جناب اردوغان، کُردها بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!

نویسنده: 
جلال معروفیان
جناب اردوغان، کُردها بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!

حادثه‌ی اخیر در منطقه‌ی شرناخ کردستان ترکیه که طی آن حدود 40 نفر از فقرا و مستمندان کُرد بر اثر بمباران وحشیانه‌ی نیروی هوایی ارتش ترکیه به صورت دسته‌جمعی کشته شدند، وجدان انسان‌های آزادیخواه و بیدار در سراسر جهان را جریحه‌دار و وادار به واکنش نمود. تا جایی که دولت و ارتش ترکیه نیز ضمن عذرخواهی، قول دادند که علت رویداد و حقایق پشت پرده را کشف کنند. 

  از سال 2002 که حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان زمام قدرت و دولت را در ترکیه به دست گرفت، تا اواخر سال 2011، جهان اسلام و خاورمیانه و حتی سرمایه‌داری غرب، دچار تغییر و تحولاتی زیربنایی و سرنوشت‌ساز شده که محتمل است در نگاه تحلیلگران سیاسی بیش از اضمحلال بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق و فروپاشی دیوار برلین، ارزش و وزن داشته باشد. 

  ناظران سیاسی، نقش ترکیه به رهبری اردوغان به عنوان مرد اول حزب عدالت و توسعه در تغییر و تحولات داخلی ترکیه و جهان اسلام را تا این اواخر تأثیرگذار و پُر رنگ قلمداد نموده‌اند؛ اما از همان اوایل به قدرت رسیدن این حزب اسلام‌گرا، دو موضوع همیشگی و لاینحل که هیچ دولتی در ترکیه نتوانسته از کنار آن‌ها با خیال راحت گذر کند و هزینه‌هایی سنگین و کمرشکن آن دو را بر دوش خود حس نکند، خواب راحت را از چشمان ذوق‌زده‌ی رهبران دیروز و دولت‌مردان امروز عدالت‌ و توسعه ربوده بود و نیک می‌دانستندکه بی‌توجهی به این دو موضوع، یعنی بی‌توجهی به آینده‌ی خویش آن هم نه در حد یک بُرد و باخت سیاسی، بلکه در حد ماندن در صحنه‌ی سیاسی ترکیه و یا حذف و رفتن برای همیشه. 

   با این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بود که دولتمردان ترک، در هر دو جبهه دست به‌کار شدند. بسیاری از سران و فرماندهان ارتش را دستگیر و یا اجباراً بازنشسته کردند و تقریباً ارتش ساکت و مهار شد و برای اولین ‌بار در ترکیه تشکیل انجمن‌های ادبی وتدریس به ‌زبان کردی در مناطق‌کردنشین آزادگردید و در این مناطق سرمایه‌گذاری‌هایی (البته نه چندان زیربنایی) انجام شد و مسأله‌ی کرد در پارلمان ترکیه علناً از سوی نخست‌وزیر مورد بحث قرار گرفت که عده‌ی زیادی از نمایندگان لائیک و نژادپرست ترکیه به ‌هنگام سخنرانی اردوغان در پارلمان به نشانه‌ی اعتراض به سخنان او در خصوص کردها مجلس را ترک کردند. نشست‌هایی به صورت رسمی و غیر رسمی با کردها انجام شد، ولی نتیجه‌ای که مدّ نظر هر دو طرف بود، حاصل نگردید. 

   مدیریت نامطلوب دولت در زلزله‌ی‌ وان، فشار روزافزون و بیش از پیش بر روزنامه‌نگاران ‌کُرد و دستگیری آنان، بمباران‌های پی‌در‌پی، کور و بی‌هدف روستاهای‌ کردنشین همجوار کردستان عراق و ایران و سرانجام کشتار دسته‌جمعی و وحشیانه‌ی حدود 40 نفر از فقیرترین و زحمتکش‌ترین مردم منطقه‌ی شرناخ، در حال حاضر دولت اسلام‌گرای عدالت و توسعه را با بحرانی شدید و سنگین روبرو ساخته است که چه بسا بهار عربی در 2011 را به خزان ترک در 2012 تبدیل کند. اکنون که کردهای ترکیه با روحیه‌ای خشمگین ناشی از ظلم و تبعیض و تحقیر انباشته‌شده یکصد سال اخیر و با الهام از الگوی جدید مبارزه در دنیای عرب، به خیابان‌ها آمده‌اند، چالش جدّی بر سر راه رسیدن به آرمان‌ها و بلندپروازهای رهبران عدالت و توسعه خواهند بود. 

   تحلیل وضعیت پیش‌آمده در ترکیه ساده نیست. اگرچه عده‌ای همیشه نسخه‌ها و نوشته‌هایی از قبل آماده‌شده با قالب و فرمت‌های قومی- ایدئولوژیکی دارند و به راحتی و برای اینکه عرض‌ اندام و اظهار نظر سریع و به روز کرده باشند. بیان عواطف و احساسات خویش را به جای تحلیل و راهکار تبدیل تهدید به فرصت می‌کنند و افکار عمومی جامعه را به سوی آنچه خود می‌خواهند می‌کشانند! اما تحلیل وضعیت فعلی در ترکیه آن‌گونه که عده‌ای می‌پندارند، ساده نیست و هنوز حقایق زیادی در پشت پرده‌ی ماجرا پنهانند که می‌توانند در تحلیل مسأله بسیار تأثیرگذار باشند. مخصوصاً نقش گرگی درنده و به ظاهر بیمار و خفته‌ی ارتش، آن‌هم در زمانی‌ که سران دولت فعلی ترکیه حل و فصل قضایای پیچیده‌ی بهار عربی را در دستان خود می‌بینند و چه بسا ایده‌ی مدیریت جهان را نیز در سر دارند، در حالی‌که بسیار ساده و راحت انقلابیون جدید مصر و گروه‌هایی که به احتمال بسیار زیاد در آینده‌ای نه چندان دور، زمام قدرت را در دست خواهند گرفت، به الگوی عدالت و توسعه، «نه» گفتند و آن را ضعیف ارزیابی کردند که قابل تکرار در سایر کشورهای اسلامی نیست. اتفاقاً پاشنه آشیل اسلام‌گرایان به قدرت رسیده، نکاتی بسیار ظریف و باریکتر از مو است که متأسفانه از آن پند نمی‌گیرند و آن چیزی نیست جز:

1. اهتمام و توجه به بیرون و غفلت از درون با استدالال کمک به سایر مسلمانان و یا حنثی‌کردن نقشه‌های دشمن. 

2. ادامه‌ی غلبه‌ی عواطف و احساسات، و ادبیات دوران نهضت به جای مدیریت در مسند قدرت. 

3. نداشتن برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و استراتژیک و غرق شدن در امور روزمره، و واکنش به رویدادها و بحران‌هایی که دیگران برای آنان تدارک دیده‌اند. 

  با کمال تأسف ‌و تعجب، اسلام‌گرایان زیادی را می‌بینیم که هنوز به ‌قدرت نرسیده و برای اطرافیان و هواداران خود، کاری نکرده و به‌میهن و وطن خویش خدمتی ننموده‌اند، داعیه‌ی استقرار حکومت جهانی اسلام و گسترش عدالت و دفاع از مظلومان عالم را دارند و زمین و زمان را به پرسش می‌گیرند و با اتهام به شرق و غرب که مانع رشد و بالندگی انسان و مایه‌ی فساد و عقب‌ماندگی جامعه هستند، همه را در دادگاه عدالت خود خوانده و خود ساخته، محکوم به مرگ و نابودی می‌کنند و در همین دنیا، بهشت و جهنم به پا می‌نمایند و خود را به جای رسول الله (ص) نماینده‌ی خدا می‌پندارند که در اسرع وقت همه را به حق و حقیقت و دوری از شرک و جهالت دعوت کنند. بماند که نام اسلام و اجرای شریعت، در اقصی نقاط جهانِ اسلام، چه خون‌هایی که ریخته شد و ارزش‌ها تخریب، و دیانت و معنویت لکه‌دار شد. اما در واقع به نام اسلام و به کام سیاست و کسب قدرت و ثروت بود. 

  از طرف دیگر، با سر دادن شعارها و تحریک عواطف و احساسات پاک و خالص انسانی و اسلامی در قالب مفاهیمی چون امت مسلمان، وحدت و اخوت اسلامی، بیزاری و تنفر از هر نوع رنگ و نژاد و زبان و دلبستگی‌ها و وابستگی‌های مادی و زمینی و حتی سرکوب آنها، زمینه‌های رشد و شکوفایی و بالندگی در جامعه و استیفای حقوق انسانی و خدادادی همه‌ی اقلیت‌های زبانی، نژادی جنسیتی و حتی مذهبی در جامعه تضعیف و حتی نابود می‌شود. 

   آقای اردوغان نیز دقیقاً چنین اشتباهاتی را مرتکب شد. ایشان در قالب جملات و کلمات عاطفی بارها از کردها و حل قضیه‌ی کردستان سخن گفت که می‌توان به سخنان او در پارلمان ترکیه و بیان رنج‌ها و دردهای مادران کرد که فرزندانشان را از دست داده‌اند، به عذرخواهی‌اش در «درسیم» از کشتار کردها در سال‌های دور و اعتراف به کوتاهی و قصور در زلزله‌ی وان و سرانجام تماس تلفنی شخصی با خانواده‌های قربانیان کشتار دسته‌جمعی شرناخ اشاره نمود. اما یقیناً همه‌ی این موارد، چیزی جز ابراز عواطف و احساسات و به تعویق انداختن اصل مشکل و به درجه‌ی انفجار رسانیدن آن نیست. قضیه‌ای تاریخی، بغرنج پیچیده‌ی کردهای ترکیه را که به قولی «راه ورود به اتحادیه‌ی اروپا از وان می‌گذرد»!! نمی‌توان با ادبیات عاطفی و احساسی حل و فصل نمود و نمی‌توان گفت که 10 سال وقت نیز کافی نبوده است. 

