بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در ارتباط با فیلم توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم

انتشار یک كلیپ تصویری از فیلمی كه دربردارنده مضامین سخیف و توهین‌آمیز نسبت به پیامبر رحمت صلی الله تعالی علیه وسلم است، موجی از واکنش‌ها را در غالب کشورهای اسلامی به دنبال داشت. در این زمینه یادآوری برخی نکات ضروری به نظر می‌رسد:

۱- توهین به مقدسات مورد احترام ادیان و مذاهب، امری غیرعقلانی و غیراخلاقی است و از جانب هر شخص یا مجموعه‌ای صورت گیرد، مردود ومحکوم است.

۲- داشتن حس محبت و احترام نسبت به رحمة للعالمین یک تالی ضروری ایمان به پیام جاودانی آن برترین فرستاده خداست و بدیهی است همه مؤمنان به رسالت او، دل در گرو محبت او دارند و توهین به ساحتش را برنمی‌تابند و طبیعی است که واکنش‌هایی از جنس اندوه و خشم را در میان مسلمانان در پی داشته باشد.

۳- تردیدی نیست اندوه و خشم، دو واكنش بشری هستند كه اگر به درستی مدیریت نشوند و به دور از عقلانیت بروز یابند، از ظرفیت ویرانگر بالایی برخوردارند. متأسفانه دیدگان ما شاهد مناظر آمیخته با دود و آتش و سنگ‌پراکنی و تخریب اموال عمومی و نظم‌ستیزی در این مورد و موارد مشابه به‌ویژه در دو دهه اخیر بوده است.

۴- پرسش اساسی اینجاست که آیا از قِبَل این شیوه اعتراضات، خدمتی ماندگار به ساحت رسول گرامی اسلام و رسالت الهی او تقدیم شده است یا تنها به مشهور شدن اهانت‌كنندگان و جهانی شدن چند کاریکاتور و یا چند دقیقه تصویر توهین‌آمیز و یا تصاویر یک کشیش گمنام آمریکایی دامن زده است و اختلال چند روزه روند عادی زندگی مسلمانان را در حوزه‌های گوناگون اداری، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، رسانه‌ای و نیز تخریب اموال آنان و در مواردی كشته و زخمی شدن تعدادی از مسلمانان را موجب شده است؟ اساساً تعرض و تعدی به نمایندگی‌های قانونی کشورهای خارجی و به قتل رساندن سفیر و کارمندان – صرف‌نظر از انتقاداتی که ممکن است به کشور متبوعشان وارد باشد – با آموزه‌های دینی در تضاد است.

۵- به باور ما دفاع از ساحت مقدس نبی اكرم – که پاکترین درودهای خداوند نثار او و یاران و خاندانش باد – مستلزم داشتن یک برنامه استراتژیک، حکیمانه وهمه‌جانبه است که پیش از همه خود مسلمین را با سیره و منش تابناک آن اسوه حسنه آشنا نماید.

اقدامات خشونت‌آمیز از سوی مسلمانان زمینه را برای سوء استفاده از عواطف آنان فراهم می‌کند و دست هتاکان را برای ثبت صحنه‌های ویرانی و درگیری بیشتر باز خواهد كرد. باید سطحی از آگاهی نهادینه شود تا مسلمانان، نه به تشخیص و تحریک بدخواهان و هتاکان، بلکه در زمانی که خود انتخاب می‌کنند و با مضمونی که خود برگزیده‌اند، اقدام به حرکت در مسیر نشر رسالت محمدی نمایند.

۶- نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل بود، ظرفیت رسانه‌ای و خبری بزرگی است که چنین اعتراضاتی از آن برخوردارند. تمرکز بر چنین رویدادهایی، گاهی اذهان را از مسائل مهم دیگر ولو برای مقطع کوتاهی منحرف می‌کند و فرصت را برای جنایت‌پیشگان فراهم می‌کند تا با فراغ بال بیشتری پروژه‌های خود را دنبال کنند.

ستاد اداری جماعت دعوت و اصلاح ایران
۲۸ شهریور ۱۳۹۱

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
احمدی از سقز (مهمان)
1391/06/28

باسپاس ازموضع گیری حکیمانه ی دوستان جماعت دعوت و اصلاح ،این را هم باید افزود که کشتن یک انسان (دقت شود انسان) در هر لباسی وهر مذهبی از دیدگاه این دین پاک مترادف با کشتن تمام انسانهاست پس باید به هوش بود که تنها فرصت طلبان از اینگونه فضا ها بهره مند خواهند شد و ایجاد فضای اهانت و خشونت به سود هیچ انسان نیک اندیشی نیست

2
بدون‌نام (مهمان)
1391/06/28

انشااله روزی برسد که شعورمان بر شورمان غلبه کند.

