صورتی بر بی‌صورتی؛ گفتگوی جان هِیک و عبدالکریم سروش

صورتی بر بی‌صورتی؛ گفتگوی جان هِیک و عبدالکریم سروش

سروش: در ابتدا بد نیست به یک مسئله‌ بسیار مهم در تاریخ کلام اسلامی اشاره کنم و آن نزاعی است که بین دو جریان مهم کلامی درباره مخلوق بودن قرآن پدید آمد. یک جریان طرفدار عقل مستقل از دین بود و جریان دیگر طرفدار عقل تابع دین. جریانی که عقل‌گرا بود، اعتقاد داشت که آیات قرآن بسته به موقعیت نبی، خلق و نازل می‌شده است. یعنی اینگونه نبوده که آیات پیشاپیش در لوح محفوظ وجود داشته باشند و یک دفعه بر پیامبر نازل شوند. بلکه موقعیت‌های پیامبر بوده که ایجاب می‌کرده آیه‌ای نازل شود و این دلیلی است بر مخلوق بودن قرآن! آیه‌ای در قرآن هست که مؤید و متکای این نظریه است. در این آیه، قرآن از آیات خود تحت عنوان «ذکر محدث» یاد می‌کند. ذکر محدث یعنی ذکر نوشونده و این در مقابل قدیم بودن آیات قرار می‌گیرد. به اعتقاد این متکلمان، قرآن محصول تعامل پیامبر با محیط و مردم پیرامونش بوده است و شأن نزول داشته است. تاریخیت قرآن نیز به همین معناست، از نظر اینان، نه تنها قرآن، تکوین خود را این اینگونه شرح داده، بلکه مطابق آن، سایر متون مقدس (اعم از تورات و انجیل و...) نیز اینگونه خلق شده اند و قدیم نبوده‌اند.


 هیک:: آن چه می‌گویید قرائتی لیبرالیستی از چگونگی تکوین متن مقدس است.
سروش: این یک واقعیت تاریخی است که پیامبر اسلام، قرآن را در طول 23 سال و در موقعیت‌های مختلف دریافت کرد. اما چه نتیجه ای از این مسئله‌ می‌گیریم و اذعان به تاریخیت قرآن چه تأثیری در دین‌شناسی ما دارد؟ نتیجه این است که اگر آیات را قدیم فرض کنیم، تاریخ به کار ما نمی‌آید، اما اگر تاریخیت قرآن را در نظر آوریم، می‌توانیم آیات قرآن را با حفظ روح آن، به موقعیت‌های مدرن ترجمه کنیم. فکر میکنم شما «محمد ارکون» دانشور مسلمان فرانسوی را بشناسید.
هیک:: بله می‌شناسم.
سروش: مسئله‌ محوری در نظریه اصلاح‌گرایانه او مخلوق بودن قرآن است. او صراحتاً می‌گوید که اگر تکون قرآن را قدیم در نظر بگیریم، در واقع حکم به مرده بودن آن داده ایم. اما اگر قرآن را ازلی فرض نکنیم، به این معناست که قرآن حیات دارد و این حیات از طریق ارائه تفاسیر متعدد تداوم دارد. به هر حال من به این مسائل، به طور مفصل در کتاب «بسط تجربه نبوی» اشاره کرده ام.
هیک:: تا جایی که می‌دانم قرار است مطالب شما در کتابی توسط انتشارات دانشگاه پرینستون منتشر شود. من برخی از آنها را خوانده ام. فکر می‌کنم بهتراست این کتاب شما را برای دریافت جایزه «گرومر» معرفی کنیم.
سروش: خیلی ممنون. علی الظاهر شما هم قبلاً... فکر می‌کنم در سال 1991 بود که این جایزه را دریافت کردید.
هیک:: درست است به خاطر کتاب تفسیر دین(An Interpretation Of Religion) بود. نام کتابتان را چه گذاشتید؟
سروش: بسط تجربه نبوی. که البته حاوی چند مقاله از کتاب‌های دیگر من نیز هست: از «صراط‌های مستقیم» و از «اخلاق خدایان».
هیک:: کی چاپ می‌شود؟
سروش: بستگی به ناشر دارد. اما مقدمه‌ی آن را هم نوشته‌ام.
هیک:: «یورگن مولتمن» هم این جایزه را برد، به خاطر کتاب زبان خدایش(Tongue of God). او یک متکلم محافظه‌کار مسیحی بود که در آلمان زندگی می‌کرد. فکر می‌کنم نظیر چنین محافظه‌کارانی در جهان اسلام زیاد باشند.
سروش: بله چنین است فکر می‌کنم همه جا چنین باشد. اکثر متکلمین و روحانیان، محافظه‌کار هستند. البته بیرون از نهاد روحانیت، برخی روشنفکران مسلمان چه در غرب و چه در مشرق زمین یافت می‌شوند که محافظه‌کار نیستند. اینان هم با ایده‌های غربی و هم با ادیان دیگر (غیر از اسلام) آشنا هستند.
هیک:: این روشنفکران در کدام کشور اسلامی، آزادند که عقاید خود را ابراز کنند؟ فی المثل فکر نمی‌کنم در عربستان سعودی چنین امکانی باشد.
سروش: بله در عربستان یقینا چنین امکانی نیست. من به خاطر کنفرانسی به ترکیه رفته بودم. این کنفرانس برای معرفی و نقد آرای «فضل الرحمان» که استاد مطالعات اسلامی دانشگاه شیکاگو بود، برگزار شده بود...
هیک:: فضل الرحمان را می‌شناسم.

سروش: یکی از برگزار کنندگان کنفرانس در انتهای کنفرانس به نکته قابل توجهی اشاره کرد. او گفت چنین کنفرانسی غیر از ترکیه در هیچ کشور مسلمان دیگری نمی‌توانست برگزار شود. فکر می‌کنم حق با او بود. ترکیه جای خوبی برای طرح چنین مباحثی است. اما در ترکیه سنت فلسفی نیرومندی وجود ندارد و این نکته‌ای است که خود ترک‌ها به آن اذعان دارند. در تاریخ 500 سال اخیر ترکیه، هیچ ایده‌ی مهم فلسفی پدید نیامده است. البته اکنون روشنفکران ترکیه جهد بلیغی می‌ورزند تا آثار متفکران جهان اسلام را به ترکی ترجمه کنند. از باب نمونه تقریبا تمامی کتاب‌های «سید حسین نصر» و «فضل الرحمان» به ترکی ترجمه شده است. 8 کتاب ازکتاب‌های من نیز به ترکی برگردانده شده اند.
هیک:: شاید این کتاب‌ها مشوق آنها باشد تا خودشان نیز ایده پردازی کنند. وضعیت آزادی دینی در آنجا چگونه است؟
سروش: در گذشته خیلی ضعیف بود. اما اکنون وضع بهتر شده است و دینداران عقاید خود را آزادانه بیان می‌کنند.
هیک:: این تعاملی که در فضای روشنفکری ترکیه موجود است، بخاطر جود حکومتی سکولار در آنجا نیست؟
سروش: چرا! به هر حال یکی از مزیت‌های حکومت‌های سکولار و دموکرات این است که نسبت به دین در موضعی بی طرف قرار دارند. یک مزیت دیگر حکومت سکولار این است که چون هیچ حمایت خاصی از مسلمانان نمی‌کند، آنها خود مجبور می‌شوند برای دفاع از عقاید دینی شان کوشش کنند و آنها را موجه سازند.
هیک:: برخلاف ایران!
