بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در خصوص کشته شدن جمعی از شهروندان کرد در شیرناک ترکیه

کشته شدن سی‌وپنج نفر از شهروندان کرد ترکیه، فاجعه‌ای دردناک، تأسف‌بار، غیر قابل توجیه و از هرجهت محکوم است. جماعت دعوت و اصلاح ایران، ضمن اظهار تأسف شدید از این اتفاق ناگوار، دعای آمرزش و شادی روح برای جان‌باختگان و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان، موارد زیر را یادآوری می‌نماید:

۱. وقوع این رویداد و رویدادهای مشابه دیگر، ریشه در مسأله عمیق‌تر و حساس‌تری به نام مسأله کرد دارد. تا زمانی که تدبیری عادلانه، واقع‌بینانه و منطبق بر موازین حقوق بین‌الملل برای این مسأله دیرپا و بسیار مهم خاورمیانه اندیشیده نشود، ظرفیت بالای تنش‌زایی و بحران‌آفرینی آن، می‌تواند طرف‌های این مسأله را در مناطق گوناگون همواره  با چالش‌ها و بحران‌های جدید مواجه کند.

۲. مروری بر تاریخ ترکیه نوین، این نکته را هویدا می‌سازد که طی یک دهه اخیر، تفاوت محسوسی در سطح گفتمان و تعامل حزب حاکم  با این مسأله رخ داده است. به اعتراف رسانه‌های بی‌طرف، اظهار تأسف و تسلیت به بازماندگان و فراتر از آن تأکید بر پیگیری‌های قانونی و قضایی، که امروز ازسوی بالاترین مقامات سیاسی و حتی فرماندهان نظامی ابراز می‌شود، در زمره اموری است که پیش از این در عرف دولتمردان سکولار و اولتراناسیونالیست ترکیه، امری غریب و نزدیک به محال بوده است. 

۳. تفاوت و در موارد عدیده‌ای تقابل بین ارتش و نهاد دولت، که بعضا رویارویی‌های  حادی را نیز به خود دیده است، توصیف وضعیت را قدری مشکل می‌نماید. ما معتقدیم به نتیجه رسیدن تحقیقات و برخورد جدی با عاملان و مقصران، می‌تواند گامی ارزشمند در مسیر پرسنگلاخ پروسه دمکراسی حقیقی در وضعیت مه‌آلود داخلی ترکیه و شرایط ملتهب منطقه‌ای کنونی به حساب آید.

۴. به سهم خود به عنوان جماعت دعوت و اصلاح ایران، بر ضرورت پیگیری جدی موضوع و انجام اقدامات مناسب در جهت پیشگیری از تکرار رویدادهای مشابه تأکید می‌نماییم و امیدواریم به نتیجه رساندن این پرونده، آغازی بر پایان چند دهه رویارویی خونین قومی در این کشور باشد.

جماعت دعوت و اصلاح ایران
۱۳۹۰/۱۰/۱۱

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1390/10/11

ضمن محکوم کردن این عمل غیر انسانی ارتش ترکیه، از جماعت دعوت واصلاح نیز نهایت تشکر داریم واین صراحتی بیان وعکس العمل را به دیده منت ارج مینهیم وامیدواریم نسبت به همه رخدادهای خوب وبد اینده اینطور جوانمردانه وشجاعانه موضع گیری نمایند .
سایه مهرتان بر سر ملت مظلوم کرد واهل سنت ایران مستدام باد.

2
بدون‌نام
1390/10/11

به نطر من خیلی جالب نبود
اردوغان و حزبش اگر چه مستقیم نقشی در بروز این فاجعه انسانی نداشته اند اما به عنوان رئیس دولت نسبت به عملکرد زیر دستانشان باید پاسخگو باشند و هر گونه کوتاهی از زیردستان گریبان گیر آنها نیز میباشد
اما در بیانیه اشاره ای به این مورد نشده و زیرکانه بر آن سرپوش گذاشته شده است
بیانیه دکتر قرداغی بسیار جامع تر و محکم تر بود
با این حال ممنون و موفق باشید

3
بدون‌نام
1390/10/12

به نظر من در اظهار نظر اول شخص نظر دهنده هنوز بر این امر واقف نیستند که در ترکیه ارتش زیردست و تحت تسلط دولت نیست.
البته اگر واقعا از این قضیه بی آگاه باشند؟!

4
بدون‌نام
1390/10/12

قطعاً دولت ترکیه در قبال اینگونه اتفاقات مسؤول می باشد و باید این مشکلات را حل کند. البته در بیانیه دکتر قره داغی هم اشاره مستقیمی به دولت ترکیه نشده است.

5
امید (مهمان)
1390/10/12

اینان تماما به خون کرد تشنه اند.در طول سالیان اخیر و به خصوص در زلزله وان ماهیت خود را نشان دادند.اصلاحات(بسیار محدود) سالهای اخیر نیز فقط به این خاطر است که ترکیه میخواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد و عدم رعایت حقوق کرد یکی از مشکلات آنان است.

