خالد مشعل از آینده‌ی فلسطین می‌گوید

خالد مشعل
خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس در گفت وگو با الشرق الاوسط از تحولات جاری در منطقه و به ویژه مسأله‌ آشتی فلسطینی‌‌ها گفت و یادآور شد که جنبش حماس رابطه‌ای خوب با کشورهای اروپایی دارد و همچنین مایل است بدون هرگونه پیش شرطی به طور مستقیم با آمریکا مذاکره کند. وی در رابطه با آشتی فلسطینی‌‌ها بر نقش مصر تأکید می‌ورزد و می‌گوید تلاش‌‌های دیپلماتیک این کشور بود که به شکاف فلسطینی‌‌ها پایان داد. 
نظر شما در رابطه با تحولات منطقه به ویژه پس از تغییرات کنونی چیست و آیا می‌توان گفت که جهان عرب موضع جدیدی در قبال حمایت از مسأله‌ فلسطین پیدا کرده است؟
جهان عرب به زودی نقش‌‌های خود را تکمیل خواهد کرد و این حلقه‌‌های مکمل در تعارض با مصالح قومی و اسلامی و عربی و انسانی نخواهد بود. از خلال این بهار عربی آرمان‌‌های ملت‌‌های عرب تحقق خواهد یافت و این مایه تقویت موضع اعراب خواهد شد. زیرا بین خود و نیروهای جامعه بین المللی توازن برقرار خواهد کرد. توازنی که بر پایه احترام متقابل خواهد بود نه بر پایه وابستگی یا پیروی. همه اینها موجب پیشرفت ملموس در مسأله‌ فلسطین خواهد شد. کما اینکه به نظر من تقسیم جهان عرب به کشورهای مخالف یا میانه رو نیز پایان خواهد یافت. 
در حال حاضر نظر شما راجع به این کشورها چگونه است؟ 
آن چیزی که ما می‌خواهیم این است که همه کشورهای عربی طرفدار یک اعتدال مثبت و باز نسبت به جهان باشند. در همان حال ما نیروهای مقاومت را رها نخواهیم کرد. آنچه را می‌خواهیم به صورت ساده این است که به یک نقشه راه سیاسی جدید در منطقه دست پیدا کنیم و همه در یک سنگر قرار بگیرند. تا بتوانیم تصمیمات واحدی بگیریم که بیانگر موفقیت اعراب در صحنه سیاست داخلی و خارجی باشد. 
شما درباره وحدت اعراب صحبت می‌کنید درحالی که برای چهار سال حتی فلسطینی‌‌ها با خودشان اختلاف داشتند؟ 
این شکاف هرگز نظر ما نبود. بلکه بر ما تحمیل شد. من یادم می‌آید که در سال 2006 با مقامات مصری تماس گرفتیم و گفتیم حماس آماده آشتی است اما تقدیر این بود که این آشتی در سال 2011 به ثمر برسد زیرا همه از این شکاف دیگر خسته شده بودند. امروز ما مانع اصلی را رد کرده‌ایم و به زودی به کمک مصر و سایر برادران عرب موانع را در میدان برخواهیم داشت و در مدت یک سال این مرحله انتقالی را سپری خواهیم کرد. یک دولت ائتلافی و یک کمیته عالی امنیت در غزه و کرانه باختری خواهیم داشت و دوران تازه‌ای آغاز خواهد شد. 
دراین باره که گفته می‌شود در حماس شکاف افتاده است، چه می‌گویید؟ 
در حماس شکافی نیفتاده است اما تنوع آرا وجود دارد. نهادهای ما تا حدود زیادی دموکراتیک هستند. این جنبش تحت یک رهبری انتخابی اداره می‌شود و ما یک دفتر سیاسی و شورای رهبری منتخب داریم که تصمیم گیری‌‌ها را بررسی می‌کند. درباره این تصمیم‌‌ها گاه اختلاف داریم و گاه به تفاهم می‌رسیم و این امری طبیعی است اما در نهایت مسایل برای تصویب فرستاده می‌شود که همه به رای اکثریت احترام می‌گذارند. 