   موضوع دیگری که باعث شده اردوغان نتواند مسأله‌ی کرد در ترکیه را حل و فصل کند، بلندپروازی‌ها و نقش‌آفرین‌هایش در خارج از ترکیه است. 

 همان‌گونه که اشاره شد، بسیاری از اسلام‌گرایان، با فهم نادرستی که از پاره‌ای از مفاهیم و اصطلاحات اسلامی و همچنین جایگاه خویش در جهان اسلام دارند، دائماً فکر حل و فصل مسایل و مشکلات جهان اسلام و حتی بلندپروازانه‌تر از آن، مدیریت جهان هستند. بسیاری از آنان به تغییر ساختارهای نظام بین‌الملل و حذف و اضافه‌ی ممالک و کشورهای جدید بر روی نقشه‌ی سیاسی جهان می‌اندیشند. اردوغان، قبل‌ از حل مسأله‌ی کرد در ترکیه، به فکر حل مناقشه‌ی تاریخی و بسیار پیچیده‌ی اعراب و اسرائیل است و برای اسرائیل خط و نشان می‌کشد. این در حالی است که می‌خواهد وارد اتحادیه‌ی اروپا شود. اروپایی که در آنجا، حرف اول را یهود می‌زند و نه اروپائیان! در فکر نشاندن طالبان و دولت افغانستان بر سر میز مذاکره است و با ایران در جمهوری‌های تازه استقلال‌یافته آسیای میانه و عراق در حال رقابت است و از طرفی هم بین غرب و ایران بر سر انرژی هسته‌ای، میانجیگری می‌کند. می‌خواهد در امتداد بهار عربی، الگوی جدیدی را برای انقلابیون عرب به منظور تشکیل حکومت ارائه دهد و سوریه را به شدت تحت فشار گذاشته که دست از قتل و کشتار و اذیت و آزار شهروندان خود بر دارد و به همراه همسر محجبه اش به سومالی سفر می‌کند و مبلغ 150 میلیون دلار به قحطی‌زدگان آن کشور هدیه می‌دهد. 

   اگر خلط انگیزه و انگیخته نکنیم، تمام اقدامات فوق‌الذکر، حداقل برای ترکیه، شایسته‌ی تقدیر و قابل احترام است. اما فکر نمی‌کنم آقای اردوغان این را نداند که در اسلام، معیارهایی برای انجام چنین اقداماتی وجود دارد و صرف حضور و خودنمایی حتی به قصد خیر و کمک به نجات هم‌کیشان و سایر مسلمانان، کار و عمل انسان مسلمان را مقبولیت و مشروعیت نمی‌بخشد. به هرحال، کارنامه‌ی اردوغان و حزب عدالت و توسعه در رابطه با قضیه‌ی کردهای ترکیه از چند جهت قابل نقد و غیرقابل قبول است:

اولاً) از لحاظ اخلاقی آیات و احادیث فراوانی مبنی بر اول اصلاح خود و بعد اصلاح دیگران و همچنین عمل به گفته‌ها و شعارهای انسان مسلمان وجود دارد که اقدامات سران احزاب و دولت‌های اسلام‌گرا را با هر قصد و نیّتی که داشته باشند به زیر سؤال می‌برد و نتیجه‌ی این روند یا اسلام‌گریزی است و یا عدم مقبولیت و مشروعیت آنان در آینده. زیرا زمانی که پروردگار مهربان در قرآن کریم می‌فرماید: 

1. « مَن قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعاً وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعاً»؛ «هركس انساني را بدون ارتكاب قتل، يا فساد در زمين بكشد، چنان است كه گویي همه انسانها را كشته است و هركس انساني را از مرگ رهایي بخشد، چنان است كه گوئي همه مردم را زنده كرده است‌؛ (زيرا فرد نماينده‌ی جمع و عضوي از اعضای جامعه است ). » (مائده /32)

واقعاً معلوم نیست آقای اردوغان کشتار مظلومانه‌ی 35 نفر شهروند بی‌دفاع و محروم و مستضعف خود را چگونه توجیه می‌کند و چه جوابی دارد به خدای خویش بدهد. 

2. در سوره‌ی بقره آیه‌ی 44 چنین می‌خوانیم: «أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّوَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ‏»؛ «‏آيا مردم را به نيكوكاري فرمان می‌دهيد (و از ايشان می‌خواهيد كه بيشتر به طاعت و نيكيها بپردازند و از گناهان دست بردارند ) و خود را فراموش می‌كنيد (و به آنچه به ديگران می‌گویيد، خودتان عمل نمی‌كنيد؟) در حالي كه شما كتاب می‌خوانيد (و تورات را در اختيار داريد و در آن تهديد خدا را درباره آن كه كردارش مخالف گفتار است، مطالعه می‌كنيد؟). آيا نمی‌فهميد (و عقل نداريد تا شما را از اين كردار زشت بازدارد؟ ). ‏» 

3. در سوره‌ی صف‌آیه‌های2 و3 کسانی‌ که به گفته‌های خویش عمل نمی‌کنند و چیزی را می‌گویند که نمی‌توانند به آن جامه‌ی عمل بپوشانند، شدیداً سرزنش و تهدید شده‌اند. «يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَالَا تَفْعَلُونَ ‏* ‏كَبُرَ مَقْتاً عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ ‏»؛ « ‏اي مؤمنان ! چرا سخني (به ديگران) می‌گوئيد كه خودتان برابر آن عمل نمی‌كنيد؟ ‏* ‏اگر سخني را بگوئيد و خودتان برابر آن عمل نكنيد، موجب كينه و خشم عظيم خدا می‌گردد. ‏»

4. پیامبر بزرگوار، در حدیثی بسیار زیبا و پر معنا هشدار می‌دهد که «طوبی لِمَنْ شَغَلَهّ عَیْبَهُ عَن عیوب الناس» «خوش به‌ حال کسی که پرداختن و اصلاح عیوب خویش، او را از پرداختن و پی‌گیری عیوب دیگران، باز دارد. »

واقعاً معلوم نیست آقای اردوغان چگونه به رژیم بشار اسد توصیه می‌کنند و حتی هشدار می‌دهند و برایش خط و نشان می‌کشند که دست از جنایت و قتل عام شهروندانش بردارد ولی مظلوم‌ترین، محروم‌ترین و  بی‌دفاع‌ترین شهروندان خود را که حتی به خیابان هم نیامده‌اند اینگونه قتل عام می‌کنند. 

دیگران از شما می‌پرسند اگر حتی 5 نفر شهروند ترک بی‌دفاع و محروم و مستضعف با این شرایط فجیع توسط یک هواپیمای بی‌سرنشین مثلاً اسرائیل کشته می‌شدند، آیا موضوع در شورای امنیت سازمان ملل هم مطرح و از مجامع حقوقی و بین‌المللی بر علیه اسرائیل شکایت نمی‌کردید؟ جواب قطعاً مثبت است. 

پس جناب اردوغان! درحق این مظلومان این همه ستم و ناروایی چرا و برای جبران مافات چکار می‌کنید؟ چون مطمئناً با یک تماس تلفنی و باز هم از باب عواطف و احساسات اسلامی وارد معرکه‌شدن و ماجرا را پایان دادن کافی نیست. 

5. جناب آقای اردوغان! پیامبر بزرگ اسلام برای آموزش درس مهر و وفا به یارانش، از یک ستون چوبی یاد می‌کرد که به هنگام سخنرانی به آن تکیه داده بود!! آن بزرگوار از دوستان خدیجه (رض) که با او رفت و آمد کرده بودند پس از مرگش استقبال و پذیرایی می‌نمود فرمود: و این شخص، هنگامی که خدیجه زنده بود با ما رفت وآمد داشت!! روایت شده است که وقتی خواهر شیری‌اش«شیما» را در میان اسیران هوازن پیش او آوردند و او را معرفی کردند، عبایش را پهن نمود و به ایشان گفت: اگر دوست داری نزد ما با اکرام و احترام بمان؛ یا امکانات لازم را به تو می‌دهم تا به میان قومت برگردی. شیما قومش را برگزید و با کوله‌باری از امکانات و هدایای پیامبر (ص) به میان قومش بازگشت!! وفای شما کجا و وفاداری پیامبر کجا؟

جناب آقای اردوغان، پیروزی شما مرهون آرای بسیار زیادی است که در مناطق کردنشین به ویژه شاگردان مرحوم شیخ سعید نورسی به شما دادند. اما اقدامات شما برای حل مسأله‌ی کرد، فقط در حد شعار باقی ماند و بخش بسیار وسیعی از جامعه‌ی ترکیه را از اسلام‌گرایی و اسلام‌گرایان بیزار کردید و دولت شما باید پاسخگو باشد. 

  ثانیاً) از نظر فقهی آقای اردوغان و همفکران ایشان در عدالت و توسعه به خوبی می‌دانند که طبق موازین شرعی به ویژه فقه اسلامی، احساس نیکوکاری و هر نوع خدمت‌رسانی و یا دفاع از حقوق محرومان و مظلومان، قبل از هر کس به خویشاوندان و سپس همسایگان و نزدیکان شایسته‌تر از دیگران است. 

 *می‌پرسیم جناب آقای اردوغان کُردها به شما نزدیک‌ترند یا فلسطینی‌ها؟ کمک به مردم سومالی شایسته‌تر است یا مردم محرومی که شهروند و رعیت شما هستند و از فرط بی‌نوایی و گرسنگی شب و روز با اسب و قاطر و الاغ در کوه و دشت و بیابان بسر می‌برند و مورد هجوم هواپیماهای بی‌شعور و بی‌سرنشین شما قرار می‌گیرند. فلسطین و سومالی به شما نزدیکترند یا مردم استان «وان» که مورد بی‌مهری و بی‌توجهی دولتمردان شما قرار گرفتند. 

