اماراتی‌ها نگران بازگشت محمد مرسی

اماراتی‌ها نگران بازگشت محمد مرسی

حمزه زوبع یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت با فاش کردن این خبر که «سفارت یکی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس در مصر، به حاکم و رئیس موروثی کشورش گفته: از آنجا که وضع دولت کودتا در مصر به شدت بحرانی و متلاطم است و هیچگونه پیشرفتی به چشم نمی‌خورد، خواهشمند است در حمایت مالی و سیاسی از آن اسراف و زیاده روی ننمایید؛ چرا که به احتمال فراوان محمد مرسی رئیس جمهور ربوده شده‌ی مصر به قدرت بازخواهد گشت» همه را در بهت و سکوت تعجب‌آمیز فرو برد. 

این رهبر اسلامگرا که با کانال خبری الجزیره و در برنامه‌ی «حدیث الثوره» سخن می‌گفت، وضع اسفبار کودتاگران را اینگونه توصیف کرد و اظهار داشت: پس از گذشت چهار ماه از کودتای نظامی و خونین در مصر، امروز یکشنبه، یکی از مسؤولان بلند مرتبه‌ی کشور امارات که به عنوان یکی از حامیان و طراحان اصلی کودتا در مصر به شمار می‌آید، با صراحت هرچه تمام، به نخست‌وزیر دولت کودتا در مصر گفت: با عنایت به وضعیت موجود مصر، پس از کودتا و عدم تحقق «برنامه راه ژنرال CC» به زودی کمک‌های مالی کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، به شما و سایر کودتاچیان، قطع خواهد شد! 

تحلیلگران براین باورند که درز پیدا نمودن اینگونه اظهارات ناامیدکننده برای کودتاگران، از طرف حامیان منطقه‌ای کودتا، بیانگر چند نکته مهم و اساسی است ازجمله: 

۱) کودتا و کودتاگران تاکنون، و پس از گذشت چهار ماه، نتوانسته‌اند در مصر، استقرار نسبی پیدا نمایند و روز به روز بر نفرت مردم از آنان افزوده شده، و در نتیجه به طور روزافزونی با انزوای جهانی و منطقه‌ای مواجهند. 

۲) بالاخره اسلامگرایان و طرفداران مشروعیت قانونی در مصر، بر کودتاگران مزدور و مورد حمایت دولت‌های غربی و عربی پیروز خواهند شد؛ چراکه از سرمایه‌ی عظیم «حمایت و اعتماد مردم» در گذشته و حال برخوردارند ولی آنان ریشه‌ای در میان مردم ندارند! 

۳) دولت‌هایی که تاکنون با کودتاگران مصری در ارتباط بوده و آنان را مورد نوازش‌های مالی قرار می‌دادند، متوجه اشتباه بزرگ خود شده‌اند؛ چرا که حمایت آنان از کودتا، آن هم در کشوری دیگر، باعث منفور‌تر شدنشان در میان مردم کشورشان خواهد شد! 

این تحلیلگر اخوانی همچنین به دستپاچگی و سردرگمی کودتگران پرداخته و افزود: سخن گفتن سران بی‌ریشه و اساس کودتا از انتخابات و دموکراسی و دولت مدنی، در مصر، نوعی ریشخند و بازی کردن به شعور بالای مردم مصر، که طی پنج مرحله به رئیس جمهور ربوده شده‌ی آنان، رأی اعتماد داده بودند، به شمار می‌آید!. 

حمزه زوبع که اخیراً بیش از سایر رهبران خارج از زندان اخوانی، با کانال‌های تلویزیونی مصاحبه و گفتگو می‌کند، تلاش کودتاگران جهت حذف و نفی جریان اسلامگرای برخوردار از مشروعیت انتخاباتی را به چالش می‌کشد و چنین می‌گوید: شکست‌های پی در پی جریانات و احزاب لیبرال و سکولار در انتخابات‌های برگزار شده در مصر و پیروزی‌های قاطع اسلامگرایان باعث شد آن احزاب بی‌ریشه در میان مردم، از روی حسادت و حس انتقام‌جویی، سوار بر تانک و زره پوش نظامیان شده و به سرکوب برندگان انتخابات و طرفدارانشان بپردازند تا به زعم خودشان اینگونه برای خود و اربابانشان مشروعیت بدست آورند! غافل از اینکه اسلامگرایان، چندین دهه است که به این مردم و میهن خدمت می‌کنند و ریشه‌هایشان در بین مردم، بسیار محکمتر از آن است که با بادهایی به ظاهر توفنده، که از سوی بازندگان عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اخلاقی، وزیدن گرفته، از بیخ برکنده شده و حتی بلرزد! 

این رهبر برجسته‌ی حزب آزادی و عدالت در بخشی دیگر از سخنانش به بررسی وابستگی‌ها و مزدوری‌های جنبش موسوم به «تمرد» پرداخته و گفت: تمرد – به اعتراف اعضای جداشده از آن – ساخته‌ی سازمان اطلاعات مصر بوده، و از سوی بازرگانان فاسد و خائن و فراری دوران حسنی مبارک، همچون حسین سالم، حمایت مالی می‌شود، تا به تخریب، یورش بر اماکن عمومی و عبادی و مراکز دولتی و آتش‌زدن دفا‌تر اسلامگرایان و... پرداخته و بدینگونه امنیت و آرامش را از کشور و مردم مصر سلب نمایند! 

آقای زوبع در پایان به پیش‌بینی آینده کودتاگران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: به احتمال قوی، ژنرال سیسی، جبهه‌ی موسوم به «تمرد» را که،‌ زاده و دست پرورده او و ژنرال‌های هم مرامش می‌باشد، را به مشارکت گسترده در انتخابات پارلمانی وادار خواهد کرد؛ چرا که آراء آنان، به او اختصاص دارد، البته این احتمال نیز خیلی فراوان است که سرکرده کودتا به تقلب فراوانی در انتخابات‌های آتی و صوری مصر دست بزند؛ تا بدینوسیله کسانی به پارلمان کودتا راه پیدا کنند که هرگز به استیضاح او به عنوان رئیس جمهور مصر، فکر نکنند، و چیدمان و آرایش نمایندگان طوری باشد که هیچ یک از احزاب و جریات نتوانند اقدام به به تشکیل دولت نمایند و در نتیجه همه امور به شخص او ختم شود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
صابر (مهمان)
1392/08/15

این وعده خداوند متعال است که وارثان زمین مومنان اند.به امید آن روزها.