چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟

گردآورنده: 
کمال مولودپوری
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟

میانمار کجاست؟ 

میانمار Myanmar کشوری است در آسیای جنوب شرقی. میانمار از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محصور است. میانمار با مساحت ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است. این کشور ۱۹۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد. در سال ۱۸۲۴ برمهBurma توسط بریتانیا اشغال و ضمیمه حکومت هند، مستعمره بریتانیا شد. در سال ۱۹۳۷ بریتانیا برمه را به همراه منطقه «آراکان» (Arakan) که اکنون به آن راخین Rakhine نیز می‌‎گویند، مستعمره‌ای جدا از حکومت هند خواند و آن را برمه بریتانیا نام نهاد. تا اینکه در سال ۱۹۴۸ بریتانیا اجازه داد تا برمه استقلال یابد و از آن زمان به «میانمار» تغییر نام یافت. میانمار طبق آخرین آمار بدست آمده از جمعیتی بالغ بر ۵۵ میلیون نفر برخوردار است. ۷۰درصد میانمار بودایى هستند. در سال ۱۹۸۲ قانون حقوق شهروندی به تصویب رسید که به واسطه این قانون از میان ۱۴۴ اقلیت موجود در میانمار ۱۳۵ اقلیت حق شهروندی دریافت کردند و ۹ دسته از اقوام اقلیت از حق شهروندی محروم شدند که بزرگ‌ترین این اقلیت‌ها، قوم روهینگیا Rohingya است. روهینگیا ۴% جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و بیشتر در ایالت راخین در سواحل غربی میانمار ساکن هستند. آمار رسمی جمعیت روهینگیا ۶ میلیون نفر است اما طبق آمار غیر رسمی جمعیت این قوم که صد در صد آن‌ها مسلمان هستند به ۸ میلیون نفر می‌رسد. 

ورود اسلام به میانمار

تاریخ گسترش اسلام در میانمار به قرن اول هجرى برمى‏گردد. بعد از ظهور اسلام و گرایش اعراب و ایرانیان به اسلام، دریانوردان عرب و ایرانى مسافرت‏هاى دریایى خود را انجام مى‏دادند و در مسیر خود همچنین دست‏به تبلیغ و دعوت مردم‏ به اسلام مى‏زدند. بعد‌ها بازرگانان مسلمان از مسیرهاى زمینى که از منطقه غربى ‏میانمار و ایالت آراکان این کشور مى‏گذشت ‏به مناطق غربى چین سفرمى‏کردند. بسیارى از این افراد در منطقه حاصلخیز و مستعد ساحلى‏ آراکان، اقامت کردند و اولین مناطق مسلمان نشین را ایجاد کردند. تاجران چینى در نوشته‏هاى خود از مناطق ایرانى‏نشین‏ در مرزهاى بین میانمار و یونن (ایالتى در جنوب غربى چین) در قرن‏سوم میلادى یاد کرده‏اند. امروز در حدود ۸ میلیون در میانمار هستند و یک زبان محلی به نام روهینگیا دارند که در واقع مسلمانان میانمار را امروز به همین نام می‌شناسند و این زبان هم ترکیبی از عربی، فارسی و ترکی است که نشان دهندۀ این است که اسلام از منطقۀ آسیای غربی به آن منطقه رفته است. 

چگونگی آغاز بحران حاضر

موج جدید درگیری‌های میان آن‌ها از دو ماه قبل و به بهانه کشته شدن یک زن بدست مسلمانان آغاز شده است. ابتدا در ماه مه ۲۰۱۲ (۱۱ اردیبشهت تا ۱۱ خرداد ۱۳۹۱) ۱۱ مسلمان بی‌گناه به دست نظامیان کشته می‌شوند. پس از آن خبری منتشر می‌شود مبنی بر اینکه یک زن بودایی مورد هتک حرمت سه مرد مسلمان قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. این سه مرد دستگیر می‌شوند و یک نفر از آن‌ها در زندان نظامیان می‌میرد و دو نفر دیگر اعدام می‌شوند. 

در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۱۱ تیر) یک اتوبوس حامل مسلمانان مورد حمله بودائیان قرار می‌گیرد. این بار یک بودایی می‌میرد. متعاقب آن شبه نظامیان تندروی بودایی که «ماگ» خوانده می‌شوند، به مناطق مسلمان نشین در استان راخین حمله می‌برند و بیش از ۲۰ روستا و حدود ۲۰۰۰ واحد مسکونی را به آتش می‌کشند. 

روز دهم ژوئن (۲۱ خرداد) آقای «تین سین Thein Sein» رئیس جمهور میانمار در استان راخین وضعیت فوق العاده اعلام می‌کند. حملات بودائیان تندرو به مسلمانان از این پس تحت حمایت ارتش آغاز می‌شود؛ ۱۰۰۰ نفر از مسلمانان بی‌گناه کشته، ۵۰۰ نفر زخمی و ۳۰۰ نفر ربوده شدند. این کشتار کماکان ادامه دارد. ولی از آنجا که دولت به هیچ خبرنگاری اجازه حضور در منطقه راخین را نمی‌دهد، کسی از ابعاد فاجعه باخبر نیست. البته تصاویری که در اینترنت قرار گرفته است، صحنه‌های دلخراشی را روایت می‌کنند. کشتار فجیع زنان و کودکان خردسال و یا نمایش صد‌ها جسد سوخته شده در محوطه یک مدرسه از جمله این صحنه‌ها و تصاویر است. 

دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان، سیاست کوچ اجباری کل ۶ میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرده است. به واسطه این سیاست اتخاذ شده از جانب دولت قریب به ۱۵۰ هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش، ۵۰ هزار نفر به تایلند و ۴۰ هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجهی به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند. در آخرین اظهار نظر رییس جمهوری میانمار بیان شده است که ۸۰۰ هزار نفر از این قوم را باید از میانمار اخراج کرد تا تنش‌ها پایان یابد. 