سروش: بله مسلمانان ترکیه بر خلاف ایران، به جای بهره‌گیری از حمایت دولت، سعی می‌کنند هر گوشه و کناری را بکاوند تا به ایده‌هایی دست یابند که به تبیینی معقول از اسلام مدد می‌رساند. البته علاوه بر سکولار بودن، دموکرات بودن حکومت نیز مهم است! از باب مثال، تونس حکومتی سکولار ولی غیردموکراتیک دارد و همین امر سبب شده که در آنجا با نشر آزادانه تفکر دینی آنگونه که در ترکیه جاری است، مواجه نباشیم. سکولار بودن شرط لازم است ولی کافی نیست.
هیک:: در سایر کشورهای اسلامی وضع چطور است؟ مثلاً در مصر؟
سروش: مصر هم وضعیتی کمابیش شبیه تونس دارد. البته به اعتقاد من، مصر در میان کشورهای عرب و مسلمان، مستعد ترین کشور از حیث رشد جریان‌های گوناگون روشنفکری است. اما به خاطر وجود پاره‌ای از افراطیون در این کشور و نیز وجود حکومتی غیردموکراتیک، روشنفکران یا مجبورند خود را سانسور کنند یا مهاجرت کنند. در لبنان اما وضع کمی متفاوت است. به خاطر شرایط خاص این کشور که قدرت سیاسی بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده است، فضای مساعدی برای نشر آزادانه تفکر در آنجا وجود دارد. اما غیر از لبنان و ترکیه کشور دیگری را در جهان اسلام از حیث نشر آزادانه تفکر دینی سراغ ندارم!
هیک:: مراکش چطور؟
سروش: در مراکش در زمان حکمرانی ملک حسن، شرایط وحشتناکی حاکم بود. ولی از قرار و آن طور که از برخی اساتید مراکشی در آنجا و در خارج از مراکش شنیده ام، اکنون وضع کمی بهتر شده است.
هیک:: آیا میان روشنفکران مسلمان یک شبکه ارتباطی بین المللی وجود دارد؟
سروش: متاسفانه نه! من و برخی از روشنفکران جهان اسلام مدتهاست به این مسئله‌ فکر می‌کنیم. یکی از موانع این عدم ارتباط، مسئله‌ زبان است. روشنفکران ما عربی نمی‌خوانند. روشنفکران عرب، فارسی نمی‌خوانند و هیچ کدام از ما ترکی نمی‌خوانیم، زبان مانعی اساسی در این راه است! شیعه بودن ایرانیان نیز مسئله‌ دیگری است که موجب تضعیف ارتباطات می‌شود. البته این را بگویم که در ایران قبل از انقلاب، شرایط اینگونه نبود. در آن دوره، سید قطب متفکر صاحب نامی بود و پاره‌ای از کتاب‌های او، توسط رهبر کنونی ایران، به فارسی ترجمه شد. در کل این روحانیان بودند که قبل از انقلاب از عربی ترجمه می‌کردند؛ اکنون آنها به چیزهای دیگری مشغولند و روشنفکران غیر روحانی اغلب عربی نمی‌دانند و در نتیجه گسستی میان ما و آنها پدید آمده است. زمانی که من در برخی کنفرانس‌ها با متفکران مسلمان مواجه می‌شوم و با یکدیگر سخن می‌گوییم، گاهی از شنیدن مباحثی که در کشورهایمان جاری است، متعجب می‌شویم!
هیک:: از سخنانتان نتیجه گیری می‌کنم که وضع کشورهای اسلامی مساعد نیست. بگذارید من هم کمی از وضعیت متألهین کاتولیک سخن بگویم. چند متأله کاتولیک را که از دوستان من هستند، می‌شناسم که به خاطر ابراز عقایدشان از طرف کلیسای رم چه در زمان پاپ قبلی و چه در زمان پاپ کنونی تحت فشار بودند. یکی از اینها کتاب جامعی در باب مبانی کلامی پلورالیسم نوشت و به خاطر آن مجبور شده محل زندگی خود را ترک کند و به گلاسکو برود. دیگری که در مدارس دینی بوستون تدریس می‌کرد، کتابی نوشت به نام «عیسی: نماد خدا» (Jesus: Symbol Of God)که آشکارا صبغه‌ی پلورالیستیک دارد. او به خاطر این کتاب ممنوع التدریس شد. متکلمین کاتولیک جوان هم به علت چنین مسائلی ترجیح می‌دهند وارد مباحث دردسرساز نشوند. وضعیت شرم آوری است!
سروش: صحیح است. البته باید بگویم که کلام اسلامی در گذشته چنین نبود. آموزه‌های کلام اسلامی بسیار سیال بود. از قرن سوم به بعد این تصلب پدید آمد. یکی از ایده‌هایی که من قویاً بر آن تأکید می‌کنم این است که باید به دوره سیالیت کلام اسلامی بازگردیم. اکنون تمامی ایده‌های کلامی ما از جمله تلقی ما در باب وحی، معنای پیامبری و... بسته‌بندی شده و در جعبه ای قرار گرفته است که هیچ کس حق ندارد در آن را باز کند.
هیک:: با توجه به وضعیت فوق و باتوجه به این دو قطبی ای که اکنون میان اسلام و غرب به وجود آمده، فکر نمی‌کنم در دوره ای باشیم که مناسب رنسانس اسلامی باشد.
سروش:بله اکنون زمان مناسبی از این حیث نیست. اینک اسلام به شکل یک هویت درآمده است. هویت چیز خوبی است، اما اگر همه چیز در آن خلاصه شود، جایی برای بحث باقی نمی‌ماند. من همواره میان اسلام به مثابه حقیقت و اسلام به مثابه هویت تفکیکی قائل شده ام. البته باید بگویم خود پیامبر اسلام به موضوع هویت بخشی به مسلمانان توجه داشت. او عامداً می‌کوشید تا برای مسلمانان هویت جدیدی تعریف کند. مثلاً روز جمعه را به جای روزهای شنبه و یکشنبه یهودیان و مسیحیان انتخاب کرد. قبله جدیدی برگزید. قبرستان مسلمانان را از دیگران جدا کرد ... همه‌ی این کارها برای تمایز بخشیدن و هویت دادن به اجتماع مسلمانان بود. احکام ذکر شده، هیچ یک محتوای معرفتی ندارد و اولاً و بالذات مربوط به هویت مسلمانان است و تا اینجای کار عیبی ندارد. اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که دغدغه‌ی هویت بر دغدغه‌ی حقیقت غلبه پیدا می‌کند. در صورت تحقق چنین امری، وضع خطرناک می‌شود. دو ماه پیش در (چاتهام هوس، Chatham House) لندن بودم. «جرج کری» اسقُف سابق کلیسای کانتربری هم آنجا بود. ما جلسه گفت و گویی با هم داشتیم. سخنرانی او سیاسی بود، عنوان کلی کنفرانس این بود: «آیا اسلام تهدیدی برای غرب است؟» من در آنجا همین موضوع را طرح کردم که باید اسلام را به دو اسلام هویت و حقیقت تفکیک کرد. در اسلام حقیقت، دغدغه‌ی ما صدق و کذب است، در حالی که در اسلام هویت، قصه عزت و شرافت مطرح است. در آنجا گفتم که باید این دو را از هم تفکیک کرد. اسلام حقیقت اهل گفتگوست و شما هم مواظب باشید که هویت یک قوم را به بازی نگیرید!
