آموخته‌‌‌های جوانان اخوانی از مربیانِ تربیتی‌شان

نویسنده: 
متین لطفی
آموخته‌‌‌های جوانان اخوانی از مربیانِ تربیتی‌شان

جوانان اخوانی کسانی هستند که از مربیان تربیتی خود:

۱- آموخته‌اند همه‌ی جماعت‌‌‌های اسلامی به تشخیص و اجتهاد خود، در حال خدمت به اسلام هستند و نباید به‌ دیده‌ی تحقیر در کار آنان نگریست، نباید شخصیت آنان را مورد قضاوت قرار داد، زیرا خداوند با نیتها معامله خواهد کرد و چه بسا نیتِ آنان پالوده‌تر از همگان باشد.

۲- آموخته‌اند بیشتر جماعتهای اسلامگرا در مسیر صراطِ مستقیم قرار دارند و هرکدام در زمینه‌ای از دیگران سبقت می‌گیرند و نباید همیشه خود را در تمامی جوانب برتر  از آنان بپنداریم.

۳- آموخته‌اند نباید باور داشت که فقط «اخوان» فرقه‌ی ناجیه است و اهل بهشت، و آنانکه غیر اخوان هستند اهل ضلالت‌اند و اهل آتش؛ یک مسلمان همیشه می‌بایست خود را بین «خوف» و «رجاء» بداند و همان اندازه که به وصال بهشت و کسب رضایت خداوند امیدوار است، به همان انداره هم از گرفتارشدن در جهنم ترس داشته باشد. 

۴- آموخته‌اند آنان قاضی نیستند و نباید حولِ آینده و سرنوشتِ دیگران حکم صادر کنند، بلکه آنان داعی هستند و تنها وظیفه‌شان دعوتِ مردم به سمتِ اسلام است و مهمترین دغدغه‌شان اصلاح اوضاع جامعه.

۵- آموخته‌اند در هر امر خیری که‌ به‌ سود دین یا دنیای مردم باشد، با هر جماعتِ اسلامی و غیر اسلامی تعاون و همکاری داشته باشند.

۶- آموخته‌اند که ما کاری به نحوه‌ی دعوتِ هیچ مرام و مکتبِ دیگری اعم از اسلامی و غیر اسلامی نداریم، آنان فعالیت خود را می‌کنند و ما نیز فعالیت خود را می‌کنیم؛ جلوی پای آنان سنگ نمی‌اندازیم و وجهه‌ی آنان را در جامعه تخریب نمی‌کنیم، ما کالای خود را بدونِ هیچ ترس و شرمی به مردم عرضه می‌کنیم، آنان نیز کالای خود را عرضه کنند؛ تصمیم‌گیری در انتخابِ کالا را به خود مردم واگذار می‌کنیم.

۷- آموخته‌اند اصلاح خود را أولی‌تر  از اصلاح دیگران بدانند، و آموخته‌اند تا عمق مطالعاتِ خود را افزایش نداده و درونِ خود را پالایش نکرده، و تا اصلاح و ترقی جامعه دغدغه‌شان نشده، و تا نفس خود را تزکیه و تصفیه نکنند، نمی‌توانند در جامعه آنگونه که شایسته است مؤثر واقع شوند.


۸- آموخته‌اند احتیاط بالاترین مرحله‌ی شجاعت است و می‌بایست در کنشها و واکنشها، حکیمانه تصمیم گرفت و سازماندهی‌شده رفتار کرد و نباید فراموش کرد که موفقیت، محصولِ «برنامه ریزی» و «تلاش» است.

۹- آموخته‌اند نباید «شعور» و «حکمت» و «مصلحت» را با «ترس» اشتباه گرفت. پیامبر(ص) با اینکه خداوند وعده‌ی حفظ، مصونیت و نصرت را به او داده بود، اما هنگام هجرت، شب را برای حرکت بر می‌گزیند تا مبادا دعوتش در معرض خطر قرار گیرد. آیا اینکه رسول(ص) تصمیم می‌گیرد شب‌هنگام هجرت کند تا مبادا دشمنان متوجه او شوند، به معنای «ترسو» بودن رسول(ص) است؟!!

۱۰- آموخته‌اند قبل از اینکه یک اخوانی باشند، یک فرد پیرو نهج اهل سنت پیامبر (ص) هستند؛ قبل از اینکه یک اهل سنت باشند، یک مسلمان هستند؛ و قبل از اینکه یک مسلمان باشند، یک انسان هستند! پس مخرج مشترک آدمیان، انسانیت است و برای همگان می‌بایست احترام قائل بود! شاید اندیشه‌‌‌ها و مناسکها و مراسمهای دیگران برایمان قابل قبول نباشد، اما بدونِ شک برایمان قابل احترام است. رسول خدا(ص) در مقابل جنازه‌ی یک یهودی بلند شدند، اصحاب عرض کردند: یا رسول الله او یک یهودی بود، چرا به نشانه‌ی احترام جلوی او بلند شدید؟ ایشان جواب دادند: قبل از اینکه یهودی باشد، یک انسان است!

