اتحاديه جهاني علماي مسلمين بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد

اتحاديه جهاني علماي مسلمين بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد

اتحاديه جهاني علماي مسلمين، با صدور بيانيه‌اي بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد و از مسؤولان كشور عراق خواست در جهت حفظ مصالح عراق و پاسداشت استقلال و حاكميت ملي و امنيت مرزها و شهروندان اين كشور با يكديگر متحد شوند.

برگردان فارسي بيانيه به اين شرح است:

الحمد لله وحده، والصلاة والسلام على المبعوث رحمة للعالمين، وعلى آله وصحبه أجمعين، وبعد؛

اتحاديه جهاني علماي مسلمين، با نگراني و تأسف، تنش و تفرق داخلي عراق را پيگيري مي‌كند. امري كه انسجام بافت ملي هويت‌هاي تشكيل دهنده اين كشور را با تهديد مواجه مي‌كند و در مواردي با انفجارهاي سازمان‌دهي‌شده بسياري از مردان، زنان، كودكان و بينوايان را در اين كشور به سوگ نشانده است.

همزمان با اين مصايب فراگير داخلي، مرزهاي عراق در اقليم كردستان، آماج نقض حریم عديده و بمباران مكرر از سوي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تركيه قرار مي‌گيرد.

در اين وضعيت تأسف‌بار، اتحاديه جهاني علماي مسلمين موارد زير را يادآوري مي‌كند:

1. اتحاديه از كشورهاي همسايه مي‌خواهد از نقض احترام مرزهاي كشور عراق با بمباران يا هر اقدام مشابه خودداري كنند. اتحاديه همچنين كشتن غيرنظاميان بي‌گناه و ويران كردن روستاهاي امن و خانه‌هاي شهروندان را محكوم مي‌كند. اين اقدام از نظر شرعي ناروا و از نظر انساني محكوم است. از همين فرصت استفاده مي‌كنيم و از دولت عراق و كشورهاي همسايه دعوت مي‌كنيم مشكلات مرزي را براساس مباني حسن هم‌جواري و عدم دخالت در امور داخلي يكديگر حل و فصل نمايند و حرمت مرزها را در راستاي حفظ مصالح همه طرف‌ها پاس بدارند.

2. اتحاديه از دولت عراق و عموم مسؤولان اين كشور مي‌خواهد در برابر ملت عراق پرواي خدا را داشته باشند؛ ملتي كه از مشكلات، مصايب، كشتار، كوچ اجباري و تبعيض در زمان رژيم گذشته رنج برده است و اكنون نيز رنج مي‌برد. گويا زبان حال ملت عراق مي‌گويد: "... أُوذِينَا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَأْتِيَنَا وَمِنْ بَعْدِ مَا جِئْتَنَا.../ ما پيش از آمدن تو و پس از آن كه آمدي، مورد اذيت و آزار بوده‌ايم." لذا از مسؤلان عراق مي‌خواهيم بر اساس مصالح كلان با هم همكاري نمايند و مصلحت‌هاي كم‌ارزش و تنگ‌نظرانه را كنار بگذارند و حول محور يك دولت وحدت ملي براساس تخصص و وفاداري هماهنگ شوند.

3. اتحاديه مجددا انفجارهايي را كه به سبب آن‌ها هزاران عراقي بي‌گناه جان خود را ازدست داده‌اند ومي‌دهند، به شدت محكوم مي‌نمايد. اين‌گونه اقدامات تنها به سود دشمنان است. خدا را در نظر بگيريد و حرمت خون مسلمان بي‌گناه را پاس بداريد. خداوند بزرگ مي‌فرمايد: "وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا" نساء/93 هركس عامدانه مؤمني را بكشد، سزاي او جهنم است و براي هميشه در آن خواهد ماند و مورد خشم و نفرين خدا قرار خواهد گرفت و عذابي فراوان براي او فراهم است.

