برگزاری مراسم لیلة القدر در مسجد حاج صفری سقّز

برگزاری مراسم لیلة القدر در مسجد حاج صفری سقّز

مردم مسلمان شهرستان سقّز نیز همانند همه‌ی مردم دیندار کردستان، دهه‌ی آخر رمضان را با برگزاری مراسم‌های مختلف دینی گرامی داشتند. به همین مناسبت مراسمی در شب 27 رمضان در مسجد حاج صفری با حضور صدها نفر از اقشار مختلف مردم این شهر برگزار شد.

در ابتدای مراسم، یك جزء قرآن با صدای دلنشین چند نفر از قاریان برجسته‌ی شهرستان سقّز تلاوت شد. 

نخستین سخنران این نشست ایمانی، ماموستا ابوبكر جوان‌پور بود که‌ درباره‌ی موضوع «اخلاص و صداقت صحابه‌ی پیامبر(ص)» سخن گفت. وی با اشاره به زندگی دو نفر از صحابه‌ی پیامبر ـ صلی الله علیه وسلّم ـ به نام‌های «ابو جابر» و «عمرو بن جَموح» به توصیف بیشتر موضوع پرداخت. 

این عالم دینی به صبر، استقامت و شجاعت این دو صحابه‌ی گرامی اشاره نمود و یادآوری نمود که‌؛ این دو صحابه‌ی بزرگوار چنان علاقه‌ای به همدیگر داشتند كه پس از کشته‌شدنشان نیز در یك قبر دفن شدند. 

این استاد علوم دینی در ادامه‌ی بحث‌اش به این مهم پرداخت كه پس از گذشت 46 سال در زمان معاویه بن ابی‌سفیان ـ رضی الله عنهما ـ سیلی در منطقه جاری گشت كه باعث تخریب خاك منطقه شد و جنازه‌ی آن دو، بدون آنكه كوچكترین صدمه‌ای به آن وارد شده باشد، پدیدار شد كه این امر نشانگر جایگاه والای مقتول فی سبیل الله‌ (شهید) در اسلام است.

امید مقدّس سخنران دوم جلسه به بیان نعمت‌های جاویدان بهشتی در پرتو آیات سوره‌ی مباركه‌ی انسان پرداخت. وی ضمن اشاره‌ به‌ نعمت‌های بهشتی، در رابطه با بزرگی و اهمیت‌ آنها نكاتی ارزنده‌ را در این زمینه یادآور شد. 

این فعّال دینی در اثنای سخنانش به بیان سرگذشت و احوال برخی از سلف صالح پرداخت كه حضار جلسه، به‌ شدت متأثر شدند. پایان‌بخش سخنان امید مقدس دعاهای دلنشینی بود كه ایراد نمود. 

پایان‌بخش مراسم لیلةالقدر، برگزاری نماز تهجد و وتر به صورت جماعت بود. 

این مراسم روحانی، ساعت چهار بامداد به پایان رسید. لازم به ذكر است كه جمع كثیری از خواهران مؤمن شهرستان سقّز نیز در همان مسجد و همان شب به شب زنده‌داری و احیا پرداختند. 

گفتنی است، پس از پایان سخنرانی اول، عبدالرحمن رجب سرا و چند تن از جوانان مجلس سرودی تقدیم حاضران نمودند. دومین سرود اجراشده‌ در این مراسم، در نعت پیامبر گرامی اسلام (ص) بود که‌ به‌ وسیله‌ی ابراهیم صالحی‌پور اجرا شد و‌ موجبات تأثّر حضّار جلسه را فراهم آورد. 

شایان ذکر است که‌ در بخشی از مراسم، مسابقه‌ای برگزار شد و به قید قرعه به برخی از خواهران و برادران حاضر در جلسه جوایزی اهدا گردید.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
محمد.م (مهمان)
1390/06/08

براستي شب پر خير و بركتي بود. تلاوت‌هاي دلنشين و گيراي جوانان سقزي تأثير بسزايي بر حضار داشت. سخنان آقاي مقدس و ماموستا جوانپور نيز كم نظير بود. خدا حفظشان كند. از تمام برادران ايماني نيز كمال تشكر را دارم كه چنين مراسمي را براي ما جوانان فراهم كردند.

2
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/08

مراسم لیله القدر یعنی چه؟

3
يكي از هواداران جماعت (مهمان)
1390/06/08

جزاكم الله انشاالله
با تشكر از برادران بزرگواري كه در برنامه ريزي و مديريت اين جلسه مبارك كوشيدند؛بنده يكي از هواداران جماعت سقز هستم .شب برگزاري اين مراسم بنده به دليل مصافت طولاني مسجد حاج صفري از منزل موفق نشدم در اين جلسه شركت كنم و اكنون كه اين سطور را خواندم و خود را از اين خير كثير بي نصيب يافتم حقيقتا متاثر شدم و ازانجا كه احساس ميكنم شمار علاقمنداني همچون بنده كه به خاطرطولاني بودن مسير و عدم دسترسي به وسيله نقليه براي بازگشت از شركت در اين گونه مراسمات ومستفيض شدن از ان منصرف ميشوند بر ان شدم تا خدمت برادران دلسوز خود پيشنهاد كنم كه انشاالله براي سالهاي آتي در صورت امكان يكي دو دستگاه مينيبوس اجاره بگيرند تا امر بازگشت به منزل براي صرف سحري نمازگزاران تسهيل گردد
اجركم عند الله

4
a (مهمان)
1390/06/17

واقعا محفل معنوی و پرنشاطی بود بخصوص سخنان حاج ماموستا ابوبکر جوان پور محفل را خیلی خیلی جذاب تر کرد.خدا همیشه یار و یاورتان باشد.