۱۱- آموخته‌اند هیچگاه به هیچ شخصیتی نتازند و هیچ جماعتی را تخریب نکنند و شخصیتِ افراد را مورد بحث و قضاوت قرار ندهند، بلکه اعمال آنان را بررسی نمایند؛ و نباید برای بالا کشیدنِ فکر و شخصیتِ خود، هیچ فرد و جمعی را تحقیر کرد و به آنان تعرض نمود.

۱۲- آموخته‌اند در دنیای پر از غوغای امروزی، «تخصص در علوم فنی، تجربی و انسانی»، یکی از مؤثرترین ابزارهای توفیق در امر دعوت و یکی از مهمترین پیش‌نیازهای عمرانِ زمین است.

۱۳- آموخته‌اند «تزکیه‌ی نفس» و «آبادانی زمین» از وظایفِ اصلی انسان بر روی زمین است و تحقق «عبادت و بندگی» مشروط به برقراری تعادل در انجام این دو وظیفه است!

۱۴- آموخته‌اند علم را اگر عملی نکنند، در قیامت هم نباید از خدای رحمان، هیچ انتظار فضل، رحمت و مغفرت داشته باشند. راز سعادت اصحاب کرام (رض)، عمل به حداقل دانسته‌‌‌هایشان بوده؛ وقتی رسول(ص) آیه‌ای را تلاوت می‌کردند، اصحاب خدمتِ ایشان عرض می‌کردند: یا رسول الله بگذارید این آیه را عملی نماییم، سپس آیه‌ی بعد را برایمان بخوانید!

۱۵- آموخته‌اند انسان در سنِ جوانی همچون یک شاخه‌ی تر است که به هر حالتی شکل می‌گیرد، پس در همین سن می‌بایست شخصیتِ خود را با صفاتِ نیک و پسندیده شکل داد و رفتارها را با قرآن و سنت مزّین نمود؛ زیرا زمانی فرا می‌رسد که این شاخه‌ی تر، خشک شده و بسیار سخت می‌توان شکل قبلی آن را تغییر داد!

۱۶- آموخته‌اند درون و برون خود را با صفاتی چون: تواضع، جدیّت، اخلاص و متانت را بیارایند، تا بلکه خدای رحمان ایمانِ آنان را فزونی بخشد و دعوتشان را پرخیر و برکت سازد.

۱۷- آموخته‌اند اخوان، در درجه‌ی اول همانندِ مدرسه‌ای است برای تربیت صحیح اسلامی، که به موجب این تربیت، انسان به ایمان و آرامشی ژرف دست می‌یابد و برای خود و خانواده‌اش و اعلای کلمه‌ی «الله» و تحکیم شریعت و یگانگی امّت کار می‌کند.

۱۸- آموخته‌اند «تربیت» تنها وسیله‌ی تغییراتِ اجتماعی است و مردانِ راستین را می‌سازد و به آرزوها تحقق می‌بخشد. تنها راهِ نجات و تحقق آرمانها فقط با تربیتِ صحیح میسر است و لاغیر، و هیچ بدل و جانشینی برای آن وجود ندارد و انسان هرگز از آن بی‌نیاز نخواهد شد. این همان راهی است که رسول الله(ص) پیمود و از همین طریق، آنچنان انسانهای ربانی‌ای تربیت نمود که چشم جهانیان همانندشان را ندیده است.

۱۹- آموخته‌اند تربیت اخوان دارای هدف واضح و روشن است و مسیر گامها در آن مشخص و معلوم می‌باشد، و در این هدفِ روشن، شیوه‌‌‌ها و اسلوب‌‌‌های متنوع و صحیحی در نظر گرفته شده و قائم بر فلسفه‌ای است که فقط از اسلام نشأت و یاری گرفته است.

۲۰- آموخته‌اند حیاتِ اسلامی از طریق راهنمایی و مشارکت وجدانی و عملی زنده خواهد شد، بطوریکه انسان نسبت به خود کم و نسبت به برادرانش در کثرت است، و به «تنهایی» ضعیف و با «جماعت» نیرومند است. بنابراین «جماعت» علاوه بر اینکه نیرویی بر انجام خیر و طاعت بوده، عاملِ دورشدن  از شر و گناه نیز می‌باشد. این را می‌توان از احادیث رسول(ص) دریافت:
«دستِ خدا با جماعت است» و «گوسفندِ منفرد و یکه را گرگ می‌خورد.»


۲۱- آموخته‌اند رهبرانِ آگاهی که براساس فطرتِ پاکِ خدادادی تربیت شده و خداوند متعال به آنان ایمانی برتر از حد معمول عنایت فرموده، رفتار و گفتارشان در وجودِ دیگران اثر می‌گذارد و دلهای بسیاری از مردم را به نور ایمان روشن می‌کنند و در دلهای افراد نفوذ کرده و همیشه در رشدِ اطرافیانشان نقش مثبت داشته‌اند، و در سایه‌ی لطف خدا، جنبش «اخوان» دارای چنین رهبرانی بوده و هست.

۲۲- آموخته‌اند مبنای ایمان، همان ایمان صحابه و پیروانِ شایسته‌شان از پیشینیان است. آنانکه ایمانشان شامل اعتقاد قلبی و اقرار زبانی و عمل اعضاء و جوارح بوده و این ایمان به زندگیشان رنگ و رونق بخشیده و در مسجد و خانه و اجتماع و خلوت، و در شب و روز و کار دنیا و آخرت، هیچگاه برای آنان تفاوتی نداشته، و بلکه ایمان در هرجا رهگشایشان در همه‌ی امور بوده است.