هیک: درست است. اما فکر نمی‌کنم کسانی مثل جورج بوش متوجه این تفکیک باشند. تونی بلر البته اینگونه نیست. به اعتقاد من و بسیاری از دانشگاهیان انگلیس، جنگ عراق، رخداد بسیار نادرستی بود. فکر می‌کنم کسانی که از آموزه‌ی برخورد تمدنها سخن می‌گویند، در راه صحیحی گام بر نمی‌دارند به هر حال نتیجه‌ی اصلی مسائل فوق و محوریت یافتن امر سیاسی، به تأخیر افتادن رنسانس اسلامی است.
سروش: بله در شرایط حاد سیاسی، مسائل دیگری اولویت پیدا می‌کند و رنسانس اسلامی به محاق می‌رود. من در آن کنفرانس گفتم که اسلام خطری برای غرب نیست برای این که اسلام به مثابه مجموعه ای از آموزه‌ها، به خصوص از منظری اصلاح طلبانه، بسیار پلورالیستیک است و ما وقتی پلورالیسم داشته باشیم نباید از چیزی بترسیم. وقتی پلورالیسم باشد، موقعیت برای گفتگو مهیاست.
هیک: بله، اما توجه داشته باشید که قرائت‌های مختلفی از پلورالیسم وجود دارد. قرائت خود شما از پلورالیسم دینی چیست؟
سروش:‌اندیشه‌های پلورالیستی درذهن من در 9 – 8 سا ل پیش جوانه زد. آن موقع کتاب شما را نخوانده بودم، بعداً خواندم و در کتاب خود به آن اشاره کردم. نحوه ورود من به پلورالیسم دینی متأثر از آموزه‌های عرفانی ما بود. به خصوص من تحت تأثیر مولانا بودم.
هیک: ابن عربی چطور؟
سروش: چرا، ولی نه به اندازه مولانا. ابن عربی در باب عرفان نظری دستگاهی نظام‌مند عرضه کرده است. مولانا مشی او را نمی‌پسندید. مفهوم عشق نزد او در قیاس با ابن عربی رنگ و جلای بیشتری دارد.
هیک: تلقی خودتان را از پلورالیسم دینی چگونه صورت‌بندی می‌کنید و چگونه آن را به مخاطبان خود عرضه می‌کنید؟
سروش: صورت‌بندی‌ام از پلورالیسم دینی مبتنی بر دو رویکرد است. در رویکرد اول، دینداری را به سه سنخ تقسیم می‌کنم: دینداری معیشت‌اندیش، دینداری حقیقت‌اندیش، دینداری تجربت‌اندیش. دینداری معیشت‌اندیش، دینداری جمهور دینداران است، آنها دین را دوست دارند، چرا که دین هم دنیا و هم آخرت آنها را آباد می‌کند. مطابق گفته بعضی از روحانیان، برای داشتن زندگی خوب در دنیا و آخرت غیر از دین به چیز دیگری نیاز نیست. دغدغه‌ی اصلی در این دینداری تقلیدی، سود و منفعت است. در این دینداری پلورالیسم جایی ندارد، چرا که هر دینداری فکر می‌کند تمام حقیقت نزد اوست. برای این نوع دینداران، دین مانند ملیت است. همانطور که کسی بلژیکی یا هلندی زاده می‌شود، مسلمان یا مسیحی به دنیا می‌آید و همان طور که کسی گرایشی به تغییر ملیت خود ندارد، تمایلی هم به تغییر دینش ندارد. نوع دیگر دینداری، دینداری معرفت‌اندیشانه(gnostic) است یا دینداری متکلمانه. دغدغه‌ی اصلی در این دینداری صدق و کذب است. دین در اینجا به مثابه حقیقت در نظر گرفته می‌شود.
هیک:: فکر می‌کنم کلمه gonostic واژه‌ی مناسبی برای اینگونه دینداری نیست. Gonostic بیشتر به معنای راز آلود بودن است.
سروش: بله من هم در این مورد تردید داشتم. شاید scholarly کلمه‌ی مناسب‌تری باشد.
هیک:: فکر می‌کنم discursive مناسب‌تر است.
سروش: به هر حال در این نوع دینداری تحقیقی، صدق و کذب، دغدغه اصلی است و همین دغدغه و محوریت داشتن تعقل، راه را بر پلورالیسم دینی هموار می‌کند. به اعتقاد من، متکلمان و فیلسوفان ما پلورالیست بودند، به این معنا که به استقبال ایده‌های جدید از منابع معرفتی مختلف می‌رفتند و دغدغه‌ی سازگاری آنها را با هم داشتند.
هیک: البته اکثر متکلمان و فیلسوفان از عقل بهره می‌گرفتند تا موقعیت دینی خودشان را موجه کنند.
سروش: من این سنخ متکلمان و روحانیان را جزء دینداران معرفت‌اندیش طبقه‌بندی نمی‌کنم. آنها مصلحت‌اندیش هستند و به دین به مثابه امری فایده بخش نگاه می‌کنند. اما من می‌توانم متکلمان و فیلسوفانی رادر تاریخ اسلامی نشانتان دهم که دیندار معرفت‌اندیش بودند. یکی از آنها «غزالی» است. او با شک و تردید به سراغ هر آموزه ای می‌رفت و شکاکیّت همانطور که می‌دانید بخشی از بازی عقلانی است. وقتی پای استدلال عقلانی به میان می‌آید، شک نیز راه خود را برای ورود به بازی باز می‌کند و وقتی شکاکیّت از در وارد می‌شود، شما ناگزیر به آرای این و آن ارجاع می‌دهید و در چنین شرایطی امکان پلوارلیستیک بودن بیش از موقعی است که فرد دیندار صرفاً به عقاید خود تکیه دارد و خود را مستغنی از آرای دیگران می‌بیند.
هیک: اتفاقاً این همان نکته‌ای است که من آن را با دکتر نصر در میان گذاشتم. من به او گفتم اگر شما یک قرائت تمام عیار پلورالیستیک از دین ارائه دهید، این امر باید بر ایده‌های شخصی شما نیز تأثیر گذارد. یعنی دیدگاه پلورالیستیک باید کمک کند تا ما مدعیات درون دینی را طور دیگری بفهمیم و آنها را مورد فهم مجدد قرار دهیم. دکتر نصر در پاسخ گفت که نه، ابداً، آموزه‌های دینی باید کاملاً دست نخورده باقی بماند و تمامی‌مدعیات دینی باید به شکل سابق خود برقرار بمانند. اما به نظر من، در مقام یک مسیحی، برخی از آموزه‌های محوری مسیحیت، مثل تجسد خدا در مسیح(Incarnation) و تثلیث(Trinity) باید مورد بازفهمی قرار گیرند. آیا در میان پلورالیست‌های مسلمان و در سنت کلام اسلامی، کسانی یافت می‌شوند که چنین اعتقادی داشته باشند؟
سروش: بله در میان متفکران مسلمان معاصر، افردی وجود دارند که همچون شما می‌خواهند آموزه‌های دینی را مورد فهم مجدد قرار دهند. البته اینها در اقلیت هستند. در سنت کلام اسلامی هم باید بگویم که نحله‌ی معتزله چنین نگرشی داشت. آنها پیشگام عقلانیت و پلورالیسم دینی در سنت اسلامی بودند. اما به طرز غم انگیزی از رقیب خود اشاعره شکست خوردند. اصلاح طلبی اسلامی امروزه در پی احیای سنت معتزلی است و اگر این سنت بازگردد با خود، عقلانیت و فرزند مشروع عقلانیت، پلورالیسم را به ارمغان خواهد آورد. اگر به تاریخ اسلام مراجعه کنیم، خواهیم دید که 13 قرن پیش، بسیاری از آموزه‌هایی که ما اکنون آنها را مسلم و بدیهی می‌شماریم، مورد بحث و فحص و کنکاش قرار می‌گرفتند. ما یک سنت درخشان تعامل و بحث و گفت و گو داشتیم که اینک فاقد آنیم.