 ثالثاً) شاه‌کلید اصلی بازی شطرنج در صحنه‌ی سیاسی ترکیه تنها ارتش نیست، بلکه ارتش و کردها هستند و هر بازیگری که وزیر را به دست می‌گیرد باید با این دو رقیب دیرینه و سرسخت طرف باشد. اینگونه نیست که اگر یک شاه کلید را کیش و مات کرد، کار را تمام کرده است و تمام دولت‌هایی که تاکنون در ترکیه قدرت را در دست گرفته‌اند، مرتکب این اشتباه گردیده‌اند که طرف اصلی خود را ارتش دانسته‌اند و نه کردها و این کار سه نتیجه را به دنبال داشته است: 

1. توسعه نیافتگی و عقب‌ماندگی.

2. عدم امنیت و فضای دو قطبی بین دو نژاد اصلی یعنی ترک و کرد.

3. و سرانجام پیامد چنین فضایی، ایجاد تنفر و بازتولید گفتمان خشونت بوده است!!

اردوغان که متوجه این قضیه شده بود، بازی با هر دو را شروع کرد، اما اشتباه فاحش و استراتژیک‌اش این بود که او هم ارتش را مهره‌ی اصلی قلمداد نمود ولی بر خلاف دولتهای قبلی که تنها عروسک‌هایی در دست ارتش بودند و نهایتاً به ‌نفع او (از سر جبر و یا اختیار، کنار می‌رفتند) این بار اردوغان با حربه‌ی ورود به اتحادیه‌ی اروپا و نفوذی که در کادرها و افسران ارتش داشت توانست آن را وادار به سکوت و تسلیم نماید. ولی غافل از این ‌بود که واقعاً شاه‌کلید اصلی توسعه و امنیت ترکیه حل قضیه‌ی کرد به شیوه‌ای ریشه‌ای و اساسی است. زیرا حضور، دخالت و ماندن ارتش در صحنه‌ی سیاسی، تاکنون به دو دلیل بوده: یکی چریک‌های پ.ک.ک و دیگری دفاع از نظام لائیک و پوسیده‌ی کمال اتاتورک. 

 در حالی که به‌علت داشتن ریشه‌های تاریخی اسلام در ترکیه و موفقیت پروژه‌ی معنویت‌خواهی و احیای ایمان از سوی مرحوم سعید نورسی و کارنامه‌ی بسیار بد و ناموفق لائیک‌های تحت حمایت ژنرال‌ها، خط و نشان ارتش، سال‌هاست که برای مردم ترکیه، نه تنها منشأ اثری نیست، بلکه هیچ جذابیتی هم ندارد تا جایی که دادگاه قانون اساسی و کودتای ژنرال‌ها نیز توان سرپانگه‌داشتن نظام پوسیده و شکست خورده‌ی کمال اتاتورک را نداشته و این رسالت مهم و تاریخی و سنگین، خود به خود از دوش ارتش برداشته شده است و کارکنان و کارمندان این بخش از کاخ استبداد ارتش و لائیسم، برای همیشه به مرخصی استعلاجی رفته‌اند!!

اما ارتش هنوز هم حرفی برای گفتن و بهانه‌ای برای حضور و دخالت دارد و مجدداً می‌تواند کمالیست‌ها و لائیک‌های افسرده را دور خود جمع کند. از یک طرف، هر از گاهی دندان‌های تیز و آلوده به خون خود را به دولتمردان نشان می‌دهد که اگر از حمایت وحفظ لائیک‌ها و نظام کمالی صرف نظر نمودم، مواظب باشید در خصوص مسأله‌ی کردها، کوتاه نمی‌آیم و فعلاً تنها خط قرمز من همین است. 

طبیعتاً دولتمردان عدالت و توسعه مجبور به حفظ موازنه با ارتش برای بقای خود هستند و از ارائه‌ی طرحی منسجم و سیاستی مشخص برای حل مسأله‌ی کرد اگر ناتوان نباشند، خودداری می‌کنند و این امر منجر به ایجاد شکاف و فاصله‌ی روز افزون بین عدالت و توسعه و کردها خواهد بود. کردها نیز با ریختن آرای خویش به نفع احزاب سکولار در صندوق‌های رأی از یک طرف و آمدن به خیابان با بهره‌گیری از تجارب بهار عربی از طرف دیگر، سطح مطالبات خود را افزایش می‌دهند و حضور و دخالت ارتش و نیروهای نظامی نیز، موجه جلوه می‌کند و برگ برنده قبل از همه به نفع ارتش و به ضرر عدالت و توسعه و سرانجام کردها و مردم ترکیه خواهد بود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
جلال (مهمان)
1390/10/19

سلام ع
احساسات ناسیونالیستی بر ما غالب است .. قطعا نویسنده این نوشته کرد است و اگر یک ترک بود قضیه را طور دیگر می دید ... این بمباران اشتباه بود قبول ...خود اردوغان هم قبول کرده و حتی تماس گرفته اما اون سربازان جوانی که به دست پ ک ک کشته شدن چی اونها چه گناهی دارن ؟؟؟؟
یکطرفه به قضیه نگاه نکنید ... مردم کرد اونجا اجازه ندارن که مامن امنی برای پ ک ک باشند و اگر هم باشند باید تقاص پس بدهند .. شاید دیدگاهی تند باشه اما واقعی ایست ... ایده آل گرا نباشید ... اگر ترکیه همچین کاری نکنه پس باید بشینه و همش پ ک ک حمله کنه و زیان جانی و مالی بزنه ؟
این همه گفتگو و آزادی هایی که اردوغان در نظر گرفته آیا نسبت به گذشته پیشرفت محسوب نمی شه ؟ وقت بدهید تا این پیشرفت ها بهتر و با توسعه بیشتر ادامه پیدا کنه
ضمنا سیاست این نیست که رایزنی و فعالیت در عرصه جهانی را تعطیل و کمرنگ کنیم و یکسره به داخل بچسبیم ... پس دولت با این بدنه عظیم چکاره است ...

2
طاها (مهمان)
1390/10/23

نظرتون متين بود و بجا. واقعا بايد دست از تعصبات قومي برداشت حالا كه دولت تركيه واقعا داره كردها رو كه سالهاست حقوقشن پايمال شده كم كم به حساب مياره چرا برخي بيان سوءاستفاده كنند و حزب عدالت و توسعه رو از كارهايي هم كه كرده مجبور به پشيماني كنند. واقعا اين همه تغيير رو نميبينيد؟؟اولا كردها بايد صبر كنند تا نتيجه اقدامات اين دولت رو ببينند و دوم اينكه حالا كه ترك ها به سوي اسلاميزه كردن با وحدت ديني همه ي اقوام حركت مي كنند كردها هم حركت كنند.

3
یه دوست بی دلیل (مهمان)
1390/10/19

سلام
مام جلا گیان زور توند ده روی هیواش کاکه

چند نکته :
1- در کجای دین امده پیامبر جانشنین خداست
اگر قرار باشد جانشینی باشد انسان بطور کلی جانشن خداست نه پیامبر

2- " ایده‌ی مدیریت جهان" در فکر و برنامه کدام یک از اسلامگرایان می باشد ؟ چرا حرف دهن و فکر دیگران می زارید؟
دلیل شما برای این حرف چیست؟
این فقط حرف و هوا هوس آقای احمدی نژاد است
3- " بسیاری از اسلام‌گرایان، با فهم نادرستی که از پاره‌ای از مفاهیم و اصطلاحات اسلامی و همچنین جایگاه خویش در جهان اسلام دارند " عجب حرفی بزرگ و خطرناک ؟؟؟؟!!!!!
بهتر نبود بیشتر توضیح می دادید؟
نکند خود شما هم دچار این مرضی که گفتید شده اید ؟!( با نهایت ادب و احترام برای شما)
4- راستی شنیدم ( نتونستم تحیق بکنم ) در زمان رسول اکرم(ص) همچنین اتفاقی افتاده و ایشان دیه همه کشته شدگان را دارند
ما نباید بخاطر این اشتباه اگر چه خیلی بزرگ و وحشتناکه شخصیت اردغان که یک مسلمان است زیر سوال ببریم بلکه باید عمل ایشان را زیر سوال ببریم ( انگیزه انگیخته خودنمایی) ...

بویه ئه یژم توند مه رو کاکه گیان

خوا ره حم له هه مومان بکات

4
سندوس (مهمان)
1390/10/19

آقای معروفیان دست مریزاد
از تحلیل بجا وکارشناسانتون سپاسگزاریم، از اینکه بعنوان یه فرد شایسته ودارای جایگاه شاخص در جماعت دعوت واصلاح ایران ، اینگونه نقادانه به نسبت حرکت های نا صحیح یه جنبش اسلامی"عدالت وتوسعه" سخن میگوی، جای تقدیر است. زیرا این دگم اندیشی وخویشتن خواهی که برتفکر احزاب سیاسی- اسلامی سایه افکنده بود، رخت بر بسته وحاکمیت عدالت وازادی و احقاق حقوق همه قومیت وملتها درسایه دین اسلام هدف اساسی وغایی احزاب اسلامی بخصوص"ج-د-ا " ایران شده است .

5
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/19

سلام وعرض ادب...به استادگرامی کاک جلال معرفیان دست مریضادعرض میکنم ازسایت جماعت هم به دلیل پوشش خبرحادثه شرناخ کمال تشکر را دارم ..به امید کوردستانی آبادو آزاددر سایه مهربانی

6
حسن (مهمان)
1390/10/19

دست مریزاد آقای معروفیان ( راه ورود به اتحادیه‌ی اروپا ازدیاربکر می‌گذرد )البته من اولین بار است می شنوم که از وان بگذرد شاید من اشتباه می کنم .