۲۳- آموخته‌اند نسبت به برادرانِ ایمانیشان(چه اخوانی و چه غیراخوانی) احساس محبت داشته باشند و همیشه فرمایش رسول الله (ص) را به یاد داشته باشند که می‌فرماید:
«مؤمنان در دوستی و مهرورزی نسبت به همدیگر بمانندِ بدن می‌باشند که هرگاه عضوی از آن به درد آید، دیگر اعضای بدن با شب زنده‌داری و تب، همصدای آن می‌شوند.»
همچنین می‌فرماید:
«قسم به کسی که وجودم در دستِ اوست، هیچ یک از شما مؤمن کامل نیست، مگر اینکه آنچه را برای خود دوست دارد، برای برادر نوعی خود نیز دوست بدارد.»

۲۴- آموخته‌اند نباید اجازه دهند که اختلافِ عقلهایشان با سایر برادرانشان (چه اخوانی و چه غیر اخوانی) باعثِ اختلافِ قلبهایشان شود؛ زیرا این پدیده (ایجاد عداوت و کینه‌) آرزوی شیطان و دشمنانِ اسلام و موجبِ نارضایتی خداوند است.

در آخر به‌جاست دستِ مربی‌ام، جنابِ «علی اشرف لطفی» را ببو‌سم که دلسوزانه لحظه‌‌‌های خلوتِ خود را صرفِ شکوفا کردنِ استعدادها و تهذیبِ نفسمان نمود، و در این مسیر نه‌چندان هموار، تمامی شوخی‌‌‌ها، لبخندها و عصبانیت‌‌‌هایشان را به یاد دارم! و یقین دارم که هم نرمخویی‌‌‌هایش و هم تندخویی‌‌‌هایش برآمده از حسّ دلسوزیش نسبت به ما بوده و هست.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
حامد (مهمان)
1391/02/23

اي نهال آرزو، خوش زي که بار آورده اي ... غنچه بي باد صبا، گل بي بهار آورده اي
باغبانان تو را، امسال سال خرمي است ... زين همايون ميوه، کز هر شاخسار آورده اي
شاخ و برگت نيکنامي، بيخ و بارت سعي و علم ... اين هنرها، جمله از آموزگار آورده اي
خرم آنکو وقت حاصل ارمغاني از تو برد ... برگ دولت، زاد هستي، توش کار آورده اي

2
جواندوست (مهمان)
1391/02/23

جامعه اسلامی با داشتن جوانانی خودباور و نوعدوست چون شما که بر فراز ناملایمات اجتماع خویش ایستاده اید و قربانی محدودیتها و نابرابریها نشده اید و امیدوار و خلاق مانده اید، آینده ای درخشان خواهد داشت؛امیدوارم مایه روشنی چشم اولیا و مربیان و افتخارساز باشید!

3
داودیان (مهمان)
1391/02/23

کاکای عزیز متین لطفی یادآوری بجا ومفیدی بود
از خدای مهربان برای همه ی جوانان مسلمان بخصوص شما و مربی گرامیتان توفیق در تلاشهایتان در دنیا و سعادتی جاودانه در سرای باقی خواهانم
سربلند و شادکام باشید

4
میثم قانع (مهمان)
1391/02/23

عرض سلام و ادب خدمت دوست و برادر گرانقدرم؛ متین لطفی.
ممنون از مطلب زیبایتان!
و احسنت به مربیانی که چنین مفاهیم والای انسانی و اسلامی را به متربیانشان، دلسوزانه و پدرانه می آموزند؛ و بیش از آن و پیش از آن، آفرین بر متربیانی که آموزه های مربیانشان را با گوش دل و جان می پذیرند و می آموزند...

جای این بند را در نوشته ات خالی دیدم:
آموخته اند(یا شاید، باید بیاموزند) که «صالح» بودن برای درمان دردهای این امت کافی نیست؛ باید «مصلح» هم بود ...! و آنکه باید پیشاهنگ «اصلاح» و «مصلح بودن» باشد، ماییم!

5
عبدالسلام سلیمی (مهمان)
1391/02/23

کلامی میتن برخاسته از روحی لطیف و فهمی عمیق از این حرکت مبارک
شایسته است بر کارتهای جیبی طبع گردد مانند آنچه با وصایای عشر و اذکار یومیه شده و در بین فرزندان دعوت اسلامی توزیع نمود
زور سپاس کاک متین برز (:

6
بدون‌نام (مهمان)
1391/02/24

سلام کاک متین
مطلب پربار و بسیار مفیدی بود
احسنت بر شما و بر مربی شما و بر جماعتی که چنین جوانانی تربیت کرده است بر خود می بالم که جماعت چنین جوانانی تربیت کرده است که فهمشان از دین واقعگرا, عملی صحیح و بر نهج سنت است.
به استاد پیرانی و شورای مرمزی و هیات اجرایی استان و شهر اوه درود می فرستم که آیندگان را اینچنین تربیت کرده اند
موفق باشید

7
بدون‌نام (مهمان)
1391/02/24

جزاک الله خیر کاک متین
به نکات ظریفی اشاره داشتید ازجمله اینکه این دنیا به مانند یک بازار است وهرکسی این حق را دارد که کالای خود عرضه کند این تنگ نظری خواهد بود اگر در این بازار یک کالا به مردم عرضه شود .