هیک: این جریان زنده و پویا تا کی ادامه داشت؟
سروش: تقریبا تا 200 سال بعد از تکون دین اسلام و درگذشت پیامبر. دو آیه متفاوت در قرآن است که هر یک مشخصه‌ی یکی ازاین دو جریان رقیب است. با نگاهی به این دو آیه همچنان می‌توان به این مسئله‌ پی برد که چطور یک جریان، مغلوب جریان دیگر شد. این دو آیه محل دقیق نزاع را میان اشاعره و معتزله نشان می‌دهد. این دو آیه، دو خدای متفاوت را به ما معرفی می‌کند. آیه اول این است: «لا یُسئل عمّا یفعَل». این آیه حکایت از آن دارد که خدا، خدایی قاهر است که پاسخگوی هیچ کس نیست و کسی نمی‌تواند تصمیم‌ها و افعال او را به محک نقد اخلاقی بزند.
هیک: یعنی همان دیدگاهی که می‌گوید افعال و اعمال ما خوب هستند، چون خدا می‌گوید و نه این که آنها به خودی خود خوب یا بد باشند.
سروش: بله دقیقاً. این تلقی از خدا یا همان خدای اشعری، در سنت اسلامی به تلقی رایج و غالب تبدیل شد. اما آیه دیگری هم در قرآن هست که به گونه ای بسیار شفاف و روشن، دیدگاهی دیگر را باز می‌نمایاند. آیه چنین است: «رسلاً مبشرین و منذرین لئلا یکون للناس علی الله حجه بعد الرسل». در این آیه خدا می‌گوید که من در مقام خداوندی، کارهایی را انجام می‌دهم تا مردم نتوانند عیبی در کار من پیدا کنند و دلیلی علیه من اقامه کنند. یعنی من که خدا هستم، افعالم می‌تواند مورد داوری قرار بگیرد و آدمیان حق دارند در مورد افعال من داوری اخلاقی و عقلانی بکنند.
هیک: چقدر جالب!
سروش: در واقع خدا، خود را درمقام پاسخگویی قرار می‌دهد. او مطابق این آیه می‌کوشد از خود دفاع کند تا کارهای دفاع‌پذیر عقلانی و اخلاقی انجام دهد. او بر این باور است که مردم حق دارند او را مورد پرسش قرار دهند و از او بازخواست کنند. پس در سنت اسلامی ما با دو خدا مواجهیم: خدایی که پاسخگوست و خدایی دیگر که قاهر است و ورای پاسخگویی است. امروزه در جهان اسلام، این خدای دوم یعنی خدای قاهر و غیر پاسخگوست که پرستیده می‌شود. اما ما می‌توانستیم خدای دیگری را بپرستیم. می‌توانستیم تصور و تلقی دیگری از خدا را داشته باشیم.
هیک: آیا استبداد سیاسی حکمرانان در رایج شدن این تلقی از خدا، بی تأثیر نبود؟
سروش: چرا. البته اگر خدا غیر پاسخگو باشد، نماینده‌ی او در زمین هم غیر پاسخگو خواهد بود و برعکس.
هیک: شبیه این تجربه را ما در مسیحیت هم داشته‌ایم.
سروش: همین طور است. به هر حال من شخصاً ایده حقوق بشر را بر ایده پاسخگو بودن خداوند بنا می‌کنم. به اعتقاد من، خداوند انسان را به مثابه موجودی واجد حقوق می‌شناساند و برای او حقوقی حذف ناشدنی قائل است و انسان با پشتگرمی به این حقوق می‌تواند، حتی خود خدا را مورد سؤال قرار دهد. اما همانطور که گفتم اکنون چه در جهان تسنن و چه در جهان تشیع خدای غیر پاسخگو تبلیغ می‌شود.
هیک: آیا مواجهه شما با آیات قرآن گزینشی نیست؟
سروش: نه به هیچ وجه چنین نیست و نباید چنین باشد. متن را باید یکپارچه دید و آیات را باید در کنار هم خواند.
هیک: اما در مقام عمل، آن چه در میان متکلمان دینی و مردم عادی رایج است، مواجهه گزینشی با متن مقدس است.
سروش: بله اینطور است. اما این راه درستی نیست و همه آیات باید در کنار هم در نظر گرفته شوند. البته در آنچه شما از قول دکتر نصر نقل کردید که کل اسلام من حیث المجموع باید در نظر آورده شود، باید بگویم که اصل این سخن درست است. اما همه ماجرا سر این است که این اسلام، هم اسلام متصلب است و هم اسلام سیال؛ هم اسلامی معتزلی است و هم اسلام اشعری. به سخن دیگر، تاریخیت در این میان نقشی عظیم ایفا می‌کند و در میان نیاوردن آن و به بسط تاریخی اسلامی ننگریستن و از جمله بسط امروزین و مدرن آن، ما را از نیمه ای از حقیقت محروم می‌دارد.
هیک: به نظر می‌رسد خود نصر علاقه‌مند به سنت عرفانی است.
سروش: بله اینطور است.
هیک: آیا او تحت تأثیر مولاناست؟
سروش: نه او یک مولوی‌شناس نیست. او یک سنت‌گراست و از سنت‌گرایان غیر مسلمانی چون ا.ک. کوماراسوامی نیز تأثیر گرفته است. برای من این سوال مطرح است که کسی که به سنت عرفانی علاقه‌مند است و با ایده‌های عرفانی نظیر بی‌صورت بودن خدا و صورت افکندن ما بر او، آشنایی دارد، چرا و چگونه می‌تواند یک پلورالیست نباشد؟
هیک: او به یک معنا پلورالیست است. یادم می‌آید در سخنانش تکثر ادیان را به آبی تشبیه می‌کرد که از قله کوه سرازیر می‌شود با برخورد با هر صخره شکل آن صخره را به خود می‌گیرد.
سروش: من البته نمی‌خواهم زیاد درباره دکتر نصر سخن بگویم، نقاط افتراق ما زیاد است. به نظر من‌اندیشه‌های او از دو منبع سیراب می‌شوند: اول، سنت عرفانی و دوم، متفکران غربی ضد مدرنیته.او از یک پلمیک ضد غربی متأثر است و همین امر باعث می‌شود که نسبت به برخی از ایده‌های مهم سنت غربی از جمله پلورالیسم دینی بی مهر باشد. او در زندگینامه خود نوشت خود می‌گوید که دنیای ما قبل مدرن علی القاعده خوب و استثنائاً بد بود و جهان جدید نیز علی القاعده بد و استثنائاً خوب است. من او را پیامبر اسلام هویت می‌دانم، نه اسلام حقیقت!
هیک: عجب!
سروش: او به طور مبنایی با ایده‌های مدرن مسئله‌ دارد و معتقد است قرائت شما از پلوالیسم نیز ملهم از ایده‌های مدرن است.
