بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص حادثەی تروریستی سراوان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اقدام تروریستی حمله به یک پاسگاه مرزی در محدوده‌ی شهرستان سراوان و جان باختن ۱۴ تن از مرزبانان کشورمان، با همه‌ی معیارهای اعتقادی، اخلاقی و سیاسی، ‌اقدامی زشت و ناموجه و جنایتی درخور تقبیح و موجب تأسف و تأثر عمیق است.

جماعت دعوت و اصلاح ایران، در چارچوب مشی فکری اعتدالی خود، همواره خشونت را نفی نموده، بر این باور است چنین جنایات نفرت‌انگیزی، نه‌تنها هیچ تناسبی با ادعا‌ها و اهداف اعلام‌شده‌ی مرتکبان آن ندارد، بلکه در شرایط پس از انتخاب اکثریت ملت ایران و قاطبه‌ی شهروندان اهل‌سنت، مبنی بر ترجیح تحول‌خواهی دموکراتیک و استقرار گفتمان تدبیر و امید، از ظرفیت تخریبی بالایی برخوردار است و می‌تواند پیگیری مطالبات مشروع اهل‌سنت را با چالش جدی مواجه کند.

در همین چارچوب معتقدیم اظهارات دادستان محترم زاهدان مبنی بر اینکه اعدام ۱۶ تن از زندانیان بلوچ در تلافی این عملیات تروریستی بوده، بر فرض صدور احکام محکومان در یک روند دادرسی شفاف و عادلانه و قطعی بودن احکام صادره و غیرقابل نقض بودن آن‌ها، واجد ظرفیت التهاب‌افزایی و زمینه‌سازی بازتولید خشونت است و به نظر نمی‌رسد بتواند به مدیریت مسایل و مشکلات موجود کمکی بنماید. ادبیات و اقدامات انتقام‌جویانه ضمن به خطر انداختن پویش مدنی، می‌تواند فضای عاطفی را بر کنش عقلانی و گفتمان مدنی غلبه دهد و در ‌‌نهایت به پیچیده‌تر شدن وضعیت منتهی شود.

جماعت دعوت و اصلاح ایران
٥ آبان‌ماە ١٣٩٢

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
حامد (مهمان)
1392/08/08

گنه کرد در بلخ آهنگری****به ششتر زدن گردن مسگری

2
بدون‌نام (مهمان)
1392/08/08

بیانیه حکیمانه ای بود و به راستی هر دو اقدام محکوم و مردود بوده و اقدام دوم مخالف نص صریح قرآن مجید: ولا تزر وازره وزر اخری می باشد. جا دارد مسئولان قضایی به جای دستپاچگی و احساسی عمل کردن با منطق و عقلانیت تمام با قضیه برخورد نموده و به دنبال مقصر یا مقصران اصلی آن حادثه تروریستی می گشتند و مشارکت بالای 80 درصدی مردم سیستان و بلوچستان را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر پاس می داشتند. قضات پرونده این 16 نفر در پیشگاه خداوند و ملت پاسخگو خواهند بود.

3
خ-مرادی (مهمان)
1392/08/08

ما نیز به نوبه خود ترور وکشتنارافراد بی گناه را محکوم می کنیم وحکم آن را دور از اخلاق وقران می دانیم وموضعگیری جماعت دعوت واصلاح را به جا وحکیمانه دانسته امید که این موضعگیریها در حذف برخوردهای شرورانه موثر واقع شود.