8
محسن (مهمان)
1391/02/24

با سلام ، من هم متربی این جماعت هستم ولی هیچ کدام از این موارد را از مربی ام یاد نگرفته ام خوش به حالتان که چنین مربی ای دارید.

9
محمدی (مهمان)
1391/02/24

از وجود چنین جوان توانمند و فهیمی در جماعت خوشحالم و خداوند جل جلاله را شاکرم.

10
برادرانتان از سقز (مهمان)
1391/02/25

سلام علیکم
جزاک الله خیرا
انشاالله هر موفق و موید و سربلند باشید.
در روزگاری که خنده مردم از زمین خوردن ماست برخیزیم تا بگریند.

11
بدون‌نام (مهمان)
1391/02/25

بسیار عالی بود

12
همراه همیشگی تان (مهمان)
1391/02/25

سلام بر کاک متین بزرگوار
ممنون از بیان زیبا و قلم شیوایتان.
اما نکته ای که باید مد نظر قرار گیرد امید است که این متربیان و جوانان این آموخته ها را آویزه ی گوش قرار داده و به کار بندند تا مشمول این آیه ی مبارکه قرار نگیریم «لم تقولون ما لا تفعلون » و هم چنین این جوانان در پی اصلاح جامعه از وضع موجود به وضعیت مطلوب باشند و باشیم.

13
امینی (مهمان)
1391/02/25

چه با لطافت گفتی و زیبا نوشتی
آفرین بر این سخنان متین و مرحبا براین تربیت

14
محسن صفری (مهمان)
1391/02/25

آقای لطفی از این که برای ترویج اسلام واقعی تلاش می کنید سپاس گذارم امیدوارم در این راه موفق باشید

15
امین میرزایی (مهمان)
1391/02/25

واقعا با این مطلب نشان دادید که روشن فکر هستید این طرز فکر نه تنها باید در بین جوانان اخوان بلکه در میان تمامی انسان های ازاده رواج پیدا کند که در ان صورت خیلی راحت تفکر مخالفمون رو میپذیریم وبهش احترام میذاریم

16
امین (مهمان)
1391/02/25

خیلی اوقات از تفکرات جامعه پیرامون خودم بسیار مایوس و ناامید می شوم و احساس غربت می کنم ولی با مطالعه چنین دست نوشته ای به فکر و روش خودم می بالم.

17
ع .لطفی-روانسر (مهمان)
1391/02/25

فرزند دلبندم،قلم شیوایت مرا به وجد آورد .امید دارم که در فکر پاکت ثابت قدم باشی .

18
متین لطفی (مهمان)
1391/02/25

برادران عزیز و اساتید ارجمند، الطافتان مایه ی دلگرمی است و محبتهایتان موجبِ خیزیشِ انگیزه و ترغیبِ تحرّک! دعایم کنید که آموخته هایم را جامه ی عمل پوشانم!!
خدا از همه تان راضی باشد.

19
بدون‌نام (مهمان)
1391/03/02

کاک متین جان سلام.مقاله ات جالب بود.اما ای کاش نامت را که متین است با جواب هایی که به مقالات دیگران می دهی خراب نکنی و کمی هم با ادب باشی. چون جوانان اخوانی به هیچ کس توهین و بی ادبی نمی کنند چه رسد به کسی همانند جلال معروفیان که از افراد خوشنام و زحمتکش وبی ادعای حزب خودتان است.هیچ فکر کرده ای در پایان نقدی که بر مقاله«جناب اردوغان....» ایشان نوشته اید چقدر از متانت دور شده اید؟من هم می گویم جناب کاک متین جلال معروفیان بیش از اردوغان به شما نزدیک است.

20
پرویز (مهمان)
1391/02/26

کاک متین عزیز
جزاک الله، واقعا لذت بردم، بهت تبریک میگم، هم به خاطر اعتماد به نفست هم به خاطر نگاه بازی که به مسائل داری،‌ برات آرزوی موفقیت دارم، دست تمامی مربیان جماعت دعوت و اصلاح ایران رو هم که افتخار شارگردیشون را داریم می بوسم.

21
خ.مرادی (مهمان)
1391/02/26

حمد وستایش حضرت حق را به جا آورده وسر تعظیم را فرود می اورم وسجده شکر را به غرور وجود چنین آفریدگانی دانا ورعنا به جا می آورم.الحق متین بودن مطالبت ناشی از لطفی است که خداوند در حق بندگانش داشته ودارد .زیباست درود فرستادن به روان پاک اشرف مخلوقات و تقدیر از مربی شریفی که ثمره زحمات دیروزش مایه ی بالندگی امروز ماست .در پناه رحمت واسعه ی الهی محفوظ ومستدام باشی .

