گزارشي كوتاه از چهارمين جلسه شوراي مركزي جماعت

گزارشي كوتاه از چهارمين جلسه شوراي مركزي جماعت

پنجشنبه گذشته، برابر با هفدهم شهريورماه جاري، شوراي مركزي جماعت دعوت و اصلاح ايران، چهارمين جلسه خود را در دفتر مركزي جماعت منعقد نمود.


ابتداي اين جلسه به تلاوت آياتي از قرآن كريم مزين گرديد. سپس استاد عبدالرحمن پيراني دبيركل جماعت، طي سخناني ضمن برشمردن تقوا وشكرگزاري به مثابه باارزش‌ترين دستاوردهاي معنوي ماه مبارك رمضان، بر ضرورت تلاش براي حفظ و ارتقاي معنويت در سطح فرد و جامعه تأكيد كرد و افزود: بشر همواره نيازمند معنويت است و ماه رمضان، فرصتي گران‌بهاست كه هرسال يكبار زمينه تعادل روحي و معنوي انسان مسلمان را فراهم مي‌كند. بردباري و شكيبايي، امانت‌داري، مراقبت از نفس وپرهيز از زمينه‌هاي معصيت، از جمله نتايج بسيار ارزشمند مدرسه رمضان است.


وي افزود: متأسفانه جامعه ما از وضعيت معنوي و اخلاقي مطلوب فاصله قابل توجهي دارد و تبعات اخلاقي و رفتاري اين وضعيت به اشكال گوناگون خودنمايي مي‌كند كه نگراني و تشويش نيروها و جريانات اصيل فكري كشور را موجب شده است. وي در همين زمينه به حديثي از رسول گرامي خداوند – صلی الله تعالی عليه وسلم – اشاره كرد كه مي‌فرمايد: لتتبعن سنن من كان قبلكم شبرا بشبر وذراعا بذراع حتی لو دخلوا حجر ضب لدخلتموه. قالوا اليهود والنصاری؟ قال: فمن؟ 


وي در ادامه، ضمن تأكيد بر رسالت ايماني جماعت به عنوان يك تشكل اصلاح‌گر، گفت: ما در كنار اهتمام و تأكيد بر پرداختن به امر خطير دعوت اسلامي، در حد توان خود در راستاي اصلاح روندهاي موجود نيز گام برمي‌داريم و در اين رهگذر بعضا انتقادات شفاف خود را از حاكميت مطرح مي‌نماييم. اما بايد در اهتمام به دو مقوله "دعوت" و "اصلاح" همواره توازن كافي را رعايت نماييم. مبادا برادران و خواهراني در حوزه اصلاح و انتقاد از وضع موجود، ما را همراهي كنند و خداي ناكرده در اهتمام و التزام به امور ديني كوتاهي نمايند.


وي سپس به موضوع ممانعت از نماز عيد فطر اهل سنت تهران اشاره كرد و گفت: قريب به يك دهه است كه در چند نقطه تهران و حومه، نماز جمعه و در ماه مبارك نماز تراويح و نيز نماز عيدين داريم؛ اما امسال براي دومين سال پياپي از برگزاري نماز عيد فطر اهل سنت در محدوده مناطق شهرداري تهران ممانعت كردند و هيچ‌گونه دليل واضح و قابل قبولي هم ارائه ندادند. اين اقدام درحالي صورت مي‌گيرد كه نهادهاي ذي‌ربط و پليس امنيت اذعان مي‌دارند كه تاكنون هيچ‌گونه مشكل سياسي و مذهبي در اين اماكن به‌وجود نيامده است. البته بخشي از حاكميت، اين ممانعت‌ها را ناشي از سوء سليقه برخي مديريت‌هاي استاني عنوان مي‌كنند و معتقدند شيوه نظام و سياست كلان آن در برخورد با حقوق مذهبي شهروندان، اين‌گونه نيست. به هر حال ما اميدواريم در آينده جلوي سوء مديريت‌هايي از اين دست گرفته شود و حقوق حداقلي شهروندان اهل سنت برابر تتمه اصل دوازدهم قانون اساسي رعايت شود.


