حضور زنان مؤمن در مسجد در ایّام قاعدگی

نویسنده: 
محمد قرآنی
حضور زنان مؤمن در مسجد در ایّام قاعدگی

مدتی پیش فتوای درباره جواز حضور زنان مؤمن در مسجد در ایّام قاعدگی از طرف جمعی بنام «کمسیون افتاء استان» صادر گردیده که اوّلین و عمده‌ترین دلیل آنها این بود که نص صریح و دلیل قاطع و روشنی بر حرمت حضور زنان در مسجد در ایّام قاعدگی نیامده است اینک به جمع‌آوری دلیل از منابع موّثق و معتبر فقهی در حدّ توان پرداختم و به علماء و پیشوایان دینی تقدیم می‌نمایم و قضاوت را به آنها محّول خواهم کرد:

1. قال الله تعالی: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ» قال ابن عباس و غیره- ابن مسعود و الحسن و الیه ذهب الشافعی – ای لا تقربُوا مواضع الصّلاۀِ لأنه لیس فیها عبور سبیل بل فی مواضعها و هوالمسجد. و نظیره قوله تعالی «لَهّدِّمَت صَوامِعُ وَ بَیعٌ و صَلواتٌ». ای مکان صلاتٍ و لقولِهِ(ص) «لا أُجلُّ المَسجِدَ لِحائِضٍ وَ لاجُنُبٍ» رواه ابوداود عن عائشۀ (ر) و قال ابن القطان اِنَّهُ حسنُ. 

2. المکث فی المسجد: یحرم علی الجنب أن یمکث فی المسجد فقال: « وجهُوا هذه البیوتَ عن المسجد ثم دخل رسول الله (ص) ولم یصنع القوم شیئاً رجاءَ أن ینزل فیهم رخصۀً. فخرج الیهم فقال: «وجّهُوا هذهِ البیوتَ عن المسجد فأَنّی لا أحلُّ المسجد لِحائِض وَ لا جُنُبٍ» رواه ابودادود و عن ام سلمۀ(ر) قالت: دخل رسول الله(ص) صرحۀ هذا المسجد فنادی بأَعلی صوته: «اِنَّ المسجد لا یَحلُّ لحائِضٍ وَ لا جُنُبٍ» رواه ابن ماجه و الطبرانی – والحدیثان یدلاّن علی عدم حل البٍّث فی المسجد و المکثِ فیه للحائِضٍ والجُنُبِ. 

3. مبحث الجنایۀ: «فرع» فی مذاهب العلماء فی مکث الجنب فی المسجد وعبوره فیه بلا مکث: مذهبنا أنه یحرم علیه المکث فی المسجد جالساً او قائماً اومتردداً او علی ای حال کان متوضأکان او غیره و یجوز له العبور من غیر لبث». مبحث الحیض: «و یحرم حمل المصحف و مسه لقوله تعالی «لا یَمَسُّهُ اِلّا المُطَهَّروُن». و یحرم البث فی المسجد لقوله(ص) لا أُحِلُّ المسجِدَ لِجُنُبٍ وَ لا لِحائضٍ» فأما العبور فانها اذا استوثقت من نفسهاجاز لانه حدث یمنع اللبث فی المسجد فلا یمنع العبورکالجنابه(الشرح) یحرم علی الحائض والنفسآء مَسُّ المصحف و حمله واللبث فی المسجد و کلّ هذا متفق علیه عندنا و تقدمّت أدلته و فروعه الکثیرۀ مبسوطۀ فی باب ما یوجب الغسل. 

4. المطلب السادس: ما یحرم علی الجنب و نحوه – یحرم علی الجنب و الحائض و النفسآء: الأعتکاف فی المسجد اجماعاً و دخول المسجد مطلقاً و لو عبوراً او مجتازاً عندالحنفّیۀ والمالکیَّۀ و اکتفی الشافعیۀ و الحنابلۀ بالنسبۀ للجنب و نحوه بتحریم المکث فی المسجد او التردد فیه لغیر عذر و أبا حوا له عبور المسجد و لو لغیر حاجۀ: لکن اباحۀ عبور المسجد للحائض والنفسآءِ مقیّد بما اِذا أمنت تلویثه، فأن خافت تلویثه منعت و حرم علیها الدخول فیه کالمکث فیه.