از دست‌اندازي به آبرو و اموال مسلمانان اجتناب كنيد، كه پيامبر صلی الله عليه و سلم در حديثي متفق عليه فرموده‌است: خون، مال و آبروي همه مسلمانان بر مسلمان حرام است.

در پايان به همه اهل عراق مي‌گوييم اين مسؤوليت در پيشگاه خدا بر عهده شماست. براساس ثوابت دين‌تان و ثوابت ملي فراگير با هم متحد شويد. تاريخ و تمدن عراق بزرگ و باشكوه است و همه را در درون خود جاي مي‌دهد. چرا بايد به كانون نزاع و مرگ تبديل شود. بدانيد خداوند از بابت همه آن‌چه رخ مي‌دهد، شما را مورد سؤال قرار خواهد داد.

"والله غالب على أمره ولكن أكثر الناس لا يعلمون" صدق الله العظيم. 

دكتر يوسف قرضاوي   رئيس

دكتر علي قره‌داغي - دبيركل

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
که یومه رس یووسفی (مهمان)
1390/06/07

سلام صد رحمت به اتحادیه ! جماعت دعوت واصلاح همانند احزاب اپوزسیون اردوگاه نشین خود را به کوری وکری زده است . جالب این است که حتی یهودی ها هم به دفاع برخاستند ( کوردهای یهودی ) اما کوردهای وطنی مرکز نشین وداعیه دار دفاع از حقوق انسان ها دم فروبسته اند . چه ننگین است مصلحت چندروزه را ترجیح دادن وهرگز فراموش نخواهیم کرد . راستی اگر در فلسطین و... بود بازهم سکوت می فرمودید ؟ این همه خود را به کری وکوری زدن می ارزد ؟ لابد برای بعضی می ارزد به همین خاطر در شبکه سحر حضورمی یابند ... نکند برای دفاع از حقوق ملت کورد باشد ؟ گمان نییه که‌م فلانی . می ترسند که بی کارشان نکنند ..............

2
رحیم (مهمان)
1390/06/07

چزاکم الله خیرا

3
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/10

دوست گرامی جنابعالی که داعیه شجاعت دارید و دیگران را نکوهش می کی چرا جرات نداری که اسمت را بنویسی؟ دیگران را متهم می کنی اما خودت را....؟ بیاموزیم که از خدمان شروع کنیم اگر قرار است تغییری ایجاد شود ابتدا خدمان را متحول کنیم. هرگاه توانستید که با جرات اسم خود را بنویسید انتظار داشته باشید تا دیگران هم موضع گیری نمایند.

4
بدون‌نام
1390/06/14

دوست که نیستیم کاش شما هم زود قضاوت نمی کردید چون من نامم را نوشته بودم البته با املای کوردی وچشمان تنگ نظر و...شما آن را ندیده یا نخواسته آن راببیند . البته یقین دارم در ثبت نظر بنده شیطنت خاصی اعمال شده است وهدفدار این کار را کرده اند چون موارد مشابه زیادی هم بوده که نظر داده ام و از ثبت آن خودداری کرده اند . چرا ؟ نمی دانم لابد آقای مدیر خود می دانند . شاید به مزاقشان خوش نمی آمده است . چه‌کنیم مصلحت های ما با مصلحت های مرکز نشینان متفاوت است . وقتی دیدم نظرم را ثبت کرده‌اند متعجب شدم شاید خواسته اند خود را دمکرات نشان دهند ! ولی فکر نمی کنم چون فقط ادای دمکرات بودن و آزادمنشی را درمی آورند .
×××××××××××××××
راستی کاش نظرت را یک بار می خواندی تا غلط املایی نداشت جناب شجاع الدوله . نامت را هم که ننوشته ای . تو که ادعای شجاعت واندرزگویی داری چه می شد بشناسیمتان ؟ نظرت سفارشی که نیست ؟ نه ؟!