 شمار زیادی از مسلمانان آواره (از ۹۰هزار نفر تا ۳۰۰هزار نفر) هم اکنون در اردوگاه‌های مناطق مرزی نزدیک به بنگلادش به سر می‌برند، اما از ظلم نظامیان میانمار و خشم طبیعت در امان نیستند؛ از یک طرف در اردوگاه‌هاى مرزى که در آن‌ها غذا به اندازه کافى یافت نمى‏شود، گرسنگی، باران‌های موسمی و بیماری‌های واگیر آن‌ها را آزار می‌دهد و از طرف دیگر، به گفته نشریه انگلیسى «ساندى تایمز» Sunday times، نظامیان مردم مسلمان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، به زنان در جلوی چشم دیگران تجاوز می‌کنند و هر کسی را که دلشان می‌خواهد به قتل می‌رسانند. آن‌ها اگر با قایق به بنگلادش فرار کنند، پذیرفته نمی‌شوند چون دولت داکا می‌گوید گنجایش پذیرش بیش از ۳۰۰ هزار آواره میانماری را ندارند. اگر به تایلند بگریزند، به دریا برگردانده می‌شوند تا بر اثر گرسنگی و تشنگی بمیرند و یا امواج اقیانوس آن‌ها را ببلعد. به همین خاطر، در سرزمین مادری خود می‌مانند و منتظر مرگ می‌نشینند؛ مرگی که یا به دست بودائیان متعصب و تحریک شده رقم می‌خورد و یا بر اثر خشم طبیعت، باران‌ها و گردبادهای موسمی و بیماری‌های واگیر و خطرناک از راه می‌رسد. 

 

... دکتر «محمد عزمی» فعال حقوق بشری و عضو اتحادیه تشکل‌های اسلامی مالزی با بیان اینکه کاروان دریایی کمک به مسلمانان میانمار در حال شکل‌گیری است، گفت: اکنون قریب به ۲۰۰ هزار مسلمان آواره در میانمار وجود دارند و آمار کشته‌ها به ۵۲ هزار نفر رسیده است و این در حالی که بیش از ۵۰ روستا و ۲۶ مسجد کاملا به آتش کشیده و ویران شده‌اند. متاسفانه خواهران و برادران مسلمان منطقه آرکان عملا در محاصره قرار گرفته‌اند و هیچ راه زمینی یا دریایی‌ای برای ارتباط منطقه آرکان با بیرون وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، سازمان عفو بین الملل Amnesty international با اذعان به قتل عام مسلمانان میانمار که با اطلاع کامل دولت این کشور صورت می‌پذیرد، در گزارشی اعلام کرد: تعداد کشته شدگان در جریان حملات بوداییان به مسلمانان به ۲۰ هزار نفر رسیده است. 

سابقه‌ی ظلم و خشونت میانمار علیه مسلمانان

تقریباً تا سال ۱۷۷۴ میلادی مسلمانان در آنجا مشکل نداشتند، در آن مقطع یک بودایی به نام بوداپایا در آن منطقه به قدرت می‌رسد و با مسلمانان بنای ناسازگاری می‌گذارد و اجرای قوانین اسلامی را ملغی می‌کند. از آن زمان به بعد اختلافات مسلمانان میانمار با دولت شروع می‌شود. از آن زمان است که حقوق مسلمانان نادیده گرفته می‌شود، تبعیض‌ها تشدید می‌شود و مسئله مسلمانان به تدریج به عنوان یک معضل مطرح و کشورهای منطقه متوجه این موضوع می‌شوند و حتی به سطح بین المللی نیز می‌رود و تا امروز نیز از موضوعات حقوق بشری در سطح بین الملل است. در این مدت تعدادی از مسلمانان گروه‌های چریکی تشکیل دادند و مبارزاتی هم داشتند و برخی برای اینکه از این وضعیت‌‌ رها بشوند، به کشورهای هند و بنگلادش مهاجرت کردند و در آنجا زندگی می‌کنند. 

ارتش ظالم میانمار، روهینگیا را در ۱۹ عملیات نظامی از سال ۱۹۶۲ تاکنون مورد هدف قرار داده است. عملیات در حال اجرای ناساکا، رفتار غیر انسانی با جمعیت روهینگیا داشته و مردم آن را قتل عام و شکنجه می‌کند. درسال ۱۹۷۸ در عملیاتی به نام ناگامین (شاه اژد‌ها) حدود ۲۰۰ هزار نفر به بنگلادش فرار کردند. دولت در سال ۱۹۸۲ تابعیت مسلمانان را لغو کرد و آن‌ها را تحت فشار قرار داد به طوری که تا سال ۱۹۹۲ حدود ۳۰۰ هزار مسلمان مجبور به مهاجرت از کشور و فرار به بنگلادش شدند و اکثراً اعدام، دستگیر و یا مورد تجاوز واقع شدند. بار‌ها مسلمانان به بنگلادش و تایلند فرار کرده‌اند ولی در ساحل این دو کشور اجازه ورود نداشته و کشتی آن‌ها را غرق کرده‌اند. در سال ۲۰۰۸ گردباد «نارجیز» میانمار را درنوردید. دولت نیز با ممانعت از رسیدن کمک‌های بین المللی به اقلیت‌های غیربودایی (مسلمانان و مسیحی‌ها) مرگ شمار زیادی از آن‌ها را رقم زد. 

حال به برخی از ظلم‌ها و ستم‌هایی که در حق این مردم روا داشته می‌شود و نهادهای رسمی بین المللی از جمله سازمان ملل آن‌ها را اعلام کرده است، اشاره می‌گردد: 

•رژیم میانمار از صدور کارت هویت برای مسلمانان امتناع می‌کند و به همین خاطر این مردم نمی‌توانند در داخل کشور تردد کنند. علاوه بر آن، دولت برای مسلمانان گذرنامه صادر نمی‌کند و لذا آن‌ها از مسافرت‌های خارجی محروم هستند؛ 

•دولت میانمار به مسلمانان روهینگیا اجازه سفرنمی دهد و اگر آن‌ها بخواهند از یک روستا به روستای دیگر بروند باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. 

•تحصیل در دانشگاه‌ها برای مسلمانان ممنوع است؛ 

•مسلمانان نمی‌توانند در ادارات دولتی استخدام شوند؛ 

•مسلمانان بدون کسب مجوز نمی‌توانند ازدواج کنند و برای گرفتن این مجوز هم باید مالیات بدهند و پس از ازدواج نیز نمی‌توانند بیش از دو فرزند داشته باشند؛ 

•بالغ بر ۴۰ هزار نفر از کودکان روهینگیا در غرب میانمار به این خاطر از هرگونه تحصیل و سفر و... محروم هستند که والدین مسلمان آن‌ها بدون اجازه دولت ازدواج کرده‌اند و خودشان جزو فرزندان سوم و یا چهارم هستند. این کودکان شناسنامه ندارند؛ 

•خانواده‌های مسلمانان میانمار مجبور هستند تا در هر سال یک عکس خانوادگی را که شامل تمامی اعضای خانواده آن‌ها باشد به دولت تحویل بدهند و در صورتی که نوزاد جدیدی در خانواده آن‌ها متولد شده و یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها درگذشته باشد باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. 