هیک: بله، در کنفرانسی در آمریکا او را دیدم و با هم صحبت کردیم. از من درباره اعتقادم به تجسد مسیح می‌پرسید و معتقد بود که من در مقام یک مسیحی باید به آموزه‌های کلاسیک مسیحی، در باب تجسد مسیح دست نزنم! از نظر من چنین سخنی با پلورالیسم ناسازگار است. معتقدم با پذیرش پلورالیسم، آموزه‌های کلامی کلاسیک مورد بازفهمی مجدد قرار می‌گیرند. به هرحال بهتر است بحث خود را درباره پلورالیسم ادامه دهیم. شما داشتید در مورد نوع سوم دین ورزی صحبت می‌کردید.
سروش: بله، نوع سوم دین ورزی، که در همه ادیان از جمله مسیحیت هم هست، دین ورزی تجربت‌اندیشانه یا عارفانه یا پیامبرانه است. در این دینداری، پیروان که همان عارفان هستند در اذواق و تجارب باطنی با پیامبر شریک می‌شوند. آنان دین ورزی خود را از حقوق و فقه شروع نمی‌کنند. آنان با تجارب باطنی آغاز می‌کنند و حول این تجارب، لآیه‌ای از فقه و اخلاق می‌تنند. در حالی که دینداران معیشت‌اندیش، دین ورزی خود را از قشر و لایه بیرونی دین آغاز می‌کنند. من فکر می‌کنم دینداری تجربت‌اندیش به معنای دقیق کلمه، مستعد پلورالیسم دینی است.
هیک: چرا و به چه معنا در دینداری تجربت‌اندیش با پلورالیسم مواجهیم و این پلورالیسم چه ربط و نسبتی با پلورالیسم در دینداری معرفت‌اندیش دارد؟
سروش: در ابتدا به این نکته اشاره کنم که هیچ یک از پیامبران پلورالیست نبودند. آنها به فکر ترویج و ارتقا دادن دین خود و نشان دادن برتری آن بر ادیان دیگر بودند. ما اگر به ساحت اخلاقی و فقهی آموزه‌های آنها نگاه کنیم، نمی‌توانیم پلورالیست باشیم. اما در مقام دین‌ورزان تجربت‌اندیش، گریزی از پلورالیسم نیست. اجازه بدهید با مثالی این مسئله‌ را توضیح دهم. مولانا درباره مفهوم خدا می‌گوید که صورت از بی‌صورتی پدید می‌آید. معنای وجود‌شناختی این حرف این است که خدا، امر بی‌صورت است و صور خداوند، تجلیات گوناگون این امر بی‌صورت اند.
هیک: این سخن که شما از قول مولانا آوردید همان تفکیکی نیست که معمولاً در باب خدا صورت می‌گیرد. منظورم تفکیکی است که در باب خدا به مثابه امر غایی(Ultimate) و امر بیان ناپذیر(Ineffible) انجام می‌گیرد.
سروش: بله، چنین است برخی از فیلسوفان مسلمان، همچون فارابی معتقد بودند که کار فیلسوفان مهم‌تر از کار پیامبران بوده، به این معنا که آنان به عالم بی‌صورت در حاق بی‌صورتی آن، نظر می‌کردند، در حالی که پیامبران با عالم خیال سر و کار داشتند و به امر بی‌صورت، صورت می‌بخشیدند. اسپینوزا هم همین عقیده را داشت و ای بسا که از طریق موسی بن میمون، و امداد فارابی بوده است. پیامبران این کار را بدان خاطر می‌کردند که با توده‌ی مردم سر و کار داشتند و توده‌ی مردم نمی‌توانند خداوند را در حاق بی‌صورتی اش تجربه کنند. مردم عادی نمی‌توانند به طور مستقیم با امر متعالی(Transcendental) مواجه شوند.
هیک: شما فکر می‌کنید صور متعدد به خودی خود از امر بی‌صورت منشأ می‌گیرد یا این که انسان‌ها نیز در این فرآیند مدخلیت دارند؟
سروش: در نتیجه کار ما فرقی نمی‌کند و این دو مسیر در نهایت به یک مقصد می‌رسند. یعنی چه امر بی‌صورت خود در صور امرایی متعدد متجلی شود و چه این امر بی‌صورت آدمیان را برانگیزاند که آنها را در مرایا و صور متعدد مشاهده کنند، نتیجه یکی است. البته می‌دانیم که عرفای مسلمان به معرفت‌شناسی کانتی قائل و واقف نبودند و به همین سبب قول غالب این بود که او (امر بی‌صورت) خود را به صورت‌های مختلف آشکار می‌کند. با این همه مولانا در صورت بخشی ذهن به امر بی‌صورت سخنان صریحی دارد:
گر ببینی نقش زشت آن هم تویی
ور ببینی عیسی و مریم تویی
او نه آن است و نه این، او ساده است
نقش تو در پیش تو بنهاده است
هیک: وقتی ما در باب خداوند، از لفظ «او»استفاده می‌کنیم، این امر، مستلزم و متضمن انسان وارگی خداوند نیست؟ این که می‌گوییم: او ... اراده می‌کند که خود را آشکار کند، این اراده مستلزم انسان وارگی او نیست؟ آیا لازم است لفظ او... را به کار بریم؟ در این باره نظرتان درباب ادیان شرقی غیر توحیدی نظیر بودیسم، تائوئیسم و هندوئیسم چیست؟ می‌دانید که آنها در باب خدا نه تنها قائل به تفکیک «او»ی مذکر از «او»ی مونث نیستند، بلکه به تفکیک خدای انسان وار(Personal) از خدای غیر انسان وار(Impersonal) نیز اعتقادی ندارند. آنها از خدای فراانسانی(Beyond Personal) سخن می‌گویند.
سروش: بله، در اینجا ما به نقطه ای رسیدیم که نقطه افتراق فلاسفه، عرفا و پیامبران از یکدیگر است. خدای پیامبر اسلام، خدای انسان وار است. البته ما نمی‌توانیم به درون ذهن و ضمیر پیغمبر نقبی بزنیم و ببینیم که خدا در چه صورتی به او متجلی می‌شده است. اما از طریق آموزه‌های او که مشخصاً در قرآن آمده، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که پیامبر تصویری انسان وار از «او» به عامّه ارائه می‌دهد. اشاراتی هم در کلمات ایشان و در قرآن هست که متضمّن تنزیه تام باری است. این را هم بگویم که در قرآن، این «او» مذکر است. یک دلیل برای این کار پیامبر البته این بوده که او با توده مردم سروکار داشته و می‌دانسته که آنها نمی‌توانند با خدای بی‌صورت ارتباط برقرار کنند. از پیامبران که بگذریم، در مورد عرفا باید بگویم که آنها خدای غیر انسان وار را معرفی می‌کردند و می‌پرستیدند. از همین جا هم می‌توان به پاره‌ای از تناقضات در آموزه‌های آنها پی برد. آنها خدای غیر انسان وار را معرفی می‌کردند، اما وقتی به قرآن می‌رسیدند و با خدای انسان وار مواجه می‌شدند، جمع میان این دو تفسیر، مسئله‌ همیشگی آنها بود.
هیک: من خودم، شخصاً به خدای «فرا انسانی» قائلم. من این تفکیک خدای انسان وار و خدای غیر انسان وار را وافی به مقصود نمی‌دانم و از آن عبور می‌کنم.
سروش: درست است و این همان چیزی است که مولانا می‌گفت. از نظر او هیچ گونه دوگانگی حتی دوگانگی صورت و بی‌صورت در مورد خدا کاربرد ندارد. خداوند ورای صورت و بی‌صورتی است. او فوق همه اضداد است حتی تضاد صورت و بی‌صورت.