7
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/20

از کردستان ترکیه

8
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/19

با سلام وخسته نباشید به همه ی اعضای جماعت دعوت واصلاح ایران واقعاًباید دست مریزاد گفت به ایشان زیرا علی رغم دفاع هایی که بحاظ مشترک بودن اهدافشان با عدالت و توسعه قبلاً از آنها می نمودند با اعلام موضوع و محکوم نمودن و حتی با ارایه این مقاله زیبا مشخص گردید که دنبال حق و واقعیت هستند و فقط به تمجید همفکرانشان نمی پردازند امیداورم همیشه مواضع بااین صراحت و شفافیت باشد با تشکر

9
صنعان شنو (مهمان)
1390/10/19

BESYAR ALI AST KODAWEND AJRETAN RA BEDAHAD ENSHAALLA.

10
جمعی از دوستان همفکر آقای معروفیان (مهمان)
1390/10/19

به نظر ما نگارنده مقاله در نقد خویش از آقای اردوغان، اصول فراوانی را رعایت نکرده و او را مسبب الأسباب تمام بدبختی های داخلی ترکیه از جمله ملت کرد معرفی کرده اند که به دلایل ذیل سخنانش زیر سوال می روند:
1) متهم کردن اردوغان به آیه 32 مائده (مَن قَتَل نفساً...) اصلاً با واقعیت امر همخوانی ندارد؛ زیرا او نه آمر است و نه مباشر قتل بلکه با مصالح حزبی او در تعارض بوده و لذا در اوج شفافیت عذرخواهی و با خانواده قربانیان تلفنی همدردی نمودند که این اقدام وی و رئیس جمهور و ارتش ترکیه در تاریخ این کشور، آن هم برای کردها امری بی سابقه است.
2) قتل عام 40 نفر از شهروندان بیگناه کرد به دست ارتش جنایت کار ترکیه که همیشه خود را فراقانون دانسته ، هرگز به اقدامات انسان دوستانه ی اردوغان در سوریه و سومالی خدشه وارد نمی کند تا مستلزم این همه عتاب و سرزنش باشد!!!!!
3) اشاره نویسنده مقاله به بی توجهی اردوغان به امور داخلی کشورش با انتخاب سومین بار حزب او از سوی مردم ترکیه منافات دارد و بهتر بود که از مردم ترکیه نظرخواهی می کردی چرا که (أهل مکة أدری بشعابها).
4) گرچه بر اساس قاعده (عیبش را که بگفتی هنرش بازگوی) به اندکی از اقدامات وی اشاره نموده ای اما باید بدانید که عملکرد وی بسیار فراتر از آن است که به گفته ی خودتان برخاسته از احساسات و عواطف باشد زیرا در سابقه ی دولت های اسبق وی شاهد همچون اقداماتی برای ملت کرد نبوده ایم
5) دولت اردوغان که به نظر جناب عالی از سوی مردم پیروزمند کشورهای عربی الگویی ناکارآمد است، برعکس بهترین الگوی آنان در تعامل با سکولارها و اقلیت های دیگر است که اظهارات راشدالغنوشی و بسیاری از رهبران اخوان مصر موید این ادعاست
6) مقاله شما را می توان اندرزنامه ای فقهی و اخلاقی به آقای اردوغان دانست؛ انگار که چنته ی ایشان از این مفاهیم و اصطلاحات خیرخواهانه تهی به نظر می رسد!!!
7) ما نیز بسان نگارنده دغدغه ی ملی را جدی و در اولویت قرار می دهیم اما از آن جا که مطالب این مقاله را بسیار غیر منصفانه یافتیم به نقد آن اقدام ورزیدیم.

11
كيومرث يوسفي (مهمان)
1390/10/19

جناب معروفيان ، سلام . دست مريزاد . سپاس از اين كه شما هم مثل بيانيه نويسان جماعت جوگير نشديد و حقيقت را بر مصلحت ترجيح داديد . فرزندان صادق ملتمان موضعگيري شما را به ياد داشته و پاس خواهند داشت .

12
بارزان (مهمان)
1390/10/19

جالب بود. دستتون درد نكنه كه خيلي رك خطابتون رو به آقاي اردوغان كرديد. اين نكته خيلي برام جالب بود كه ابتدا كمك به خود و سپس همسايه. اميدوارم ترجمه ي تركي همين نامه رو به ايميل اقاي اردوغان فرستاده باشيد(البته اگه فرصت كنندبخوننش)
بازم دستتون ورو نكنه كه به حق دفاع كرديد.

13
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/19

باید به آقای معروفیان واقعا درود فرستاد. امیدوارم این مقاله ترجمه و به دست آقای اردوغان برسد تا اگر ایشان از واقعیات بی خبرندکه بعیدبه نظر میرسد اینگونه باشد، آگاهی یابند!

14
بوکانی (مهمان)
1390/10/20

سلام. دست مريزاد آقای معروفيان، از پيامبررحمت ياد گرفته ايم که واقعاًحق رابايد گفت هرچند تلخ باشد. حقيقت نبايد قربانی مصلحت شود.
هرچند اصرار پ ک ک بر جنگ مسلحانه بخشی از مشکلات مردم مظلوم کردستان ترکيه است وبرای اصلاحات مورد نظر اردوغان وهمفکرانش متاسفانه پ ک ک اورا همراهی نکرده و نسبت به گذشته تغيير موضع اساسی ندادند تا فرصتی برای حزب عدالت وتوسعه باشد. اما بهرحال مسئول يک حکومت مسئول تمام اتفاقاتی است که درحوزه استحفاظی او می افتد. مگر حضرت عمر(رض) از صدمه رسيدن به پای يک گوسفند هم در چهارچوب حکومت خود نگران نبود که ممکن است روز قيامت بخاطر هموار نبودن راه اين گوسفند بازخواست شود؟آقای اردوغان بايد برای موفقيت ، حضرت فاروق اعظم را درعدالت الگوی خود سازد.

15
بی نام (مهمان)
1390/10/20

بیائید با هم روراست باشیم. قضیه ی اولودره آن قدر جدی و دلخراش است که نمیتوان به هیچ وجهی آن را توجیه کرد. با این حال، قضیه به این سادگی ها نیست و انگار کاسه ای زیر نیم کاسه است.
پرده ی اول: اینطور ادعا می شود که قاچاق کالا میان شامدینلی و یوکسکاوا در سمت ترکیه، تحت کنترل و نظارت حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و در عراق تحت کنترل یکی از احزاب حاکم اقلیم کردستان است. همچنین قاچاق میان چوکورجا و شرناخ در هر دو طرف مرز تحت کنترل پ.ک.ک صورت می پذیرد. در همین راستا شنیده ها حاکی از آن است که دره ی هینار که در منطقه ای میان عراق، ایران و ترکیه واقع شده، نیز تحت کنترل پ.ک.ک است و اقلامی که مستقیماً از غرب به ایران وارد نمی شوند از این ناحیه به صورت قاچاق به کشور وارد می شوند.
این طورکه شایع است، اعضاء پ.ک.ک در فعالیت های اطلاعاتی که در هر دو سوی مرز جریان دارد، دست دارند. به عبارت دیگر، این طور گفته می شود اطلاعات واصله از رادارهای هوایی امکان حرکت در هوا را فراهم می کند، حال آنکه اطلاعات به دست آمده از نظامیان پ.ک.ک امکان تحرک بر روی زمین را فراهم می کند. اگر قاچاقچیان به لحاظ مالی از پ.ک.ک حمایت نکنند، این گروه فعالیت آنها را به ارتش گزارش می دهد. بنابراین، این شکل از قاچاق که تا حدودی با حمایت پ ک ک و دولت انجام می گیرد، پدیده ای رایج در این منطقه ی مرزی محسوب می گردد. این طور گفته می شود که پ ک ک و ک د پ، قاچاق کالاهایی مانند لباس، غذا، دارو، سوخت، سیگار و الکل را نادیده می گیرند. اما در این مورد خاص،گویا به ارتش گزارش شده بوده که اعضای پ ک ک در میان قاچاقچیان نفوذ کرده اند و در نتیجه راه برای حمله به این افراد مهیا گشت.

16
بی نام (مهمان)
1390/10/20

علاوه بر این، خبرگزاری دجله خبر این بمباران را تنها یک ساعت و بیست دقیقه پس از وقوع آن اعلام کرد و همچنین اولین عکس ها از این حادثه را منتشر ساخت. شبکه ی تلویزیونی روژ تی وی نیز در ادامه تصاویری از این حادثه را پخش نمود. آنها بر این نکته تاکید داشتند که قاچاقچیان "صرفا قاچاقی بوده اند و به شکلی بیرحمانه بمباران شده اند."
پرده ی دوم: شواهد و قرائن محکمی وجود دارد که نشان میدهد قائم مقام حزب صلح و دموکراسی، حسیپ کاپلان در قضیه حمله به فرماندار اولودره یعنی نظیف یازوف که برای همدردی در میان بازماندگان حادثه حاضر شده بود، دست داشته است. بر اساس این ادعاها، در مراسم ادای احترام به قربانیان، حدود 100 نفر از اعضای پ ک ک حضور داشته اند. این افراد لباس هایی به رنگ سبز خاکی و شلوراهایی گشاد با دمپای تنگ به تن داشتند. هدف از این حمله این بوده است که سربازان حاضر در ایستگاه پلیس روستا برای دفاع از فرماندار دست به اسلحه ببرند تا آتش درگیری دیگری برافروخته شود. اما این امر عملی نشد و سربازها هرگز از ایستگاه خارج نشدند.
پرده ی سوم: نمایندگان طرفدار حزب صلح و دموکراسی اخیراً به روستائیان فشار می آورند تا غرامتی که قرار است از سوی دولت به بازماندگان پرداخت شود را نپذیرند، و این پرونده را به دادگاه حقوق بشر اروپا ارجاع دهند.
حزب صلح و دموکراسی می خواهد موجی از اعتراضات شبیه به بهار عربی در استان های کردنشین ترکیه به راه اندازد. آنها می خواهند کردها و دولت را رو دررو کنند و از این طریق دولت را تضعیف نمایند. هدف آنها این است که نیروهای امنیتی به روی معترضان آتش بگشایند. و برای تحقق این امر، بیشتر بر روی روستاهای مناطق مرزی و مناطق فقیرنشین شهرهای بزرگ برنامه ریزی کرده اند. جنبش سیاسی کردها در بیشتر مناطق کردنشین ترکیه از جمله منطقه ی ساحلی غرب، از نفوذ و هژمونی زیادی برخوردار است. از این رو، به خیابان آوردن مردم کار چندان سختی به نظر نمی رسد.
علی رغم ریشه دار بودن حزب صلح و دموکراسی، این که حتی یکی از نمایندگان آن نمی تواند به خوبی انگلیسی صحبت کند، ضعف بزرگی برای این حزب به حساب می آید. به نفع همگان است که این حزب زودتر به این واکنش های ناسیونالیستی و خام پایان دهد و در عوض تحریک مردم به شورش، به گسترش و تعمیق گفتمان فکری و نظری اش بپردازد.
منبع : تودی زمان/ ترجمه : هادی آذری

