اظهار نظر دبیرکل جماعت در خصوص وضعیت پس از کودتای نظامی در مصر

اظهار نظر دبیرکل جماعت در خصوص وضعیت پس از کودتای نظامی در مصر

جلسه‌ی شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران، با حضور اکثریت اعضا، پنجشنبه‌ی گذشته 13 تیرماه، در دفتر مرکزی در تهران برگزار و وضعیت ایران پس از انتخابات و مصر بعد از کودتا تحلیل شد.
در ابتدای این نشست، استاد عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت، با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، ضمن تبریک فرارسیدن این ایام و لحظات گرانقدر و خجسته، اظهار امیدواری کرد که همه‌ی مسلمانان و به‌ویژه هموطنان با ادای شایسته، صیام و قیام و تلاوت قرآن، بهره‌ی وافی و کافی ببرند و در پایان این موسم فرخنده، رحمت و مغفرت الهی و رهایی از آتش دوزخ را فرا چنگ آورده باشند.
وی سپس با اشاره به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، حضور هوشمندانه و مسؤولانه‌ی هموطنان و به‌ویژه شهروندان اهل‌سنت را نشانه‌ی امیدوارکننده‌ای ارزیابی و از همه‌ِ‌ی اعضا، هواداران و مخاطبانی که به بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران در این‌باره پاسخ مثبت دادند، تشکر کرد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور منتخب، اعتماد ملت را پاس بدارد و به وعده‌های خود عمل کند و در همین چارچوب، ضمن اعلام آمادگی جماعت برای همراهی با خواست و اراده‌ِی شهروندان، عنوان داشت که جماعت بر خود لازم می‌داند میزان تحقق وعده‌های دولت یازدهم را با دقت پیگیری و در حد توان و امکان خود برای داشتن میهنی آزاد و آباد و سرفراز در بازگرداندن کشور به مسیر تعادل، مشارکت نماید.
در ادامه استاد پیرانی به تحولات مصر اشاره کرد و گفت: متأسفانه مشکلات کشورهای اسلامی و ملت‌های مسلمان فراوان است و پس از بهار عربی، مشکلات جدیدی پدیدار شد. وی افزود: غالب کشورهای اسلامی، در بیشتر دوران تاریخ معاصر خود شاهد دیکتاتوری و حکومت‌های استبدادی بوده‌اند و این محرومیت تاریخی از آزادی باعث شده است مسلمانان فاقد تجربه‌ی کافی در جهت تعامل فراگیر دمکراتیک باشند.
وی ادامه داد: در مورد مصر، پس از پیروزی انقلاب 25 ژانویه، روند سیاسی در این کشور نتوانست به تعادل مطلوب برسد و دو طیف اسلام‌گرا –با محوریت جنبش اخوان‌المسلمین- و سکولارها، موفقیت چندانی نداشتند. البته آقای مرسی در سخنرانی‌های اخیر قبل از کودتا به‌ وقوع برخی اشتباهات از سوی خود اشاره نمود و قطعاً نقدهایی به عملکرد او وارد است. اصولاً عرصه‌ی سیاست، به‌ویژه در کشور مهم و عظیمی مانند مصر، عرصه‌ی پیچیده‌ای است و رئیس‌جمهور مصر نیز در کشاکش این پیچیدگی‌ها مصون از خطا و اشتباه نبوده است. اما واقعیت این است که مخالفان نیز تجربه‌ی قابل قبولی را در سوق دادن کشورشان به سوی ثبات و آرامش ثبت نکردند.
از همان آغاز دوره‌ی ریاست جمهوری، به جای همکاری و نصح و نظارت، بنا را بر کارشکنی و مشکل‌آفرینی گذاشتند. در چند مرحله در جهت سرنگونی رئیس‌جمهور اقدام کردند و هربار در فاز ناکارآمدسازی سیستم وارد شدند تا اینکه در نهایت توانستند با همراه کردن ارتش با خود در کودتایی تزیین شده به حضور برخی شخصیت‌های دینی و اسلامی، رئیس‌جمهور قانونی را برکنار نمایند.
وی افزود: آرزو داشتیم، برخی از شخصیت‌های اپوزیسیون که جایگاه داخلی و بین‌المللی قابل قبولی داشتند، به جای کشاندن سرنوشت انقلاب ملت مصر به نقطه‌ی مبهم و بحرانی کنونی، از نفوذ و اعتبار خود برای ایجاد ثبات و نظم و نهادینه کردن قانون، وارد عمل شوند. نیز برخی از اسلام‌گرایان مصر که تا پیش از جدی شدن انقلاب در مصر، اصولاً عمل حزبی و سیاسی را نامشروع می‌دانستند، به یکباره به عرصه‌ی سیاست وارد شدند و از قضا در تعمیق شکاف بین اسلام‌گرایان میانه‌رو و نیروهای سکولار نقش و سهم عمده‌ای داشتند، در کمال تعجب در کنار همان سکولارها و پشت‌سر ژنرال‌های کودتاگر قرار گرفتند و در بخشی از ویترین کودتاچیان جا خوش کردند.
وی در ادامه گفت: البته نباید نقش بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز نادیده گرفت؛ چراکه مواضع شفاف و صریح رئیس‌جمهور قانونی مصر، خشم بعضی از کشورهای ذی‌نفوذ منطقه را برانگیخته بود.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که قضایای جاری به نفع ملت مصر و توسعه و تعالی این کشور ختم به خیر شود و خاطرنشان کرد: تاریخ به عقب برنخواهد گشت و علی‌رغم فراز و فرودها حرکت تاریخ رو به جلو ادامه خواهد یافت.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
حامد بهرامی - مریوان (مهمان)
1392/04/17