بعضی می‌گویند شما از ترس انقلاب ملت فلسطین دست به این تفاهم زدید. نظر شما در این باره چیست؟ 
اولاما نمی‌ترسیم. چون حکومت حماس یک حکومت منتخب مردم است. با این حال انگیزه‌‌های سیاسی در پشت این آشتی قرار داشت. شما می‌دانید که این توافق نامه در مصر آماده شده بود اما مصر از تضمین یادداشت‌‌های تفاهم خود داری می‌کرد و هنگامی که مقامات سیاسی این کشور منظور و هدف ما را از آن فهمیدند توافق نامه به نتیجه رسید. دوم اینکه وضعیت فلسطین جدا از وضعیت سایر کشورهای عربی است که در آنها انقلاب رخ می‌دهد. در واقع همه فلسطینی‌‌ها مخالف اشغالگری هستند و می‌دانند که شکاف بد است و همه ما از همان روز اول تلاش داشتیم تا به این شکاف پایان دهیم. با این حال ما از بهار کشورهای عرب و رفتار دشمنانه نتانیاهو استفاده کردیم و همه این تحولات کمک کرد تا فلسطینی‌‌ها با هم آشتی کرده و اختلافات خود را کنار بگذارند. 
چه تضمینی وجود دارد که این اختلافات دوباره بازنگردد به خصوص پس از برگزاری انتخابات جدید؟ 
اجازه دهید بگویم همه تلاش می‌کنند که این شکاف تمام شده و این دوران به کلی پشت سر گذاشته شود. ما اقداماتی جدی در نظر داریم تا گذشته تکرار نشود. ما فرصت آن را داریم که از طریق نقش مصر و اعراب و ترکیه دیگر اجازه به دخالت خارجی ندهیم. مصر همچنین شبکه‌ای امنیتی برای این توافق نامه به وجود آورده است و ضامن اجرای آن است اما اسراییل سعی می‌کند با تکرار همان شیوه‌‌های تروریستی این آشتی را به بن بست بکشاند اما طرح ما نه تنها پایان دادن به این شکاف که پایان دادن به اشغالگری است. 
آیا این آشتی موجب تمدید آتش بس نیز خواهد شد؟ 
ما درباره عوامل آشتی توافق کرده‌ایم. عملیات مقاومت را هم به همان شیوه‌ای اداره خواهیم کرد که هماهنگ با این آشتی باشد. با حذف جنگ‌‌های لفظی گفتمان واحدی را با رسانه‌‌ها پی خواهیم گرفت. من در همان مراسم گفتم که احتیاج به مدیریت تصمیمات سیاسی، امنیتی و نظامی خود در این سال به صورتی توافقی داریم. همچنین تصمیماتی فوری گرفتیم از جمله آزادی بازداشت شدگان و تعیین زمان انتخاب چارچوب یک رهبری موقت و نخست وزیر و نام وزیران که احتمالااین هفته انجام خواهد شد. این دولت کار سیاسی نخواهد کرد و وظایف مشخصی دارد. 
وضعیت حماس در سازمان آزادی بخش فلسطین چگونه خواهد بود؟ 
پیوستن به سازمان حق طبیعی همگان است زیرا ما هم در این وطن سهمی داریم. ما که بیگانه نیستیم. بنابراین منتظر دعوت کسی نخواهیم بود. پیش از این نیز در مکه ما در این باره توافق کرده‌ایم. تمام متون توافق نامه‌‌های گذشته وجود دارد و کار سختی نیست. ما یک میراث ادبی و سیاسی داریم و می‌توانیم آن را توسعه دهیم و به صورت توافقی اصلی را به آن اضافه کنیم. 
درباره پست‌‌های سیاسی چه می‌گویید و حماس چه میزان سهم خواهد داشت؟ 
ما که به دنبال تسلط بر دولت نیستیم. مردم در غزه و رام الله یک ید واحده هستند. همه در مرحله آزادسازی وطن قرار داریم. فعلازود است که درباره این پست‌‌ها صحبت شود. ما بر این توافق کردیم که شرایط لازم را برای انجام امور امنیتی و سیاسی و رسانه‌ای فراهم کنیم و تسلیم فشار‌‌ها در این مرحله نشویم. وقتی همه چیز مرتب شد به سوی صندوق‌‌های رای می‌رویم و همه حق خودشان را خواهند گرفت. ما آماده بازگشت به همان دولت ائتلافی هستیم. 