هیک: آیا می‌توان گفت خدای بی‌صورت، بر تجلی صورت مشخصی از خود تصمیم می‌گیرد؟ این سؤال مهمی است و پاسخ به آن نحوه‌ی رویکرد ما را نسبت به پلورالیسم تعیین می‌کند. موضع شخصی من این است که در فرآیند تکون صور مختلف، آدمی مدخلیت تام دارد و حدوث هر سطحی از آگاهی و تصور نسبت به خدا، با مداخله آدمی امکان‌پذیر می‌شود.
سروش: اگر درست متوجه شده باشم، شما در ذیل معرفت‌شناسی کانتی سخن می‌گویید.
هیک: به یک معنا بله، صورت‌بندی کانتی شاید مهمترین تبیین از نکته‌ای باشد که من در مقام شرح آن هستم. اما قبل از تفکیک کانتی میان نومن و فنومن، توماس آکوئیناس هم به این تفکیک اشاره کرده بود.
سروش: بسیار خوب من هم می‌توانم از مولانا درباره این تفکیک و در تأیید هر دو موضع شاهد و مثال بیاورم. مولانا گاهی می‌گوید که این خداوند است که خود را در صور مختلف در صوری که می‌خواهد یا می‌پسندد، آشکار می‌کند.(مثلاً: او بدوزد خرقه درویش را او نماید هم به دلها خویش را) و گاهی نیز می‌گوید که این آدمیان هستند که بر امر بی‌صورت، صورت می‌افکنند. به هرحال از نظر او این دو مسیر متفاوت، به یک نتیجه واحد می‌رسند.
هیک: این که انسان بر امر بی‌صورت، صورت افکنی می‌کند، نکته‌ی قابل قبولی است. اما من این مسئله‌ را متوجه نمی‌شوم که خدا، چگونه در مقام یک موجود صاحب غرض، ظاهر می‌شود و خود را در صور متعدد آشکار می‌کند.
سروش: مطابق آموزه‌های ادیان ابراهیمی، «او» می‌خواهد که خود را بر ما آشکار کند و با ما سخن بگوید. ولی البته به قول متکلمان، افعال باری معلّل به اغراض نیست. لذا خداوند «تصمیم» نمی‌گیرد. بلکه او «جوشش» می‌کند و خلقت نتیجه فیضان ذات اوست. به عبارت دیگر او فاعل بالتجلّی است نه بالعنایت و القصد.
هیک: حالا این «او» مذکر است یا مونث؟
سروش: البته «او» فوق اضداد است. صفات خداوند (از جمله مذکر و مؤنث بودن او) نیز از جنس صوری هستند که بر امر بی‌صورت افکنده می‌شود. اگر ما بخواهیم درباره خدا سخن بگوییم باید از طریق صفاتش درباره او سخن بگوییم در غیر این صورت باب گفت و گو بسته می‌شود. ما ناگزیر از صورت افکنی هستیم و گرنه جز خاموشی و سکوت راه دیگری برایمان باقی نخواهد ماند. سکوتی که از آن سخن می‌گویم همان سکوتی است که ویتگنشتاین متقدم از آن سخن می‌گفت، یا همان «خاموشی» ای که در آثار عرفای اسلامی به آن اشاره رفته است. از نظر عرفای مسلمان، اگر کسی در مقام سلوک عرفانی اوج بگیرد و به مقام فوق خیال صعود کند، سکوت، او را در کام خواهد کشید، اما اگر به خود آید و بخواهد درباره تجربیات خود سخن بگوید ناگزیر است از خزانه خیال خود بهره گیرد و تجربیاتش را در قالب عبارات زبانی بیان کند. مولانا خاموشی را قایقی می‌داند که دریاییان وصال سرنشینان آنند:
تا به دریا اسب و زین بود
بعد از آنت مرکب چوبین بود
این خموشی مرکب چوبین بود
بحریان را خامشی تلقین بود
هیک: بله، بهره گیری از زبان متضمن بهره گیری از مفاهیم انسانی است. و من با شما موافقم که این دو مسیر در نهایت به یک جا می‌رسند. اما همچنان این سؤال برایم مطرح است که امر بی‌صورت، چگونه بدون آن که متصف به اوصاف انسان وارگی باشد، «می‌خواهد» در قالب صور تجلی کند؟ همین «خواستن» و قصد و غرضی که از آن سخن می‌گوییم، از اوصاف انسان وارگی است!
سروش: در ادیان ابراهیمی زمانی که از صفاتی نظیر قصد و غرض در مورد خدا استفاده می‌کنیم، قطعاً آنها را در معانی انسانی شان به کار نمی‌بریم. وقتی این اوصاف را در مورد خدای ادیان به کار می‌بریم یا باید معنای این واژگان را تغییر دهیم یا از به کار بردن آن دست بشوییم. اما یک سؤال اساسی فلسفی و کلامی در اینجا مطرح می‌شود، این که اساساً اراده و خودآگاهی و امثال آنها، شأن آدمی اند یا شأن هستی؟ مطابق رأی فیلسوفان مسلمان، طبیعت هستی اقتضا می‌کند که اراده و هدفمندی و معرفت و... در این عالم ظهور پیدا کند. گویی خودآگاهی فقط صفت ما انسان‌ها نیست. خودآگاهی را می‌توان به کل وجود نسبت داد. سؤال من از شما این است که فکر می‌کنید کلّ هستی کر و کور است و مقصد و هدفی ندارد؟ و این هدفمند بودن انسان و مرید و عالم بودنش صرفاً محصول تکامل زیست‌شناختی انسان است؟ یا این که میان این دو قرابت وجود دارد؟
هیک: فکر می‌کنم باید قرابتی میان برخی از عناصر درونی ما و امر بی‌صورت وجود داشته باشد. اگر این قرابت موجود نباشد، حضور فراگیر امر بی‌صورت نمی‌تواند ما را تحت تأثیر قرار دهد. من بر این باورم که امر بی‌صورت حضوری فراگیر دارد و با این حضور بر ما تأثیر می‌گذارد. در واقع به ما هجوم می‌آورد و ما ناگزیر می‌شویم بر آن صورت افکنیم. به هر حال این قرابت، مقوله ای راز آلود است.
سروش: بله، به هرحال زمانی که از قرابت در باب اراده سخن می‌گوییم، منظورمان این است که اراده آدمی، ظهوری از مرید بودن کلّ هستی (یاخدا) است و قس علیهذا.
هیک: در آموزه‌های مسیحی، قرابت به این شکل عنوان می‌شود که انسان‌ها تصویر خداوند هستند.
سروش: این مسئله در اسلام هم هست که البته منشأ توراتی و انجیلی دارد. اما این منشأ برای بسیاری از محققان مسلمان روشن نبود، لذا تفاسیر غریب از آن ارائه می‌کردند.
هیک: در مسیحیت هم بسیاری به عمق این تعبیر پی نبرده اند.
سروش: بله، بسیاری از آن یک توصیه اخلاقی مراد کرده‌اند. بدین معنا که مثلاً چون انسان‌ها به صورت خدا خلق شده اند، نباید به آنها سیلی زد. اما این گفته متضمن معانی بلند عرفانی و وجودشناختی است.