سەرخۆشیەک لە بارگاکانی ئیخوان و یەکگرتوو
حامید بەهرامی

ئێرا بارگا بێ نازەکەی ئیخوانە
ئێرا برای بارگا سوتاوەکەی یەکگرتووە
ئێرا راوستاویمان پێ نیشان دەدات و روو رەشی عیلمانیە کورت بیرەکانی کودتاچی.
ئێرا، ئاسمانێکی پاک و رەشی دڵی نەیارە عیلمانیەکانمان پێ نیشان ئەدات.
هەر لێرەدا بوو عیلمانی و سکۆلارە دزەکان، کەوتنە سوتاندن و بردنی هەموو شتەکانی ئەو بارگایە
هەر لێرەدا بوو جەردەکان، تەنانەت درگاکانیشیان، کێشایەوە و رفاندیان.
هەر لێرەدا بوو، وشک بیرە سکۆلارەکان، عیلمانیە ترۆریستەکان، عیلمانیە سوتێنەرەکان، بارگایان سوتاند و لاوەکانیان شەهید کردن.
ساڵها پێش ئێستا ، یەکگرتوش کەوتنە بەر شەمقاڕی دەس درێژی عیلمانیە بەر چاو تەنگەکانی برا کوژ.
ساڵها پێش ئێشتا، بارگاکەی یەکگرتووش، ئاور درا بۆ ئەوەی حیقد و بوغزی نەیارانی ئیسلام و ئیسلامیەکان دابمرکێ، لە کاتێکا، یەکگرتوو، نە چەکدار بوو نە بکوژ و نە برا کوژ.
لە کاتێکا، یەکگرتوو، دەستی وەکوو ئەوان لە خوێنی کەس سوور نەبوو بوو.
لە کاتێکا ئیخوانیش، وەکوو ئەوان، دەمامکی پەزی لە بەر نەکردبوو بۆ ئەوەی گورگ بوونی خۆیان دابشارن.
ئاوا بڕوات، هەموو ئیسلامیە پاکەکان، با چاوەڕێی ئاگری دڵی گڕاوی ئەم سکۆلارە حاقید و دڵ نەخۆش و مێشک وشک و قاقڕە بن.
سەرخۆشیتان پێ دەڵێم ئەی یەکگرتوو، ئەی ئیخوان، ئەی تەواوی دڵ بێدارەکان و مونسیفەکانی مرۆڤایەتی.
سەرخۆشیتان پێ دەڵێم ئەی بارگا سوتاوە راوەستاوە قارەمانەکەی ئیخوان
ئەی بیرەوەری، بارگا سوتاوەکەی یەکگرتوو، سەرخۆشیتان پێ دەڵێم.

2
وفا (مهمان)
1392/04/19

میگم بهتر نیست در سایت کردی بیشتر اظهار نظر کنین؟ آخه یه کم ناجوره بلاخره این سایت فارسیه و برای مخاطبان فارسی زبان فایده ای نداره! کابران دوست دارن نظرات رو بخونن