درباره شرایطی که نخست وزیر اسراییل گفت و اینکه حماس باید یک دولت یهودی را به رسمیت بشناسد و برنامه سیاسی خود را تغییر دهد و توافق نامه‌‌های گذشته را بپذیرد، چه می‌گویید؟ 
ما هرگز نمی‌پذیریم که کسی شرایط خودش را هر که می‌خواهد باشد، بر ما تحمیل کند. آشتی فلسطینی‌‌ها موضوعی نیست که کسی بتواند شرایطی را بر آن تحمیل کند. این انتخاب ملت فلسطین است. اگر ما شرایط آنها را بپذیریم آنها هم باید شرایط ما را درباره انتخابات آینده کنیست بپذیرند. 
درباره شرایطی که واشنگتن و کشورهای عربی در رابطه با گفت وگو با حماس گذاشته اند، چه می‌گویید؟ 
هیچ کس حق ندارد پیش شرایطی را بر ما تحمیل کند. ما آماده گفت وگو با اروپا و آمریکا هستیم اما بدون هیچ گونه پیش شرطی. 
رابطه شما با آمریکا و اروپا تاکنون به کجا رسیده است؟ 
ارتباط‌‌های رسمی ما با اروپا مثبت بوده است اما با آمریکا همچنان روابط غیررسمی را حفظ کرده‌ایم که از طریق رییس جمهور سابق آمریکا جیمی کارتر انجام گرفت. تا امروز دولت آمریکا موضع خود را در رابطه با راه حل‌‌هایش نسبت به ما روشن نکرده است. ما منتظر تلاش‌‌های مصر دراین باره هستیم و امیدواریم که موفق شوند اما از اسراییل هیچ انتظاری نداریم. 
به زودی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل با هم دیدار خواهند داشت. پیام شما به آن دو چیست؟ 
پیام ما این است که به حقوق ملت فلسطین احترام بگذارند و حقوق مشروع ما را گرامی بدارند. 
نظر شما درباره صلح با اسراییل چیست؟ 
درباره چه صلحی حرف می‌زنید؟ ما صلح را برای ملت فلسطین در غزه و کرانه باختری و سایر مناطق و در داخل خط سبز می‌خواهیم. ما به دنبال حقوق ملت فلسطین هستیم و هنگامی که یک دولت فلسطینی را برپا کردیم، در آن زمان می‌توانید درباره صلح با اسراییل بپرسید. 
آیا می‌خواهید مقر جنبش حماس را از سوریه به مصر منتقل کنید؟ 
این حرف‌‌ها صحت ندارد. درباره وضعیت ما در سوریه اتفاق جدیدی نیفتاده است که انتقال مقر ما را ایجاب کرده باشد. 
تا چه حد این حرف درست است که رژیم سابق حاکم بر مصر عامل تعطیلی توافق نامه فلسطینی‌‌ها شده بود؟
رژیم سابق برای خودش نقاط مثبت و منفی متعددی داشت. این توافق نامه هم از صفر شروع نشده بود. ولی ما یک اضافه‌‌هایی بر این توافق نامه قرار دادیم که دولت سابق نمی‌پذیرفت ولی این دولت پذیرفت. 
نظر حماس درباره مرگ بن لادن توسط ایالات متحده آمریکا چیست؟ 
ما با القاعده در بسیاری از موارد اختلاف داریم. به خصوص درباره کشتن غیرنظامیان بی گناه اما اینها به آمریکا چنین حقی را نمی‌دهد که خارج از قانون دست به کشتن یک عرب مسلمان بزند. این پذیرفتنی نیست. روش اعدام او و در دریا انداختنش احساسات اعراب و مسلمانان را جریحه دار کرد. آمریکا با همان تروریسمی مبارزه می‌کند که خودش ساخته است.
کشتار مردم عراق و افغانستان و پشتیبانی کورکورانه و مستمر از اسراییل از جمله رفتار‌‌های نامقبول آمریکاست. این حمایت‌‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که مردم فلسطین مانند سایر ملت‌‌های جهان، فقط خواستار زندگی در چار چوب یک دولت مستقل فلسطینی هستند. 
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1390/02/31

چراسایت تبدیل بهخبرگذاری شده تام پیام رس دینی؟