قدرت‌طلبان و سناریوی دفاع از حقوق بشر

علی عزیزی/ بانه
ـــــــــــــــــــــــــــــــ

ظالم و مظلوم واژه‌هایی‌اند که خود به خود جنگ، کشتار، قتل عام ، گریه و فریاد و حسرت و غربت را در اذهان تداعی خواهند کرد. آنگاه که ظالمان برای توسعه بخشیدن به دامنه‌ی قدرت خویش هر آنچه در توان دارند در حق مظلومان و ستمدید‌گان انجام خواهند داد.
آنگاه که مظلومان خاک و وطنشان غصب می‌شود و دین و ناموسشان نیز مورد تعرض سیه‌دلان و سنگدلان قرار می‌گیرد. و شلیک گلوله‌ها و توپ‌ها را نیز به اذای هر گونه دفاع و پاسخی قرار می‌دهند. آنگاه که راهی جز تقبل و یا قتل پیش رو ندارند. و آنگاه که قدرتمندان چپاولگر کشتار بی گناهان را تحسین و تمجید و تبریک و دفاع بی گناهان را تقبیح می‌کنند. آنگاه که قتل و عام بی گناهان دفاع از حقوق بشر! و دفاع مظلومان از خاک و دین و وطنشان فعالیت تروریستی قلمداد می‌شود.و...