5. در کتاب «الفقه علی المذاهب الأربعۀ» مبحث ما یحرم علی الجنب ان یفعله قبل أن یغتسل من دخول مسجد و قرائۀ قرآن – و نحو ذلِک» هیچکدام از مذاهب چهارگانه اهل سنّت حضور زنان را در مسجد در ایّام قاعدگی و یا جنابت جایز ننموده‌اند. و بسیار جای تعجب است که آقایان کمسیون افتاء به این همه احادیث صریح وقطعی توجه ننموده‌اند و به حدیث «ان المؤمن لا ینجس» استدلال کرده‌اند در حالیکه این حدیث هیچگونه اشاره‌ای به مکث و ماندگاری و دخول زنان به مسجد ننموده و ملازمه‌ای هم بین نجس نبودن و ماندگاری و دخول به مسجد وجود ندارد یعنی لازم نیست که نجس نباشد دخول و ماندگاریش در مسجد جایز باشد. زیرا پیامبر اکرم(ص) نجس بودن زنان را علت حرمت دخول و مکث آنان در مسجد در ایام قاعدگی را معرفی نفرموده و ما هم از خود نمیتوانیم علت‌تراشی کنیم.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 3 (از 17 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
آزاد (مهمان)
1390/04/30
Vote down!
-492

به نظرمن تنها مشرکان نجسن لذا زن درحال حیض نجس نیست که از آمدن مسجد دراین ایام منع بشه

2
ص.عباسی- مهاباد (مهمان)
1390/04/31
Vote down!
-548

"جنب" و "حائض" مشمول یک حکم نمیشوند چراکه ذایل کردن جنب اختیاری است و با غسل یا سایر دستورات شرعی هر زمان که انسان مجنوب!!بخواهد میتواند خودرا از آن برهاند(پاک کند) اما انسان حائض در مورد رهایی از حیضش صاحب اختیار نیست. لذا جنب نباید آگاهانه یا عامدانه در مساجد(بعضا قبرستانها هم) توقف نماید و او مجبور است در ازاله این پدیده از خود تسریع و نعجیل نماید.اما به گمانم حضور حائض در مسجد برای عبادت(مثل دعا کردن) نادرست اما برای شرکت در مراسمی (مثل سخنرانی کردن یا شنیدن - در مناطقی که عرفا مجالس نرحیم در مساجد برگزار میشوندو.......) بلامانع است. والله اعلم

3
سمیه امینی (مهمان)
1390/05/02
Vote down!
-474

با سلام و تشکر از مقاله مختصر و مفیدتان و تشکر مجدد از مردی که دنبال پاسخ دغدغه های زنان است انشاالله به زودی من هم در این زمینه تحقیقی ارائه خواهم داد چرا که منع قران و سنت حتی برای خواندن قران هنگام قاعده گی محکم و جدی نیست.
باتشکر و ارزوی موفقیت در دنیا و اخرت برای شما

4
بدون‌نام (مهمان)
1390/05/03
Vote down!
-525

دلیل حکم خوف تلویث است چنانچه این خوف نباشد دلیلی بر آن نیست به عبارتی منعی برای حضور نمی ماند

5
ایوب (مهمان)
1390/05/03
Vote down!
-516

با سلام و دست مریزاد به خاطر این مطلب جالب ، می خواستم در این رابطه نظر دوستان را به احادیث زیر جلب نمایم. این جانب در خواست می نماید یک بخش را به جواب سوالات فقهی اختصاص دهید تا خوانندگان از آن بهره ببرند و تحرکی ایجاد شود و فقه ما از این حالت ایستایی بیرون بیاید.

- عائشه رضي الله عنها می¬فرماید: پیامبر (ص )به من گفت:« افعلي ما يفعل الحاج غير ألا تطوفي بالبيت حتى تطهري » متفق عليه .
- در صحيح مسلم ازعائشة رضي الله عنها روایت است که پیامبر(ص) به او فرمود:«ناوليني الخمرة من المسجد » پس گفت:« إني حائض.» پیامبرفرمود:«إن حيضتك ليست في يدك .»

- حديث «لا أحل المسجد لحائض ولا جنب .» از نظر سند صحیح نیست.
- حديث أم عطية رضي الله عنها: از پیامبر(ص) شنید که می-فرمود:«يَخرجُ العواتقُ وذواتُ الخدورِ والحيّض». و در آن «يعتزل الحيض المصلى.» متفق عليه.
ایوب

6
بدون‌نام (مهمان)
1390/05/04
Vote down!
-475

در اهل سنت چهار مذهب بر اساس فتاواي چهار امام اهل سنت وجود دارد و در تمام مواردي كه براي انسان بوجود مي آيد و مي توانند در ابعاد عبادت نقش داشته باشند فتوا صادر شده است و هر چهار امام اهل سنت در اين مورد فتواي صريح دارند و اينكه امروز كميسيوني به نام افتاء فتوائي را مي دهد كه مخالف صريح رأي چهار امام اهل سنت است از آن مواردي است كه ساخته دست گروه هاي سياسي امروزند كه براي كشاندن افراد بيشتر به مساجد و بهره برداري سياسي از آنان حاضرند هر حلالي را حرام و هر حرامي را حلال كنند. زناني كه نمي توانند نماز بخوانند براي شنيدن حرف چه كسي به مسجد خواهند آمد؟ آيا امروز با اين همه امكانات سمعي و بصري و ضبط صدا و تصوير كسي مي تواند از شنيدن و ديدن هر آنچه كه در آن سوي دنيا اتفاق مي افتد بي خبر بماند؟ چه لزومي به حضور افراد فاقد شرايط نماز و عبادت به مساجد وجود دارد كه امروز افرادي را با شك و دودلي به اماكن مقدسه فرستاد كه فلاني در مسجد ميتينگ سياسي گذاشته است؟ تازه امكان آلودن مساجد به جاي خود بماند كه امكان تحريم آمدن زنان به مساجد مي تواند ناشي از اين مسئله باشد. حرفهائي نزنيد كه به سوء برداشت مردم نسبت به سياسي محض بودن تمام گفته ها و اعمالتان گردد.

7
علوی (مهمان)
1397/05/26
Vote down!
-169

من شما که میگی نمیتونه نماز بخونه با توجه به امکانات میتونه تو خونه بشینه سخنرانی گوش بده این دلیل قانع کنندتون واس عدم ورود به مسجده ؟؟شاید طرف هزار تا کار دیگ داشته تو مسجد چون یه جای فرهنگیه ...درضمن این که خانوما تو ایام ضعیف میشن باز دلیل نمیشه که مسجد رفتن واسشون حرام باشه هزار تا کار دیگ تو اون ایام انجام میدن فقط واسه ی مسجد رفتن ضعیف میشن؟ من خودم یه خانومم از بچگی بهم گفتن این کارو نباید انجام بدی ولی هیچکی یه دلیل قانع کنندم نیوورده هنوزم که هنوزه این که همچین احکامی وجود داره راجع به عدم ورود به مسجد یه توهین خیلی بزرگ میدونم یه متنیم قبلا راجع به همین مطلب خونده بودم که وارد کردن کردن چیز نجس تو مسجد تا زمانی که مسجدو نجس نکنه اشکال نداره قدیم چون امکانات بهداشتیو اب کم بوده خانوما کلا اون دوره نمیرفتن مسجد که خدایی نکرده ناخواسته مدیون شن ولی الان با این همه پیشرفت بهداشتی این حکم خیلی دور از عقله

8
بدون‌نام (مهمان)
1390/05/04
Vote down!
-491

همان طور که فرمودند دلیلی موثق مبنی بر تحریم ورود زن حائض به مسجد وجود ندارد باید آیه ای یا حدیث مستندی باشد نه چند دلیلی بی سروته یا اقوال فقهاء که نمی تواند مبنای تحریم و تحلیل قرار گیرد

9
بدون‌نام (مهمان)
1390/05/14
Vote down!
-480

3
با سلام و تشکر از مقاله مختصر و مفيدتان و تشکر بي پايان اصول وعقيده به ما مي گويد مسجد جای پاکی است نه زن نه مردفرقی ندارندوقتی نتونند نمازبخوانند ورود به مسجد هم درست نيست اينو عقل ميگه؛ هم ايجاب مِيکنه يه خورده تامل کنيم تا اينکه سوراخ سنبه بگرديم و جوابيه بيابيم وسنت و منطق رو زير سؤال ببريم

10
بدون‌نام (مهمان)
1396/02/14
Vote down!
-257

الان خیلی از مراسم ختم ممکن است درمساجد برگزارشود فقط صرف نماز خواندن ممکن است به مسجد نرویم

11
بدون‌ نام (مهمان)
1396/04/01
Vote down!
-212

سلام خیلی ببخشید شماکه میگین اینوعقل میگه اگرکسی ختم یکی ازبستگانش باشه وتوی مسجدهم باشه چون نمیتونه نمازبخونه نبایدبره؟؟
واقعامیشه بنظرتون

12
سعدي (مهمان)
1390/05/16
Vote down!
-493

ضمن تقدير با توجه به اينكه همه ي بازديد كنندگان به زبان عربي اشراف كامل ندارند ؛آوردن ترجمه ي روان و كامل متون عربي مي تواند به مفيد و قابل فهم بودن بيشتر مطالب كمك كند

13
کهلیک (مهمان)
1393/07/04
Vote down!
-511

سلام من چندین ساله که دارم در مورد دینی که انتخاب کردم تحقیق میکنم اما در این بین سوالاتی ذهنم رو به خودش مشغول کرده که حتی نمیتونم به راحتی اونها رو مطرح کنم چون افراد بدون تخصص سریعا موضع گیری میکنن و هر کدوم سعی دارن سوال من رو با معلومات کم پاسخ بدن که به نظر من کار خیلی زشتیه اما راجبه حیض زنان و منع ورودشون به اماکن مقدسه هنوز جواب قانع کننده ای پیدا نکردم لطفا من رو راهنمایی کنید

14
بدون‌نام (مهمان)
1397/12/29
Vote down!
-168

فرض کنید زنی از تهران برای زیارت و سیاحت به شیراز رفته و قصد دارد مسجد زیبای نصیرالملک را ببیند!
جدای از بحث‌های مذهبی، آیا عقل حکم می‌کند که آن شخص به خاطر قاعدگی از دیدن مسجد باز بماند؟!

.:: جدیدترین ::.