17
برادرتان از جنوب (مهمان)
1390/10/20

با سلام و احترام به نویسنده و ملت بزرگ کرد
کلمه کرد مخصوصا در ادبیات کسانی که می خواهند از حقوق کرد دفاع کنند همیشه با کلماتی همچون مظلوم محروم، بی دفاع، بدبخت، بیچاره .....همراه است. براستی این ادبیات جز ایجاد عقده،بی توجهی به توان و استعداد ، بی توجهی به فرصتها، بی توجهی به نقش مثبت این ملت درگذشته ، عدم برنامه ریزی برای آینده با مثبت اندیشی و...... چه اهدافی را دنبال می کند . به نظر من ممکن است افرادی بر طبل مظلومیت کرد به قصد کسب موقعیت برای خود بکوبند ولی بعید است از"مسلمان فهیم " که در این زمینه به جای خدمت به این ملت ، بالا بردن روحیه همگرایی توجه به حاکمیت مفاهیم دینی در جامعه و..... به همان سیاست فوق الذکر همت گمارد. البته بنده می دانم که کاک جلال و همراهان ایشان در جماعت در حد توان بر مسیر دوم در حال تلاشند. 2/مگر مشکل ما در عراق ، سوریه،بحرین و.. جز این است که تعصب مذهبی ؛ چهره نگاه انسانی به قضایا را پوشانده است ؟ استاد من: ما باید خود و دیگران را دعوت کنیم که نسبت به دیگران نگاه انسانی داشته باشیم یا مانیز باید نگاه مذهبی ، نگاه قومی ،نگاه حزبی و...را غالب بر نگاه انسانی بگردانیم؟ مردم سومالی مردم فلسطین مردم کرد و بعد ارزش گذاری ؟؟؟؟ من نتونستم بفهمم در هر حال دست بوسم جلال عزیز

18
رسول پیروتی (مهمان)
1390/10/20

با سپاس فراوان از کاک جلال بزرگوار -نوع نگاه کاک جلال و خدماتی که ایشان و همفکران ایشان در عمل به ملت خود دارند در تاریخ این ملت بی نظیر است بسیار خوشوقتم که می بینم یک کرد مسلمان با رویکردی برخواسته از قران و سنت عظیم الشأن اسلامی بدون این که خود را در حصار تعصب مدهبی و قید و بند برادری دینی اسیر سازد با استفاده از همان آموزه های مبارک و متعالی ملت بزرگوار خود را شایان خدمت بیشتر و به قول معروف<چراغی که به منزل رواست به مسجد چراست>می شناسد. ایشان نه اینکه ملت خود را محروم و مظلوم نمی شناسد بلکه خواهان بازنگری در تاریخ مسلمانان است مسلمانانی که کردها با صلابت و بزرگواری خاص خودش که یقیناً از فهم خاصشان بوده از اسلام محبوبشانٰ برادرانه و بزرگوارانه با اعرابٰ ترک و فارسهای همسایه تعامل کردند اما در نهایت پیامد موضوع را نوعی دیگر یافتند.امیدوارم اولاً این نوشته واقع بینانه را همه برادران مسلمان با هر نژادی که بر کردها حکومت می کنند و خود را به رنگ مسلمانی آراسته اند بخوانند و این آیات مبارک قران اشاره شده در مقاله و دیگر آیات مربوط به برادری مسلمانان و روابطشان را که پیمانی مشترک مابین آنها و نازل شده از جانب پروردگار است بهتر بفهمند. ثانیا ًبرادران کرد خود را از جامه های تعصبٰ بد فهمی و وابستگی به تفکرات قالبی در آورده و در تلاش برای خدمت بیشتر به این ملت خود را تنها میدان دار این عرصه نپندارند.

19
صادق (مهمان)
1390/10/21

با سلام خدمت برادرم از جنوب
داداش جون ما خود مظلومیت خود را می دانیم اما بیان مظلومیت شاید تلنگری باشد برای کسانی که خود را داداش بزرگه و قیم دیگران می دانند. تا شاید یادشان بیاید" يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ"
برادرم ما به گذشته خود افتخار می کنیم و عقده ای هم به دل نداریم که اگر داشتیم خیلی از تجزیه امپراتوری عثمانی نمی گذرد در آن موقعیت شیخ محمود ما هم ،همچون شیوخ عرب دست انگلیس ها را می فشرد و شاه و ملک می شد.
ما همیشه به آنچه ایمان داشتیم پایبندیم، ماهمیشه به برادریمان پایبند بوده ایم وهستیم اما صد دریغ هر وقت ما سهم برادریمان را خواستیم متهم شدیم به تجزیه طلب ، برهم زننده اتحاد امت اسلامی ،به ما گفتند که شما دید قومی را بر دید انسانی ترجیح می دهید اما به آنانکه به جرم نا کرده ما را قتل عام می کنند هیچ نگفتند.انصاف داشته باشید شما حتی این قتل و عام را محکوم هم نکردید و به ما توصیه می کنید که چنین و چنان !!!

در ضمن در مقاله کاک جلال ارزش گذاری ملتها نبود بلکه اولویت بندی در ادای حق بود .

20
کورده (مهمان)
1390/10/20

نمی دانم چه بگوییم از طرفی ملتی محروم از حقوق اسلامی و انسانی تحت تاثیر کمالیسم و از آن طرف همین ملت بازیچه تئوری های ناقص مارکسیستی لنینستی پ ک ک قرار می گیرد ایدئولوژی که پوسیدگی و تعفن آن در آمده و به موزه های تاریخ پیوسته است پ ک ک برای بقای خود وارد معاملات سیاسی خطرناکی شده است کجا کشورهای طرفدار بلوک شرق این اجازه و میدان را به گروهی می دهند که وارد مجلس شوند و از طرف دیگر جماعتی از هواداران آن دست به اسلحه ببرند ؟ باور کنید مسلمانان خیلی دمکرات تر و مرد تر هستند از کمونیستها و مائو ئیست هاهستند. .شکی نیست که کشتار برادر مسلمان گناهی بزرگ است از هر طرفی که باشد چه ترک چه کرد حال می خواهد کرد بوسیله کرد بقتل برسد یا بدست ترک .
امروز منتطقه شاهد جنگ مدهبی است دفاع شدید ایران از علویان سوریه و بکار گیری علویان پ ک ک علیه اهل سنت خود بیانگر حساسیت این موضوع است .هرچند قایل به جنگ مذهبی نبوده و با بینش اخوانی منافات دارد اما بعینه آنرا در عراق و سوریه و بحرین می بینیم خلاصه وفتی داد از بی مسلمانی است خوب است رضایت خدا را در نظر بگیرید "ظلم و ستم ایدئولوژی و باور نمی شناسد ظلم ظلم است " از هر کسی باشد اما کاش حس اسلامی و کردی نگارنده مانع دید افقهای بزرگتری از تاریخ سیاسی منتطقه خاور میانه نشود .

21
سردشت (مهمان)
1390/10/21

باعرض سلام وادب واحترام به استاد ارجمند کاک جلال معروفیان
برادر عزیز مقاله خیلی خوب وجالب بود امید است در جامعه اسلامی روحیه انتقاد پذیری شکوفا شود حال این انتقاد ازطرف خود باشد یا غیر خود چون در غیر این صورت جامعه ای تند با دیکتاتوری دیکتاتوران کنونی همچون قذافی ،صدام ،بن علی ،بشاراسد ،علی عبدالله صالح وکردستان عراق و... خواهیم داشت اجازه بدهیم ازما انتقاد کنند ودیگران نیز مورد انتقاد قرار دهیم اگر بخواهیم ملتی آزاد، شکوفا ومسلمان واقعی داشته باشیم .
به امید سرافرازی ملت مسلمان کرد وهمه مسلمانان جهان وبه امید به ثمر نشستن تلاش های امت عربی در این بها بسیار مبارک عربی
خداوند امثال شما را زیاد ومحفوظ گرداند .والسلام.

22
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/21

اگرما تاریخ ده های اخیر ترکیه را مطالعه کنیم متوجه می شویم ارتش همیشه یکه تاز میدان بوده و حکومتها خیلی راحت به دست ارتش ساقط شده اند و عدالت و توسعه با توجه به حمایتهای مردمی خیلی به سختی توانسته است مقداری آن را کنترل کند که از دشمنان سرسخت کردها وحل مسالمت آمیز قضیه ی آن است و هنوز هم برعلیه آنها جنایت می کند که عملکرد پ ک ک در ادامه ی نقش بازی کردن ارتش بی تأثیر نبوده است.
موفقیت سه دوره عدالت و توسعه در انتخابات مختلف نشان از توجه ویژه آنها به امورات داخلی کشورشان است.
اگرمابه وضعیت فعلی کردهای ترکیه نگاهی منصفانه بیندازیم و آن را با وضعیت قبل از عدالت وتوسعه مقایسه کنیم می بینیم که کارهای بزرگی برای آنها انجام شده است اما به نظرم نگاه ارتش به قضیه ی کردها و جو بسیار منفی افکار عمومی ترکها بر علیه کردها و عملکرد پ ک ک مانع از برداشتن قدمهای بلند تر نسبت به احقاق حقوق کردها شده است.