6
مهمانی (مهمان)
1390/10/12

باسلام وعرض خسته نباشید وتشکر از موضع شفاف وروشنتان در قبال این مو ضوع که یاد اورزخم های کهنه والتیام نیافته ملتی مسلمان ورنجدیده وصبوروزحمتکش است که هرازگاهی به دلیلی وبه نوعی سرباز می زندوامیدوارم که اه وناله مادران وفرزندان این خانواده هاوسایرین در بارگاه الهی مستجاب گرددواین محنت همیشگی ملت تواناوکوشاوغیرتمند کوردانگونه که خود صلاح می داند خاتمه یابد.واز خدای بزرگ می خواهم که صبریعظیم واجری مضاعف به خانوادهای این عزیزان عنایت نماید.شهیدان انان نیز با شهیدان مبارزان صلاح الدین ایوبی محشور گرداند.انشاالله

7
دانا (مهمان)
1390/10/14

خدایا درد ما را دوا کن
شب سیه ما را صبا کن
اغثنا یا غیاث المستغیثین

8
زانیار (مهمان)
1390/11/11

من کردم.چند کلمه حرف حساب دارم باهاتون.میشه بپرسم این سی و چند نفر تو منطقه ی نظامی چیکار داشتن؟ و اینکه تو مرز پیرانشهر, ایران یه روستا ی کرد نشین رو به خاطر اینکه دو نفر پ پ ک اونجا بودن با خاک یکسان کرد.چرا کسی چیزی نگفت؟ تازه اون سی و پنج تا قاچاقچی بودن ولی این روستایی ها جرمشون فقط زندگی تو اون روستا بود.جمع کنید این اداهارو.تا زمانی که معنی حکت مدنی رو ندونید کسی نیست که حمایتتون کنه.مثلا وقتی که اس ام اس تجمع مقابل سفارت ترکیه تو اورمیه پخش شد چی شد؟ ماها حرکت مدنی سرمون نمیشه.از بچگی با اسلحه بزرگ شدیم.فقط خشونت بلدیم.مثلا اگه به جای اینکه تو اس ام اس ها تجمع بنویسین,کشتار مینوشتین بهتر نتیجه میگرفتین.همه میدونن 20 درصد اورمیه کرده که میشه تقریبا 80000نفر.یعنی از این 80000نفر 1000نفر پیدا نشدن که معنی حرکت اجتماعی مدنی رو بدونن و تو اون تجمع شرکت کنن؟بسسه دیگه. جنایات اوایل انقلاب یادتون رفته؟وحشیگری سیمیتقو یادتون رفته؟بابا دیگه زمان اسلحه تموم شده.جنگی وجود نداره.یاد بگیرین از عربها که حدود 30 ساله که حرکت ملی دارن و حتی یک مورد اسلحه بدستی ندارن.بیداری اونا رو با خودتون مقایسه کنید.یاهمون تو اورمیه ترکها شهریور ماه تونستن تجمع راه بندازن.اونم تو حرکت کاملا فرهنگی و زیست محیطی.تو اون تظاهرات یک نفر هم کشته نشد. ولی به خدا اگه نصف ترکهایی که تو خیابون بودن,کورد بودن,دیگه خدا میدونست که چند نفر کشته میشدن.

9
م.امید (مهمان)
1390/11/19

1.منطقه نظامی چیه عزیز؟؟؟ این سی و چند نفری که گفتید در در منطقه کردستان مشغول امرار معاش بودن .
2.شما میگید که کردها نمیدونن حرکت مدنی چیه !!! اما من میگم کردها میدونن حرکت مدنی برای دفاع از کرد چه عواقبی را به دنبال داره برای همین برای شرکت در چنین حرکاتی محتاطانه رفتار میکنن نه ناآگاهاته.
3.شاید شما با اسلحه بزرگ شدید و فقط خشونت بلدید ولی من و جامعه ی کردزبانی که در آن زندگی میکینم به دور از این تعبیرهای هدف دار شماست.
4.شما اگر فقط 1 هفته در ارومیه زندگی کرده باشید میفهمید که کردهای ارومیه بسیار بیشتر از 20درصد است و برخی تا 50درصد تخمین میزنند.
5.ترکها تو شهریور حرکت "زیست محیطی" کردن !!!؟؟؟؟ خودت معنی این جمله رو میفهمی !!!!
6.بنده بسیار بسیار بعید میدانم شما کرد باشید و از تک تک جملاتتون پیداست که شما یک ترکید !

10
ترك شناس (مهمان)
1391/01/23

برادر عزیزم
میایید در پوست و کرد ولی باز هم نمیتوانید فاشیسم خود را مخفی کنید

این فاشیسم ابنقدر در گوشت و خون و پوست شما رسوخ کرده که در زیر پوست بره هم تک تک کلماتتان بوی متعفن فاشیسم می دهد

جلوی سفارت هم آمدیم و لگد هم خوردیم! اینجا هم مثل مدینه فاضله ات نمی دانند حرکت مدنی چیست... فقط می زنند و می کوبند... تنها کاری که در مقابل امثال شما باید کرد اینه که یک اسلح داشته باشی! اونم نه برای حمله، برای دفاع!!
کردها اگه تفنگ هم داشتن مگه به کجا حمله کردن؟؟!! از خاک خودشون با تفنگشون یک قدم بیرون رفتن؟؟! در مقابل امثال شما که عقل و منطق ندارید فقط باید حالت تدافعی گرفت که اگر پوستتان را بیاندازید متوحش تر از چنگیز و تیمور و آتاتورک و سایر افتخاراتت به عنوان یک فاشیست خواهی بود.
ترک ها در ایران با کردها برادرند و به دنبال حقوق مشترک از دست رفته... اما بعضی ها که مغز خر خورده اند به جای مشارکت با کردها... کینه های قدیمی در سر دارند.. کینه اینکه چرا هنوز کورد زنده است!!!

11
بدون‌نام (مهمان)
1391/01/23

سلام خسته نباشید
از اینکه این موضوع را برسی میکنید کمال تشکر را داردم . وامید وارم که به عادلانه ترین نتیجه برسید
که خون این سی وپنج نفر پایمال نشود وحقشان ادا بشه .