•آن‌ها اغلب برای بیگاری (کار اجباری) برده می‌شوند و از آن‌ها به زور اخاذی می‌شود؛ 

•خدمات عمومی مثل خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش از مسلمانان روهینگیا دریغ می‌شود و بی‌سوادی در میان آن‌ها تا ۸۰ درصد است و در واقع، هیچ نهادی وجود ندارد که مشابه دولت آن‌ها را سرپرستی نماید؛ 

•این مسلمانان حق مالکیت بر زمین را نیز ندارند. این آزار‌ها و شرایط ضدانسانی بسیاری از بومیان روهینگیا را وادار می‌کند که از زادگاه خود به سمت کشورهای بیگانه مثل بنگلادش، تایلند و مالزی بگریزند، اما اغلب جان خود را از دست می‌دهند و یا به جای اول بازگردانده می‌شوند. 

•مسلمانان روهینگیا اجازه تعمیر و نوسازی مساجد و یا مدارس خود را بدون مجوز دولت ندارند و هر کسی که اقدام به نوسازی این بنا‌ها کند زندانی می‌شود و از همین رو به مدت ۲۰ سال است که در این منطقه مسجد و یا مدرسه جدیدی ساخته نشده است. 

•اگر مسلمانی در میانمار قصد دایر کردن فروشگاهی را داشته باشد باید با یک بودائی شریک شود. فرد بودائی در این شرکات هیچ سهمی را نمی‌پردازد اما از سود حاصل از این فروشگاه بهره‌مند می‌شود. 

•دولت ژنرال «نی وین Ne Win» ‏ پس از روی کار آمدن در ۱۹۶۲ رفتن مسلمانان ‏به حج را ممنوع اعلام کرد تا آنکه در ۱۹۸۰ پس از گذشت ۱۸ سال به‏ هفتاد نفر از مسلمانان اجازه داده شد، جهت انجام فرایض حج ‏به ‏مکه مشرف شوند و متعاقب آن عده‏اى از مسلمانان نیز جهت ‏شرکت در کنفرانسهاى مختلف اسلامى اعزام شدند. 

•«تین سین»، رئیس‌جمهور فعلی میانمار جمعیت ۸۰۰ هزار نفری مسلمان روهینگیا در این کشور را قومیتی خارجی دانست و گفت: مسلمانان شهروند میانمار نیستند یا باید در اردوگاه‌های آوارگان متمرکز یا اخراج شوند. 

•خانم «آنگ سان سوچی» Aung San Suu Kyi رهبر مخالفان دولت میانمار و رهبر حزب «ان. ال. دی» (اتحاد ملی برای دموکراسی) National League for Democracy نیز که به تازگی (پس از ۲۱ سال) از حبس خانگی آزاد شده است و اخیرا در یک تور اروپایی با اغلب رهبران اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو داشته و همچنین مورد تمجید بسیاری از همین رهبران به خاطر ژست‌های حقوق بشری خود قرار گرفته نیز تاکنون هیچ موضع‌گیری و اظهار نظری درباره کشتار فجیع مسلمانان به دست هم کیشان خود نکرده است و حتی اعلام کرده است که این افراد میانماری نیستند. 

این درحالیست که پخش تصاویر کشتار مسلمانان میانمار به دست بودائیان طی روزهای اخیر که به طرز مشکوکی از جانب رسانه‌های اصلی جهان نادیده گرفته شده است، لزوم توجه جدی و همت کشور‌ها و سازمان‌های اسلامی برای حمایت از مسلمانان فراموش شده میانماری را می‌طلبد. یک ماه اخیر در کنار بعضی از پایگاه‌های اینترنتی، رسانه‌های اندونزی، مالزی، شبه قاره و تلویزیون‌های پاکستان و ایران تحولات ایالت راخین را پوشش می‌دادند. با این حال، هنوز رسانه‌های تأثیرگذار بیین المللی مثل «سی ان ان»، «بی‌بی‌سی» و «الجزیره» در قبال تحولات غرب میانمار ساکت هستند. شیخ «عبدالمعروف» یکی از رهبران دینی میانمار در ارتباط با عمق مظلومیت هموطنان مسلمان خود گفت: مسلمانان برمه در سایه سکوت کشورهای مسلمان کشتار می‌شوند. هیچ ملتی تاکنون این گونه در میان این درجه از خونسردی و سکوت بین المللی و بی‌خیالی سرکوب نشده بود! «تون خین» رئیس سازمان «روهینگیا» می‌گوید: جامعه جهانی باید یک اقدام فوری در رابطه با وضعیت موجود در میانمار انجام دهد. 

 میانمار عضو سازمان آسه آن (کشورهای آسیای جنوب شرقی) (ASEAN: Association of South-East Asian Nations) است. در آ سه آن چند کشور مهم مسلمان وجود دارند مثل اندونزی، مالزی، برونئی و یک بخش زیادی از مسلمانان در فیلیپین و تایلند زندگی می‌کنند. باید با این کشور‌ها رایزنی صورت گیرد تا سازمان آسه آن نیز موضع قوی در ارتباط با این موضوع بگیرد. 

 

علل و ریشه‌های بحران در میانمار

۱. تبعیض نژادی

به گفته «سلکوم کولاک اوغلو» کار‌شناس ترک حاضر در سازمان تحقیقات استراتژیک بین الملل آنکارا، دولت میانمار از زمان استقلال این کشور، یک سیاست حذفی را در قبال مسلمانان بکار گرفته تا کشوری را براساس آئین بودا تشکیل دهد. در این زمینه سایر مذاهب و گروه‌های قومی یا مجبور به همسان شدن با بودائیان شده‌اند و یا آنکه به اجبار دست به مهاجرت زده‌اند. این سیاست با هدف کاهش نفوذ گروه‌های مختلف دینی در میانمار انجام شده است. محمد الماسری می‌گوید که «یو نو» U Nu اولین رییس جمهور میانمار مسئول رسمی کردن آیین بودایی در میانمار بود. بعد از عزل وی در ۱۹۶۲، ژنرال «نی وین» General Ne Win تمام سربازان مسلمان را از ارتش اخراج کرد. میانمار در حال حاضر شاهد پاک سازی نژادی تمام عیار هست، مثل چیزی که در میانه دهه ۱۹۹۰ در بوسنی و هرزگوین جریان داشت و یا صهیونیست‌ها در حق فلسطینی‌ها انجام داده‌اند. هیچ بعید نیست که در مورد مسلمانان میانمار هم مثل فلسطین و بوسنی معامله پشت پرده‌ای میان غرب و دولت نظامیان میانمار صورت گرفته باشد. 