3
حامد بهرامی - مریوان (مهمان)
1392/04/17

مبارکتان باد، چە برازندەی قامتتان است کودتا ....
احمدی

دمکراسی خواهان کودتا گر مبارکتان باد کە تاریخ شما را از یاد نخواهد برد. چرا کە تنها در مسلک شماست کە هدف وسیلە را توجیە می کند وبا هر وسیلەی نامشروعی می توانید بە اهدافتان دست یابید، پس مبارکتان باد چنین رسیدنی .... .
نامتان، ذکرتان و یادتان در صفحەی تاریخ جاودانە باد کە چنین زیرکانە بریدید و دوختید و بە تن کردید.
آفرین بە شما کە بە اخوانی های بە حکومت رسیدە درس خوبی دادید و نشان دادید کە راز بقا در کشتن و دستگیر کردن و خفە کردن و تهدید و تحدید است نە مسالمت و مسامحە و تحمل مخالفان.
دمکراسی خواهان کودتاگر، آفرین بر مکتبتان و بر اندیشە و مسلکتان، کە با نامی زیبا چون آفتاب پرست هر زمان در رنگی جلوە می فروشید.
کودتایتان مبارکتان باد کە چە رنگین برازندەی قامتتان است، تاریخ رنگ هایتان را از یاد نخواهد برد.

4
حامد بهرامی - مریوان (مهمان)
1392/04/17

بەبە چە کودتای زیبایی!!!
حامد بهرامی

آری این چنین است، دیگران حق دارند کودتا کنند و اسمش را رهایی بنامند، دیگران می توانند متعصب و متحجر باشند و اسمش را آزادی خواهی بگذارند، دیگران می توانند بکشند و قتل عام نمایند و گروهی را زیر بگیرند اما آن را دفاع بنامند آری دیگران می توانند رسانە ها را بایکوت کنند ، کانال ها را ببندند پخش های مستقیم حامیان را ببندند و آن را دور اندیشی بنامند بلە درستە آن ها حق دارند رهبران را زندانی ، بازداشت ، در حصر بگیرند و آن را جلوگیری از کودتا بنامند،
آن ها بزرگوارند مثل اخوانی ها کە نیستند کە در یک سال قدرت خود تمام رهبران مخالفان خود را زندانی کنند و عمر موسی از زندان پیام بفرستد، جلو تظاهرات مخالفان را بگیرند و تمام مقرهای احزاب را بسوزانند محافظانش را بکشند و تمام رسانه ها را در هم پیچند و الجزیرە را از پخش مستقیم مخالفان خود باز دارد، و با رای مردم نیامدە باشند و کودتا نمایند ، آری آنها خیلی برتر از اخوانی ها هستند آنها آزادی خواه و دمکراتند آنها کە مثل اخوان سرکوبکر نیستند تا جلو کودتا و تظاهرات را بگیرند پس زندە باد مصر، زندە باد دمکراسی زندە باد آزادی خواهی و بەبە چە هوایی چە تاریخی چە کودتایی دمکرات زیبایی ، بەبە و همگی آن لایق چنین آزادی خواهان و روشنفکران دمکرات متحجر جهان، لایقشان و مبارکشان.

https://www.facebook.com/pages/%D8%AD%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%DB%...

5
اخواندوست (مهمان)
1392/04/17

بازهم ظریف و بلیغ، شیوا و گویا، مختصر و مفید بود؛ حقا که امارت این جماعت برازنده شخصیتتان است؛ خدای مهرورز شخصیت وزین و شریف و فاضل حضرتعالی را برای جماعت اهل سنت حفظ کند.

6
نیما ایرانی (مهمان)
1392/04/17

با سلام و خسته نباشید.
در نطق ایشان جانب حق و انصاف رعایت شده بود
به اشکالات هر دو طرف و همچنین موضع گیری حزب نور و برخی کشورهای اسلامی و برخی مدعیان دموکراسی را به خوبی نشانه رفته بود

7
اقبال سقز (مهمان)
1392/04/22

با سلام به تمام عزيزان
تحليل متين ومنصفانه اي ايراد فرموديدان شاالله حضرت حق شمارا درانجام وظايف خطيرتان موفق باشيد
در طول تاريخ سنت زيباي حق تعالي اين چنين بوده است (ان مع العسر يسرا) و مومنين را در ميدان آزمايش قرار مي دهد وآيا ( اشداء علي الكفار ورحماءبينهم) كه نشانه هاي زيباي پيروان حضرت ختمين مرتبت(ص) است را حفظ نموده اند باوجود زحمت ورنج زيادي كه از اتفاقات اخير به مومنين رسيد اما باجرات مي توان گفت بسياري از مومنين تا ساعات ها خواب به چشمشان نرفته ودست مناجات به درگاه حضرت حق بلند كرده اند واين همان نشانه هاي پيروان برحق حضرت رسول (ص) است وهمبستگي روحي معنوي زيادي در ميان مومنين ايجاد كرده است ان شاالله خداوند نصرت خودرا هرچه زودتر نصيب مومنين عنايت فرمايد.