پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران در استقبال از ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ… (البقرة/۱۸۵)

خدای متعال را از ژرفای قلب سپاس می گویم که بار دیگر توفیق ملاقات پیک بخشایش را نثار فرمود و جان گرمازده مشتاقان را به خنکای ضیافت خویش فراخواند و صلای بخشایش عمومی را جلای روح خسته‌دلان ساخت و با اعلام جوشش مِهر خطاپوشش، شور و امیدی تازه در میان رهپویان صراط خداپرستی و خلق نوازی برانگیخت؛ بر خود لازم می‌دانم ضمن تبریک صمیمانه حلول این ماه خوش‌قدم و برکت‌خیز، توجه خواهران و برادران دینی را به نکات زیر جلب نمایم:

الف) برای آنان که با قصد واستاندن ایمان از چنگال زمان، به مصاف خنّاسان سخت‌رو و فریبکار عرصه تدیّن رفته‌اند و با رهزنان کاروان تقوا هماوردی نموده‌اند، به روشنی روز هویداست که خیانت نفس و ناهمراهی اراده با رهگشایی‌های عقل، یکی از اصلی‌ترین عوامل ناکامی در این مسیر است و قوّت شهوات و ضعف اراده، روشنگری خرد و شفقت خردمندان را پوچ و بی اثر می گرداند و فرد را از دریافت هدایت و پیوستن به قافله مُنعَم علیهم، دور و محروم می سازد و در شمار مغضوبٌ علیهم در می آورد؛ همین که پروردگار حکیم و آدم شناس، شوربختی و گمراهی طعمه‌های ابلیس را عمدتاً با تحلیل‌های اخلاقی و روانشناختی تبیین می کند، کافی است که نشان دهد درافتادن اغلب آدمیان به منجلاب کفر و ظلم و فساد، نه ناشی از ناآگاهی و جهل، بلکه محصول تلخ بی‌ارادگی و ضعف همّت است؛ روزه، کارامدترین سلاح برای رویارویی با نفس امّاره و تمرین عملی خودشکنی و مهار شهوات است و آن که به برکت روزه رمضان، بر خواهش‌های نفسانی و کامجویی‌های مادّی فائق آید، خودباوری و شهامت برای خویشتن داری و مقاومت در برابر دشواریهای درونی و برونی را به دست خواهد آورد.

چه خوب است که با اغتنام فضای خاص این ماه مبارک و در شرایط اسارت شیاطین و گشودگی درهای بهشت،در صدد بازنگری عملکرد خود و توبه جدّی و آشتی با خالق خویش برآییم و با تلاش معنوی و عبادی مضاعف،خود را به او نزدیکتر سازیم.

ب) می دانیم خدمت خلق در کنار عبادت خالق، یکی از دو رکن اصلی دینداری است و دیندار مطلوب و کامیاب، کسی است که ستایش آفریدگار را با نوازش آفریدگان، تقوا را با احسان و طاعت را با شفقت همراه سازد؛ راست است که رمضان، ماه مناجات و توبه و اشک و آه و قرائت و ذکر است، امّا فراموش نباید کرد که این ماه، ماه همدردی و غمخواری، خدمت مخلوق، شادکردن دلها، آشتی دادن رنجیدگان و حمایت ستمدیدگان است و پیامبر(ص) نیز که رنج‌زدایی و شادی افزایی، اندیشه و پیشه همیشگی اش بود، در این ماه بیش از دیگر ماهها، مواسات و سخاوت می ورزید؛ از این رو شایسته است ما نیز به نشان دلدادگی به سنّت و سیره آن رسول نازنین، به قدر توان و با هر وسیله ممکن با دمی یا درمی یا قلمی یا قدمی، به خلق خدا خدمت کنیم و به ویژه، درماندگان و قربانیان فقر و جور و بالأخص مسلمانان مظلوم میانمار و سوریه را فراموش نکنیم و آزادی و صلح و رفاه را در اوقات اجابت دعا برایشان درخواست کنیم. در پایان از خدای متعال خواهانم به همه ما توفیق دهد که با انجام شایسته عبادات این ماه از جمله روزه، تلاوت، ذکر، تراویح، اعتکاف و مناجات، از توشه معنوی لازم برای ادامه سلوک مؤمنانه و لیاقت غفران الهی بهره‌مند شویم و این ماه فرخنده را، ماه فتوح مادی و معنوی برای همه مسلمانان قرار دهد.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
عبدالرحمن پیرانی
دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران
29 تیر 1391

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
جوادی از هرمزگان (مهمان)
1391/05/01

نفحه ی دیگر رسید
کاروانی آمده است که بارش ، خوبی ، برکت ، رحمت ، مغفرت ، میمنت ، رهایی بخشی ، پاکیزگی ، تقوی ،صبر،شکر، رشد ، حمد وثنا ، رضایت ، محبت ،خود شناسی ، خداشناسی و مردم دوستی است. آهنگ روح بخش قدومش ، شیفتگان را به انس گرفتن می کشاند. آهنگ وحی ، قرآن و حدیث حضرت دوست .
ای دوست ، و ای برادر و خواهر ایمانی که در شور و شعف با ما همراهی ؛ خانه تکانی می باید ، خانه دل را بتکان ، نفس و شیطان را از آن بجهان و پر از عطر عشق دوست گردان ، تا دوست در آن خانه نشیند .
خلوت دل جای صحبت اضداد نیست **** دیو چو بیرون رود فرشته در آید.
آری دوست من ، رمضان آمده ، رمضانی دیگر ؛
نفحه ی دیگر رسید آگاه باش ** تا ز این هم وانمانی خواجه تاش
رمضان آمده با روزه ، قیام و تراویح ، صدقه ، صبر و تلاوت قرآن ، با ذکر و تسبیح و دعا و استغفار ، زنهار از اینکه بر ما بگذرد و سبب بخششمان نشود، زینهار از اینکه سبب پاکی و صفایمان نگردد. بدین راه و روش می رو که با دلدار پیوندی . اینجانب از طرف خود و کمیته تربیتی استان هرمزگان قدوم این ماه پر خیر را به همه برادران ایمانی ام در جماعت دعوت واصلاح ، آنان که در وقت غروب یادشان میکنم ( اللهم هذا اقبال لیلک وادبار نهارک واصوات دعاتک ، فاغفر لی و لآخوانی .. . اللهم انک تعلم ان هذه القلوب قد اجتمعت علی محبتک... ) تهینیت می گویم و امیدوارم از لحظات وساعات این ماه مبارک بهترین بهره را ببریم.و با دامنی پر از تقوا ، شکر ،رشد و باز تقوا! به میدان دعوت و محفل مشتقان شریعت ربانی باز گردیم، وعطر دلفزای دوست را در مجلس شان بپراکنیم. دوستتان دارم
گفت پيغامبر که نفحتهاي حق ... اندرين ايام مي آرد سبق
گوش و هش داريد اين اوقات را ... در رباييد اين چنين نفحات را
نفحه آمد مر شما را ديد و رفت ... هر که را مي خواست جان بخشيد و رفت
نفحه ي ديگر رسيد آگاه باش ... تا ازين هم وانماني خواجه تاش