۲. منافع آمریکا و چین و... 

آمریکا ولع سرمایه گذاری در میانمار را دارد و بقیه مسائل حاشیه‌ای محسوب می‌شوند، هرچند پای کشتار فجیع هزاران انسان در میان باشد. «سیت (سعید) دمیر» از صندوق کمک‌های انسان دوستانه ترکیه (IHH) نیز در این باره می‌گوید: قدرت‌های اصلی منافع مشخصی را در میانمار دارند و به دلیل این منافع در قبال وضعیت موجود در این کشور سکوت کرده‌اند. دمیر در ادامه افزود: میانمار همچنین منابع طبیعی مهمی دارد در نتیجه سیاست‌های آمریکا و چین در میانمار درگیر هستند. و هر دو یعنی پکن و واشنگتن به دولت میانمار چشم دوخته‌اند. خانم «هیلاری کلینتون» نیز دو هفته قبل به میانمار رفت و در دیدار با «تین سین» رئیس جمهور این کشور، وعده داد که سرمایه گذاران آمریکایی را روانه میانمار کند. سیاست آمریکا در مورد میانمار (و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا) این است که خود کنترل اقتصادی و سیاسی این کشور را در دست بگیرد و میانمار را در مقابل چین قرار دهد؛ سیاستی که دولت به شدت غربگرای آتی تحت رهبری سوچی و حزبش، آن را محقق خواهد کرد. این سرمایه گذاری‌ها قطعاً نوعی گشایش در اقتصاد درحال رکود آمریکا محسوب می‌شود و البته اعتراض به کشتار مسلمانان، ممکن است این فرصت تازه را از آمریکایی‌ها بگیرد. ضمن اینکه پاکسازی و سرکوب مسلمانان به نفع آمریکا هم هست و کاخ سفید در نبود آن‌ها می‌تواند موقعیت خود را در میانمار بهتر تثبیت کند. 

۳. شرایط سیاسی داخلی ویژه 

مسلمانان میانمار قربانی یک شرایط سیاسی ویژه شده‌اند؛ نهاد نظامی از سر اجبار می‌خواهد قدرت را به نهادهای دموکراتیک واگذار کند و دراین بین، با اعلام وضعیت فوق العاده در ایالت راخین، می‌خواهد اهمیت و جایگاه خودش را در مملکت داری به رخ سوچی و چهره‌های غیرنظامی بکشد و بگوید که کشورداری چندان هم آسان نیست. در ماه مه سال ۱۹۹۰ دولت پس از حدود ۳۰ سال نخستین انتخابات آزاد را برگزار کرد و در این انتخابات حزب «اتحاد ملی برای دموکراسی» تحت رهبری خانم «آنگ سان سوچی» توانست ۳۹۲ کرسی از مجموع ۴۸۹ کرسی مجلس را تصاحب کند. اما دولت نظامی پس از مشاهده شکست حزب خود، این انتخابات را باطل کرد. در سال ۲۰۱۱ دولت میانمار تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد که به برگزاری انتخابات آزاد تن دردهد. خانم «آنگ سان سوچی» نیز پس از ۲۱ سال از حبس خانگی آزاد شد و اخیرا به غرب رفت و جایزه صلح نوبل که قبلا برنده شده بود را دریافت کرد. اکنون ۴۲ کرسی پارلمان را در اختیار دارند. 

۴. سیاست وحدت ملی 

در این سرزمین نه چندان وسیع ۱۳۵ اقلیت قومی و مذهبی زندگی می‌کنند که مسلمانان با چهار درصد جمعیت بعد از بودایی‌ها قرار می‌گیرند و پس از مسلمانان نیز مسیحی‌ها قرار دارند. به هر حال تا یک سوم جمعیت این کشور را اقلیت‌ها تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها سال هاست که با ارتش می‌جنگند و شماری از این اقلیت‌ها هم درگیر تولید موادمخدر هستند. نظامیان خود را ضامن وحدت ملی می‌دانند و طی دهه‌های اخیر از این طریق سلطه خود را بر مردم توجیه می‌کنند. 

۵. اسلام هراسی جهانی

آن‌ها همسو با غربی‌ها، در چارچوب یک سیاست جهانی هدفمند، اسلام هراسی را در همه جا تبلیغ می‌کنند و کشتار میانمار در اصل، یکی از محصولات همین اسلام هراسی است. 

۶. سیاست تلافی جویانه بودایی‌ها

میانمار از وقتی که طالبان مجسمه‌های بودا را در افغانستان تخریب کرده، صحنه آشوبهای ضد مسلمان بوده است. تعصب، تعصب به دنبال دارد. آشوب دیگری نیز به علت تخریب مجسمه‌های بودا توسط افراد نا‌شناسی در ماندالیا Mandalay ایجاد شد. ۲. شدید‌ترین درگیری‌های میان بودایی‌ها و مسلمانان از دو ماه قبل و به بهانه تجاوز و کشته شدن یک زن بودایی به دست ۳ مرد مسلمانان آغاز شد. به دنبال آن ماجرای اتوبوس و کشتار‌ها و تجاوز به زن‌ها و تبعید‌ها پیش آمد. 

 

منابع:

 

1.http: //widgets. farsnews. com

2.http: //www. islahweb. org

3.http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. aspx؟ NewsID=۱۶۵۶۱۳۷ 

4.http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. aspx؟ NewsID=۱۶۵۵۵۳۹ 

5.http: //fa. azadnegar. com/hamidvelayati/news/۱۵۶۱۷۲. html 

6.http: //www. ghasednews. ir/fa/news/۲۸۲۳۷ 

7.http: //dehnavi۱۳۴۱. blogfa. com/post/۱۴۷۱ 

8.http: //muslimnews. blogfa. com/post-۴۸۹۴. aspx 

9.http: //www. defence. pk/forums/world-affairs/۱۸۹۲۰۰-۲۰-۰۰۰-muslims-killed-burma-police. html#post۳۰۸۵۱۲۵

10.http: //strategicreview. org 

11. http: //dehnavi۱۳۴۱. blogfa. com/post/۱۴۷۱ اینجا میانمار است قتلگاه مسلمانان (فخرالدین دهنوی): 

12. http: //egyptian/index. php the tragedy of Burmese Muslims (By Mohamed Elmasry - The Egyptian Gazette) 

13. http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. aspx

چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
چرا مسلمانان میانمار توسط بودایی‌ها کشته می‌شوند؟
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1391/05/04

نویسنده گرامی خدا خیرت دهد از این اطلاع رسانی جامع چه بگوییم که دل زار و نزارمان از مظلومیت مسلمانان سوریه خون است و درد برادران مان در میانمار هم مزید بر علت!!! و تو خدای بزرگ چه صبری داری پناه بر تو و توکل بر تو ...