4
[جمعی از دانشجویان اهل سنت (مهمان)
1392/08/08

ما نیز به نمایندگی جمعی از دانشجویان اهل سنت ایران، هم حمله ناجوانمردانه به مرزبانان سراوان را و هم حرکت تلافی جویانه ناشی از شتابزدگی اعدام 16 نفر از اهل سنت را محکوم می کنیم و بر این باوریم که هر دو عمل در دایره افراط گرایی قرار گرفته و با فکر اسلامی و اعتدالی در تضاد هستند. ایران ما امروز به خویشتن داری نیاز دارد و برای اثبات خویشتن داری که سرمایه ای ارزشمند است، طبیعی است که بهایی نیز برای آن پرداخته شود. مثال زیبای آن، خویشتن داری اخوان المسلمین مصر علیرغم شهید شدن بیش از پنچ هزار نفر در روز روشن و مقابل چشمان باز و متحیر سازمانهای فرمایشی حقوق بشر می باشد. از مقامات دولتی و حکومتی نیز در این مواقع، انتظار خویشتن داری داریم. بدون شک، سوء استفاده کنندگان از احساسات ساده ی هر دو مذهب، در کمین چنین موقعیتهایی نشسته اند و هر لحظه حادثه ای دیگر ایجاد خواهند کرد. این دور تسلسل سرانجام خوبی نخواهد داشت و مملکت را به سوی ناآرامی سوق می دهد.

جمعی از دانشجویان اهل سنت ایران

5
طالب حق (مهمان)
1392/08/09

با سلام خدمت دوستان گرامی
البته اینکه شما اعدام 16 نفر از بلوچیان را به تلافی آن حمله انتحاری نسبت می دهید درست نیست. چون در دادگاه رسیدگی به احکام این 16 نفر، 8 نفر آنها بعلت حمل مواد مخدر و 8 نفر نیز به همکاری با جند الشیطان محکوم به اعدام شده بودند و قرار بود که شنبه به دار مجازات آویخته شوند . از قضا این حمله تروریستی نیز در شامگاه شنبه رخ می دهد اما این دو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

6
بدون‌نام
1392/08/10

خدمت این دوست گرامی باید عرض کنم که به فرض درست بودن حرفهای شما زمان و مکان اجرای این احکام و اظهار نظر دادستانی زاهدان درست و حکیمانه نبوده است که در بیانیه محکوم شده است.

7
صابر (مهمان)
1392/08/12

یاد عدالت عمر رض بخیر.تشکر از بیانیه جماعت

8
یا حق (مهمان)
1392/09/03

خدا عدالت و ظلم را قضاوت خواهد کرد نه تعصب

9
موحد (مهمان)
1392/09/04

السلام علیکم قسم به الله اگر دین دست شما بود از خانه ارقم بیرون نمی رفت این همه پاچه خواریه دولت را بکنید دولت اصلا بهتون اهمیت نمیده

10
مسلم (مهمان)
1392/09/06

سلام بردوستی که خودراموحدخوانده ای .انشاءالله که موحدباشیدوباشیم. برادرعزیزانسان موحدافکار،گفتار،رفتاروهمه سکنات وحرکاتش راازقرآن می گیرد.جنابعالی طبق چه آیه وحدیثی چنین بی ادبانه به این جماعت تهمت وافتراءمی بندی؟!بنده عضوکوچکی ازاین جماعت هستم وازنوجوانی بااین جماعت آشناشده ام ومنصب هایی هم داشته ودارم.اگرحضورفعال این جماعت وامثال آن نبودوضعیت اهل سنت خیلی بدترازامروزمی شد. جناب موحداگرفرض کنیم (که فرض محال وغیرممکنی است)نظرشمانسبت به این جماعت درست باشددرکجای قرآن وحدیث به شما وامثال شمادستورداده شده که دیگران رازیرسؤال ببریم و...به جای لعنت فرستادن برتاریکی جناب موحدشمعی روشن کنید!وکنیم. دراین دنیا ودنیای جاویدچه کسی ازشماخواهدپرسید چرافلان کس وفلان جماعت رازیرسؤال نبردید؟؟؟ من وتوبایدخودرابرای جواب سؤالاتی درآخرت آماده کنیم که درآن موردومواردموردبزجویی وپرسش قرارمی گیریم. ولاتزرو وازره وزره اخری. فمن یعمل مثقال ذره خیرا یری ومن یعمل مثقال ذره شرا یری. و...

11
مؤمن (مهمان)
1392/09/06

سلام برجناب موحد.جماعت دعوت واصلاح خشونت رامحکوم نموده است وقرآن وحدیث هم مخالف خشونت اند.پیامبر(ص) رحمه للعالمین اندواسوه والگوی مسلمانان. انصافا بیانیه جماعت راخوانده ای ؟؟؟ اگرموافق خشونتی اسم موحد لایق شمانیست. پس مشکل ازشماست نه جماعت.