پیروزی‎ حزب عدالت و توسعه و رشد چشمگیر کردها در انتخابات‌ ترکیه

پیروزی‎ حزب عدالت و توسعه و رشد چشمگیر کردها در انتخابات‌ ترکیه

حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور، با کسب اکثریت آرا برای سومین بار پیاپی پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شد.با شمارش نهایی آراء، حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی ترکیه، 50 درصد آراء را به خود اختصاص داده است و با تصاحب 326 کرسی از مجموع 550 کرسی پارلمان توانست برای سومین بار پیاپی، دولت جمهوری ترکیه را بار دیگر به دست گیرد.
بر اساس شمارش آرا، حزب جمهوری خلق با 25/9 درصد آراء و تصاحب 135 کرسی در پارلمان، حزب خلق ملی گرا با 13 درصد آراء و تصاحب 54 کرسی، نمایندگان مستقل (کردها) 6/6 درصد آراء و تصاحب 36 کرسی، ترکیب پارلمان جدید ترکیه را تشکیل خواهند داد.

با اعلام پیروزی نهایی حزب عدالت و توسعه، هزاران نفر از هواداران این حزب در آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه به خیابانها ریخته و به شادمانی پرداختند.
اردوغان پس از پیروزی حزب خود ضمن تشکر و قدردانی از مردم ترکیه به خاطر شرکت در انتخابات، بر نیت خود برای خدمت به همه مرد این کشور بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های قومی و مذهبی تاکید کرد.
اردوغان تصریح کرد: «برای ترکیه، چه شما به حزب عدالت و توسعه رأی داده باشید یا نداده باشید، پیروز حقیقی انتخابات سال 2011، ملت ترکیه است.»
وی افزود: «همه افراد، چه کسی که به ما رأی داد و یا کسی که به ما رأی نداد، باید این نکته را مسلم بداند که تمام باورها، ارزش‌ها و سبک زندگی شما مایه غرور ما است.»
نخست وزیر ترکیه گفت: «ملت، ما را برای انجام وظیفه تدوین قانون اساسی جدید برگزیده است.»
اردوغان خاطرنشان کرد: «ما قصد نداریم درها را به روی خود ببندیم. ما پذیرای مخالفان هستیم. اگر آنها بپذیرند، برای رسیدن به اجماع با گروه‌های مدنی، احزاب خارج از پارلمان و با دانشگاهیان، با یکدیگر همکاری می‌کنیم.»
وی افزود: زمانی که ما دولت را در اختیار گرفتیم، آرای ما 16 میلیون نفر بود و اکنون تعداد آرای ما به 21 میلیون نفر افزایش یافته است و از اعتماد مردم ترکیه به حزب عدالت و توسعه تشکر می کنیم.
این در حالی است که به اعتقاد تحلیل‌گران داخلی، موفقیت در این انتخابات برای حزب حاکم پیروزی بزرگی است چرا که این حزب برای سومین‌بار به قدرت بازخواهد گشت.
رأی گیری انتخابات ترکیه روز یکشنبه 22 خرداد از ساعت 7 صبح به وقت محلی آغاز شد. بر اساس آمار اعلام شده در سایت شورای عالی انتخابات ترکیه، 50 میلیون و 189 هزار و 930 نفر در این کشور در شرایط رای دادن بودند. تعداد انتخاب کنندگان مقیم خارج نیز دو میلیون و 568 هزار و 977 نفر اعلام شده است.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1390/03/24

به نام خدا/ این موفقیت را به اردوغان وسایر اعضای حزب عدالت وتوسعه و مسلمانان ترکیه وجهان تبریک می گویم وتوفیق روز افزون این حزب اسلامی را از پروردگار متعال خواستارم؛امیدوارم این حزب با تدوین قانون اساسی جدید بتواند گامی موفقیت آمیز در راستای اهداف اسلامی خود بردارد. جعفری /سقز

2
بدون‌نام
1390/03/25

و من هم امیذدوارم که آقای جعفری اولین کردی باشند که زیر چکمه های سربازان اردوغان له شوند تا طعم اسلام ناب اردوغانی را نیز بچشند. هیوا سنندج

3
بدون‌نام
1390/03/26

اولا:حرکت کارگران کرد نماینده ملت کرد در ترکیه نیست چون یک حزب مارکسیتی است که با اسلام فاصله زیادی دارد بسیاری از مردم کرد ترکیه پ پ ک را قبول ندارند
و آنرا حرکتی تند رو و غیر ملی می دانند و معتقد هستند حرکت آرم اردغان بهتر می تواند حقوق انسانی و اسلامی ملت کرد را محقق کند.
ثانیا: در این انتخابات ثابت شد جمعیت 15٪ کردها حداقل حدود 90 نماینده در مجلس داشته باشند اما طرفداران پ پ ک فقط توانستند 35 نماینده داشته باشند معلوم است بقیه به حزب اردغان و دیگر احزاب ترکی رای داده اند مثلا نمایندگان استان اگیدر همه کرد هستند اما به نمایندگان حزبی ترکی رای دادند .
برخی استانهای کردنشین رای های اردغان بیشترین آرا بودند.
حزب عدالت و توسعه در کابینه اش وزیر کرد داشته است مثل وزیر کشاورزی ترکیه.
می پرسم کمونیستها و مارکسیستها اینقدر منصف خواهند بود؟
اردغان در حزب و کابینه اش درصد زیادی از اکراد را همراه دارد و توانسته گامهای بلندی برای رفع تبعیض بردارد.
ثالثا: پ پ ک نماینده خوبی برای جنبش ملی و حق طلبانه ملت کرد در ترکیه نیست .
از یاد نبریم کشت و کشتارها و تند رویهای که انجام دادند.
رابعا: دمکراسی حرکتی آرام است که با روح پ پ ک سازگار نیست و این حزب جایگاهی در این حرکت نمی تواند داشته باشد.
خامسا: اگر گروههای اسلام گرای کرد بر ضد پ پ ک تبلیغات می کردند و آنها را بی دین و یا ضد دین خطاب می کردند مطمئنا نمی توانستند این مقدار رای را هم بدست آوردند هر چند که آنها بر ضد این گروههای اسلامی تبلیغات منفی زیادی کردند.
سادسا: دوره خشنونت و سلاح بدست گرفتن گذشته است و اوجلان قادر به رهبری حرکتی دمکراسی خواهانه در میان ملت مسلمان کرد نیست.
سابعا:حکومت اردغان را همیشه نظامیان تهدید کرده اند و حکومت بهشت اردغان نیست
ثامنا: ما مسلمانیم از حرکت آزادی خواهی ملت کرد در ترکیه حمایت می کنیم اما نه بقیمتی که زیر چکمه های مارکسیستها و مائوئیستها برود. مسلمان را بر غیر مسلمان ترجیح می دهیم و این از صمیم عقیده ماست.
یک کرد مسلمان از مهاباد

4
بدون‌نام
1390/03/29

کورد مسلمان مهابادی عزیز
ظاهراً دیواری کوتاهتر از دیوار پ ک ک ندارید که برآن بتازید . روی مبل لمیده ولابد قهوه ترک هم میل می فرمایید و برای اربابان ترکتان خوش خدمتی می کنید ؟ مرد مؤمن کوردها واوجالان تندرو هستند یا ترک های فاشیست که کمترین حقوق انسانی آن ها را نادیده می گیرند ؟ آن ها به سرزمین کوردها لشکر کشی کرده اند یا کردها مناطق ترک نشین را اشغال کرده اند ؟ کاش یک جو غیرت ملی می داشتید . خوب می دانم که فقط سنگ مسلمانی را به سینه می زنید ووای به روزی که شما وهمفکرانتان قدرت به دست آورید در آن صورت کوردهای بیچاره را به نام خدا ومقدسات قتل وعام می کنید . چون شما فقط ادای مسلمان بودن را در می آورید . وبترسید از روزی که در برابر خداوند قهار باید جواب کارهایتان را پس دهید .
کوردیکی موسولمانی سنه یی

5
تحسین (مهمان)
1390/04/15

سلام و احترام
دوستان گرامی چرا هنوز یاد نگرفته ایم منتقد باشیم اما منصف .مخالف باشیم اما مودب و نیک نفس . براستی این همه لشکر کشی ، ریختن خون آدمها ، ریا کاریها ، غارت و چپاول ها در منطقه خاورمیانه و نتایج به بار نشسته حاکی از یک موضوع مشخص است هنوز قواعد مسلم زندگی پر ثمر را یاد نگرفته ایم . یاد مان باشد اولین قدم تسامح و نیک نفسی از جانب حاکم ومحکوم .

6
بی نام (مهمان)
1390/06/08

به نظر من کورد مظلوم است که هر کس و نا کسی سنگ این ملت مسلمان مظلوم را بسینه می زند کمونیستها کجا توانسته اند بهشت و آزادی فراهم کنند؟تا برای ملت کورد مژده آزادی بدهند؟اوجلان که از نظر مذهبی علوی و از نظر فکری مائوئیست است هیچ وقت نمی تواند داعی مناسبی برای ملت کورد مظلوم باشد .بله تند روی های ترک های فاشیست (که اتفاقا سوسیالیست و ملی گرا هستند) محکوم است امابدین معنی نیست کفر احزاب بی دین را پذیرفت تاریخ ملت کرد اثبات کرده است فقط رهبران خدا شناس توانسته اند برای ملت کورد دل بسوزانند.در حالیکه رهبران دیگر سر در آخور این و آن داشته اند

7
بدون‌نام
1390/03/25

با سلام
پیروزی حزب عدالت وتوسعه را بر عموم مسلمانان بویژه ملت برادرمان ترکیه تبریک گفته واز خداوند منان توفیق روز افزون را خواستارم .امیدوارم پیروزی مقدمه ای بر شناخت جهانیان از اسلام ومسلمانان باشد تابتوان درکنارآن بهترین نوع زندگی را به مردم دنیا هدیه دهیم .توفیق الهی همراهتان .
بشاراز بیرجند

8
بدون‌نام
1390/03/26

جایی خوانده ام که بزرگترین حکومت های جهان را ترکها برپا داشته اند : از آتیلا گرفته تا امپراتوری های عثمانی و صفوی ، بنوبه خود قدرتهای بزرگ قبل و بعد از اسلام جهان بودند. به علاوه اشکانیان که از دایهای سکایی بشمار می روند ایران از بقایای اسکندر گجسته نجات داده اولین حکومت دموکراتیک این کشور را تأسیس کرده بودند. اینک ترک های عدالت و توسعه طلب گویا طلسم مغایرت اسلام و آزادی را دارند می شکنند . بزرگترین مدافعان آزادی و مردمسالاری در ایران هم امثال ستار خان و باقرخان ترک بودند. مگر نه ؟

9
كورد خواهان اتحاد (مهمان)
1390/04/17

دوست عزيز همونطور كه صفويها و قزلباشها و آتيلا و تورانيها تورك بودند مغولها هم تورك بودند / وجه مشترك همه اينها خونريزي بيش از حد و بسيار ناجوانمردانه سپاهيانشان بوده /درسته كه اينهاحكومتهايي داشته اند ولي اين حكومتها كه پايه هايشان روي گوشت و پوست و استخوان كودكان بيپناه و مردم مظلوم بنا شده ارزش ندارند كه يك انسان آزاده به آنها ببالد /مردم روماني هم بسيار به كنت دراكو دراكولا ميبالند و هر ساله جشنهاي مجللي براي گراميداشت جنايتهاش برگزار ميكنند /ولي آيا همه جهانيان مثل رومانياييها كنت دراكولا رو آدم قابل احترامي ميدانند؟ /دراكولا كسي بود كه وقتي سلطان محمد فاتح خواست روماني و ترانسيلوانيا رو فتح كنه جلوش درآمد و وقتي تاب مقاومت نداشت به كوهستان فرار كرد/سلطان محمد فاتح وقتي به مقر دراكولا رسيد صحنه اي ديد كه باعث شد كلا جنگ رو رها كنه و دستور عدم پيشروي صادر كنه /توي محوطه كاخ كنت دراكولا اجساد ۲۰۰۰ نفر رو ديد كه بدنشان از ناحيه مقعد و يا شكم سوراخ شده وبر روي تيركهاي چوبي گذاشته شده بودند تا خشك شوند/آدمهايي هستند كه به اين موجود خونريز به چشم نماد مملكتشون نگاه ميكنند در خالي جهانيان از او متنفرند/تاريخ در مورد قزلباشهاي صفيوني و آتيلا و مغولها و هونها خيلي وقته قضا وت كرده /فقط صلاح الدين و جوانمردي و گذشتش براي ملت كورد كافي است

10
بدون‌نام
1390/03/26

رحمت خدا بر نجم الدین اربکان رهبر جریان اسلامی در ترکیه و رحمت خدا بر علامه نورسی و درود بر فتح الله گولن

انشاءالله به سوی خدمت بیشتر به ملت ترکیه و جذب بیشتر ایشان در را اسلام

11
بدون‌نام
1390/03/29

امید است که آقای اردوغان بااتخاذ موضع گیری صحیح در برابر آزادیخواهان سوری واقعا بیاری ایشان بشتابد و از طرح درخواست اصلاحات از قاتلان وجانیان دست بردارد

12
كورد خواهان اتحاد (مهمان)
1390/04/15

دوستان عزيز كورد دقت بفرماييد ببينيد چرا از زمان مادها كه توسط كورشي كه مادرش از قوم ماد بود حكومتشان برچيده شد هيچ حكومتي غير از حكومت نصفه و نيمه صلاح الدين شيركوه ايوبي بوجود نيامد كه كوردها گرداننده اصلي آن باشند /توي همين يك صفحه ببينيد چه جوري به همديگه چنگ و دندون نشون ميديد و تحمل نداريد كسي مخالف نظرات شما دليل منطق بياره/آقايان اسلام گرا چرا اين رو نميبينيد كه توي منطقه بزرگترين حامي رژيمهاي سفاك ....، كشور تركيه و آقاي اردوغاني است كه خيلي راحت بدن زنان بيگانه را لمس ميكند و طبق متن خبر به فاحشه خانه هاي استانبول به عنوان سبك زندگي توركي ميباله/آقايون پيرو كومله و دموكرات و پژاك و پ ک ک،تا حالا به اين فكر كرديد كه اين احزاب تا حالا چه دستاوردي براي ملت و نه قوم جكورد داشته /اون زماني كه اين احزاب پيروان همديگه رو به جرم عضويت در گروه مقابل وحشيانه كشته و حتي سر ميبريدند شما كجا رو داشتيد نگاه ميكرديد /ملتي به پيروزي ميرسه كه آدماش فارغ از هر عقيده و نظري براي نجات از ظلم با هم متحد بشن و همديگه رو تحمل كنند/هيچ كشوري توي دنيا قوميتهاش به اندازه آمريكا از هم متنفر نيستند در حالي كه فقط يك حزب جدايي طلب تو تگزاس داره و در مقابل كشورهاي ديگه كاملا متحدند /حداقل اتحاد رو از غربيهاي كافر و ضد كورد ياد بگيريم/ ۳تا دايي من كه اهل پاوه بودند اعدام و كشته شدند در حالي كه هم مسلمان بودند هم عضو حزب دموكرات/اسلام با دمكراسي و دموكراسي با اسلام منافاتي نداره

13
خضری-سردشت (مهمان)
1390/04/16

من هم به نوبه خودم این پیروزی را به برادران وخواهران جماعت عدالت وتوسعه ترکیه تبریک می گویم وازایشان تقاضاداریم که باتدوین قانون اساسی جدیدزمینه رابرای خدمت به اسلام وبه خصوص ملت کردفراهم کند.

14
هورامان (مهمان)
1390/05/15

دوستان عزیز یک چیز را ما فراموش نکنیم که تاریخ انسانها را متحول می کند چه بسا ما که نظرات خود را هم اینک نشر و پخش می نماییم و آنها را در قضاوت دیگران می نهیم بر اثر گذشت تاریخ 180 درجه عقایدمان تغییر کرده یا می کند بر اینکه بر قوم کرد اقوام دور و بر جفا نموده اند شکی نیست ولی ایا همه افراد این اقوام به یک گونه به مسئله کرد نظر افکنده اند آیا همه را با یک چوب باید سیاست نمود هم اکنون اکراد در جهان شناخته شده اند و در اقلیم کردستان به آنها اجازه داده شده تا برای خود مشق حکومت نمایند ولی قبل از هر چیز این خدا بود که اینگونه مقدر نمود تا اینگونه شود و دوم این نگرش نظام بین الملل به مسایل منطقه ای بود که راه را برای ایجاد حکومتهای قومی ( کوزوو - کرواسی - دارفور - اقلیم کوردستان وووو...) فرا هموار نمود بسیاری از شهروندان کشورهای عربی که تا دیروز بر اثر تبلیغات زهر آگین ضد کردی صدام حسین و خانواده اسد کردها را قومی یاغی، بی دین ، بربرو... می انگاشتند امروز با توجه به گسترش تکنولوژی ماهواره و افزایش میدیا های کردی که به زبانهای مختلف منطقه ای اخبار و احوال کردها را پخش می نمایند تازه می فهمند که ره به خطا رفته اند و فریب نیرنگ ستم صدامی و ... قرار گرفته اند آتاتورک دموکرات ماب و اسلاف او تا بلند اجویت سوسیالیزم پرست در میان ترکها چنان بذر ضد کردی افشاندند که زمانی طولانی می خواهد تا آن انگاره های پلید از دل و جان ترکها زدوده شود ولی چیزی که امروز قابل تحسین است سیاست معتدل و مردمی اردوغان و حزب اوست حزب عدالت و توسعه با مرامنامه ای انسانی اسلامی بر سر کار آمده و به مرامنامه خود تا کنون وفادار بوده است این را هم از یاد نبریم که هزاران سنگ و هزاران چوب بر راه کاروان و لای چرخ عدالت و توسعه نهاده شده تا چنین نیاندیشد و چنان ننماید کردها امروز باید بیش از هر زمان دیگری با خود را معرفی نمایند علما و دانشمندان خود را گرامی دارند ، جنگ و ستیزه را محکوم و با استفاده از امکانات موجود خود را آرام و عالمانه بشناسانند و مظلومیت خود را به همه جهان بخصوص جهان اسلام که امروز بسان ابری غران بیدار شده و حکومتهای خود کامه را در می نوردد بشناساند که با این حرکت ضمن بر خورداری از الطاف خداوند متعال توج جهانیان را به خود جلب می نماید

15
بدون‌نام (مهمان)
1390/05/16

اردوغان و دار و دسته اش هیچوقت دوستان خوبی برای کردها نبوده و نیستند. افرادی مثل اورهان پاموک با اینکه مسلمان هم نیست امابرای کردها همراه و یاور بهتری است.

16
كورد خواهان اتحاد (مهمان)
1390/06/07

اسلام اردوغاني را هم مانند اسلام صفوي ديديم /كشتار وحشيانه ۷ نفر از كوردهاي جنوب كه ۴تايشان كودك بودند با كدام معيار اسلامي سنجيده و مباح قلمداد ميشود؟ اتحاديه علماي اسلام هم كه حكم به غير شرعي و حرام بودن اين عمليات ضد انساني ارتش اردوغان داد / آيا بايد بارديگه گول حرفهاي كساني را بخوريم كه جنايتهايشان را در پس نقاب اسلام پنهان كرده و چهره كريه المنظرشان را از ديد همگان پنهان كرده اند؟ ... نقاب از احزاب به ظاهر اسلامگراي ديگر برداشته خواهد شد / كودكان كورد چه كم از كودكان فلسطين و سومالي دارند كه بايد توسط اردوغان تكه تكه شده و بعد كشتارشان توسط اين آدم انكار شود؟ اسلام خودش نماينده خودشه هيچ آدمي و هيچ حزبي نميتونه در حال حاظر ادعا كنه كه شعبه اي از اسلام است