياري نمي كند.
بهتر است شما هم عبرت بگيريد و دست از خيانت برداريد.

هرچند اين نطرات را منتشر نمي كنيد اما وظيفه من ابلاغ بود.

13
مهندس نصرت الله طلعت (مهمان)
1392/05/08

تشکر از تحلیل درست و بجا جماعت اصلاح و دعوت ایران و خداوند در قلم تان برکت باندازد.

14
بدون‌نام (مهمان)
1392/05/23

آقا شهاب!

خدا به شما انصاف بدهد! در حق شما همین دعا بس است. نمی دانم از سوراخ کدام مار گزیده شده اید که چشم تان را بر روشن ترین حقیقت تاریخ اسلام بسته اید! بنده خدا!! بچه ده ساله هم امروز می فهمد که مرسی و اخوان مظلوم واقع شد! حیف از این عمری که گذرانده اید!

15
بدون‌نام دوستی گمنام مریوانی (مهمان)
1392/05/12

هنگام انتخابات ریاست جمهوری مصر وحضور سبز جماعت اخوان المسلمین مصر بیشتر هواداران این جماعت با اظهار شعف وامیدواری در گوشه وکنار ابرازاحساسات وامید به توفیق این جماعت بخصوص و امت اسلامی مصر به عام می نمودند ومانیز که خویش را از دوست داران این
خلق ومردم مسلمان مصر و هوداران جماعت می دانستیم ،برخود بالیدیم ووموفقیت مسلمانان مرا مسرور نمود اما به دیده ی شک وگمان ودو دلی به آن می نگریستم نه به خاطر عدم استحقاق وتوانایی مسلمانان یاجماعت اخوان در اداره ی امور ومملکتداری بلکه به خاطر شیطنت وبد دلی و اراده و ذات منفور استعمار جهانی ،مثلث شوم (امریکا،انگلیس،وفرانسه) در خصوص منزوی کردن مسلمانان زنده دل وبیدار در کشورهای اسلامی بود.زیرا شاهد اعمال این سیایت ننگ در ده ی اخیر در برخی از کشورهای اسلامی منطقه بودیم وهستیم .دیگر خواسته یا ناخواسته
این روند در راستای منافع کشور یا کشورهایی بوده است که بااندیشه ی امپراطوری ...آب در اسیاب استعمار گران خون اشام می ریزند !نقطه ی آغاز این طرح پلید در چند مرحله زمانبندی وقابل اجرا بود (1)،با بهانه ی خلع صلاح شیمیایی صدام معدوم وهجوم به عراق بود این کار حداقل اسیبی که به جامعه ی عراق واردکرد متلاشی کردن ساختا ر تشکیلاتی مسلمانان واسلام سیاسی عراق بو وروی کار آوردن نظامی دیکتاتور سنی ستیز با رو کش دموکراسی ومردمی بود !که می توانست روند دین زدایی در این کشوروتشکیل امپراطوری بزرگ ...را تسریع نماید. (2)عده ای از مسلمانان که در آنهاغیرت دینی می جوشید واحساس بالندگی و عزت می کردند ،بر پیشانی آنها مارک ارهاب وتروریست بودنراطوری ماهرانه چسباند که ما مسلمانان نیز کور کورانه مهر تایید بر آن نهادیم انزجار نفرت خویش را به آ«ها اعلام وهمدست وهم نوای استعمار گشتیم.!بابهانه های موهوم به افغانستان حمله نمودند وبلایی که بر سر مسلمانان عراق آوردند به مراتب بیشتر از آن در افغانستان برسر مسلمانان آن دیار آوردند .! ومانیزدر نهایت بی تفاوتی وبی احساسی این فاجعه هارا نگریستیم .! وروی کار آمدن دولت کرزی که در پرورشگاههای اندیشه ی غرب رشد ونمو نموده وتدریجی مشغو ل تعویض فرهنگ دینی افغانی وجایگزینی فرهنگ غربی است ،حدیثی مفصل دارد.! (3) درمالی شاهد شتابزدگی در حمله ی نظامی فرانسه علیه حضور مسلمانان و متلاشی کردن هسته ی تشکیلاتی آنها بودیم.
(4)درسوریه ،بذر نفاق راپاشیدند وبر آن نام بهار عربی نهادند وبشار راگماردند و ازهیچ کمکی به او دریغ نکردند وفرزندان خالص وپاکباخته ی مسلمان آن دیار را
درو کند بهارش را به پاییز و خزان مبدل گرداند و اربابانش بر این فاجعه ی عظیم چشمب رهم نهند وخم به ابرو نیاورند وحتی در انعکاس اخبار آن اهتمامی به خرج ندهندوناظر شیطنت ومداخله ی کشورهای شرور باشند ولب به اعتراض نگشایند وماهم منتظرباشیم تا استعمار ضد اسلام مسلمانان آن مرز بوم را به مابشناساند وبرایشان شناسنامه ی قانونی صادر نماید .!بالاخره اهدافی را دنبال خواهند کرد که در عراق وافغانستان و مالی و..به دنبال تحقق آن هستند.(5)درمصر سر انجام احترام به آرائ مردم وعمل به تئوری پینهادی استعمار! انتخابات آزاد انجام شد وبا اکثریت آراء جناب محمد مرسی رئیس جمهور قانونی ومشروع مردم گشت **وتیر دین ستیزان به سنگ خورد ومدتی ناکام شدند اماساکت ننشستند ودر اتق فکری خویش تدابیر متلاشی کردن انسجام مسلمانان را مطالعه واندیشه می کردند وعمال خویش را وارد صحنه نمودند
و با کار شکنی و ابراز نارضایتی برای حکومت مرسی اختلال وچالش آفریدند وعملا وبه زبان حال گفتند :مرسی نمی تواند خون بریزد وسر کوب کند وفاجعه بیافریند !باید کنار برود ! مدت یکسال آقای مرسی با تبیر وخویشتنداری وارد این فاز واین تله ی انفجار دست استعمار نگشت
. وسرانجا م دست بسته او را با نهایت بی شرمی واز حاکمیت خلع کردند ومشغول عملی کردن نقشه ش شومشان در قتل عام مسلمانان روزه دار
هستند.در واقع نیت پلیدشان را جامه ی عمل می پوشانند. دور نمای چنین وضعیتی بود که بنده در مقابل پیام تبریک دوستان به مناسبت موفقیت آقای مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر ،بنده اظهار تاسف می نمودم وشخصیت مسلمانی چون مرسی را بالاتر از حاکمیت امروزی جامعه می دانستم واو را حیف این پست می پنداشتم.در واقع بر اوتسلیت را روا می دانستم تا تبریک .! اما به خاطرشماتت از طرف دوستان از آن خودداری نمودم.مرسی نمی تواند حاکم باشد وهمچنین هیچ مسلمانی امروز نمی تواند حاکمیت کند .!زیرا حاکمیتها همه فرزندان سقی القلب استعمار هستند. مرسی نمی تواند ریس جمهو رموفق باشد ،چون نمی تواند فرزندان خلق را به خاک وخون بکشد مادران را داغدار گرداند تا چند صباحی برتخت لم بزند.واین عنوان نیز اورا نسزد.حاکممیتها ،ریاستها،سیاستها شایسته ی کسانی است با آن خیال به بستر می روند وباآن خیال خواب می بینند و وباهمان خیال بیدار می شوند وجای بس انتظار است اگربرایش جانبازند و جان مردم گیرند .آنچه امروز در دنیا میگذرد ،وحاکمان کارگردانان آنند ازتدبیر وشعور انسانیو اخلاق بشری وترحم وبشر دوستی حقوق مدنی و...بسیار وبلکه فرسنگها فاصله است .!
واما جای خود را می طلبد باچشم خویش جهان پیرامون را بنگریم و بافهم خویش دوست ودشمن را برگزینیم .!

