گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان

گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان

رمضان امسال نیز با استقبال كم‌نظیر مردم شهر ربط (سردشت) همراه بود. در ایّام مبارك رمضان مردم این شهر با جدّیت و اهتمام مثال‌زدنی به انجام عبادات روزه، نمازهای جماعت، تراویح، ذكر و اوراد و دیگر مراسم‌های دینی پرداختند. در این ایّام مردم با سخاوت در دادن زكات، صدقه و خیرات، شكر نعمت‌های بی‌شمار خداوند را به جای آوردند. شب‌زنده‌داری و احیای لیالی قدر در ده شب آخر نیز از پرطرفدارترین برنامه‌های ویژه‌ی رمضان بود كه هر شب از ساعت 00:30 بامداد با تلاوت نیم جزء قرآن شروع می‌شد و سپس برنامه با ارئه بحث، خواندن نماز وتر و ذكر دسته جمعی، خلوت در تاریكی و یاد مرگ تا سحر ادامه می‌یافت.

در شب بیستم رمضان به جمعی از نخبگان و دانشجویان شهر ربط افطاری داده شد كه بعد از افطاری، فعّال سرشناس دینی؛ جلال معروفیان با بحثی تحت عنوان «احساس مسئولیت» همگان را به تأمّل و تفكر پیرامون این وظیفه‌ی مهم و سرنوشت‌ساز وا داشت. سپس آقای معروفیان با پیشنهاد دانشجویان و همراه با آنان به بازدید از نمایشگاه كتاب واقع در پارك بهاران شهر ربط پرداخت.

در شب 27 رمضان المبارك مصادف با 4/6/1390 مراسمی به مناسبت تكریم شب‌های قدر در مسجد فاروق اعظم (رض) ربط برگزار شد. مراسم با تلاوت چند آیه از قرآن كریم با صدای «بارزان عبدی بصیر» آغاز شد. در این مراسم، ماموستا عبدالله حسن‌زاده بحثی را در رابطه با «ضرورت وحدت و یكپارچگی امت اسلامی» از منظر قرآن و سنّت ارائه دادند. 

***

در نخستین شب از لیالی مبارک قدر، ماموستا عبدالله¬ حسن‌زاده امام جماعت مسجد فاروق اعظم(رض) درباره‌ی «اهمیت و جایگاه اعتكاف در مسجد» را سخن گفت. 

رسول پیروتی؛ دكترای تاریخ اسلام و مدرّس دانشگاه، سخنران دیگر این سلسله شب‌ها بود و درباره‌ی «اهمّیت طلب علم از سوی مسلمانان به خصوص جوانان» سخنانی را ایراد نمود.  

«خلقت آدم (ع) از دیدگاه قرآن و تفسیر سوره‌ی قدر» موضوع سخنان رسول خضرپور؛ كارشناس علوم تربیتی و مدرس آموزش و پرورش بود.

در یکی از شبهای دهگانه‌ی اخیر ماه رمضان، طه كریمی كارشناس؛ علوم تربیتی، حول محور «نقش جوان در جامعه و دعوت الی الله» برای مخاطبان که عمدتاً از قشر جوان بودند، سخن گفت.

«اسم «الودود» خداوند و نحوه‌ی موضعگیری مؤمن در برابر آن» عنوان سخنان حسن تالانه دبیر و كارشناس حسابداری شهر ربط بود. گفتنی است بحث نامبرده بسی جای تأمّل و درنگ بود و سیمای مخاطبان نمایشگر خوبی جهت سنجش میزان تأثیرپذیری عمیق آنان از این سخنرانی بود. 

نکته‌ی بسیار مهمّ و جالب توجّه، میزان مشارکت خواهران مسلمان در این نشست‌ها بود تا جایی که به جرأت می‌توان مدّعی شد که قریب40درصد حاضران در این نشست‌ها را، آنان تشكیل می‌دادند. 

همچنین در مراسم شب بیست و هفتم مسجد فاروق اعظم (رض) بعد از تلاوت قرآن، یكی از هیئت امنای مسجد تشكر و قدردانی خود را از حضور مردم و بانیان این مراسم بجا آورد. گفتنی است که حضور اقشار مردم و به‌ویژه جوانان بسیار پررنگ بود به‌طوری كه جایی برای نشستن باقی نمانده بود. در طی جلسه «گروه سرود سبحان» و «گروه سرود بروا» با خواندن سرودهای جذاب شور و حال خاصی به حاضران بخشیدند.

گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
گزارشی از اهمّ فعّالیت‌های دینی شهر رَبَط در ماه مبارک رمضان
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
گۆڕغه‌ریب (مهمان)
1390/06/16

biji bo Rebet!

2
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/16

اجركم عند الله - خيلي جالب بود

3
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/16

دستتان درد نكند- خداوند منان را به خاطر همه ي نعمت هايش علي الخصوص نعمت هدايت شاكريم و همواره از او مي خواهيم كه همواره ما را در اين راه ثابت قدم نگاه دارد.يا حي و يا قيوم برحمتك استغيث.

4
DR.AGh (مهمان)
1390/06/17

ربط ، ای شهر زیبا به راستی دوستت داریم و امیدواریم با همت این جوانان شجاع و مومن که اهل علم و عمل اند در چند صباح آتی تو را در جايگاه شايسته فرهنگی در کردستان ببینیم.

5
رسول پیروتی (مهمان)
1390/06/18

درود خدا بر محمد پیام آور رحمت «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا» احزاب/56
تاریخ بشریت به ما نشان می دهد که همیشه جوانان مصلح در مسیر زندگی فتحهای عظیم داشته اند امید است این جوانان با بهره گیری از پشتوانه عظیم میراث جاودان خود که از اسلام عزیز و اصالتهای فرهنگ کرد دارند راه بزرگانی چون شهرزوری ،ابن اثیر و صلاح الدین ایوبی را با نور هدایتگر دورانها(قران) پیموده تا مردمانشان را در دنیابه آرامش و آسایش رسانده وهم در آخرت به بهشت جاودانه رهنمون نمایند
ماموستا هه ژار در مقدمه ي ديوان شيخ احمد جزيري از امام محمّد غزالي نقل مي نمايد كه فرموده اند : « ‌[ علوم ] دين اسلام بر سه پايه بنياد يافته است كه عبارتند از : دينوري ، آمدي و شهرزوري »
برای شهرهای دینور ، بغداد و شهرزور قرون گذشته بایداین جوانان دعوتگر جایگزینهای مناسب یابند. امید این است منطقه سردشت با عالمانی چون ابن الحاج،بیتوشی و ملا یوسف اصم در گذشته یکی از بلاد امن و از درهای هدایت نسلهای کنونی بشر و ایندگان گردد.

6
مامه پیره (مهمان)
1390/06/18

تنها ویژگی ای که از ربط در ذهن دارم این جمله است
« ربط شهر 72 ملت »
و ای کاش نویسنده این گزارش قید می کردند که منظور از نخبگان شهر ربط چه کسانی هستند؟ ثروتمندان یا اعضای حزبی خاص؟!!!

7
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/24

سلام به مامه پیره گیان
من که خودم ربطی ام جز ملتی واحد به نام ربطی ملتی نمی بینم و اگر منظورش چند قوم و قبیله است این را نمی شود ملل مجزا از هم نامید چون متاسفانه همه مردم این شهر زیبا از یک قبیله و طایفه زاد و ولد نشده اند. وشاید کوتاه فکری باشد که در قرن 21 که قرن علم و تکنولوژی است ما چنین مسایلی را مطرح کنیم دوستان آنچه مهم است انسانیت است و ملاک برتری از نظر اجتماعی مفید بودن برای جامعه ، نه دامن زدن به مشکلات جزیی
و اینکه نخبگان ربط چه کسانی هستند : هرکس که دغدغه شهر و زبان و ملت خود را دارد و در عرصه ی عمل آن را به نمایش می گذارد در گذر تاریخ به عنوان نخبه ی جامعه اش خوانده خواهد شد خواه متعلق به حزب خاص بوده یا نبوده و یا ثروتمند بوده یا فقیر و یا جوان بوده یا پیر

8
بدون‌نام (مهمان)
1392/11/17

به امید الله تعالی همه ی نقاط کردستانمان برای دین خدا یک صدا ویک دل باشند