ابومازن دیر یا زود مجبور به گفت‌وگو با حماس می‌شود

گفت و گوی اختصاصی روزنامه‌ی کیهان با دکتر ابو اسامه نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران

دکتر ابو اسامه عبدالمعطی نماینده حماس در تهران
تهران ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین

اشاره:
ابو اسامه عبدالله المعطی 42 ساله دارای مدرک دکترای روان شناسی تربیتی از دانشگاه سودان است و بیش از چهار سال است که به عنوان نماینده‌ی حماس در ایران فعالیت می‌کند. این سیاستمدار مبارز با سعه‌ی صدر به سؤال‌های کیهان درباره عملیات حماس علیه نیروهای امنیتی فتح در نوار غزه، رایزنی‌های سیاسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای پایان‌دادن به بحران فلسطین و دیدگاه حماس در این زمینه پاسخ داد. با هم این گفت‌وگو را می‌خوانیم:

چرا حماس علیه نیروهای فتح در نوار غزه وارد عمل شد؟

- حماس به سرویس های امنیتی حمله کرد که درسال 1994 براساس پیمان اسلو تأسیس شده بودند و فلسفه وجودی آنها تأمین امنیت رژیم صهیونیستی و تحت تعقیب قراردادن مبارزان بود، این سرویس ها تا زمان سرنگونی، فجیع ترین جنایت را در حق ملت فلسطین مرتکب شدند، مضافا به اینکه با رژیم صهیونیستی هماهنگی کامل داشتند و به تخریب جامعه فلسطینی همت گماشتند. پس از به قدرت رسیدن دولت حماس در فلسطین، این سرویس ها به فعالیتهای فسادانگیز خود ادامه دادند. دراینجا لازم می دانم که به سخنان ژنرال دانیون درکنگره آمریکا اشاره کنم. وی گفته: واشنگتن 100 میلیون دلار به سرویس های امنیتی وابسته به فتح کمک کرده است تا دولت حماس را سرنگون سازد. به هرحال این اقدامات سبب شد تا حماس علیه این سرویس ها وارد عمل شود، لذا مشاهده می شود، به محض پایان یافتن عملیات حماس، آرامش و امنیت در نوار غزه حاکم شده است.

دستاورد عملیات حماس علیه فتح چه بود؟

-دستاورد مهم این عملیات را می توان در رهایی ملت فلسطین از شر این سرویس های امنیتی وابسته به رژیم صهیونیستی دانست به طوری که می توان گفت هم اکنون امنیت و آرامش بر سراسر نوار غزه برقرار شده است.

آیا آمریکا و اسراییل برنامه ای طراحی نکرده بودند که حماس را مجبور کنند علیه فتح وارد عمل شود و با پاکسازی نوارغزه از نیروهای وابسته، یک دولت ضعیفی به نام حماس زمام امور را در غزه به دست بگیرد؟

- فکر نمی کنم که آمریکا و اسراییل از قبل طرحی را برای تسلط حماس بر نوار غزه آماده کرده بودند تا دولت ضعیفی دراین منطقه به وجود آورد. در زمانی که حماس مشغول تصرف پایگاههای نیروهای وابسته به فتح بود، فشارهای زیادی بر این جنبش وارد کردند تا حماس را مجبور کنند اوضاع را به حالت قبل بازگرداند. حماس در برابر این فشارها ایستادگی و اعلام کرد سرویس های امنیتی باید براساس اصول و ارزش ملی بازسازی شود.

چرا عملیات حماس علیه این سرویس ها به نوار غزه محدود شد؟

- از آنجایی که کرانه باختری رود اردن تحت اشغال رژیم صهیونیستی است، حماس دامنه عملیات خود را به آن منطقه گسترش نداد، چرا که نظامیان اسراییلی در تمام شهرها و روستاهای این منطقه حضور دارند. اما نوار غزه دارای آزادی نسبی است و نظامیان اسراییلی درشهرها و روستاهای آن حضور ندارند، البته این منطقه تحت محاصره اسراییلی ها قرار دارد. اکنون سرویس های امنیتی درغزه هرچیز را تحت نظر و کنترل خود دارند، ولی در کرانه باختری اسراییلی ها بر همه مسائل نظارت و کنترل دارند. با این حال باید گفت نیروهای مقاومت در کرانه باختری درحال مقاومت در برابر نظامیان صهیونیستی هستند، هرچند که آزار و اذیت هایی از طرف سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان متحمل می شوند ولی آنها هدف ما نیستند بلکه هدف ما مقاومت در برابر اسراییلی هاست.

