دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح، درگذشتِ ملا علی عبدالعزیز را تسلیت گفت


ساعت 9 صبح به وقت محلی (روز پنج‌شنبه2/1/86) فرودگاه بین المللی اربیل، پذیرای صدها تن از شهروندان اقلیم کردستان عراق بود، که برای استقبال جنازه‌ی علی عبدالعزیز رهبر فقید حرکت اسلامی کردستان در ورودی اصلی آن گرد هم آمده بودند.
جنازه‌ی وی که بامداد پنج‌شنبه از لندن به فرودگاه مهرآباد تهران منتقل شده‌ بود، در موعد مقرر وارد فرودگاه اربیل و از آنجا روانه حلبچه شد و در گورستان "گولان" به خاک سپرده شد.

عصر روز جمعه 3/1/86 پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح توسط استاد ملا احمد بهرامی، که به همراه جمعی از علمای اورامانات به حلبچه عزیمت نموده است، تسلیم بازماندگان شد.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنْ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلاً

با نهایت تأسف و تأثر خبر درگذشت عالم مجاهد، جناب شیخ علی عبدالعزیز، رهبر حرکت اسلامی کردستان عراق واصل شد.
بدون تردید آن مرحوم در اوضاع و شرایط حساس و پیچیده‌ی کردستان به‌ویژه در ایام سلطه‌ی شوم بعث، در ردیف علمای نخبه‌ی کُرد و دوشادوش برادران نستوهش، و در پیشاپیش آنان مرحوم استاد ملا عثمان، نقش مؤثری در ذفاع از حقوق دینی و ملی ملتش و همزمان، درهم‌شکستن هیمنه‌ی غیرقانونی بعث در کردستان ایفا نمود.
به‌همین مناسبت از جانب خودم و یکایک خواهران و برادرانم در "جماعت دعوت و اصلاح" مراتب تسلیت خود را به‌محضر خانواده‌ی گرانقدر مرحوم، اعضا و هواداران حرکت اسلامی کردستان، علمای دین و عموم ملت کرد عرض نموده، امیدوارم روح بلند ایشان قرین صالحان و برگزیدگان، در بهشت برین آرام گیرد و خداوند-جل جلاله- این خلأ گرانبار را به نیکوترین شیوه جبران نماید.

انا لله و انا الیه راجعون
عبدالرحمن پیرانی
دبیرکل جماعت دعوت واصلاح ایران

گفتنی است مرحوم ملا علی از بنیانگذاران حزب اسلامی عراق در دهه‌ی شصت میلادی و همرزم استاد صواف و استاد نعمان السامرائی بود.
عمده‌ی شهرت شیخ فقید، شجاعت در مقابل ستم و طغیان بعث بود.
او در سال 1987 در تأسیس حرکت اسلامی کردستان عراق مشارکت کرد و در سال 1998 عهده‌دار مسؤولیت "ارشاد" در حرکت شد و در سال 2001 بعد از وفات شیخ عثمان عبالعزیز(برادر بزرگترش) رهبر حرکت شد.
در اوت 2004 توسط نیروهای امریکایی بازداشت شد و مدت یک ماه در زندان ماند.
او شنبه گذشته، هفدهم مارس، در بیمارستانی در لندن جان سپرد.

لینک منابع:
http://www.iraqiparty.com/news/32007/news83.htm
http://www.islamonline.net/Arabic/politics/2002/12/article19.SHTML
http://www.aljazeera.net/NR/exeres/56F28F96-011B-4D39-97B6-29077D878C27.htm?wbc_purpose=%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F%2F'_Current

بدون امتیاز