22
محمد (مهمان)
1391/02/26

کاک متین ، نوشته ات آدمی را به وجد می آورد آفرین به فهم و ادب و قدر شناسی ات ! ونظرات عزیزان ، اشک را بر دیدگان جاری می سازد.
پروردگارا ! تلاش این مربی و متربی را پذیرا باش وبدینان و هم مسیران شان ؛ اخلاص ، توفیق هدایت بیشتروخدمت به دین و خلقت عنایت فرما.آمین یا رب العالمین

23
amini (مهمان)
1391/02/26

با سلام مطالب جالبی را درج کرده بودی امیدوارم حرکتهای اسلامی دیگر هم این چنین فکر بکنند

24
samira (مهمان)
1391/02/26

خسته نباشید خدا قوت. قلم زیبایی دارید.
امیدوارم به آموخته هایتان عمل کنید.

25
ارشاد بادفر (مهمان)
1391/02/26

ما ز نعمتهای او اخوان شدیم
یک زبان و یکدل و یک جان شدیم
ما مسلمانیم و اولاد خلیل
از " ابیکم " گیر گر خواهی دلیل
لا إله سرمایه ی اسرار ما
رشته اش شیرازه ی افکار ما
ملت ما را اساس دیگر است
این اساس اندر دل ما مضمر است
تیر خوش پیکان یک کیشیم ما
یک نما یک بین یک اندیشیم ما
مدعای ما مآل ما یکیست
طرز و انداز خیال ما یکیست
حاضریم و دل به یزدان بسته ایم
پس زبند این و آن وارسته ایم
متین جان دست و قلمت را می ستایم و آینده ای درخشان و سرشار از سعادت و عاقبت به خیری را برای جملگی اهل این سفره ی ارزشمند از خداوند منان آرزومندم. التماس دعای خیر.

26
شهره (مهمان)
1391/02/26

مقاله جالب و حکیمانه ای بود برادرمتین لذت بردیم جزاک الله
خداوند امثال مربیانی چون آقای علی اشرف لطفی و متربیانی چون شما رادر جامعه ما زیاد کند آمین

27
ناصح (مهمان)
1391/02/27

با سلام خدمت برادر ايماني و بينظيرم.مطلبت عين حقيقت بود چون در كنارت تمام اين لحظات رو تجربه كردم منم از همين جا دست صميمي و زحمت كش استادم كاك علي اشرف لطفي رو مي بوسم و براشون توفيق روز افزون رو از درگاه ايزد منان خواستارم اميدوارم بتونيم شاگردان خلفي براي اين بزرگوار باشيم و انشاالله بتونيم ادامه دهنده راهشون كه راه رسول الله س باشيم.با تشكر مجدد از كاك متين عزيز

28
بدون‌نام (مهمان)
1391/02/27

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر ایمانی آقای متین از تذکرات و بیانات شیرین شما به وجد آمده و بسیار شاد گشتم که جوانی با این توان درک از یادگیریها و نگارش به این نتیجه رسیده که یاد گرفتن و آموختن فی الواقع همان بایدها و نبایدها است و هرکس بیشتر بداند بیشتر باید و نباید خواهد داشت و در آخر درخت پر بار سر بزیر است و امیدوارم همچنان ثابت قدم در صراط المستقیم باشید
جزاک الله و بالخیر(ماجد مصطفی خانی)

29
بانه (مهمان)
1391/02/28

خوشحالم که دِِیدگاههای نو وعمیق کاک احمدکه در نامه ها به ان اشاره می کندو در بندهای 1 الی4 _16 _ 23 و... برادران ایمانی انهارا مد نظر قرار می دهندوجهت گیری ان شاالله بسوی این مسايل مهم باشد

30
خضری (مهمان)
1391/02/27

دارم به این جماعت حسادت می کنم البته از نوع مثبتش همان رغبت و افتخار
نباید خودمان، افکارمان، رسالتمان، پویایی و حضور فعالمان را دست کم بگیریم
نباید خود را دست کم بگیریم که بی شک این روزها جریانی زنده تر و پویاتر از جریان ما در تمامی مناطق اهل سنت مخصوصا کردستان ایران یافت نخواهد شد که همت به تغییر و اصلاحات اجتماعی بگمارد
این جماعتی است که با قانون اخذ و عطا سروکار دارد و بی شک رمز پیروزی در این است
و رمز پویایی ما آموزه های به این زیبایی مربیانمان است
متین عزیز دستان مربیت را می بوسم، شیوایی روزافزون برای قلم و افکار و رسالتت را از یگانه ی هستی خواستارم
موفق باشی عزیزم

31
" asal " (مهمان)
1391/02/30

کاک متین بزرگوار مربیان و جماعت اخوان وکل جامعه اهل سنت باید به داشتن فرزندانی مثل شما ببالند.فرزندانی با اهداف والا ،ایمانی راسخ ،قلبی آکنده از محبت الله و رسولش ،عمل صالح و اراده ای استوار و محکم برای قرآنی کردن عالم بشریت.
از خداوند منان رسیدن به اهداف بزرگ و والایتان و زندگی خالصانه برای رضایت الله و جهاد در راه آیین محمد(ص) را خواهانم.یقین دارم خداوند پشتیبان فکر بزرگ و قلب پاک و ایمان خالصتان است.
از صمیم قلبم امیدوارم که درخشیدنت را بر قله های رفیع ایمان ببینیم وپرچم سربلندی اسلام تا آخرین نفس در دستانت برافراشته باشد.
خدایت ، من و همه جامعه اسلام در کنارت و پشتیبانت هستیم و به وجودت می بالیم.
در پناه الله.

