این حدیث که پیامبر گرامی اسلام فرموده: «به‌دنبال علم و دانش بروید حتی اگر در چین باشد» شامل چه علومی است؟ آیا شامل دختران می‌شود؟ چه شرایطی دارد؟

شماره: 
943

آیه و احادیث فراوانی برای تشویق به علم‌آموزی وجود دارد، اما سند این حدیث ضعیف است، مسلمانان باید تلاش کنند و به‌دنبال فراگیری علم بروند، هر چند مسافت دور باشد، علمی را بیاموزد که برای خود و جامعه مفید باشد، که در حدیث صحیح آمده‌ است: «طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ...».[ابن‌ماجه که آلبانی گفته این حدیث صحیح است]
فراگیری علم بر هر مسلمانی فرض است [خواه مرد باشد یا زن].
مسافرت زن و دختر به مسافت‌های دور برای فراگیری علم، اگر به همراه محارم یا همراه خانم‌های مطمئن دیگر باشد، درست است، اما اگر بیم افتادن در فتنه را داشته باشد، رفتن وی برای علم‌آموزی در مسافت‌های دور، جایز نیست.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1392/09/05

با سلام
بنده متوجه نشدم در دنیای امروز منظور از مسافت های دور چیست
همچنین منظور فتنه چیست
و اینکه ایا منطور ازعلم مفید چیست آیا شامل علوم انسانی و طبیعی نیز می شود.
کاش یه مقدار واضح تر جواب می دادند

2
بدون‌نام
1399/08/26

به نظر بنده این حدیث را نمی توان رد کرد چنانچه واقعا پیامبر اکرم این حدیث را فرموده باشند حق ضایع خواهد شد و موجبات نادانی و گمراهی فراهم می شود. ما حق این را نداریم حدیثی را رد کنیم که امکان دارد پیامبر اکرم فرموده باشند. در مورد حدیث بعدی که گفته شده هم این حدیث مجزایی بوده و احادیث در مورد علم آموزی فراوانند و چنانچه این حدث از پیامبر باشد باید پاسخگو شد که چرا گفته می شود صحیح فلان حدیث این است و امکان دارد هر دو حدیث را فرموده باشند.
حدیثی به این شکل محدود نه به مرد نه به خانم و نه به بزرگسال و نه هر سنی است. منظور این است که که در اصل علم آموزی حدود اینچنینی ندارد و علم برای همه است .همه!
حتی علاوه بر آن سفارش به علم آموزی هم شده است چه بسا حدود تعیین نمودن.
به نظرم این فهم را باید مد نظر بگیریم که فارغ از هر جنسیتی حتی در سخت ترین شرایط ممکن با هر مصیبت و سختی باید تلاش برای علم آموزی کرد. این تلاش می تواند شامل اصلاح دین خود باشد برای اینکه در شهر و یا کشور یا هر مسافت دوری که می روی که علم را به سرزمینت بیاوری به شهر و زادگاه نازنینت بیاوری و آن را ترقی دهی و در آنجا دچار لغزش نشوی.
همچنین موارد و پارامتر های زیادی را در نظر بگیر تا بتوانی تنها با هدف علم آموزی اگر حتی لازم باشد به نقاط دور بروی، بروی و علم را به محل زندگی ات بیاوری. اگر برای هر فردی که می خواهد علم بیاموزد تجویز شود که راه دور مرو که علوم منتقل نمی شدند و علم به اینجا نمی رسید و کشور ها دچار اختلال می شدند و مردم و اطرافیان آن فرد علم جدید نمی آموختند‌. کوشش گری که از دور دست ها علم را می اورد تا فرهنگ و مردم اطرافش را ترقی دهد اعم از زن و مرد کوشش گر شایسته ایست. در واقع اگر هدف رضای حق تعالی باشد آن کوشش گر شایسته است و هدف علم اموزی او درست و صحیح و ترقی اطرافین هم کار غلط و اشتباهی نیست.
اگر دیواری بسته به دور خود و اطرافین بکشیم حصاری برای فرهنگ و نادان تر شدن ساخته ایم.
علم هم به نظرم می تواند علوم مختلف باشد زیرا به نظرم هر علمی به شرط صحیح بودن به راه درست و افزایش ایمان ختم می شود.