3
محمد (مهمان)
1391/06/28

ضمن تشکر ازقرار دادن بیانیه رسمی جماعت در سایت.واقعا بعضی از گروها از احساسات وعواطف مردم عادی سوءاستفاده می کنند ویا خیلی از حکومتها این جور هیاهو کردن را سرپوشی بر ظلم خود برملتها قرار می دهند. خشونت با روح اسلام سازگاری نداردومتاسفانه بعضی ها از این جریان برای کوبیدن جماعتهای معتدل ومیانه روسوءاستفاده میکنند.امیدواریم که خداوند مارا وهمه ی امت اسلامی را از خواب غفلت بیدار کندتا فهمی جامع از قرآن وسنت رسول الله (ص)داشته باشیم وبهتر وبیشتر از سیره ی بزرگوار رسول خدا آگاهی پیدا کنیم.آمین

4
ایوب (مهمان)
1391/06/29

بهترین روش دفاع از رسول الله(ٌص) آشنایی با سیره و روش حضرت و حرکت در راهش میباشد
اگر همه مسلمانان واقعا حضرت را الگوی حسنه ی خود قرار دهند نیازی به خشونت نیست
هرچند نباید از حرکت پست و سخیف توهین کنندگان غافل بودو نباید در برابرش ساکت نشست.

5
ابوبکر (مهمان)
1392/04/13

سلام. به نظر من، دقت، تامل و تدبر در مفهوم و مصداق این حدیث شریف نبوی: " بدء الاسلام غریبا و سیعود کما بدء، فطوبی للغرباء . " تنها راهی است که می تواند سعادت و عزت و سربلندی دنیا و عقبی را برای رهروان صادق و راستینش و نیز برای تمام مسلمانان و همه بشریت تامین و نضمین کند.

6
فاطمه (مهمان)
1391/06/29

سلام و تشکر متاسفانه در این فیلم مسلمانان وحشی نشان داده شدند که با کارهاشون در لیبی و کشورهای دیگر این را ثابت کردند
مشکل جهان اسلام اینه که رهبری واحدی نداره و هر کس می خواد حرف خودش را بزنه . چقدر خوب می شد اگر همه یکپارچه برنامه ای درست و بیانه ای هایی بر علیه امریکای ننگین و همهی مغرضان اسلام می نوشتند و ......ان شا الله مسلمانان عاقل شوند و بدانند که دوران اتش زدن و خودکشی با بمب تمام شده و به جای کشتار اصلاح کنند .

7
زاگرس (مهمان)
1391/06/29

واقعا نظریه در خور جماعت ارائه داده شده است افرین برشما.

8
ماجد از سقز (مهمان)
1391/06/29

بسم الله الرحمن الرحیم
هرکس به طریقی دل ما میشکند بیگانه جدا، دوست جدا میشکند
بیگانه گر میشکند ملالی نیست در عجبم دوست چرا میشکند
برادران و خواهران ایمانی یادمان باشد که حضرت ختمی مرتبت (ص) با این موارد چه میکرد هنگامی که همسایه خود هر روز از پنجره منزلش بر روی مبارک ایشان ... میریخت در حالی که حضرت (ص) برای عیادت او در نبود مزاحمتش به خانه آن مرد رفت ... و آن مرد مسلمان شد و نیز وقت فتح مکه به اصحاب خود فرمود به مقدسات آنان توهین نکنید تا آنان نیز به مقدسات شما توهین ننمایند و ...
در هر حال بیگانه ای یا بهتر بگویم دشمنی چنین کرده عجیب نیست اما نوع برخورد ما مسلمین نه تنها در این موارد بلکه در تمام حرکات و سکنات زیر ذره بین است و باید حکیمانه و از روی درایت و طبق سنت رسول الله (ص) باشد نه بمانند آن فرد و تمام همراهانش از روی عجز و کینه توزی و نادانی