32
سارا (مهمان)
1391/02/30

سلام ممنون.

33
متین لطفی (مهمان)
1391/03/09

با سلام و عرض ادب و ارادت.
برادر گرامی، نظرتان را همین الآن دیدم و از تذکر و راهنماییتان سپاسگزارم؛ تقصیراتِ بنده هیچگاه قابل توجیه نیست و خدا را شاکرم که آیینه هایی چون شما عزیزان را ارزانیم فرمود تا نقصانهایم را بکاهند و کج روی هایم را اصلاح نمایند. پایان نوشته ای را که در دفاع از عدالت و توسعه نوشته بودم، اصلاح کردم. میتوانید آن را ببینید:
http://lotfi70.blogfa.com/post/4

اما برادر عزیزم، خدا را شاهد میگیرم که من آن مقاله را در نقد مقاله ی استاد معروفیان ننوشته ام و بلکه جوابی مختصر بود به گفته و نوشته های برخی از دوستان در تارنماهایی چون تارنمای پینوس؛ میتوانید به سایت تشریف برده و به آن نگاهی بیندازید.
http://www.penous.com/ftopic-740-previous.html&sid=53714d6d8decbf2874c1f...

بنده ی حقیر ارادتمند استاد معروفیان هستم و حتی مقاله ی ایشان را تحت عنوان:«جناب اردوغان،کردها بیش از فلسطینی ها به شما نزدیکند»، در یکی از وب نوشتهایم تحت عنوان: «أقصی در عمق قلب من»، به نشانِ تایید آن مقاله و انذار دادنی به شیخ اردوغان منتشر نمودم. میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://aqsa.blogfa.com/post-165.aspx

مجددا بابتِ تذکر بجا و مناسبتان سپاسگزارم، و امیدوارم سوءتفاهم رفع شده باشد و از استاد معروفیان هم عاجزانه طلب مغفرت می نمایم و امیدوارم این حقیر را بخاطر سوءتفاهمی که پیش آمده عفو کنند.

دست بوس همه ی برادران دلسوزم هستم.
با احترام

34
بدون‌نام (مهمان)
1391/03/17

درود خدا بر شما باد موفق و پیروز باشی

35
سعید ایگدری ( ترکمن صحرا ) (مهمان)
1391/03/20

احسنت به بیان زیبا و شیوای دوست و برادر عزیزمان متین
مطلب پربار و بسیار مفیدی بود و نهایت استفاده را کردیم .

نوع تربیت و بلوغ فکری شخص و آمیختگی آن با مطالب اسلامی باعث به وجود آمدن شخصیتی آراسته و وارسته در خور جامعه اسلامی را به وجود می آورد ، باشد که تمام فرزندان اسلامی و برادران و خواهران جماعت به این سطح از دانش و تفکر در خور جماعت برسند .
و همچنین از وجود چنین افراد جوان و فهیم و توانمندی در جماعت خوشحال و مسرور می باشم .

36
طاهر معروفیان (مهمان)
1391/03/21

طاهر معروفیان
درود و سلام بر شما آقای متین لطفی عزیز و گرامی .
بى ترديد يكى از نشانه‏ هاى شكوفايى علم و انديشه و از علائم رشد و بالندگى،
نقد و تبادل افكارست و مايه و اسباب اين مهم آزادی‏ست.
اما هرگز نبايد آزادى انديشه و نقد و انتقاد را با هتاكى و پرده درى و بازيچه و به مسخره گرفتن ديگرى اشتباه گرفت.
در حقيقت آزادى به معناى فوق،
معنايى جز مخالفت با آزادى ندارد،
زيرا آزادى مطلق به معناى فردى،
امرى خودپسند و خود متناقض است.
اصولاً آزادى بيان و نقد و انتقاد زيباست تا وقتى كه در چهار چوبه اخلاق باشد.

كسى كه عيب تو را به تو بنماياند تو را خيرخواهى كرده است.
همچنان که استاد جلال معروفیان جناب اردوغان را خيرخواهى كرده است در چهار چوبه اخلاق !
اینجا کسی با ایدئولوژی اسلامی حزب عدالت مخالف یا موافق نیست ،
اینجا بحث انسانیت در دیدگاه اسلام است که زیر پا گذشته شده است.
نمیتوان ادعای ایمان و پیروی از دین رسول خدا را داشت و دانسته و آگاهانه،
مکارم اخلاق رو زیر پا گذاشت.