امروز در گوشه و کنار جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته صداها و ناله‌های کودکان بی پدر و مادر، و مادران و پدران بی فرزند به گوش می‌رسد؛ ناله‌هایی که حاکی از اوج مظلومیت و محرومیت است که هر یک به گونه‌ای تحت فشار‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی، و طبقاتی ناجوانمردانه استعمار و استعمارگران قرار گرفته‌اند.
از آمریکای جنوبی گرفته تا کشورهای سومالی، چاد، اتیوپی، سودان، فلسطین، لبنان و کردستان ترکیه و سوریه، افغانستان، کشمیر، چچن و... هریک به نوعی با مشکلات کمرشکنی از این قبیل دست و پنجه نرم می‌کنند. اما از همه خطرناک‌تر و ناعادلانه‌تر و عجیب‌تر اینکه همه‌ی این فشارها و ظلم‌ها و تبعیض‌ها تحت عنوان دفاع از حقوق بشر صورت می‌گیرد، مسئله مهمی که مظلومان و ستمدید‌گان شب و روز چشم امید به وی دوخته‌اند؛ به این امید که سردمداران و حامیان آن و قدرتمندان حقوق بشر حقوق حقه آنها را پس دهند و یا اینکه دیگر حقوقشان را پایمال نکنند؛ اما کاملا بر عکس، بلکه امروز قدرتمندان ناجوانمرد آمده و با سوء استفاده سیاسی و اقتصادی از این مسئله حتی کشتن مظلومان و پایمال شدن حقوقشان را مشروعیت کاذب بخشیده‌اند.
آمریکا به نام دفاع از حقوق بشر در چند دهه اخیر رژیم‌های فاشیست ترکیه و عراق را علیه کردها‌ی بیگناه تا دندان مسلح؛ و اسرائیل را با کمکهای مالی و نظامی و سیاسی علیه فلسطینی‌های بی‌گناه حمایت می‌کند و همچنین مردمان بی گناه افغانستان و عراق را تحت همین عنوان زیر آماج حملات نظامی خویش قرار داده و...
ترکیه و سوریه تحت همین عنوان هر نوع سیاست نابخردانه‌ای را علیه کردها اتخاذ می‌نمایند و...
شهروندان بی گناه فراوانی در واقعه‌ی 11سپتامبر توسط ستیزه جویان ناشناسی به همین عنوان به کام مرگ کشیده شدند. اسرائیل که نماد ظلم و ستم است کشتن هزاران و آواره کردن میلیون‌ها فلسطینی و محروم کردن آنها از حق آزادی و حق انتخاب و... را با همین نام انجام می‌دهد و از هر اهرمی برای تحقق اهداف خویش استفاده می‌کند.
اسرائیل بعد از جریان انتخابات اخیر مجلس قانونگذاری و پیروزی چشم‌گیر حماس در فلسطین، سیاست جنگ طلبانه خود را هر چه بیشتر شدت بخشید و سرزمین‌های اشغالی فلسطین را بیشتر آماج حملات وحشیانه قرار داد و جنایت فراوانی را در آنجا مرتکب شد اتحادیه اروپا و امریکا نیز تحولات اخیر فلسطین را سر آغاز قطع کمک‌های خود اعلام کردند و علناً به اسرائیل جهت پیش‌برد سیاست جنگ طلبانه خویش، چراغ سبز نشان دادند و رفتاری کاملا" غیر دموکراتیک در برابر انتخابات دموکراتیک فلسطین از خود بروز دادند و به جهانیان ثابت کردند که آنها طبل زنانی بیش نیستند، و تنها در چهار چوب منعف خویش از گزاره دموکراسی و حقوق بشر استفاده می‌کنند و جنایات خود را در همین راستا توجیه خواهند کرد در حالی که توجیه این نوع جنایتها و فشارها و... تحت عنوان دفاع از حقوق بشر، کاملا مردود و غیر حقوقی می‌باشد و جنایتی بس سترگ‌تر است.
در آخر بیانیه حقوق بشر آمده که «هیچیک از مقررات اعلامیه‌ی حاضر نباید طوری تفسیر شود که متضمن حقی برای دولتی یا جمعیتی یا فردی باشد که به موجب آن بتواند هریک از حقوق و آزادیهای مندرج در این اعلامیه را ازبین ببرد و در آن راه فعالیت بکند»
در اعلامیه حقوق بشر آمده که همه انسان‌ها از لحاظ حقوقی و کیفری با هم مساویند اما در منطق اسرائیلی‌ها و حامیان آن کاملا بر عکس، یک فرد در برابر 50نفر (یا هر آنچه خود خواهند) است یعنی خون یک یهودی مساوی است با خون 50مسلمان؟!. اسرائیل در واکنش به اسارت یک سرباز صهیونیستی به دست حماس حملات جدید و شدید نظامی را به نوار غزه آغاز کرد و بیش از 50فرد بی گناه را در طول این حملات به کام مرگ کشانیده، و تعداد زیادی(حتی بعضی از نمایندگان مجلس و کابینه دولت) را به اسارت گرفت یا اینکه جنایت و حملات نظامی آنها به مردمان بی گناه لبنان به خاطر اسارت دو یهودی به دست حزب الله لبنان... و حامیانش طبق عادت همیشگی‌شان این جنایت‌های وحشیانه اسرائیل را به عنوان دفاع از حق خود توجیه کردند، و حتی حامیان به اصطلاح حقوق بشر امریکا و انگلیس، بیانیه شورای امنیت را راجع به عقب‌نشینی نیروهای اسرائیل از نوار غزه و لبنان وتو کردند.
آفرین و هزار آفرین بر شما منادیان و حامیان حقوق بشر! آفرین بر شما که اینگونه از یک اسیر صهیونیست دفاع می‌کنید و دنیارا از آن ظلم(!) و جنایت(!) با خبر می‌کنید و ده‌هزار اسیر فلسطینی را اهمال کرده‌اید و از آنها ذکری به میان نمی آورید؟ شمایی که با هر ترفندی می‌خواهید ما را به پذیرش سیاست خویش وادارید.
مظلومان و ستمدیدگانی که با خون و با سرنوشت آنها بازی می‌شود، هرگز نباید فریب تبلیغات و ترفندها و سیاست‌ها‌ی قدرت طلبان بخورند و خود برای خود تصمیم گیرند و چشم انتظار رعایت حقوقشان از جانب این نوع قدرت‌ها نباشند.
این عملکردها یک واقعیت دیگر را نیز برای ما روشن خواهد کرد و آنهم حیات ذلت بار دولت‌های عربی و سکوت آنها در برابر این جنایت‌ها است. سیاست استعمار جدید غربی کاری کرده که دولت‌های عربی نتوانند حتی لفظاً نیز این جنایتها را محکوم نمایند و هر گز به فکر دفاع از هموطنانشان نباشند، و اینکه هیچ انگیز ش نه دینی، نه ملی و نه انسانی آنها را وادار به موضع شفاف و عملی نخواهد کرد.
آنها به جای اینکه در فکر راه حلی برای بحران موجود در جهان عرب باشند تنها در فکر عیاشی و فحاشی‌اند.
و بجای توسعه علمی و تکنیکی فقط در فکر توسعه شکم(!) خویش‌اند و بجای استقلال سیاسی و اقتصادی و... فقط در فکر راضی کردن اربابان و استعمار و استثمارگران خارجی‌اند، دولت‌هایی بی روح و ناکارآمد که توان هیچ تصمیم‌گیری از خود ندارند پس هیچ انتظاری جز این از دولت‌های عشایری و فاشیستی عرب‌ها نمی‌رود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1385/12/19

داغ ای عربهای شکم گنده از هرداغی سوزان تر است.بی غیرتی تا چند.