بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در مورد مسایل اخیر عراق


بسم الله الرحمن الرحیم

انتشارخبری مبنی بر صدور فتوای وجوب تخریب قبور ائمه و بزرگان مسلمین در عراق، از جانب برخی مفتیان کشور عربستان سعودی، موجی از واکنشهای مذهبی و سیاسی را در کشورمان به‌دنبال داشت. در این خصوص توجه به نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

1. نظر به اینکه پایگاه اینترنتی نهرین‌نت، با مشی اطلاع‌رسانی فرقه‌گرایانه، تنها منبع انتشار اولیه این خبر است و البته تاکنون نیز متن فتوای یاد شده را منتشر نکرده است و نیز با توجه به اظهارات وزیر فرهنگ و معاون وزیر کشور دولت عربستان سعودی در دیدار با سفیر کشورمان در ریاض، مبنی بر عدم صدور چنین فتوایی از جانب مفتیان دولت آن کشور، ضروری بود قبل از آغاز واکنشها صحت و سقم موضوع از جانب یک منبع قابل اعتماد تبیین شود، تا در شرایط ملتهب منطقه، شکاف مذهبی در صفوف امت بر اساس یک خبر مبهم تعمیق نشود.

2. چنین فتوایی به فرض صدور، نه تنها هیچ خدمتی به مصالح امت اسلامی و حتی مجموعه صادر کننده نمی‌نماید، بلکه با ابتدایی‌ترین اصول تعامل با "دیگران" در منهج صحیح اسلامی در تضاد کامل است. زمانی که قدس شریف توسط فاروق اعظم -رضی الله تعالی عنه- فتح شد، ایشان تأکید فرمودند، نسبت به اماکن مورد احترام مسیحیان و عبادتگاه‌هایشان هیچگونه تعدی صورت نگیرد؛ بدیهی است که در مورد قبور بزرگان مسلمین با هر دلیل و یا بهانه‌ای، صدور فتوای تخریب، جز به نفع اشغالگران و دشمنان امت اسلامی نخواهد بود.

3. رویه‌ایکه با نهایت تأسف در عراق مشاهده می‌شود، ریشه در نابردباری مذهبی در میان گروههایی از طرفین دارد. در حالیکه طبق سنت صحیح نبوی حرمت خون مؤمن از کعبه نیز بالاتر است، هر روز خبرهایی مبنی بر قتل مسلمانان به خاطر هویت مذهبی‌شان منتشر می‌شود؛ همچنین انفجار مجدد مرقدین سامراء و تخریب و اشغال مکرر مساجد در بغداد و بصره و جاهای دیگر، در تضاد آشکار با اصول تعامل اسلامی بوده، از هر جانبی و با هر دلیلی که صورت گیرد، محکوم است.

4. جماعت دعوت و اصلاح ایران بر اساس تعالیم دین مبین اسلام و با درک شرایط حاد حاکم بر بلاد اسلامی، معتقد است که تلاش در جهت حفظ وحدت امت و اجتناب از توسعه دایره تنش‌ها و تعصبات از جانب تمامی حکومت‌ها، احزاب، جریانات و شخصیتهای مسلمان واجب و ضروری است.

بدون امتیاز