23
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/22

خوب است هرکس ازمظلومان دفاع می کند بین آنان فرق نگذاردوبه عبارتی ازهر مظلومی درهرجا پشتیبانی کند و نبایدحمایت ازقدس وفلسطین رامانع دفاع ازدیگران به بیند

24
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/23

دوست عزیز فکر نکنم منظور کاک جلال معروفیان این باشد که به ترکیه به مردم فلسطین کمک نکند
بلکه منظور این است که باید اولویت ها را رعایت نمود اول به مردم ترکیه سپس مردم فلسطین......

25
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/21

بیشتر دغدغه ی اسلام بود تا انسانیت.

26
محمد مرادی (مهمان)
1390/10/22

بنده هم همچون هر انسانی از این فاجعه متألم و متأسفم. ولی مقاله آقای معروفیان را اگر کسی بدون پیش زمینه و مطالعه و کسب خبر از وضعیت فعلی و تاریخی ترکیه و نقش ارتش که همواره از بزرگترین چالش های دولت اسلام گرای ترکیه است مطالعه کند چنین تصور خواهد نمود که آن هواپیما بی سرنشین نبوده بلکه سرنشینی به اسم رجب طیب اردوغان داشته و شخص او با دستان خودش به آن کردهای مظلوم شلیک کرده است.در حالی که در اقدامی بی سابقه شخص اردوغان و دیگر مقامات دولتی از مردم کرد عذرخواهی نموده و این طور که پیداست شخصاً با خانواده های قربانیان تماس گرفته است.
ما هم نمی گوییم این کافی است و لازم است عاملان این جنایت هولناک شناسایی و به سزای عمل پلیدشان برسند.ولی بهتر بود آقای معروفیان نیز در کناراین همه بد و بیراه گفتن به اردوغان و حزب ایشان اندکی نیز از اقدامات مثبت ایشان و حزب حاکم در قبال کردهای ترکیه از یک طرف و نقش منفی پ ک ک درجلوگیری از ایجاد بستر و محیطی آرام برای فراهم نمودن زمینه آشتی دو ملت کرد و ترک اشاره می کردند.
بنده که هرگاه به رسانه های کردزبان ماهواره ای نگاه می کنم چه آنهایی که به سایر بخش های کردستان تعلق دارندغیر از یکی دوتا و چه آنهایی که مستقیماً به کردستان ترکیه تعلق دارند و اخبار آن جا را پوشش می دهندکوچکترین اثری از ایجاد فضای آرام و تعاملی نمی بینم و همیشه دم از تقابل می زنند و چنان در ناسیونالیسم کردی غرق گشته اند که مجال اندیشیدن به این نکته را ندارند که این ملت کرد که آنها همیشه سنگ دفاع از ایشان را به سینه می زنند مسلمانند و در بخشهایی از برنامه هایشان ضروری است که مسلمان بودن این مردم را به جهانیان بفهمانند.
اگر کسی صرفاً از طریق این رسانه ها از کردستان ترکیه کسب اطلاع بخواهد بکند براسیتی ممکن است این طور تصور کند که کردهای آن جا همگی انسانهایی آشوب طلب جنگجو ناآرام بی رحم و کینه ای هستند. در حالی که این طور نیست و براستی این رسانه ها و پ ک ک نماینده واقعی افکار و باورهای مردم کرد ترکیه و نوادگان شیخ سعید نورسی نیستند.
لازم به ذکر است که همین مردم رأیی را که به نمایندگان حزب حاکم ترکیه در پارلمان کنونی داده اند به مراتب بیشتر از رأیی است که به نمایندگان کرد هم زبان خودشان داده اند. این بیانگر این است که حزب حاکم بر خلاف آن چه که از نوشتار کاک جلال معروفیان بر می آید بی توجه به اوضاع داخل نبوده و تا حدودزیادی در رفع ستم قومی کردهانقش مثبت ایفا کرده و گرنه چه دلیلی دارد که این گونه از اقبال عمومی کردها برخوردار گردد.
من تعجب می کنم از یک طرف برخی رسانه های خارجی از جمله بی بی سی از عملکرد دولت ترکیه در زلزله وان تعریف و تمجید می کردندولی آقای معروفیان اینگون در این رابطه ابراز نظر می کنند. تازه اگر اردوغان به کوتاهی در مساله زلزله وان اعتراف کرده باشد چرا ما این قضیه را به فال نیک نگیریم.
این جانب به هیچ وجه قصد توجیه جنایتی هولناک را که در شرناخ اتفاق افتاده نیستمدر حالی که خود دولت ترکیه آن را به شدت تقبیح نموده و وعده جبران مافات داده است. ولی مقاله آقای معروفیان را به حدی تند و شدید اللحن دیدم که بهتر آن دیدم نظر خود را در این خصوص ابراز نمایم. خداوند بزرگ و مهربان همه قربانیان آن مصیبت بزرگ را مورد عفو و مغفرت خویش قرار داده و به همه ما نیز توفیق بیان حق و حقیقت را در قابل ادبیاتی غیراحساسی و آراسته به زیور انصاف و منطق عنایت کند.

27
خبات (مهمان)
1390/12/01

آقای مرادی سلام
دل من از این ناسونالیسم یک سری از شبکه های کوردی خون است انگار نه انگار که این کوردهایی که دایه از مادر مهربانتر شده اند برایشان 80درصد مسلمان دارن.یک حسی بمن می گوید هیچکدامشان حتی شبکه های اسلامی کوردستان عراق دلسوز این ملت نیستند بلکه بازیچه دست هواهای نفسانی احزاب و تفکرهای زیر زمینی هستند که فعلا مجال آرایش آشکار در عرصه کوردستانمان را ندارن.
راستی نگارنده مقاله خیلی اردوغان رو زیر سوال میبرند کاش خاورمیانه زیاد نمی گویم،3نفر دیگر اردوغان داشت.

28
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/22

با سلام خدمت شما و اقای معروفیان عزیز
در جهان امروز که همه مسائل تخصصی شده ، چگونه به خود اجازه میدهید در رابطه با جایی اظهار نظر کنید که نسبت به آن اطلاعات کافی ندارید...!!!
تجدید نظر بفرمایید

29
کاوه معروفیان (مهمان)
1390/10/23

من در کل خیلی‌ از اظهار نظر بعضی‌ از دوستان تعجب کردم، یعنی‌ واقعا کشتار این همه آدم مظلوم و بی‌ گناه (هر چند بعضی‌ از دوستان باز با واژهٔ مظلوم هم مخالفند، لابد بایستی بر طبق روال معمول از واژهٔ زیبای سر بر و آدم کش استفاده می‌‌شد!!) را لایق یک فریاد بشر دوستانه و یا ناله یی که از دل دردمند یک آدم داغ دیده که مسلماّ همچون خانواده‌های آنها بزرگی‌ این مصیبت را درک کرده نمی‌بینند؟ آیا اگر خدای نکرده این مصیبت تو روستای شما بود، یا برای خانواده اتان اتفاق میفتاد دست به قلم می‌‌بردید و می‌‌نوشتید یا دست به بیل و کلنگ؟ آن موقع چقدر خویشتن دار بودید آیا مرزی برای تند شدن رفتار و یا بیانتان بود؟ یا نه شاید این موضوع آنقدر هم دردناک نبود و باید به سبک عامه مردم گفت :"دست رو کلاهمان گذاشتیم باد نبردش!" (شاید هم کلاه مان زیادی قیمتی است! ) مشکلات اعظم ملت ما این است که بقیه خانواده ما نیستند همین. برای ما جامعه حالت گستردهٔ خانواده نیست و دو قدم از خودمان دور باشد کافی‌ است.

درکل آدم از هر زاویه و دیدی به موضوع نگاه کند ، خواه هم کیش خواه هم زبان، چه به عنوان یک کرد چه به دید یک مسلمان، باز هم دل هر دل سنگی‌ به درد می‌‌آید و وقتی‌ کسی‌ پایش رو "اشتباهی‌" ۲ دقیقه روی کلّه ما بگذارد مطمئن باشید حتی صبور‌ترین ما لا اقل فریادکی می‌کشد (البته اگه رو کلّه همسایه بگذرد رو نمی‌دانم)

30
ایوب موسی زاده (مهمان)
1390/12/04

نظرشما محترمه اماوضع ترکیه روهرکسی میدونه اگرم ندونه میتونه ازاینترنت بگیره تازه واقعانظرآقای معروفیان درست بود

31
ادریس ابراهیم نژاد (مهمان)
1390/10/22

بیایید راستیها را با چشمانی بازتر بنگریم بیایید دست ساختار فکری کهنه و پوسیده گذشته خود برداریم،
عرب زدگی را به جای اسلام خواهی و انسان دوستی ترویج ندهیم
برای یک بار هم که شده نگاهی بومی و مردمی به ستمدیدگی و مظلومیت ملت کورد داشته باشید
به راستی کاک جلال بسیار شایسته و درخور اشاره کرده است.
آری دوست گرامی شما هم تحت تأثیر پان ترکیستها، پان عربیستها و پان فارسیستها خون ملت کورد در نگاهت بی ارزش و کم بهاست، اما سخت در اشتباهی چون اسلام اگر نامی دارد بیشترش را مدیون فرزندان کورد است و شما دوست عرب زده حقیقت گریز این بار را بهتر بیندیش و خون فرزندان کورد را همطراز خون برادران فلسطینیت به حساب بیاور. به خدا گناه نکرده ای
مستدام باد حق گویی و حق طلبی همه انسانهای ستمدیده جهان