2
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/15

تو رو خدا یکی بداد اینا برسه...
یا صاحب الزمان ...

3
بدون‌نام (مهمان)
1391/05/05

باتاسف از چنین جنایاتی چه در میانمار و چه در سوریه که بدلیل دیکتاتوری حاکم بر انها هنوز عمق فجایع هم چندان روشن نیست و اینها فقط مشتی از خروارند چه خوب بود غیراز ابراز تاسف و دعای خیر راههای کمکهای عملی برای ایشان پیشنهاد میشد

4
عوسمان هه ورامی (مهمان)
1391/05/08

اللهم انهم مغلوبون فانتصر

ربنا لا تجعلنا فتنة للقوم الظالمین
و نجنا برحمتک من القوم الکافرین
-----------------------------
این اوضاع برادران و خواهرانمان

این هم دغدغه های ما !!!!!!!!!!!

5
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/15

تو کشور خودمونم اسید پاشی کردن کمتر از سوزاندن نیست ولی به سزای اعمالشون رسیدن؟؟؟؟؟؟

6
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/16

چرا چرتو پرت میگی برادر.چه طور به اون ذهن معیوبت رسید این دو تا رو به هم ربط بدی؟
چون چنتا اراذل رو که هنوز پیگیر دست گیری شون هستن نتونستن پیدا کنن تو باید ربطش بدی به این بنده های خدا
متاسفم واسه ذهن کوچیکت

7
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/20

ذهن تو کوچیکه عزیزم.
هر جا مسلمون هست دنبالش بدختی و درگیری و نکبت هم هست.یک مشت متعصب و دروغ گو
حقشونه.بد تر از اینا باید به سر این مسلمونا بیاد.
تو مملکت خودمون دارن پیر و جوون رو نابود میکنن بعدش ذهن مردم رو معطوف به حواشی و اتفاقات دنیا میکنن.
تف به گور هر چی مسلمونه.
تف به دین که هیچ چیز جز گمراهی برای مردم نداشته و نخواهد داشت.

8
بدون‌نام (مهمان)
1396/09/26

هیچ دینی بالاتر از عقل نیست

9
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/25

گرچه ما همه از اسیدپاشی متنفر و بسیار غمگینیم اما شما کجای کارید!!!!!! پاک سازی نژادی رو با یک اسید پاشی مقایسه میکنید؟؟؟؟؟؟؟!

10
شهلا (مهمان)
1391/05/10

چط.ر میشه کمکشون کرد؟

11
سردار (مهمان)
1391/05/13

با تشکر از نویسنده‌ و مسئولین سایت
راستی یک نکته‌ برای بنده‌ قابل فهم نیست و آن این‌که‌ اگر جمعیت کل میانمار حول و حوش 55 میلیون نفر است، چطور 4% آن 6 و یا 8 میلیون نفر می‌شود؟ لذا باید جمعیت مسلمانان در آنجا بسیار کمتر از آن رقم باشد و یا این‌که‌ در تعیین درصد اشتباهی صورت گرفته‌ باشد!!! در هر صورت بنده‌ جهت فهم این نکته‌ به‌ توضیحی نیاز دارم، اگر نویسنده‌ و یا مسئول ارجمند سایت و یا هر کس دیگری جوابی را برایم بنویسد، بسیار ممنون می‌شوم.
با تشکر

12
مولودپوری (مهمان)
1391/05/16

دوست عزیز این آمار را دولت میانمار تهبه نکرده بلکه توسط خبرنگاران و افراد متفرقه تهیه شده و گرنه آمار دقیق و درصد آنها را می توانستیم داشته باشیم. آیا شما که اهل سنت ایران هستی ، آمار دقیق اهل سنت ایران را می دانی ؟ !؟!

13
بدون‌نام (مهمان)
1391/11/08

عامو چه فرقی واست داره که چند درصدند مهم اینه که دارن می کشنشون نکنه شما از اونایی!

14
محب علی (مهمان)
1392/02/03

به نام خدا
________________
جگرم سوخت ؛ دلم آتش گرفت ...سعله به دامان سیاوش گرفت از اینهمه جهل
اینهمه نبی و ولی و راهنما برای بشریت آمده اند تا بگویند جهالت را به فهم تبدیل کنید .
تعصب را به تفکر مبدل کنید .
غرور را به تواضع و بدفهمی و کج مداری را به تفاهم.
ای شیعیان و ای برادران پیرو مکتب سنت:
از بودایی بی مذهب توقعی نیست که جز این کند اما جگرم می سوزد وقتی سیعه و سنی را در برابر هم در مقابل هم می بینم .
چرا؟
تومسلمانی ؟خب
من هم مسلمانم
مکتب تو تو را پیرو ابو بکر و عمر و عثمان و علی می داند
من بیشتر از این سه خلیفه خود را پیرو علی می دانم.
این دو تضادی با هم ندارند . نه ابوبکر بت پرست بود و نه علی و نه ...
پس هر دو مکتب ما پیرو یک سرچشمه اند .
تو مسلمان سنی بروی فرش یاکاشی یا سنک نماز می خوانی... من شیعه هم بروی اینها سجده می کنم اما اولویت من تربت و خاک است .
چون خاک را پاک و مایه تطهیر می دانم . همین
نه مهر را بت می دانم نه بت را مهر
تو دستت را می بندی به نشانه ادب و نماز می خوانی گ
من دستانم را در کنار بدنم آرام می گذارم تا نماد انسانی وارسته را داشته باشد ! همین
نه تو کافری و بی نماز ... نه من کافر و بی نماز
تو پاهایت را می شوری و من پاهایم را مسح می کشم ... تفاوت این دو نحوه عملکرد ان است نه مایه تطهیر آن

