بیانیه‌ جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص قتل جمعی از شیعیان پاکستان

دیرگاهی است که تعصب کور و فرقه‌گرایی، دامنگیر بخش‌هایی از امت اسلامی گردیده است. هر از گاهی طیفی از افراط‌گرایان منتسب به یکی از فرق اسلامی، با استناد به گزاره‌هایی تنگ‌نظرانه و برخی فتاوای جهنمی اقدام به کشتار پیروان مذهب دیگر مي‌کنند و با نادیده گرفتن نص صریح «‏وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیمًا»(نساء/93)، تلخ‌ترین و ناگوارترین صحنه‌ها را زیر تابلوی دین و دیانت به جهانیان عرضه مي‌کنند.

"جماعت دعوت و اصلاح ایران" ضمن تأکید بر ضرورت تمرکز شهروندان و به ویژه رهبران فکری و جریانات مختلف دینی و مذهبی بر مفهوم راهبردی «دگرپذیری» به عنوان جانمایه‌ی همزیستی مسالمت‌آمیز، کشتار شیعیان پاکستان و همه بیگناهان در همه نقاط جهان را قویاً محکوم نموده و برای جان‌باختگان از خداوندگار یکتا رحمت و مغفرت مسألت مینماید و امیدوار است با تلاش‌های روشنگرانه نخبگان فکری، رواداری و احترام به اختلاف دیدگاه‌ها به مثابه یکی از مهمترین ارزش‌های محوری جامعه مدنی در کشورهای اسلامی محقق گردد.

جماعت دعوت و اصلاح ایران
17/12/1391

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عبدالحق (مهمان)
1391/12/18

از بابت این بیانیه متشکرم به امید روزی که حنفی ها وحنبلی ها وشافعی ها ومالکی ها وزیدی ها واسماعیلی ها وشیعیان وصوفیان وقرانیون در فضایی ازاد با هم زندگی کنند وشاهد چونین اعمالی نباشیم

2
مهمان (مهمان)
1391/12/20

مشکل امت اسلام این است که نصوص دیگر را به این آیه قطعی قرآن ترجیح می دهند. سوره مبارکه «الممتحنة» در مدینه و پس از سوره الاحزاب نازل شد(الکشاف) یعنی در زمانه ای که مسلمانان قدرتمند شده و حکومت خود را تشکیل داده بودند. ماهیت جهاد و دفاع در این آیه محکم متجلی شده: «لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ: [اما] خدا شما را از كسانى كه در [كار] دين با شما نجنگيده و شما را از ديارتان بيرون نكرده‏اند باز نمى‏دارد كه با آنان نيكى كنيد و با ايشان عدالت ورزيد زيرا خدا دادگران را دوست مى‏دارد»(الممتحنة8) بنابراین هر انسانی با هرعقیده ای تا زمانی که شمشمیر نکشیده و مسلمانی را به خاطر عقیده اش زیر فشار و فتنه قرار نداده، دوست ما بوده و اگر حقیقتا به قرآن مؤمنیم باید با او به نیکی رفتار کنیم.. دعا کنیم روزی امت اسلام به قرآن بازگردند.. قرآنی که رسول بزرگوار مهر و مهربانی و صلح موظف بود از آن تابعیت کند نه نص دیگری..