استاد پيراني در ادامه به خيزش‌هاي مردمي در ممالك عربي اشاره كرد و گفت: تحول بزرگي در شرف تحقق است. تبيين ابعاد ذهني و عيني اين انقلاب‌ها، تجزيه و تحليل دقيق مي‌طلبد تا علل و پيامدهاي اين تحولات شگرف روشن شود. وي افزود: آزادي يكي از اساسي‌ترين نيازهاي بشر است و بر تطبيق شريعت و حتی بر نان و آب شهروندان تقدم دارد. دكتر قرضاوي تحقق آزادي انديشه و بيان و حاكميت اراده ملت را يكي از مقاصد شريعت برمي‌شمارد. متأسفانه در گذشته كمتر به اين مفاهيم مهم و راهبردي پرداخته شده است. اميدواريم در نتيجه اين خيزش‌هاي آزادي‌خواهانه، حكومت‌هاي مردمي و عدالت‌خواهي جايگزين رژيم‌هاي ساقط شده گردند و مطالبات مدني و حقوق انساني – اسلامي شهروندان در اين كشورها تأمين گردد.


دبيركل جماعت در ادامه، عمق فرهنگ جهاد و مقاومت در برابر ستم و استبداد و جايگاه رفيع معنويت و تعاليم اسلامي در ميان ملت‌هاي عرب را ستايش كرد و گفت: در مواردي به‌طور مثال در شهر حماي سوريه، در يك روز حدود هفتاد نفر از شهروندان به شهادت رسيده‌اند، اما فرداي آن روز راه‌پيمايي اعتراضي صدهزارنفري برگزار شده است.  حمايت از آرمان‌هاي ملت سوريه يك واجب انساني و يك ضرورت اخلاقي تاريخي است. از ملت بزرگ ايران و نظام جمهوري اسلامي انتظار مي‌رود هميشه و در همه جا از مظلوم حمايت كنند نه از ظالم. اين اصل از مباني تخلف‌ناپذير اوليه دين ماست و به هيچ قيمتي نبايد ناديده گرفته شود.


استاد پيراني همچنين ضمن محكوم دانستن بمباران غيرنظاميان در مناطق مرزي كردستان عراق، ابراز اميدواري كرد آرامش و آسايش شهروندان غيرنظامي تحت هر شرايطي از هر تعرضي مصون بماند.


شوراي مركزي سپس به بحث و بررسي موضوعات روز جماعت وپيشنهادات مطروحه پرداخت.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/21

اگر نظر دیگر اعضای شورا را هم منتشر می کردید بهتر بود

2
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/22

سخنگوی جماعت استاد پیرانی است نه‌ کس دیگر!

3
بهاءالدین (مهمان)
1390/06/22

با سلام و اظهار نظر حکیمانه استاد پیرانی عزیز امیدواریم خداوند جزای خیرتان دهد
اظهارنظر کردن و اعلام موضع کردن در مواردی که گاهاً اشتباهی و از روی عدم پیش بینی های لازم که حاکمیت انجام میدهد کاری بس ستوده ومورد احترام است و دفاع از مظلوم در هر جایی و در هر شکلی و زبان و ملیّتی مورد حمایت ما ، در اعضای جماعت هست و امیدوارم مورد قبول درگاه باریتعالی هم واقع گردد و انشاءالله آرامش و امنیت هم به مرزهای کشور عزیزمان در اسرع وقت برخواهد گشت.
اجرکم عندالله

4
جباری (مهمان)
1390/06/22

الحمد لله
از سیاست حکیمانه‌ی ایشان و همچنین جماعت دعوت و اصلاح ایران به وجد می آیم این همان سیاست زیبایی است که بیداری اسلامی عالمی در برخورد با حوادث جهان در پیش گرفته جزاکم الله خیرا