هیک: بسیار خوب. با نکاتی که درباره خدای بی‌صورت گفته شد، نظرتان در مورد بودیسم و شخص بودا چیست؟ آیا می‌توانیم بگوییم او یک پیامبر بود؟
سروش: اجازه دهید قبل از پرداختن به این سؤال، توضیحاتی ارائه دهم. چه امر بی‌صورت خود را در قالب صور متجلی کرده باشد و چه ما بر او صورت افکنده باشیم، درنهایت با صورت‌های متعدد امر بی‌صورت مواجهیم. حال سؤال این است که کدام یک از این صورت‌ها بر دیگری ترجیح دارند؟ یا این که اهمیت کدام یک از دیگری بیشتر است؟ و آیا اساساً یکی بر دیگری رجحان و تفوق دارد؟ یا همه یکسان هستند؟ من پلورالیسم دینی خود را بر این اعتقاد بنا نهاده ام که هیچ یک از این صورت‌ها، ضرورتاً بهتر از دیگری نیستند و این دلیل، ما در یک دنیای حقیقتاً پلورالیستیک و سرشار از صورت‌های متعدد امر بی‌صورت زیست می‌کنیم.
هیک: که یکی از این صورت‌ها، خدای غیر انسان وار بوده است.
سروش: بله برخی از این صورت‌ها، غیر انسان وار هستند و برخی انسان وارند. برخی توسط پیامبران عرضه شده اند و برخی را غیر پیامبران عرضه کرده‌اند. اکنون باید بگویم که پیامبران خدمت بزرگی به بشریت کرده‌اند، چرا که چندین صورت خوب، پرمعنا و سودمند از امر بی‌صورت عرضه کرده‌اند. قدم بعدی آن است که بگویم ما پیامبرانی داریم که می‌دانند پیامبر هستند و پیامبرانی داریم که نمی‌دانند پیامبرند. شبیه این مسئله‌ در سنت عرفان اسلامی داریم. عارفان مسلمان این سوال را مطرح می‌کردند که آیا ولی خداوند، ضرورتاً باید بداند که ولی خداوند است، یا نه؟ این سخن رامی‌توان در مورد پیامبران نیز به کار برد. پیامبرانی داریم که رسالت دارند و پیامبرانی دایم که رسالت ندارند. پیامبرانی هستند که می‌دانند پیامبرند و پیامبرانی هستند که نمی‌دانند پیامبرند! و من فکر می‌کنم بودا از زمره‌ی پیامبرانی بود که نمی‌دانست پیامبر است.
هیک: متوجه شدم. آیا محققان مسلمان آشنایی عمیق با سنت بودایی دارند؟
سروش: عموماً خیر. یک دلیل این امر آن است که در قرآن هیچ ذکری از بودا به میان نیامده است.
هیک: فکر می‌کنم امروز باید به طور عمیقی با سنت بودایی آشنا شد. بودا برای خود رسالتی داشت، البته نه از سنخ رسالت پیامبران ادیان ابراهیمی. رسالت او از طریق آگاهی مستقیم او از حقیقت غایی حاصل می‌افتاد. می‌دانید که در بودیسم هم مثل اسلام و مسیحیت با مکاتب مختلف مواجهیم. در یکی از این مکاتب، زمانی که از حقیقت غایی سخن به میان می‌آید، به «خالی شدگی»(emptiness) اشاره می‌شود. آنها نیز حقیقت غایی را امری بیان ناشدنی و بی‌صورت قلمداد می‌کنند. اما در عین حال معتقدند که گرچه نمی‌توان به نحو معرفتی به آن نائل شد، ولی می‌توان با خالی شدن از شائبه‌های انسانی، به لحاظ وجودی آن را فراچنگ آورد. از نظر آنان، تمرین‌های بودیستی، مراقبه(meditation) و انتخاب زندگی اخلاقی موجب می‌شود که آگاهی، زندگی ما را احاطه کند. آنها معتقدند با رجوع چندباره ما به این عالم، این امکان مهیا می‌شود که به کمال برسیم، یعنی به مرحله ای که دیگر نیازی به تشخص فردی(individual personality) نیست. در سنت ادیان ابراهیمی ما به خدای انسان وار احتیاج داریم و این تفاوتی بنیادین با سنت ادیان شرقی دارد. فکر می‌کنم بیشتر مسلمانان با سنت ادیان شرقی اعم از بودیسم، تائوئیسم و هندوئیسم آشنا نیستند. گفتن این که بودا و کنفوسیوس پیامبرانی بودند که نمی‌دانستند پیامبرند، سخن نیکویی است، اما چنین حرفی، نوعی مواجهه تاکتیکی با بودیسم است، فکر می‌کنم ضروری است که مسلمانان با ادیان شرقی بیشتر آشنا شوند.
سروش: مولوی تا حدودی با تعالیم بودا آشنا بود. در افغانستان آن دوره، بودائیان زیادی وجود داشتند و آموزه‌های بودایی در فضا موج می‌زد.
هیک: از انسان وار بودن و غیر انسان وار بودن خدا که بگذریم، نظر شما درباره ادله‌ی اثبات وجود خدا چیست؟ من که هیچ یک را قانع کننده نیافتم. من نمی‌توانم واقع‌گرایی دینی را اثبات کنم و فکر می‌کنم تبیین واقع‌گرایانه از هستی، تنها یک تبیین ممکن است.
سروش: بله، من هم تک تک آن ادله را بررسی کرده ام و فکرمی‌کنم حداکثر کاری که می‌کنند امکان‌پذیر نمودن وجود خداست، البته آنها به درد احتجاج علیه منکران خدا هم می‌خورند.
هیک: به نظر من هستی را هم می‌توان تبیین دینی کرد و هم تبیین غیر دینی. به عبارت دیگر هم می‌توان تفسیری واقع‌گرایانه دینی از هستی داشت و هم تفسیر واقع‌گرایانه غیر دینی از آن. بر خلاف کیوپیت و فوئرباخ که به تفسیر واقع‌گرایانه غیردینی(non-religious realism) از هستی، قائل هستند، من به تفسیر واقع‌گرایانه دینی از هستی معتقدم. دلیل اصلی من بر این اعتقادم، وجود تجربه‌های دینی است. فکر می‌کنم وجود تجربه‌های دینی، دست کم می‌تواند واقع‌گرایی دینی را به مثابه یک تبیین معقول از هستی موجه کند. به همان میزان که داده‌های حسی، روزمره و متعارف ما حجیت معرفت‌شناختی و محتوای معرفت بخشی دارند و می‌شود به آنها اعتماد کرد، تجریه‌های دینی هم، چنین موقعیتی دارند و می‌توانند واقع‌گرایی دینی را موجه کنند. ضمناً این را هم بگویم که به خدای انسان وار ادیان ابراهیمی هیچ باوری ندارم. منظورم آن خدایی است که آن بالا نشسته و گزاره‌هایی را به زبان عبری یا عربی یا یونانی نازل می‌کند. به وحی هم به مثابه تعاملی نگاه می‌کنم که پیامبران توانسته اند با حقیقت غایی که ورای این امور محسوس است، برقرار کنند.