با توجه به تشکیل حکومت سلام فیاض در کرانه باختری، آینده گفت وگوهای فتح و حماس را چگونه ارزیابی می کنید؟

- حماس دولت فیاض را به رسمیت نمی شناسد، چرا که این حکومت بر خلاف قانون اساسی فلسطین تشکیل شده است. تنها دولت قانونی فلسطین همان دولت اسماعیل هنیه است و این دولت به فعالیت خود ادامه می دهد تا دولت قانونی دیگری زمام امور را به دست بگیرد. با این حال، باید بگویم که مذاکره با جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین از سیاست های اصولی و محوری حماس است، حماس بر این باور است تنها راه پایان دادن به بحران داخلی فلسطین گفت وگوهای عمیق، فراگیر و جدی در تمام زمینه هاست، ولی محمود عباس تحت فشارهای آمریکا و اسرائیل نمی پذیرد که این گفت و گوها انجام شود، در حقیقت ایهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل به محمودعباس گفته است در هیچ شرایطی نباید با حماس وارد گفت وگو شود.محمود عباس به تل آویو قول داده است که با حماس وارد گفت و گو نخواهد شد، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این قول را در حالی داده که به شدت دنبال مذاکرات صلح با اسرائیل است.

ابزار حماس برای متقاعد کردن محمود عباس به مذاکرات چیست؟

- حماس، گفت و گو با محمود عباس و تشکیلات خود گردان فلسطین را مورد تاکید قرار می دهد. در حقیقت گفت وگو یک راهکار ملی برای پایان دادن به بحران داخلی است. اما به هیچ وجه عجله ای برای انجام این گفت وگوها نداریم و آن را گدایی نمی کنیم. و از موضع ضعف نیز خواستار آن نیستم.

لذا حماس محمود عباس را مجبور به گفت وگو نمی کند. بلکه چیزی که مهم است این است که محمود عباس به این نکته برسد که گفت و گوهای فراگیر و سازنده فلسطینی - فلسطینی خواسته تمام مردم است.

با توجه به پایگاه مستحکمی که حماس در میان ملت فلسطین دارد، چرا این جنبش از این ابزار برای متقاعد کردن محمود عباس به مذاکره استفاده نمی کند؟

- محمود عباس دیر یازود وارد گفت وگو با حماس خواهد شد. او نمی تواند خود را در برابر ملت فلسطین وملت های عربی و اسلامی قرار دهد. مضافا به اینکه او نمی تواند همواره به حمایت های آمریکا و انگلیس از تشکیلات خودگردان علیه حماس دل ببندد. زیرا رژیم صهیونیستی هرگز امتیاز قابل توجهی به تشکیلات خودگردان نمی دهد و آن طوری که دشمنان انتظار دارند، حماس بر اثر فشارهای آمریکا و اسرائیل از بین نخواهد رفت. چرا که این جنبش فقط در نوار غزه قدرت حاکم نیست، بلکه در تک تک خانه های ملت فلسطین نفوذ دارد. به هر حال معتقدم تنها گزینه پیش روی محمود عباس گفت وگو با جنبش حماس و سایر گروه های فلسطینی است. اگر محمود عباس به سیاست عدم گفت وگوها و تحت تعقیب قراردادن مبارزان در کرانه باختری ادامه دهد، این بدان معناست که وی به آنتوان لحد دیگری در فلسطین تبدیل شده است.

اگر آنتوان لحد جدیدی در فلسطین به وجود بیاید حماس با آن وارد مبارزه مسلحانه می شود تا تجربه لبنان تکرار نشود؟

- مهم ترین اصول حماس مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است. مبارزه مسلحانه با آنتوان لحد جدید به عملکرد محمود عباس بستگی دارد. از آنجایی که در برابر هر عملی، عکس العملی وجود دارد. اگر محمود عباس به طور علنی مبارزان را تحت تعقیب، بازداشت، شکنجه و قتل قرار دهد. طبیعی است که ما از خودمان دفاع خواهیم کرد.

آیا برگزاری انتخابات زودهنگام می تواند راه حلی برای پایان دادن بحران داخلی فلسطین باشد؟

- همانطوری که گفتم تنها راه حل بحران فلسطین گفت وگو است که از طریق آن می توان تمام عوامل بحران زا را برطرف ساخت. مضافاً به اینکه ملت فلسطین در یک سال و نیم پیش در یک همه پرسی آزاد گروه سیاسی مورد نظر خود را برگزید. لذا دیگر نیازی به انتخابات زودهنگام نیست.

