الزهار خواستار محاکمه عباس شد

دکتر محمود الزهار وزیر خارجه سابق فلسطین
غزه ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین

دکتر محمود الزهار وزیر خارجه پیشین فلسطین و یکی از رهبران برجسته جنبش مقاومت اسلامی حماس خواستار محاکمه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان به جرم کودتا علیه قانون اساسی فلسطین و تشکیل دولت اضطراری بدون موافقت مجلس قانونگذاری فلسطین شد. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، الزهار همچنین خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق ملی برای بازجویی از عباس و دار و دسته اش به خاطر نقض قانون اساسی شد. وی در مصاحبه ای مطبوعاتی در واکنش به ادعاهای اخیر "علی خشان" وزیر دادگستری دولت غیر قانونی سلام فیاض مبنی بر این که عباس در صدد تشکیل یک کمیته تحقیق ملی برای محاکمه جنبش حماس است، گفت که ملت فلسطین از یک سال و نیم قبل با انتخاب جنبش حماس رای و انتخاب خویش را اعلام کرده است.

این رهبر حماس بر ضرورت محاکمه جدی عباس به علت تخلفات مالی و امنیتی تاکید کرد. وی در بخشی دیگر از سخنانش ضمن اشاره به خبر اخیر روزنامه عبری زبان "معاریو" مبنی بر این که تشکیلات خودگردان از رژیم صهیونیستی خواسته است تا به نوار غزه حمله و جنبش حماس را در این منطقه سرکوب کند، اظهار داشت که مقاصد و نیات عباس در قبال حماس از همان ابتدا در مسیر درستی نبوده است. الزهار خاطرنشان ساخت که عباس با تشکیل کابینه دهم به رهبری حماس از آن رو موافقت کرد که شاید این جنبش را تسلیم خواسته های خود کرده و روزی برنامه سیاسی سازشکارانه اش را بپذیرد یا این که حماس را در حکومت داری تنها رها کند تا شکست بخورد.

وزیر خارجه پیشین فلسطین در ادامه گفت:«حماس هرگز شکست نخورد و عباس نیز نتوانست حماس را تسلیم خواسته های خود کند و این جنبش همواره نسبت به اصول و آرمان های ملی پایبند مانده و خواهد ماند.» وی خاطرنشان ساخت که حماس در تلفیق میان حکومت داری و حمایت از مقاومت علیه اشغالگران تاکنون موفق عمل کرده است.

وی درباره اتهامات وارده علیه یگان پشتیبانی وابسته به حماس در خصوص بازداشت و سرکوب اعضای فتح گفت:«ملت فلسطین به خوبی می داند که کدامین گروه قربانی سرکوب است؛ نیروهای امنیتی عباس به طرف طرفداران حماس در دانشگاه النجاح در نابلس تیراندازی و یک دانشجو را به قتل رساندند و ده ها تن دیگر را نیز مجروح کردند تنها گناه دانشجویان این بود که علیه اقدام رژیم صهیونیستی در بازداشت یکی از دانشجویان دست به اعتراض زده بودند.»

رهبر برجسته فلسطینی در ادامه افزود که نیروهای امنیتی عباس همچنین منزل عزیز دویک رئیس مجلس قانونگذاری فلسطین و حسن یوسف از نمایندگان پارلمان را به رغم این که هر دو در بند زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند، آتش زدند.

وی همچنین ضمن انتقاد شدید از ازسرگیری همکاری های امنیتی بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی تاکید کرد:«هدف از این همکاری ها، ضربه زدن به نیروهای مقاومت و بستر سازی برای ادامه اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین است.»

الزهار افزود که تشکیلات خودگردان خبری را که روزنامه عبری زبان "هاآرتص" آن را منتشر کرد مبنی بر این که سرویس های امنیتی وابسته به عباس به نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی پاره ای اطلاعات امنیتی دادند و این اقدام منجر به متلاشی شدن شماری از تیم های عملیاتی مبارزان فلسطینی در کرانه باختری و بازداشت اعضای آن و خنثی کردن عملیات های ضد صهیونیستی شد، تکذیب نکرد. وی در این رابطه تاکید کرد که پدیده شوم همکاری با رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین پس از امضای پیمان "اسلو" تقویت شد.

این رهبر فلسطینی همچنین تاکید کرد که برنامه ها و اهداف طرف های خارجی در تعیین سیاست های محمود عباس نقش کلیدی ایفا می کنند. وی در این باره افزود که آمریکا عباس را بر یاسر عرفات رئیس تشکیلات خودگردان تحمیل کرد، به گونه ای که عرفات مجبور شد تا پست نخست وزیری را ایجاد و عباس را متصدی آن کند. الزهار در پایان اظهاراتش عباس را به همدستی با رژیم صهونیستی و آمریکا برای محاصره عرفات با هدف سلب اختیارات امنیتی و سیاسی او متهم کرد.

بدون امتیاز