مسلمانی یا بودایی یا کافر هر چه می خواهی باش این جمله آخر حسین بن علی سلام الله علیه یا رضوان الله علیه در میان دشت کربلاست

مردی که اگر به عنوان امام نخوانمش از لفظ آزاد مرد کمتر نخواهمش گفت
حسین به سلاخ های مسلمان نما گفت : ای بی معرفت ها
ای انسانهایی که مال حرام گوشهایتان و گوشتهایتان را فاسد کرده است .
اگر دین ندارید ... اگر مسلمان نیستید .. اگر به هیچ اصولی پایبند نیستید
انسان باشید وآزاده باشید

برداران سنت من
شیعیان هم مذهب من
به هم تهمت نزنید
فحاشی نکنید
آئین یکدیگر را تمسخر نکنید
تا مسلمان واقعی باشید
همین ....
امیدوارم نظر من در این وب پخش شود
نه بعنوان بک شیعه
به عنوان دوست دار برادری بین شیعه و اهل سنت
والعاقبه للمتقین
حاج امیر حسین م

15
بدون‌نام (مهمان)
1392/10/13

اي كاش گوش میکردند کلام ثارالله را و اگر دین ندارند آزادمرد می بودند ... سنی ها و شیعیان ما برادریم وای بر ما اگراتحادمان را از دست دهیم وای بر ما اگر به هم بی حرمتی کنیم و خود را بازیچه ی این دشمنان اسلام و تکفیری ها قرار دهیم این جماعت با اسلام دشمنی دارند و برای همین در پی ایجاد توطئه اند.
معبودا ما را از نيرنگ و دشمني هاي اين تكفيري هاي ضد اسلام و ضد بشر نجات ده.

16
بدون‌نام (مهمان)
1393/08/10

حاج امیر سخنانت زیباست اما من بعنوان یک سنی این سوال را داشتم من سنی پرا به جرم سنی بودن از بعضی از حقوق شهروندی محروم هستم مثلا چرا با داشتن مدرک دکترا سابقه مدیریت و.... حتی نمی توانم در کاندیداتوری ریاست جمهوری نام بنویسم چون در قانون اساسی فقط شیعه می تواند رییس جمهور شود در حالی که یک شیعه بیسواد و حتی معتاد می تواند اسم بنویسد و این یعنی تبعیضوتوهین به برادر مسلمان مگر امام حسین(ع) برای مبارزه با ظلم قیام نکرد وشما هم مدعی پیروی این عزیز نیستید پس چرا روش یزیدیان در پیش گرفتید وما اهل سنت را از مسجد رسمی در تهران محروم کردید و مانع خواندن نماز عیدین ما می شوید پس بیشتر برای شیعیان صحبت کنید که مبادا بخاطر این ظلمها مستحق رحمت خدا نشوند

17
بنیامین (مهمان)
1393/09/09

سنی بامدرک دکترا.زمانی که 8سال جنگ بود شما چرابرادری تون رو ثابت نکردین .چند تاشهیددادین .خداوکیلی برو تحقیق کن بعد قضاوت کن

18
بدون‌نام (مهمان)
1393/09/15

عزیزم برو از بنیاد شهید سوال کن ببین ما اهل سنت چقدر شهید دادیم دها هزار نفر پس شما دارید چی می گوید دارید چه چیزی را انکار می کنید در برابر خون این شهدای مزلوم شما وامثال شما چگونه پاسخ می دهید در حالیکه بعضی از شهرهایمان مانند بانه وسردشت و پیرانشهر شبانه روز زیر آتش توپ خانه ارتش بعثی بود سردشت اولین شهر ایران بود که شیمیایی شد اگر منصف باشید قضاوت با خودتان..........

19
امیر (مهمان)
1396/06/11

برادران اهل سنت در ایران صدها بار از شیعیانی که در عربستان زندگی میکنند آزادی بیشتری دارند.شما تا حال دیده اید دولت عربستان اذان یا قران خواندن یک شیعه را در رسانه های خود بگذارد اما دولت ایران بارها تلاوت قران اهل سنت را از تلوزیون پخش میکند.در تمام کشورهای اسلامی محل زندگی شیعیان سالیان سال است که بمبارن میشود و همواره مورد حملات تروریستی بوده فقط به جرم شعیه بودن.دولت عربستان با خلق داعش درصدد شیعه کشی و پاکسازی شیعیان پرداخته.از تمام ابرقدرتها استفاده میکند که دولت ایران رو نابود کنه.تمام هزینه جنگ عراق رو عربستان داد.با اسراییل هم پیمان شده برای نابودی ایران.تمام بغض و کینه خودشو نسبت به ایران نشون داده.البته اگه بخوایی این مسایل و بازگو کنی باید هزاران صفحه بنویسی.
کودکان یمنی هر روز قتل عام میشن توسط دولت عربستان بعد شما میایی از ظلم حرف میزنی.هزاران مسلمان عامدا در مراسم حج توسط دولت عربستان کشته میشن..... تفکرات وهابیگری و شعیه کشی سالهاست توسط دولت عربستان آموزش داده میشه برای کشتن شعیان.هر ساله صدها نفر شعیه در عراق و افغانستان و هند و پاکستان به جرم شیعه بودن قتل عام میشن.حالا شما تو ایران دکترا گرفتی میخوایی رییس جمهور هم بشی......

20
مجید (مهمان)
1396/06/14

ازکدوم ایران صحبت می کنی یک اذان کامل پخش شده یا نماز اعلام کن تو ارشیوها بریم بگردیم ببینم

21
محمد (مهمان)
1396/07/14

چیه برادر چرا الکی داغ میکنی من خودم سنی هستم و در حوزه درس میخونم شما کدوم سنی رو دیدی که تو ایران از گشنگی بمیره یا خدمات درمانی یا دیگر خدمات ها بهش نرسیده باشه. اتحاد گاهی اوقات به معنای صبر و تحمل تاویل میشه و راه دیگه ای هم ظاهرا براش پیدا نیست پس برای اینکه ما به وضعیت مردم مظلوم میانمار نیفتیم باید از بحث های بیهوده و جنجال برانگیز جلو گیری کنیم. من خودم برخی از تشیع رو از اهل سنت بیشتر دوست دارم علتش هم اینه که تا جلوشون از مظلومیت و رنج‌هایی که امام حسین متحمل شده صحبت کنی گریه اش در میاد ولی جلوی یک سنی اینهمه از رشادتهای خلفا راشدین یا از جان نثاری های اینها گفته میشه خم به ابرو هم نمی آوردند. پس ما از این نوع ابحاث که باعث جنجال میشه رو باید ترک کرد. ممنونم.