هیچگاه صحنه فتح مکه رو در فیلم ماندگار " محمد رسول الله " فراموش نمیکنم.
سپاه پیامبر بدون خونریزی وارد مکه شدند.
بلال حبشی دستورات پیامبر را با صدای بلند قرائت میکرد.
عصاره آن دستورات این بود:
«امروز روز رحمت است»
و ابوسفیان که همچون باقی کفار از ترس،
به خانه پناه برده بود رو به همسرش زیر لب زمزمه کرد:
« او از راه قلبها وارد میشود ».
در حقیقت،
مهربانی پیامبر بود که دل‌ها را جذب می‌کرد،
اُلفت می‌بخشید و جان‌های گریزان را گرد می‌آورد و اگر این روحیه مدارا و گذشت و عطوفت نبود،
قطعاً آن حرکت بزرگ اصلاحی میسّر نمی‌شد.
او اهل خشونت و انتقام و استفاده از قدرت نبود،
چرا که پروردگارش او را مایه رحمت برای عالمیان قرار داده بود:
وَ ما ارسلناک الّا رحمتٌ لِلعالمین .
در حدیثی از رسول مکرم اسلام آمده است که !
اِنّمَا بُعثتُ لاُتمّم مَکارم الاخلاق?
من برای تکریم فضائل اخلاقی مبعوث شده‏ ام.
مکارم اخلاق را چنین معرفی میکنند:
پاکدامنی، قناعت، صبر، شکر، حلم، حیا، سخاوت، شجاعت، غیرت، راستگویی، نیکوکاری، ادای امانت، یقین، حسن اخلاق و جوانمردی .

نمیتوان ادعای ایمان و پیروی از دین رسول خدا را داشت و دانسته و آگاهانه، مکارم اخلاق رو زیر پا گذاشت.
پیامبر بزرگوار اسلام، خود را از دیگران برتر نمی‌پنداشت و بدون آنکه امتیازی برای خود بطلبد،
همواره همچون دیگران می‌زیست،
او شرافت و فضیلت خود را مایه سرزنش کسی قرار نمی‌داد و سبق و سابقه خود را دلیل نفی آنها نمی‌دید.
در برخورد و تعامل با دیگران همواره به آنها یادآور میشد .
که: تنها مایه برتری انسانها نسبت به هم،
میزان تقوا و پرهیزکاری آنهاست.
و در خاتمه، درسی از پیامبر بزرگ رو همواره به یاد دارم،
آموزه ای که شاید آخرین درسش بود،
آنجا که در آخرین حضورش در مسجد و خطاب به عموم مردم فرمود:
خداوند سوگند یاد کرده است که از( تجاوز به حقوق انسان‌ها نخواهد گذشت).
پس شما را به خدا!
هرکس حقی از او تباه کرده‌ام برخیزد و قصاص کند.
پیرمردی از میان آنان برخاست و گفت:
پدر و مادرم به فدایت!
هنگامی که از طائف آمده بودی و عصای خود را بلند کردی تا برمرکب خویش فرود آوری، بر شکم من که در میان استقبال‌کنندگان بودم زدی.
نمی‌دانم به عمد زدی یا به خطا؟!.
حضرت فرمود به خدا پناه می‌برم که به عمد کرده باشم.
سپس بلال را فرمود که همان عصا را از خانه گرفته و بیاورد.
عصا را آورد و پیامبر بر آن پیرمرد داد.
پیر گفت شکم خود را بگشا.
اما در میان حیرت حاضران،
فقط اجازه خواست تا به امید رهایی از دوزخ،
بوسه بر جای قصاص بزند!
پیامبر دوباره پرسید که آیا حق خود نمی‌گیری؟
و پیرمرد که به آرزوی خود رسیده بود،
عفو کرد و عفو خدا طلبید .

و این آخرین درس رحمتٌ للعالمین بود:
(" رعایت حق مردم "
این اسلامی است که استادان بزرگ همچون (علی اشرف لطفی)و جلال معروفیان به آن باور دارند)!
چنانکه آقای اردوغان دین و اسلام محمدی را خوب نشانخته اند ،
شما هم مثل من استادان بزرگ همچون (علی اشرف لطفی)و جلال معروفیان را نشناخته اید !
اما بر این باورم هستم شما و ما حق داریم !
ضمن حفظ حرمت دیگران سعی در انتقاد های سازنده داشته باشیم،
و باید بدانیم حق کسوت و کارهای انجام شده توسط ایشان (نقد شونده ) را حداقل با دادن یک نظرصادقانه پاس بداریم ،
بایدهر کسی و هر مرجع فکری نقد شود !
این جامعه و افکار عمومی است که در آینده نچندان دور تصمیم می گیرند ،

امیدوارم من و شما سایه ای از استادان بزرگ همچون (علی اشرف لطفی)و جلال معروفیان باشیم !

37
علی (مهمان)
1391/03/22

به نام خالق هستی
کاک متین دستت درد نکنه مطالبی خوب ودقیقی بودند خداوند به شما وهمه هم فکرانتان توفیق عنایت کند
اما کاک محسن فرمایش کرده بودند که متربی هستند ولی مربی ایشان این نکات را به ایشان نگفته اند.برادرم این نکاتی که دربالا امده اموزه های فکر جماعت دعوت واصلاح هستند وهر مربی ومتربی جماعت باید ایچنین بینشی داشته باشدوظیفه ماست که با مطالعه وکوشش خود به چنین جایگاهی برسیم ولی کوشش ما هم از مسئولیت مربیان نمی کاهد .وقطعا مربی شما هم این حرفها رامی داند

38
متين لطفي (مهمان)
1391/03/22

برادران عزيزم، مجددا بابت محبتهاي بي ريايتان سپاسگزارم؛ حقا كه شهرت لطفي برازنده ي شما عزيزان است كه حقيري چون بنده را اينكونه رئوفانه مي نوازيد.
كاك طاهر عزيز، بنده هم ارتقاي جوامع را مدلول تضارب آراء ميدانم و انتقاد را كه معادل آن در شريعت همان امربه معروف و نهي از منكر است، ذاتا واكنشي ستودني و مبارك ميدانم و انسان نيز فارغ از خطا و عصيان نيست و طبعا موجوديست كه نقد از او ممكن و وارد است.
به هرحال بنده بازهم تاكيد ميكنم كه مقاله ام مستقل از مقاله ي كاك جلال است و واكنشي بر نوشته ي ايشان نبوده و خود را شاگرد و ارادتمند ايشان ميدانم.
بازهم التماس دعا دارم و اميدوارم خدا از همه تان راضي باشد.