9
بدون‌نام (مهمان)
1391/06/30

از موضع گیری حکیمانه شما بسیار متشکرم .
برای ما مسلمانان کافیست به دور وبر خود کمی نظر بیاندازیمو ببینیم چقدر وابسته به محصولات به اصطلاح غربی هستیم. وانها چقدر به محصولات ما نیازمندند. کافیست خرید کالاهای وابسته به آنها را تحریم کرده و از فروش محصولات خود به آنها خودداری کنیم . بعد ببینید باز هم بهانه ای مثل آزادی بیان را می آورند یا نه. اما آنها ظاهرا اکثر ما مسلمانان و حاکمان ما را شناخته اند.
بهر حال باید سعی کرد در چنین مواردی متمدنانه مانند خود پیامبر اکرم برخورد کرد. آنها نادانند. یادمان نرود چگونه با آن مرد اعرابی که یقه اورا میکشد و می گوید در تقسیم غنائم ناعادلانه رفتار کردی ولی باز هم به اوشتری را می ده. یا در برخورد با مردی که گوشه حیاط مسجدادرار می کنند ولی با مهربانی به او تذکر می دهد.
ظاهراًاین فیلم غیر حرفه ای توسط فردی مجهول درست شده و البته دوبله آن عوض شده والبته توسط شرکت معروفی ویا به دستور هیچ حکومت غربی درست نشده است. خوب است همه مامسلمانان در این موارد به شیوه ای در خور مذهبمان برخورد کنیم.

10
صحرا (مهمان)
1391/06/31

مسلمانان در چه وضعیتی هستند که باید خواهش و تمنا کنند که امریکا و پاپ از آنها عذر بخواهدند حتی انها مسلمانان را لایق یک عذرخواهی ساده ندانستند و با بی شرمی تمام در مجلات فرانسه هم عکس های توهین به پیامبر را چاپ کردند .
واقعا باید از خواب خرگوشی بیدار شد که ما چرا به اینجا رسیده ام مسلمانانی که زمانی همه ی اروپاییان وحشی با سر به زیری به خدمت حاکمان می رسیدند باید جلوی تبلیغات را گرفت که انها را بهترین معرفی می کند و ما را عقب مانده و خانواده های مسلمان ما هم با بی فکری دنباله روی برنامه های انها می افتند بدون اینکه خودشان خبر داشته باشند .
حتی تبلیغات انها در شبکه های مختلف فارسی و غیره هرگز مستقیم بر علیه اسلام نیست بلکه با شبهه افکنی و زیر سوال بردن همه ی ما را از اسلام دور کرده اند ..................

11
باوکی نه‌رگس (مهمان)
1391/06/31

یا رسول اللە!

خودم و پدر و مادرم بە فدایت باد

لبیک یا رسول اللە ... لبیک یا رسول اللە ... لبیک یا رسول اللە ...

12
حسن - ربط (مهمان)
1391/07/05

انتشار این فیلم اهانت آمیز را محکوم میدارم و از موضع گیری حکیمانه شما متشکرم.
قرآن کریم پیامبر را برای ما الگویی حسنه معرفی میکند و برای جهانیان رحمت.
آری ای پیامبر اولین بار نیست که در موردت تهمت و افترا می شنوم از اول دعوت همواره کسانی بودند که با قبول این دین منافع خود را در خطر میدیدند با وجود اینکه در امانت داری و راستگوییت شک نداشتند ولی تو را ساحر، دروغگو و ... می خواندند.ولی هر روز بر پیروان راستین تو افزوده می شد.
درمورد تو همین بس که خداوند تو را نمونه اعلای اخلاق معرفی میکند.آری امروز دشمنان دین چشم دیدن قلب هایی که برای تو می تپد را ندارند. آنان از مهر و محبت تو در دل مسلمانان می ترسند.و میدانند اگر مسلمانان به درستی اخلاق و کردار تو را سرلوحه خویش قرار دهند دیگر کسی فریب آنها را نخواهد خورد.یقین دارم که خداوند دین خود را پیروز می گرداند هر چند کافران دوست نداشته باشند.
با انتشار چنین فیلم هایی ایمان و یقینم به تو زیادتر می شود تصمیم گرفته ام باری دیگر زندگانیت را مطالعه کنم.
از خداوند عاقبت خیر را برای همه ی مسلمانان خواهانم.

13
بدون‌نام
1391/07/05

روح و گیانم به فیدات ئه ی ره سوولی خوا.
اللهم صلی علی محمد و اله و صحبه و سلم.

14
صهیب (مهمان)
1391/07/09

خوری (طه) گه رمه تینی باوه ری
به ر ده وامه و ده به خشی تیشکی زه ری
ئه وی به د گویی به رامبه ر ده ربری
دلنیا بن سه گیکه و به خور وه ری

15
احمد (مهمان)
1391/07/25

با سلام و سپاس فراوان،
به خاطر تعلقم به اين حوزه فكري برخود مي بالم وپروردگارم را شاكرم.
پاينده باشيد.

16
عبد (مهمان)
1392/09/03

آیا خود ما در رده دشمنان پیامبر و دینش نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