22
محمد (مهمان)
1396/06/19

خدا قوت امام زمان یارت....جواب خوبی دادی دلم خنک شد ب مولا..محمد از شمال پاکستان

23
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/17

کسی که دکترا داشته باشه مظلوم رو مزلوم نمی نویسه

24
فاطمه (مهمان)
1396/06/21

من واقعا از شما معذرت می خوام واقعا جای تاسفه که بعضی ها اینقدر احمق تشریف دارن که می خوان تفرقه بندازن
ما 4 تا چیز مشترک داریم که از اینا بزرگ تر تو جهان نیست
یک خدا رو می پرستیم
یک پیامبر داریم
یک قبله داریم
یک کتاب داریم
پس تو دنیا شیعه و سنی از همه نزدیک ترن به هم

25
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/14

سلام به همه من ميخوام يه چيز بگم كه تو جنگهاي صليبي هزاران نَفَر كشته شدند كاتوليگها اورتودوكسهارو و بر عكس ولي در نهايت رسيدن به كليساي جامع يعني هر كي به دين خود ولي كنار هم و بدون هيچ حرف و حديثي بين هم ديگه .
سالها طول ميكشه تا اين اتفاق بين مسلمانها بيافته تا اين تفرقه درست بشه من نميفهمم شما با ديدن اين جنايات چرا بحث شيعه و سني ميكنيد!!!!!! اينجا بحث انسانييته نه دين!!!!! كاش همه همديگه رو درك ميكرديم اصلا مسلمان نه بي دين توي ميانماري يا هر جاي ديگه اي كه هستي به چه جايگاه قضاوتي آدم ميكشي!!!!! به جايگاه دين؟؟؟؟؟ متاسفم

26
منصور (مهمان)
1396/06/17

واقعن حرف حساب رو شما زدید.
بابا ول کن سنی رو ول کن شیعه رو اصلن ول کن اسلامو
بابا مگه شما انسان نیستین ، حالا هر کسی به هر چیزی اعتقاد داره چیکار دارین
دیگه دارم از دین زده میشم ! هرجا جنگ و درگیری و ادم کشی هست یک پای اسلام در میانه
نمیخوام همچین اسلامی ! عربستان ایران عراق و و و همش اسلام اسلام
از طرف یک انسان سنی ...

27
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/17

الان اگر شما طرفدار یه مذهب یا ایینی باشی و هزارنفر مخالفش باشن و به اسمش ادم بکشن شما ازون مذهب زده میشی!!؟

چ ربطی داره

یکم فکر کنین خواهشا!!مثلا امام حسین تو روز عاشورا نعوذ بالله بیاد بگه این چه دینیه که بچه های منو تیکه تیکه کردین!!نمیخوام همچین دینی رو!!!!!!!

28
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/15

از این اتفاقات توی ایران کم نیست منم یک شیعه با مدارک دانشگاهی حق ندارم در ادارات دولتی وغیر دولتی نمی توانم کار کنم.پس جای شما خیلی تاپه نسبت به ما .ولی بهتر هست وحدت حفظ کنیم.تا تارومار نشیم امروزه تمام دین ها بر علیه مسلمانان هست.

29
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/16

این چه حرفیه اینهمه سنی شغل دولتی دارن اون مشکل شماس سعی نکن با کلمات قشنگ ذهن ها رو منحرف کنی.اسم امام حسین و میاری که تفرقه ایجاد کنی؟شما مشکل از خودته

30
م ث (مهمان)
1396/06/20

ما شا الله دکترا هم داری سخن شما چه درست باشد چه نادرست و چه درصدی از آن درست باشد جایش اینجا نیست در واقع شما با این حرفتان حادثه وحشتناک میانمار را کم رنگ می کنی و به کنار می زنی حرف چه درست چه نادرست وقتی بی جا زده میشود هم حماقت است هم خیانت است و هم جنایت است حماقت در مورد خودت و جنایت و خیانت در مورد مظلومان میانماری

31
ایناربدون‌نام (مهمان)
1396/06/20

وقتی شهر سنی نشین بودیم خیلی بی حرمتی ها و حقوقمان پایمال شد وقتی یکبار فارسی حرف زدیم نانوایی ما رو بیرون کرد حالا ریس جمهور بشن چکار می کنند به طبع کشوری که اکثر مردم شیعه هستن باید ریس جمهور هم شیعه باشد حالا بفرض درست شما دکتر باشین

32
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/16

برادر محترم بسیار خوب بود.خدا شما را عمر نیک دهد.تفرقه بین ما هم کار کفار امروزی است.کفاریکه تمام وقت نقشه نابودی اسلام را می کشد.
ببینید کفار هزار قوم ومذهبند اما هیچ مشکلی ندارند.ما چرا باید بین خودمان مشکل داشته باشیم . لطفا مسلمانان بیدار شین همه دست به دست هم دهیم .فرق بین عرب .ایرانی.افغانی.اندونزیائی پاکستانی.ترکیه ای وغیره...... نگذارید. وقتی همه مان اسلام هستیم .پس اختلاف برای چی؟ ما با اختلاف بین خودمان نقشه کار کفر را آسان تر می کنیم. و آنها به آرزوی خود زود تر می رسند .فرقی نمیکنه من سنی یا شیعه باشم برای ما مهم اسلام است.به امید یکپارچه شدن تمام اسلام جهان نابود باد دشمنان اسلام. (گ.ا)

33
طه (مهمان)
1396/06/13

سلام حاج محسن
امیدوارم خوب باشی برادر
هرچه میکشیم از همین بدبختی و جهالت است
اسلام عزیز به دست مزدوران افتاده
پیکر اسلام زخمی هست
یک مشت جاهل را زعیم و حاکم یا امام و ولی تعیین نمودیم حا انکه اینان جز افزودن بر مشکلات امت چیزی دیگر نمیدانند
برادر سپاس از نظر نیکتان سرفراز باشید.

34
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/26

واقعا حرف های خوب و قابل فهم بودند

35
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/27

بسیار عالی گفتید.کاش همه مثل شما فکر میکردن..متاسفانه خود ایرن ما هم هنوز این تفکرات عملی نشدن

36
بدون‌نام (مهمان)
1396/07/04

من افکارِ شما را ستایش میکنم و برایِ شما و همه ی انسان های کره ی خاکی آرزوی آزادی و آزادگی دارم.