مناسبات حماس با کشورهای عربی را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما روابط خوبی با تمام کشورهای عربی و اسلامی داریم. سیاست ما براساس احترام متقابل و دخالت نکردن در امور داخلی یکدیگر است.

اما توافقنامه مکه با میانجیگری عربستان میان گروه های فلسطینی بسته شد. آیا این هدایتگری کشورهای عربی در امور داخلی فلسطین نیست؟

- حماس تاکنون 13 پیمان با محمود عباس تحت نظارت مصر با عربستان امضا کرده است. با این حال هیچ گاه از اصول و آرمان های خود دست برنداشته است. در اینجا باید بگویم حماس خیلی قوی تر از قبل است. حتی آمریکایی ها و اسرائیلی ها به این موضوع اعتراف کرده اند. به طوری که گزارش های جاسوسی آنها حاکی است حماس از نفوذ گسترده ای در میان فلسطینی ها برخوردار است و حتی گوی سبقت را از محمود عباس در کرانه باختری ربوده است. لذا هیچ دولتی نمی تواند بر حماس فشار وارد کند تا این جنبش از اصول خود دست بردارد. هرگز حماس سرتسلیم در برابر چنین فشارهایی فرود نمی آورد. ودست از اصول و آرمان های خود بر نخواهد داشت. دولت های غربی نیز نسبت به این موضوع آگاهی کامل دارند، بنابر این، به مواضع و اصول ثابت حماس احترام می گذارند.

برخی کشورهای عربی مدعی اند حماس نقشه ایران را در نوار غزه اجرا می کند، نظر شما در این زمینه چیست؟ چرا آنها چنین ادعایی دارند؟

-ما تاکنون چنین چیزی را نشنیده ایم. اینها اتهامات دروغی است که محمود عباس و جنبش حماس وارد می کنند. او این جنبش را به دیگر مسائل متهم می کند مثل حمایت حماس از شبکه القاعده در نوار غزه. هدف رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از چنین اتهاماتی کشاندن پای نیروهای بین المللی به نوار غزه است تا این منطقه به عراق دوم تبدیل شود. هر روز محمود عباس حماس را به چیزی متهم می کند. در حالی تمام این اتهامات واهی هستند و جنبش حماس، جنبشی مستقل است که رأساً خود تصمیم می گیرد و افتخار می کند که با ایران در ارتباط است.

با توجه به رایزنی های دیپلماتیک مصر، عربستان اردن و نشست کمیته چهارجانبه شما فکر می کنید بحران داخلی فلسطین چگونه پایان خواهد یافت؟

- گروه های فلسطینی بدون هیچ قید و شرطی باید با یکدیگر گفت وگو کنند. در این مذاکرات باید تمام مسائل به طور عمیق و به دور از تأثیر پذیرفتن از آمریکا و صهیونیسم مورد بررسی قرار گیرند. بنده معتقدم که اجرای کامل توافقنامه مکه می تواند به بحران داخلی فلسطین پایان دهد. فقط کافی است که گروه های فلسطینی برای اجرای آن حسن نیت داشته باشند.

لطفاً به طور صریح بفرمائید این رایزنی های دیپلماتیک به نفع چه گروه فلسطینی تمام خواهد شد؟

-حماس از سیاست گفت وگو حمایت می کند. زیرا این مذاکرات به نفع ملت فلسطین و سبب وحدت کرانه باختری با نوار غزه می شود. در حقیقت این گفت وگوها به نفع حماس و فتح و تمام ملت فلسطین است.

لطفاً بفرمائید کشورهای تأثیرگذار در تحولات فلسطین پرونده بحران داخلی فلسطین را چطور خواهند بست؟

-سوریه، ایران، مصر، عربستان، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و تمام کشورهای عربی با روند گفت وگوهای حماس و فتح موافقند فقط اسرائیل و آمریکا با این گفت وگوها مخالفند و محمود عباس پشت سر تل آویو و واشنگتن قرار دارد. اما تا کی می تواند پشت سر آنها پنهان باقی بماند. بالاخره مجبور می شود به گفت وگوها تن بدهد.

شما معتقدید محمود عباس مجبور به گفت وگو می شود؟

- بله

خب، شرایط این گفت وگو چیست؟ باتوجه به اینکه تمام این کشورها و مجامعی که ذکر کردید، هرکدام دیدگاه خاصی در این زمینه دارند.

- باید دیدگاه های این کشورها را یکی یکی مورد تحلیل قرار داد تا بتوان به یک نتیجه مشترکی رسید.

خب نظر حماس چیست؟

-همانی که گفتم. توافق مکه بهترین محور برای مذاکرات است.

بدون امتیاز