5
مصلح (مهمان)
1390/06/22

سلام علیکم
آنچه که دوستان سیاست ورزی خوانده اند بیشتر محافظه کاری است که البته در پیشگاه ملت جایی ندارد و بیشتر تحسین حاکمیت را برمی انگیزد.
براستی ممانعت از برگزاری نماز عید و یا بمباران مناطق مرزی برای مخاطبین اهل سنت و کرد از چنان اهمیت کمی برخوردار است که در جلسه شورای مرکزی فقط به آن اشاره شود و زحمت صدور بیانیه را به خود نداد. دوستان عزیزم حکومت ها رفتنی اند و آنچه باقی می ماند خدا و سپس مردم است. مردمی باهوش و زیرک که حافظه ی تاریخی خوبی دارند و در آینده خوب به یاد می آورند که چه کسانی از آنها حمایت کرده اند و چه کسانی به نام سیایت ورزی در کنج هراس و بیم از حاکمیت خزیدند. (می دانم که نظرم سانسور می شود ولی من باب وظیفه نظر دادم، حداقل به اطلاع دبیرکل برسانید.)

6
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/22

یکی دو عکس هم می گذاشتید بد نبود

7
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/22

سلام
جناب آقای پیرانی اگرماشفاف ترباشیم حاکمیت هم ازمابیشتردفاع خواهدکردباید علاوه براین که مذهبمان وانسانیت رادوست داریم میهنمان ونکات مثبتش راهم درنظرداشته باشیم وتوقعمان نباشد که همیشه همه چیز خیلی عالی باشد
باآرزوی موفقیت

8
دانا (مهمان)
1390/06/23

کاش بیانه ای در خصوص مسایل جاری در خطاب به حاکمیت صادر می شد بهر صورت در جلسه عنوان کردن اضعف الایمان است مردم سوریه منتظر حمایت های جهانی هستند و در این راستا حمایت جنبش های اسلامی و اصلاحی بسیار مهم وبا ارزش است مردم سوریه هر روز ذبح می شوندوظیفه مسلمانان است که به یاری مظلومیت شان بشتابندو در این خصوص افشاگری نمایند و ملت ایران ر ا از آنچه در سوریه می گذرد مطلع نمایندو این در حالی است که اخبار جنایت و کشتار نظام بعثی و اشتراکی سوریه در ایران سانسور می شود .بهر صورت دیر نشده است .خدا یارتان باد

9
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/23

با آرزوی توفیق برادران ، جای بسی تقدیر و تشکر است امروز جماعت دعوت و اصلاح ایران هوشیارانه مسائل را زیر نظر دارد بخصوص در احقاق حق اهل سنت ایران و البته جز این هم انتظار نداریم ، خداوند عمر پر برکت به استاد پیرانی عطا فرمایددر خصوص موضع حکیمانه اشان . ربط

10
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/23

جای بسی خوشحالی است که جماعت مواضع خود را به طور شفاف و صریح بیان می کند و از مصلحت کاریها کاسته است هر چند این مواضع به مذاق بعضی ها هم خوش نیاید

11
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/23

احسن براین مواضع، هم در مورد سوریه و هم در مورد کردستان عراق؛ دارد یواش یواش شجاع می شوید نگران نباشید برای بیان حق باید هزینه هم پرداخت

12
عبدالباسط (مهمان)
1390/06/23

سانسورچی اگر می گفتم موضع حکیمانه ی جناب دکتر پیرانی حتماً تایید مس‌کرزدید ولی چون انتقاد نموده بودم حذفش کردی ؟ کدام حکمت ؟ برید کشکتان را بسابید .

13
م. ب :پیرانشهر (مهمان)
1390/06/23

خداوند به استاد پیرانی برکت عمر بیشتری بدهد. میانه رو بودن وپرهیز از خشونت اصلی است که امروز اهل سنت باید در نظر گیرد و در ضمن به دنبال احقاق حق خود باشد ولی خدای ناکرده بی خردی واحساسی رفتار کردن نه تنها ما را به نتیجه دلخواه نمی رساند بلکه بیشتر راهها را هم بر ما می بندد.

14
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/28

امیدواریم حقوق حداقلی اهل سنت برابر تتمه اصل دوازدهم قانون اساسی رعایت شود.

http://farsi.sunnionline.us/index.php?option=com_content&view=article&id...