37
محمد صالح نقشبندی (مهمان)
1393/08/08

سلام
آقای سردار اینهمه فاجعه رو نمیبینی اونوقت گیر دادی به تعداد جمعیت تو بگو یک نفر چرا باید اینطوری قتل عام بشن ؟؟

38
امین الله (مهمان)
1396/06/14

درود وعرض ادب برهمه،تشکر از متن زیبایتان اما به نظر من این همه جنایت وقتل عام مسلمانان در اصل نقشه است که صد ها سال قبل ایجاد شده تا نام اسلام را به نام وحشت مبدل سازد اما این همه نقشه ها نابود شدنی خواهد بود به وعده خداوند،،،،،، بیاین اتفاق واتحاد را بین خود اندازم وبه ریسمان الله چنگ زنم تشکر Amin Amini

39
نورالله (مهمان)
1396/06/16

بیاین بخاطر امنیتی که تو کشور هست خدارو شکر کنیم برادرا خواهرا و این اتحاد که بینمون هست بیشتر از این مستحکم کنیم

40
ابری (مهمان)
1396/06/15

دیر زمانی است که ما مسلمانان را در گیر اختلافات واعتقاداتمان کردند ودر هر گوشه ای از کشور های اسلامی شاهد جنگ وخونریزی هستیم وبرادر جان برادر میگیرد وطفل خردسال را بخاطر شیعه بودنش سلاخی میکنند.درجنگ سوریه بچه های مقاومت با الله اکبر یورش میکنند وداعش هم با الله اکبر انتحاری میزند.انقدر کند عمل کردیم ونتوانستیم رسالتمان را به خوبی اجرا کنیم که این گونه شیعه ی علی را سر میزنند واهل سنت را هم سر میزنند.در اعتقادات مان رخنه کردند ومغزها را شست وش و دادند .که همدیگر را مشرک میدانیم .اهل سنت وشیعه با هم یک رنگ ویکدل ریشه ی این جهالت را بخشکانیم ودست در دست هم به ندای مظلوم لبیک بگوییم انقدر خوب باشیم که چشم دشمنانمان کور شود ونتوانند این برادری را ببینند.خدایا به حق اقا امام زمان .به حق محمدبه حق علی یاور مظلومان میانماری باش که هر روز را با ترس کشته شدن سپری میکنند .وپناه بی پناهانی.خودت کمک کن تا از درد ورنج این عزیزان کاسته شود

41
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/18

واقعااز یکی ام حرف حق رو شنیدیم شیعه وسنی باید در کنار یکدیگر باشد نه دشمن هم چون هردو یک کتاب آسمانی را قبول دارن ویک خدا راپرستش میکنند پس این همه جنگ برای چه .

42
اوستا (مهمان)
1396/06/16

خاک عالم بر سر تمام مسلمانان جهان که نه اتحاد نه برادری نه ....با هم دارند فقط حرف میزنند. خدایا کمکم کن هر دینی هر مذهبی از بت پرستی تا گاوپرستی هر چی باشه رو قبول کنم نمیخوام مسلمون بشم .این ایه از کتاب انجیل رو تقدیم میکنم به تمام مسلمانان جهان .درخت از میوه اش شناخته میشود درخت خوب نمیتواند میوه بد بدهد ودرخت بد میوه نیکو نمیدهد در یه کلام خجالت بکشید

43
مهر (مهمان)
1396/06/21

چه جمله زیبایی ازانجیل نوشتید....دارم از مسلمانی ام خجالت میکشم.از مسلمانی که فقط یک نام بدون اثر بر روح وروان...شاید تنها تاثیرش اینه که هر روز صبح.که چشمامون رو باز میکنیم خبر کشت وکشتار هم کیشانمان در گوشه گوشه این زمینه، به فجیع ترین شکل،هیج جا احساس امنیت نمی کنیم.حنی در سرز مین وحی،حتی در سرزمین کعبه ..

44
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/18

من كه دلم اصلاااا براشون نمى سوزه ، گرفتار اعمال خودشون شدن...تمااااام ، در ضمن درود به شرف مدافعان ايران

45
ایناربدون‌نام (مهمان)
1396/06/20

اونا هیچ اعمال خلافی ندارند که کشته شوند، خدا یا خودت دیگه ظهور کن

46
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/20

از اسلام بد نگین بعث دیین نیست بعث قومه بعث گروه ما هیچ کدوممون از مذهبمون نمیدونیم فقط میدونیم فرزند شیعه هستیم یا سنی یا هر مذاهبی قبل از بد گفتن دین و اسلامی که میگین به جون هم دیگه میندازه حتی نماز خوندنو میدونین؟ معنیه خواندن قرآن یا صوره های نماز یا حتی معنی صوره حمد ؟ دیین به جون هم ننداخته قوم گروه بودن به جون هم انداخته ما نباید خودمونو از یک گروهی بدونیم چون اگه فرزند بودایی هم میبودین مثل بودایی ها شاید گیبودم اگه فرزند سنی هستیم سنی هستم اگه فرزند شیه شیه و هروی طرفدار قومشه نه دیینش .ما باید همه همدیگرو اسلام مسلمان بدانیم یعنی همون عدالت انسان دوستی حق .و دشمن کافر کافر یعنی نافرما بی عدالتی و ظلم .بویی نبردن از انسانیت .پس قبل از بد گفتن اسلام معنی اسلامو بدونین اسلام همون انسانیته نه قوم پرستی و نژاد پرستی .

47
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/20

خاک‌بر سر قوم پرستان و خود پرستان و نژاد پرستان وبی سوادان. نه اسلام .باید از

اسلام باشین یعنی راه حق و انسانیت.
در آمریکا که اسلامی نیست بخاطر نژاد از جنگ سیاه پوست و سفید پوست ها میدونستین؟

48
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/26

به نظر من این حرف شما اصلات درست نیست آنها هم انسان هستند پس انسان دوست ما ایرانیان کجا رفته واقعا متاسفم

49
بدون‌نام (مهمان)
1396/07/06

زندگی پس از مرگ را قبول کردی ؟ اگر کرده باشی برای خودت یک دین حقیقی و درست انتخاب می کردی مهم این است.

50
بدون‌نام (مهمان)
1396/06/27

انگشت مکن رنجه به دزکوفتن کس. تاکس نکندرنجه به