32
بدون‌نام
1390/10/23

خدمت برادر بزرگوارم کاک جلال وهمچنین خدمت تمام دوستان چه مخالف و چه موافق نوشتار فوق عرض سلام و ادب دارم .بدون شک ریختن خون انسان باهر رنگ و نژاد و فکر وعقیده ای نزد هر انسان با وجدان و منصفی مذموم و مورد نکوهش است و اگر کسی با این گونه جنایات و هزاران مثل آن بی تفاوت باشد و وجدانش به درد نیاید باید در انسانیت خود تجدید نظر کند. اما به حکم ولا یجرمنکم شنئان قوم علی ان لا تعدلوا ... نباید چشم بسته به قضاوت نادرست پرداخت که فردای قیامت باید جوابگو بود. اگر برادر بزرگوار کاک جلال با دیدی وسیعتر و با چشمانی بازتر و با تأملی بیشتر به قضیه نگاه می کرد شاید قضاوتش در مورد جناب اردوغان و دولت زیر حکم وی آنگونه آتشین نبود و بیشتر چانب انصاف را رعایت می کرد که به حق از جاده آن منحرف شده است. چناچه خودت هم خوب می دانید ولاتزر وازره وزر اخری اگر بی وجدانی که بیشتر از کینه کردها کینه جناب اردوغان را در دل دارد دست به این جنایت فجیع زده گناه اردوغان چیست شک نکن اگر بیشتر از من و تو دل اردوغان درد نیامده حتما کمتر هم نبوده است چون او یک مسلمان متعهد است و درد و رنج انسانهای ستم دیده را حس می کند و از آن متأثر می شود . پس دوست عزیزم کاک جلال و دوستان خوش قلبم احساساتی وعواطفی را که اردوغان را به غرق شدن در آن متهم می کنید خودتان را از جاده حقیقت خارج ننماید و با علم و آگاهی و درایت به قضیه نگاه کنید. والسلام علی من التبع الهدی

33
در انتظار آینده (مهمان)
1390/10/24

خیلی‌‌ها در آزمون بزرگی‌ که پیش رویشان بود شکست خوردند. براستی که این کار آقای معروفیان دست خیلی‌‌ها رو برای ملت کرد رو کرد، و از این به بعد خیلی‌‌ها می‌‌دانند چه کسانی‌ چه اهدافی در سر دارند و تا کجا ملت میتواند روی این سری افراد حساب باز کند. خوشبختانه خیلی‌ها حساب این رو نکرده‌اند که مردم بیدارند و قاضی خوبی‌ برای قضاوت، شب دراز است و قلندر بیدار. همیشه گذشت زمان بهترین صافی بود و سره رو از نه سره برایمان جدا کرده است. خدایا شکرت‌!

34
df (مهمان)
1390/10/25

آفرین به این رادمرد مسلمان کرد

35
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/26

مقاله جالب و خوبی است
من به نوبه خودم از آقای معروفیان به خاطر این همه حس انسان دوستی و دفاع از مظلوم نهایت تشکر را دارم و امیدوارم برای دفاع از ملت مظلوم کرد همچنان دست به قلم باشی.

36
منصور عزیز (مهمان)
1390/10/27

واقعا باید به کاک جلال برای این نوشته هزاران آفرین گفت
در طول تاریخ کردها همیشه مورد ستم و ظلم بوده اند متاسفانه خون ملت کرد همیشه سیاه بوده و قرمزی خود را در نگاهها از دست داده است آیا کشتن کرد با انسانهای دیگر فرق دارد ما ملت کرد همیشه بیگانه دوست بوده ایم وبرای خود هیچ حسابی نداریم متاسفانه ما همیشه دیگران را برتر و خود را خار. باید قضاوت را به قاضی سپرد و گفت آقای اردوغان فرق شما با صاحب کوره های آدم سوزی چیست در حلی که آنها غیر همکیش بودند

37
یار (مهمان)
1390/10/29

به نظر من تا زمانی که دولت عدالت و توسعه مساله کردها را حل نکرده نمی تواند به بسیاری از آرمانهایش برسد و همچنان کسانی هستند که می توانند مسئله کردها و مظلومیتی که طی چند ده گذشته بر آنها روا گردیده و در زمان حاکمیت آنهاروی داده است امروز بعد از شکستهاپی در پی در انتخاباتهای چند سال گذشته روی بیاورند و داعیه ظلم ستیزی را سر دهند کار شکنی کنند. از طرفی هم با وجود اینکه طی چند سال گذشته به مراتب توجه بیشتر به موازین حقوق بشر در دولت ترکیه شده و همه افکار و اقوام می توانند به صورت قانونی فعالیت کنند ولی با این حال هنوز چریکهای کرد پ ک ک با استناد به آنچه اخیرن در شرناخ روی داد بر طبل ماندن در کوهستانها و عملیاتهای چریکی بکوبند و حکومت عدالت و توسعه را از داخل و خارج با مشکلاتی مواجه کنند.

38
بدون‌نام (مهمان)
1390/10/29

drwd br en nwesndh w br mgaleash

39
مارف (مهمان)
1390/11/03

کاک جه لال گیان پیشه کی ده ست خوشیت لی ده که م به لام پرسیاریکم هه یه ئایاله میژه وابیرده که یه وه؟جاری ئه وه نده ت به سه دوایی پیت ده لیم پوت چه ند کیلویه!

40
بدون‌نام (مهمان)
1391/01/07

pout hayau pout haya. pouti vaya 16 kiloya, pouti vaya 16 kilo u niva!!!

41
بهرام (مهمان)
1390/11/05

با سلام
یک کم احساسی نوشته اید قطعا شرایط حساسی در ترکیه به وجود آمده وبه همین راحتی نمی توان یک طرفه به قاضی رفت . به امید روزی که حق هیچ انسانی پایمال نگردد وشاهد داغ دل کسی نباشیم

42
حسين (مهمان)
1390/11/06

با سلام و تشكر از آقاي معروفيان بابت مقاله دردمندانه شان. اماآنچه احساسي بودن تا واقع بينانه بودن اين مقاله را زياد مي كند اين است كه نويسنده يك كرد است كه متاسفانه حس ناسيوناليستي كردها ( البته با كمال احترام براي تمام دوستان كردم) آنقدر زياداست كه گاهي اوقات كرد بودن را بر هم مسلك بودن ترجيح مي دهند و گاهي هواداري از گروهي مثل پ ك ك را بر خود واجب مي دانند و براي آن جان مي دهند همانطر كه پيش از اين شاهد آن بوده ايم و اگر جناب استاد معروفيان بخاطر عملي كه ديگران مرتكبش شده اند و آقاي اردوغان به خوبي دفاع نكرده اينطر ايشان را نمي كوبيد و آب را به آسياب دشمن نمي ريخت بهتر بود تا جايي كه در مقاله شما بوي اين مي آيد كه شما اين تفكر را به ملت كرد القاء مي كنيد كه زمان اسلامگرايان به پايان رسيده و وقت آن است كه براي به آزادي رسيدن دست به سوي غير مسلمانان دراز كرد و قطعا اگر عدالت و توسعه نباشد يعني بر سر كار آمدن دوباره لائيك ها . ولذا هر چند اين مقاله زيبا بود اما اثري از حكمت در آن ديده نمي شود. كشته شدن 40 نفر كه هيچ كه زخمي شدن يك انسان هم براي ما سخت است اما اين سخت تر از آن است كه دشمنان بر عليه كساني ترغيب كنيم كه تا همين ديروز خود شما براي تمامي كارهايي كه در جهان اسلام انجام داده بود به به مي گفتيد و امروز به خانم محجبه اش ( نكند حجاب ايشان مشكل داشته) هم گير داده ايد.

43
ابوبکر (مهمان)
1390/11/10

کاکه مارف پیم وایه ده گویی گایی دا نووستوویی ئاگاتان له دونیا براوه و کویرانه شتی ده بینن

44
یوسف از بندرعباس (مهمان)
1390/11/22

سلام آقا جلال یک کم یواشتر قیاس های مع الفارق روبزار کنار

45
صلاح الدین (مهمان)
1390/12/22

خلاصه ای کلام:
جناب احمدی نژاد اهل سنت ایران بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!
مردم سوریه بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!
مردم افغانستان بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!
و مردم فلسطین به همه ی ما نزدیکتر...

46
صلاح الدین (مهمان)
1390/12/22

جناب احمدی نژاد اهل سنت ایران بیش از فلسطینی‌ها به شما نزدیکند!!
و مردم مظلوم سوریه بیش از بشار الاسد بعثی به شما نزدیکند!!
ومردم افغانستان بیش از امریکایی ها به شما نزدیکند!!
و ... و ... و ...

47
بدون‌نام (مهمان)
1391/01/22

نویسنده: متین لطفی
در یکی از تارنماها، موضوعی پیرامونِ حزب عدالت و توسعه مطرح شده بود، که در این میان، حقوق کردهای کشور ترکیه نیز مورد بحث قرار گرفت. من نیز در میانِ نظراتی که راجع به این موضوع ارائه شده بود،نظر خود را به شرح زیر بیان نمودم!

وضعیتِ حکومتِ ترکیه فوق العاده عجیب است و موقعیتِ حزبِ حاکم در آن فوق العاده حساس!
در خلأ سخن راندن، سبکِ عاقلان نیست و احساساتی قضاوت کردن دردی را دوا نخواهد کرد. آنانکه که از عدالت و توسعه حمایت می کنند، ریشه ی فکری و سیاسشان از یک مکان تغذیه میشود و آنان که از حزب کارگران دفاع می کنند ریشه ی قومی و نژادیشان از یک مکان!
در میانِ حامیانِ حزب کارگران، کم کسانی پیدا میشوند که حمایتشان از آن حزب مبتنی بر اشتراکاتِ فکری و سیاسی باشد، و بیشتر حمایتهایشان بر اساس نوعی حس ناسیونالیستی ست!!

همچنین عنصر قدرت در ترکیه تنها در اختیار حزب حاکم نیست و نباید ما انتظار داشته باشیم صرفِ اینکه یک حزبِ اسلامگرا به رأس قدرت رسیده دیگر می بایست جامعه، ایده آل شود و آنگونه شود که مطلوبِ ماست.

