اخوان المسلمین بر سر دوراهی

عبدالمنعم ابوالفتوح
منبع: الجزیره
اعلام ضمنی عبدالمنعم ابوالفتوح یکی از اعضای برجسته جنبش اخوان المسلمین و رییس اتحادیه پزشکان مصر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بحث و جدل تازه‌ای را در محافل اخوانی و خارج از آن برانگیخت. به خصوص اینکه جنبش اخوان المسلمین پیش از این تأکید کرده بود هیچ یک از اعضایش در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد نخواهد شد و اساساً قصد معرفی نامزد برای آن راهم ندارد. در عین حال عبدالمنعم ابوالفتوح محبوبیت زیادی بین جوانان دارد و بسیاری از نیروهای ملی احساس می‌کنند نظرات اصلاح طلبانه و معتدل او می‌تواند موفقیت بزرگی را برای او رقم بزند. به خصوص که چندی پیش به دلیل اختلافاتش با برخی از جناح‌های اخوان المسلمین از دفتر ارشاد این گروه کنار گذاشته شد.
ابوالفتوح می‌گوید: تصمیم او برای نامزدی همچنان در حال بررسی است و او تنها یک اعلام اولیه کرده است. وی این مساله را رد کرد که درگیری‌های مذهبی اخیر مصر از جمله در امبابه باعث چنین تصمیمی شده است. وی همچنین از نام بردن یک نامزد اسلامی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر خودداری می‌کند و هرچند می‌گوید هنوز منتظر قانون جدید و نحوه تشکیل دولت آینده است اما وقتی از او پرسیده می‌شود که مگر اخوان المسلمین نامزدشدن را رد نکرده، می‌گوید: من اعتبارنامه‌ام را به تایید همه مصری‌ها می‌رسانم نه یک گروه خاص. درباره امکان نامزد شدن ابوالفتوح، محمد جبه یکی از جوانان این جنبش که به جریان اصلاح طلب آن شهرت دارد، می‌گوید: قاطبه اعضای اخوان در مصر طرفدار ابوالفتوح هستند، هرچند خردمندی اقتضا می‌کند بهانه به دست نظامی‌ها ندهیم. زیرا آنها و دیگران منتظر فرصتی هستند تا از آن بهره‌برداری کرده و حاکمیت‌شان را بر کشور قطعی کنند. او می‌افزاید: ابوالفتوح شخصیتی است که همه روی او توافق نظر دارند و به رغم گرایش‌های مذهبی‌اش شخصیتی اصیل مصری و معتدل دارد. طبعاً اخوان المسلمین حتی اگر به صورت علنی حمایت خود را از نامزدی دیگری اعلام کرده باشند، نمی‌توانند مانع توده‌های این جنبش برای رای دادن به او شوند. وی در عین حال ابراز نگرانی می‌کند که نامزدی اسلام گرایان و نزدیک شدن آنها به قدرت ممکن است بهانه‌ای به دست ارتش بدهد تا با تشکیل یک شورای نظامی یا تدوین متنی در قانون اساسی خود را مسئول حمایت از دولت معرفی کند. یعنی درست مانند آنچه که در ترکیه پیش از آمدن رجب طیب اردوغان وجود داشت و نظامیان خود را حامی دولت سکولار این کشور می‌دانستند. 
روزنامه شرق ، شماره 1246 به تاریخ 25/2/90، صفحه 7 (جهان)
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1390/02/31

سلام علیکم

قطعا آنها خوب میدانند که برای حاکم کردن اسلام چه روشی در پیش گیرند
جزاکم الله خیرا

2
بدون‌نام
1390/03/01

اصلاً یکی از اندیشه های اخوان به دست گرفتن حکومت ها و اسلامی کردن انست عجیب است که این همه تلاش برای براندازی میشود اما اقدامی برا در دست گرفتن حکومت نیست.حاشا و کلا