سروش: فضل الرحمان در کتابی که درباره پیامبر اسلام و نبوت نوشته، تبیین فلسفی مهمی از حدود و ثغور وحی به دست داده است. مطابق این تبیین، وحی کاملا با شرایط فرهنگی، قومی، زبانی و اجتماعی دوره پیامبر، متلائم بوده است. همچنین او می‌گوید بسیاری از گزاره‌هایی که در قرآن آمده، در عالم خیال پیامبر اتفاق می‌افتاده است. مثلاً در داستان موسی، زمانی که خدا به او می‌گوید (من آنم که هستم)(I am who I am)، چنین نبوده که اگر هم ما کنار موسی بودیم این صدا را می‌شنیدیم. این صدا را تنها موسی می‌شنیده است. مولوی هم به این موضوع تفطن داشته است. او به داستان نازل شدن ملک بر مریم اشاره می‌کند: آنجا که ملک به مریم می‌گوید من دو شأن دارم . هم بیرون تو هستم و هم در درون تو؛ به هرحال همه این موارد از مقوله‌ی صورت افکنی پیامبران بر امر بی‌صورت بوده است. سایر آموزه‌های پیامبران هم از جمله سخنان آنان درباره مرگ، قیامت، بهشت، جهنم، شیطان و... نشأت گرفته از مواجهه آنان با امر بی‌صورت بوده است. هیچ یک از این آموزه‌ها را نباید به معنای تحت اللفظی(Literal) آن در نظر گرفت بلکه باید آنها را استعاری (metaphorical)دانست. از باب مثال می‌توان به موضوع مجازات اخروی اشاه کرد. آنچه می‌دانیم این است که چیزی اتفاق خواهد افتاد، اما ما از کمیت و کیفیت آن بی اطلاع هستیم و هر سخنی درباره این بگوییم در واقع بر امر بی‌صورت، صورت افکنده ایم. یا قصه شیطان که در قرآن بر آن خیلی تأکید شده است. در ادبیات دینی، شیطان به شکل جانوری مخرب ظاهر می‌شود که واجد قدرتی عظیم است و می‌خواهد انسان را بفریبد. همین قصه به این شکل، مشکلات زیادی در کلام اسلامی پدید آورده است. این که چرا خدا به شیطان مهلت داد؟ و آیا این کار او با عدل الهی اش سازگار است؟ اما اگر شیطان را به شکل یک انسان در نظر نیاوریم و آن را ایده ای بدانیم که حاکی از تجربه شخصی پیامبر وصورت افکنی او بر امر بی‌صورت بوده است، پرتو جدیدی بر بحث افکنده ایم.
هیک: بله، من هم با شما موافقم که بسیاری از آموزه‌های دینی را باید به شکل نمادین فرض کرد اما در حال حاضر و در سنت کلام مسیحی نیز کتاب مقدس را اغلب در معنای تحت اللفظی و ساده انگارانه آن می‌فهمند. یعنی تقریبا همان فهمی که در کلام قرون وسطی جاری بود.
سروش: فکر می‌کنید راه گریزی از این موقعیت هست؟
هیک: تنها راهی که به نظر می‌رسد، بازسازی دوباره کلام مسیحی است. اینک آموزه‌های مسیح درباره این که چگونه زندگی کنیم و چگونه به خدا عشق بورزیم که حاوی نکات معنوی بلندی است، زیر خروارها آموزه‌های کلامی کلاسیک مدفون مانده است.
سروش: پروفسور هیک! همه حرف‌هایی که ما زدیم دباره دینداری تجربت‌اندیش و معرفت‌اندیش بود، آیا شما فکر می‌کنید توده‌ی مردم توانایی مواجهه مستقیم با امر بی‌صورت را دارند؟
هیک: فکر نمی‌کنم. توده‌ی مردم باید از طریق کلیسا و نهادهای سنتی عمل کنند. آنها نمی‌توانند مستقیماً با امر متعالی مواجه شوند. اما برای نخبگان، که شما آنها را معرفت‌اندیش و تجربت‌اندیش می‌نامید، راه‌های دیگری هست.
سروش: بله من هم فکر می‌کنم دلیلی پشت این قصه است که آدمیان بر امر بی‌صورت، صورت می‌افکنند.
هیک: البته نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنم این است که در هر سطحی از دینداری، معیاری اخلاقی برای ارزیابی ادیان وجود دارد. به این معنا که هر دین، به میزانی که پیروان خود را دگرگون می‌کند و آنها را از نحوه‌ی زیست خودمحورانه به گشودگی در برابر امر متعالی متحول می‌کند، واجد ارزش است. و اگر دینی خلاف این نتیجه داد باید مورد نقد قرار گیرد. البته در میان سنن مختلف دینی با سنت‌های خوب و بد مواجهیم و باید آنها را از هم تفکیک کنیم. مثلاً در تورات می‌توان آموزه‌های خشونت‌گرایانه یافت. حتی در انجیل، در کتاب وحی می‌خوانیم که هرکس که نامش در کتاب حیات نیست، فضیلتی ندارد و باید به آتش افکنده شود. چنین آموزه‌هایی با تصویر خدای عشق و محبت مغایرت دارد.
سروش: این تحولی که شما از آن سخن می‌گویید، به نظر می‌رسد بیشتر صبغه وجودی داشته باشد تا صبغه معرفت‌شناختی.
هیک: بله به یک معنا، نکته‌ای که به آن اشاره کردم نکته‌ای اخلاقی و عملگرایانه بود و نه مقوله ای فلسفی. ما اگر بخواهیم نحوه‌ی زیست اخلاقی انسان رادر این عالم جدی بگیریم، باید به هر آنچه در سنت‌های دینی درباره نیک و بد گفته شده، حساس باشیم.
سروش: به نظر من، علاوه بر اخلاق باید به فقه نیز حساس بود و من خود را در ساحت فقه هم پلورالیست می‌دانم. معتقدم که یک شیعه می‌تواند از قوانین فقهی اهل سنت تبعیت کند و همین طور یک سنی از قوانین فقهی شیعه. پلورالیسم نه تنها آموزه‌های کلامی بلکه فقه و اخلاق را هم در بر می‌گیرد. امری بسیار مفید و رهایی بخش خواهد بود، اگر بتوان مبانی نظری برای پلورالیسم فقهی بنا کرد و این پروژه من است. در تمدن اسلامی ما با یک سنت ستبر فقهی مواجهیم که متأثر از آموزه‌های یهودی است. پلورالیسم فقهی در جهان مسیحیت با توجه به نحیف بودن فقه در این دین شاید چندان مهم نباشد، اما در جهان اسلام این امر واجد اهمیت فوق العاده ای است.
هیک: شما دارید به ایران باز می‌گردید؟
سروش: بله برای مدتی به ایران می‌روم و به دعای خیر شما نیاز دارم.
هیک:از وقایع جدید ایران و انتخاباتی که انجام گرفت و نتیجه آن مطلع هستم.
سروش: وضعیت متلاطمی است. راستی شما هم به تازگی در ایران بودید، سفرتان چطور بود؟
هیک: من در تهران، در تمام مدت با مهمان نوازی بسیار گرمی مواجه بودم و بحث‌ها در استانداردهای بالایی برگزار گردید. بسیاری از کسانی که در بحثها شرکت می‌کردند، با آرای من آشنایی داشتند.
سروش: امیدوارم این بار با شما در تهران دیدار کنم.
هیک: خیلی ممنون. از این که به اینجا آمدید، متشکرم.
سروش: من هم از شما متشکرم. نکات بسیاری وجود داشت که مایل بودم با شما در میان بگذارم که فرصت نشد.
هیک: بله اما می‌دانید که این بحثها پایانی ندارد. ضمن این که فکر می‌کنم موضع ما کمابیش شبیه هم است.
سروش: بله چنین است، خصوصا در باب صورت و بی‌صورتی. و اصلاً هر گفت و گویی صورتی است بر بی‌صورتی!
منبع : فصلنامه‌ی مدرسه، شماره دوم، آذر 1384

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1386/12/18

مدل سه‌گانه‌ی دین‌ورزی معیشت‌اندیش، معرفت‌اندیش و تجربت‌اندیش ره‌یافتی است که‌ دین را در عصر جدید با مدرنیته‌ بر سر یک سفره‌ میزبان خواهدشد.