باید فراموش نکنیم که احزاب و جریان های کمالیستی و لائیک همچنان نیز دارای نقشی تاثیر گذار در فضای سیاسی این کشور هستند.

حزب جمهوری خواه خلق، نخستین حزب سیاسی ترکیه است که در ۱۹۲۳ بوسیله کمال آتاترک تاسیس شد. فراموش نکنیم بعد از حزب عدالت و توسعه که براکثریت مطلق کرسیهای مجلس تکیه زده، حزبِ خلق دومین حزبی است که در پارلمان ترکیه حضوردارد و حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه می‌باشد.

حزب حرکت ملی(MHP)، این حزب نیز یک حزب جنبش گر و ملی گراست.

حزب دموکراتیک چپ(DSP) از احزاب چپ گرای ترکیه است که مانند دیگر احزاب چپ ازقبیل حزب مام میهن(anap) و حزب راه راست(DYP) به تعصب در لاییسم و مبارزه با اسلامگرایی مشهور است!

سالهاست که فضای سیاسی ترکیه شاهد تقابل و منازعه ی دامنه دار لاییسم و اسلامگرایی است. در این میان لائیک ها همواره تلاش کرده اند تا با استفاده از تمام ابزارهای فشار قانونی و غیر قانونی، فرصت و امکان رشد و قدرت یابی را از جبهه اسلامگرایی سلب کرده و عرصه را بر این جریانِ رو به توسعه، تنگ سازند. این زورآزمایی سیاسی از یک دهه پیش به اوج خود رسید و با تصاحب کرسی ریاست جمهوری توسط حزب عدالت و توسعه در چند سال اخیر که به نوعی آخرین سنگر اقتدار و حاکمیت لائیک ها بود، این جبهه (لاییسم )خود را در آستانه شکستی سنگین از حریف قدرتمند خود دید و درصدد برآمد تا از آخرین برگه های برنده ای که در دست دارد، استفاده کند.

شکایت دادستان کل ترکیه از حزب عدالت و توسعه به دادگاه قانون اساسی این کشور و درخواست انحلال آن به اتهام نقض اصول لاییسم و ضربه زدن به این اصل اساسی که بعد از روی کار آمدن آتاتورک در سال ۱۹۲۳م لباس قداست به تن کرده بود، شاید آخرین تیری بوده باشد که از سوی لائیکها به اردوگاه اسلامگرایان پرتاب شد تا بلکه با انحلال این حزب قدرتمند، کندی یا وقفه ای در جریان پرشتاب اسلامگرایی بوجود آید. اما بعد از هفته ها کش و قوس و گمانه زنی در عرصه محافل و رسانه های سیاسی و خبری ترکیه و منطقه، بالاخره درخواست دادستان کل ترکیه در جمع ۱۱ نفره قضات دادگاه قانون اساسی این کشور به رای گذاشته شد و نهایتا تقاضای انحلال حزب عدالت و توسعه رای نیاورد و رد گردید.

اینها اندکی از وضعیت و فشارهای روی عدالت و توسعه بود. منظورم از نوشته های بالا این بود که عدالت و توسعه در میانِ هم زبانها و هم نژادهای خودش هزاراش دشمن دارد و زیر فشارها قرار دارد و دام ها و حیله ها برای نابودیش طراحی میکنند.
عدالت و توسعه آنگونه که ما فکر میکنیم با همه ی کردها مشکلی ندارد. در یک نگاه کلی احزاب کرد ترکیه به ۳ گروه ۱-رادیکال(مخالف دولت) ۲-اصلاح طلب ۳-همسو با دولت تقسیم می شوند.
عدالت و توسعه با گروه اول، یعنی رادیکال ها مشکل دارد و با سایر کردها مشکلی ندارد و حتی برای تامین حقوق ملی و سیاسی آنها تلاش خود را کرده و در کنفرانسها و همایشها پایمال شدن حقوق کردها را مطرح میکند و آنها را محکوم میکند.

عدالت و توسعه برای حل بحرانهای ترکیه باید در چند جبهه به زورآزمایی بپردازد. از یک سو با کردهای رادیکال ،از سوی دیگر با احزاب سکولار، از سوی سوم با دولتهای خارجی همچون آمریکا و اسراییل غاصب که از کردهای رادیکال مانند پ.ک.ک بعنوان ابزار استفاده می کنند.

یکی از دوستان در جوابم نوشته بود: چرا تو عدالت و توسعه را کعبه ی آمال می پنداری؟؟!

در جواب این دوست باید بگویم، منظور من این نبود که عدالت و توسعه معصوم از گناه و نماینده ی اسلام در جهانِ کنونی است! تمامی بحثِ من این است که بیایید قضاوتها را در فیلتر «انصاف» عبور دهیم. به نظر من قضاوتِ برخی از دوستان هیچگاه منصفانه و واقع بینانه نیست و از منبع احساسات سرچشمه میگیرد.
من از ترکیه و ترک ها دفاع نمیکنم؛ من از خدماتِ عدالت و توسعه دفاع میکنم، و این را بدانید که حمایت از عدالت و توسعه به جهتِ ارائه ی خدماتش هیچگاه به معنای تاییدِ اشتباه ها و تیرهای خطا رفته ی آنان نیست!
نمیخواهم عدالت و توسعه را به حکومت خلفا تشبیه کنم؛ ولی مگر در زمانِ حکومتِ ابوبکر و عمر و عثمان و علی هم کم کاری صورت نمیگرفت؟؟ مگر در حکومتِ آنها هم فقیرانی یافت نمیشدند که علتِ فقرشان غفلتِ خلفا بوده است؟؟! پس به قولِ یکی از بزرگان، این «آرزوی پاک و این تدبیر پوک» را از سر بیرون کنید که در حکومتداری، حاکمان مرتکبِ خطا و غفلت نشوند!0

در موردِ زلزله ی وان هم باید بگویم، شما از کجا میدانید که عدالت و توسعه هیچ کمکِ مادی و معنوی به کردها نکرده است؟؟ چرا انقدر غیر «منصفانه» و نا «آگاهانه» که شروط لازم یک قضاوت هسنتد، قضاوت میکنید؟؟

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کشور ترکیه، خود شخصا برای ارزیابی از تعداد تلفات و میزان خسارات به وان رفته و بر کمک رسانی به مردم آن منطقه نظارت داشته است. زمانِ ورودِ او به شهر وان، شب بود وماموران امداد در زیر نورافکن ها که با ژنراتور کار می کردند و در جستجوی زنده مانده ها و نجات آنها از ساختمان های ویران شده بودند. حتی خودِ او در این باره گفته بود: «می پذیریم که در 24 ساعت اول این زلزله کم کاری شده است، اما در حال حاضر شرایط را تقریباً تحت کنترل داریم.»

با اینکه او خود به کوتاهیش اعتراف میکند، اما به نظر من بازهم برای این کوتاهیش دلیل وجود دارد!!! زلزله باعثِ قطع شدن برخی جاده های روستایی، قطعی سیستم های برق و گاز و همچنین تخریب بیش از 2200 خانه شده بود. خب در همه جای جهان اگر چنین اتفاقی پیش بیاید، ممکن است ابتدا کوتاهی هایی صورت گیرد و طبیعی است که در اولین مراحلِ کمک رسانی دست پاچگی هایی بوجود بیاید.

ابتدا دولتِ ترکیه، روز وقوع زلزله اعلام کرد: خود این کشور می تواند زلزله ی وان را مدیریت کند و به کمک های خارجی نیازی ندارد؛ خودِ من هم نمیدانم منظور دولت ترکیه از این حرکت چه بود! اما با این حال سه روز پس از وقوع زلزله، اردوغان به ناتوانی دولت در تامین نیازمندیهای آوارگان و کمک به مصدومان اذعان کرد و «بولنت آرینچ» معاون وی اعلام کرد: از کمک های خارجی به زلزله زدگان استانِ وان استقبال می کند.
ایران، آذربایجان، بلغارستان و برخی از کشورهای دیگر به زلزله زدگان کمک کردند و «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق نیز یک میلیون دلار به آنان کمک کرده بود.

وجدان را با این موضوع درگیر کردن کار مشکلی نیست!!! بروید اوضاع ترکیه را قبل از سال 2001 با بعد از سال 2001 مقایسه کنید!!
اگر قبل از سال 2001 به كسي مي‌گفتي كه ژنرالي در اين كشور در سال 2012 قرار است به دادگاه احضار شود، احتمالا اين جمله را به‌عنوان يك شوخي تلقي مي‌كرد، اما با روي كار آمدن حزب عدالت و توسعه، ورق برگشته و ژنرال‌ها ديگر مصونيت قضايي خود را از دست داده اند.
آیا کردها در پارلمان ترکیه جایگاهی داشتند؟؟!! الان چه؟؟!!
و....

نمیخواهم در مورد کشته شدنِ غیر نظامیان کرد حرفی بزنم، چون قبل ها در این رابطه هم کلی بحث کرده ایم!!

در موردِ عدالت و توسعه هم مطمئن باشید من آنها را کعبه ی آمال نمیدانم، ولی سیاستهای آنان را مقدمه ای برای رسیدن به کعبه ی آمال میدانم!! سیاستهای آنان دراز مدت است و کم کسی هست که در کنار این سیاستها صبر داشته باشد. آنانکه احساسشان بر منطقشان غالب شده و فقط جلوی پایشان را می بینند، در کنار بعضی قضایا به سرعت به جوش می آیند و به گمانِ خویش نعره هایشان دردها را دوا خواهد کرد!

گولِ این نعره ها را نخورید؛ زیرا شعاری بیش نیستند!!

عکسهایی از رفتن جنابِ اردوغان به «وان» را هم برایتان درج نموده ام. برای دیدن عکسها میتوانید به آدرس زیر بروید!
http://lotfi70.blogfa.com/page/van

48
بدون‌نام (مهمان)
1391/04/04

عزیز دل برادر اینجا جای نظر دادن است نه مقاله نوشتن !!