16
ستار (مهمان)
1392/05/14

نام و فرکانس سایت هایی که تظاهرات مردم مسلمان مصر علیه کودتا گران را نشان می دهد عبارت است از:

1_ الجزيرة (التردد الآمن- بدون تشويش) ١١٦٣٦ رأسي ٢٧٥٠٠ والباقة البديلة ١٠٨٥٣ أفقي ٢٧٥٠٠

2_ قناة أحرار ٢٥ تردد ١٠٨٧٣ رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

3_قناة الشرعية ١٠٨١٥ أفقي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

4_ قناة اليرموك ١١٦٧٨ رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠ (التردد الجديد)

5_ قناة نهج ١٠٨١٥ رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠ (هي نفسها قناة الحوار)

6_ قناة القدس ١١٥١٢ رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

7_ قناة الأقصى ١٠٩٢١رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

8_ قناة المغاربية ١٠٨١٥ أفقي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

9_ قناة العصر ١٠٨١٥ أفقي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

10_ قناة الأمة ١٠٨١٥ أفقي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

11_ قناة سهيل ١٠٥٩٥ رأسي معدل الترميز ٢٧٥٠٠

12_ قناة المستقلة ١٠٩٢١ رأسي معدل الترميز
البته همه این فرکانس ها مربوط به ماهواره نایل ست می باشد.

17
نوردین رئیسی (مهمان)
1392/05/17

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص کودتای نظامی مصر بسیار کامل و پرمحتوا می باشد.
اما به نظر من کودتای نظامی توسط ریسس ارتش مصر عبدالفتاح السیسی باعث خدشه وارد کردن به اصل دموکراسی است که جناب دکتر مرسی براساس آرای مردمی انتخاب شده بود در طول یکسال ریاست جمهوری مرسی همیشه مصر اوضاع نابسامانی داشت اگر به مرسی فرصت می دادند تا چهار سال قانونی وی تمام می شد مصر را بسوی پیشرفت پیش می برد.