5
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/18

آقای یوسفی عزیز ممنون از اظهار نظرتون من هم از عدم موضع مستقل جماعت در این خصوص متعجبم ولی از این مطئنم در اظهار نظر نمودن دبیر و رئیس محترم اتحادیه تقش پررنگ جماعت مشهود است و وجود استاد پیرانی در داخل هیأت امنای اتحادیه و ارتباط نزدیک ایشان با آنان ملموس و محسوس است ، بهر حال امیدواریم موضع شفاف و مستقل جماعت نیز منتشر گردد تا از شائبه های موجود در دل افرادی همچون شما جلوگیری شود.

6
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/20

سلام غریبه عزیز ، سپاس ا زیادآوریتون ولی با این بخش ا زفرموده تون (مطئنم در اظهار نظر نمودن دبیر و رئیس محترم اتحادیه تقش پررنگ جماعت مشهود است و وجود استاد پیرانی در داخل هیأت امنای اتحادیه و ارتباط نزدیک ایشان با آنان ملموس و محسوس است ) اصلاً موافق نیستم . چون جماعت دعوت به قول عوام در این باغ نیست ودل برادران عزیز ومکرم ترک وفارس وعرب را به خاطر اکراد مظلوم نمی‌شکند وبیانیه نویس‌های جماعت به چنین چیزهایی باور ندارند ... بگذریم درپیامتان حال وهوا ی خاصی بود واز خواندن آن آرامشی نصیبم شد واین از نیت خالصتان سرچشمه گرفته سپاستان می‌کنم ... با هیچ کسی مشکلی ندارم مشکل من با رویه‌هایی است که در پیش گرفته اند البته اگر همان جوابی را که به آقای محمد حسینی دادند به من هم ندهند ... از خداوند غفار می‌طلبم که نظر شما صائب و آنِ من خطاء باشد گرچه به قول جناب دکتر پیرانی در آن صورت هم حسنه ای دارم . کاش وقت داشتید وبیانیه های جماعت را مروری می‌کردید و آن وقت رویه جماعت مصلحت اندیش را سبک سنگین می‌کردید ودست‌اوردهایش را نیز ومی‌دیدی که چه‌خسرانی نصیب جماعت شده ومی‌شود البته جز این که مرکز نشینان وشبکه سحر نشینان در حاشیه امنی هستند که شهرستانی ها از آن بی‌نصیب‌اند ...

این باده‌ای که محتسب شهر
در کوچه‌ها می‌فروشد و ارزان
غیر از خمار هیچ نخواهی دید .... شفیعی کدکنی

از دور دستانتان را به گرمی می‌فشارم دورِ نزدیک .

7
بدون‌نام
1390/06/26

دوست عزیز از اینکه اینقدر با لطف و حرص خاصی مطالب را نگاه میکنید و با نگرانی پیگیر مسائل هستید از شما سپاسگذارم
امیدوارم خداوند آرامشتان را مضاعف نموده و در پناه خود آراممان گرداند
ولی یک مطلب دیگر را میخواهم بگویم : داشتن مسئولیت دینی و بودن در این دنیای پر نیرنگ اطرافمان همانند حدیث پیامبر (ص) است که میفرماید مانند داشتن اخگری در دست است اگر زمین میگذاریدش نمیشود و اگر انجامش میدهید دستتان را میسوزاند - بهر حال همان طور که گفتم دارابودن مسئولیت دینی خیلی سخت و راضی نگه داشتن دوستان بسیار سختتر ، بیایید با هم برای هم دعا خیر کنیم که از دست شیادان زمان ، خدا دین و ایمانمان را محفوظ نگه دارد - باور بفرمایید از دور نقد کردن خیلی آسان است باید در داخل معرکه بود و بعد از آن ، اظهار نظر کرد .
اللّهم الادفع اظالمین بالظالمین و الجعلنا من بین ایدیهم سالمین
و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین