شمارش معکوس برای انتخابات ترکیه

شمارش معکوس برای انتخابات ترکیه
در حالی که ترکیه روز به روز به انتخابات پارلمانی در این کشور نزدیکتر می‌شود، جنگ لفظی میان رهبران حزب حاکم «عدالت و توسعه» و حزب مخالف «جمهوری‌خواه خلق» ترکیه نیز شدت می‌گیرد.
یک هفته باقیمانده به انتخابات، این جنگ هم اکنون میان رجب طیب اردوغان نخست وزیر و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه و کمال قلیچ داراوغلو رهبرحزب جمهوری خواه خلق که در مقام حزب رسمی مخالف دولت ترکیه قرار دارد، کاملاً آشکار شده است.
بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، کمال قلیچ داراوغلو در تازه‌ترین اظهارات خود نسبت به اردوغان نخست وزیر این کشور، وی را متهم به دورویی و همکاری با آمریکا کرد. رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه طی یک سخنرانی با اشاره به سخنرانی اخیر اردوغان در شهر آدانا در این کشور که وی را متهم به حمایت از رژیم صهیونیستی کرده بود، چنین گفت: می‌گوید که من حامی اسرائیل هستم. عجب! مگر خود او رئیس دوم طرح خاورمیانه بزرگ نبود؟ چطور شد ناگهان شروع به غریدن کرده است؟ وی سپس با لحنی تهدیدآمیز گفت: من دندان‌‌های این شیر را خواهم کشید. خواهید دید. وی سپس به تعریف از خود و حزبش پرداخت.
در حالی که شمارش معکوس برای انتخابات پارلمانی ترکیه شروع شده است، نتایج آخرین نظرسنجی‌‌ها از مردم نشان می‌دهد، حزب حاکم عدالت و توسعه (آک) به عنوان قوی ترین حزب سیاسی ترکیه می‌رود تا برای سومین بار متوالی جواز حکومت را از مردم این کشور اخذ کند. به گزارش ایرنا، در اکثر این نظرسنجی‌‌ها آرای حزب (آک) در حدود 47 درصد، حزب جمهوری خواه خلق حدود 25 درصد، حزب حرکت ملی حدود 12 درصد و حزب صلح و دموکراسی که با نمایندگان منفرد می‌خواهد وارد مجلس شود، حدود 5 / 6 درصد خواهد بود. به گفته ناظران اگر این نظرسنجی‌‌ها درست از آب درآید، ساختار مجلس آینده ترکیه با ساختار فعلی چندان متفاوت نخواهد بود. انتظار می‌رود حدود 330 تا 350 نماینده از 550 نماینده مجلس را حزب (آک) و حدود 170 نماینده را حزب جمهوری خواه خلق به خود اختصاص دهند.
براساس مقررات اعلام شده توسط شورای عالی انتخابات ترکیه، تبلیغات نمایندگان از پنجشنبه گذشته شروع و تا ساعت 18 شنبه 21 خرداد ماه ادامه خواهد داشت. بررسی‌‌های موجود نشان می‌دهد در انتخابات روز یکشنبه 22 خرداد ماه جاری 15 حزب سیاسی ترکیه شرکت دارند. تعداد نامزدهایی که احزاب برای نمایندگی به این شورا معرفی کرده‌اند، 7492 نفر و تعداد نامزدهای نمایندگان منفرد نیز 203 نفر است. براساس آمار اعلام شده در سایت شورای عالی انتخابات ترکیه، 50 میلیون و 189هزار و 930 نفر در این کشور در شرایط رای دهندگی هستند. تعداد انتخاب کنندگان مقیم خارج نیز 2میلیون و 568 هزار و 977نفر اعلام شده است. 
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1390/03/18
Vote up!
109

آنچه را که توضیح داده اید کاملا دروغ است