39
amang (مهمان)
1391/03/28

واقعا جای افتخارست کاک متین با این سن کم و این همه تسامح و حذابیت .
خداوند تو را برای پدر و مادرت نگهدارد
جزاک الله خیرا

40
صادق (مهمان)
1391/03/29

سلام علیکم
کاش دوستانی که رای منفی میدن دلایلشان را می نوشتند
برام جالبه این جملات چرا رای منفی گرفتند!!!
"سلام ممنون"
"درود خدا بر شما باد موفق و پیروز باشی"
"خسته نباشید خدا قوت. قلم زیبایی دارید.
امیدوارم به آموخته هایتان عمل کنید."

41
بدون‌نام (مهمان)
1391/04/06

سلام
کاک طاهر معروفیان
کاک متین درست فرمودند اصولا مبحث ایشان ربطی به جواب جنابعالی ندارد اما:
در پاسخ به نوشته جنابعالی باید گفت یک طرفه به محکمه رفتن خلاف همان اعتقاداتی است که خود بیان کرده اید. آقای اردوغان را نمی توان به دلیل یک اشتباه غیرعمد که خود نیز از آن متاثر شده و عذرخواهی کرد چنین از دایره اخلاق بیرون راند حس ملیت گرایی نباید فرد را در باتلاق قضاوتهای نسنجیده و غیر عادلانه بیندازد. " و لا يجرمنكم شنان قوم على الا تعدلوا اعدلو هو اقرب للتقوی" حال ما در مورد یک برادر دینی صحبت میکنیم که خدمات ارزشمندی برای مسلمان و بالاخص مسلمان ترکیه انجام داده است آنچه بزرگانتی همچون استاد اربکان می خواستند محقق کنند و نتوانستند اکنون با حکمت اردوغان و تیمش در حال انجام است.
بنده نمی گویم نقد نکنیم بلکه می گویم نقد باید عالمانه و عدلانه باشد. بشر جایز الخطاست و امکان اشتابه کردن همواره وجود دارد اما مهم آن است که از اشتباه درس گرفته و تکرار نکند و خود را در برابر ان مسئول بداند آن چه که حداقل اردوغان نشان داد بدان پایبند است و کاش همه رهبران دنیا چنین بودند

42
بدون‌نام (مهمان)
1391/04/06

فقط یک جمله :
حزب و حزب گرایی فقط زمانی ارزشمند است که بدون تعصب باشد و بچه ها خود را دافع آن ندانند و خالصانه برای رضایت الله باشد البته اگه فعالیت حزب در مسیر الهی باشد .
در ضمن آخرین حرف :
هزاران سخن یک طرف و عمل به یکی از آن هزاران سخن یک طرف

43
ابوبکر (مهمان)
1391/04/07

قطعا تعصب رفتاری جاهلی و غیراسلامی است و هیچکس آن را تایید نمیکند. ضمنا اگر به عنوانِ این مطلب، اندکی توجه کنید، در می یابید که این نکات، صرفا مجموعه ای از آموخته ها هستند نه گزارشی از عملکردها. و هیچکس ادعای این را نکرده که تمامی این نکات را بدونِ کم و کاست عملی کرده است؛ البته ما دعا میکنیم که تمامی برادران بتوانند که این نوشته ها را در درون و برونشان نهادینه سازند.
بیخود و بی جهت دو موضوع نامرتبط را به هم ربط ندهید.

44
بنی آدم (مهمان)
1391/06/11

جناب لطفی! آیا مربی شما به شما آموخته است که بهشت در انحصار مسلمانان نیست و چه بسا کثیری از غیر مسلمانان راستگو، دلسوز و انساندوست ممکن است حتی قبل از شما رهسپار فردوس اعلا شوند۰

45
متین (مهمان)
1391/11/16

سلام دوست بزرگوار؛ چرا آموخته اند و غیرمستقیم در بند 4 به آن اشاره کرده ام!

46
فاطمه (مهمان)
1391/12/09

سلام دوست عزیز
به خاطر مطالب جذابی که در اختیار بنده قرار دادید از شما تشکر میکنم و واقعا عالی بود.
در پناه ایزد باشید.

47
محمد افغان (مهمان)
1392/09/04

خیلی ممنون

جناب متین لطفی لطفا این مقاله گرانبها را به مسلمانان افغان از طریق سایت خاوران هبه کنید

آدرس : www.khawaran.com

48
کریمی (مهمان)
1393/02/08

کاک متین بسیار جالب و مفید بود ..ممنون..سپاس فراوان