آن شب؛ تربت جام، نزدیکترین شهر به مسجدالاقصی بود

محمد داود گرگیج زرین پور – تربت جام
______________________________

در جمعه شب آخر ماه مبارک رمضان جلسه ختم قرآنی به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره ی قدس توسط دارالتحفیظ امام ابو حنیفه(رح) شهرستان تربت جام در مزار شیخ الاسلام احمد جامی برگزار گردید.در این جلسه میهمانانی از دور و نزدیک کشور دور هم جمع شدند و در کنار هموطنان خود در شهرستان تربت جام به نظاره ی برنامه های تدارک دیده شده نشستند.

در این جلسه جدای از اجرای برنامه های مختلف فرهنگی از قبیل سرود نمایش تواشبح مساحبه با سوره ی فلق اهدای جوایز برندگان مسابقات قرآنی دارالتحفیظ اساتیدی به ارایه سخنرانی پرداختند که ما گوشه ای از سخنان اساتیدی که در جلسه صحبت داشتند را به محضر شما تقدیم می کنیم:

جناب آقای مهندس احراری در فرازی از سخنانشان فرمودند:(آنهایی که برداشت دقیقی از مفاهیم اسلام داشتند نه تنها در زمینه عبادی بلکه در تمام زمینه های علمی و اجتماعی حرف اول را در دنیا زدند. ما در صدر اسلام در ریاضی حرف اول را می زدیم در علم طب ابوعلی سیناها را داشتیم که قدیمی ترین کتب طب که حتی در دانشگاههای فرانکفورت آلمان تدریس می شد همان کتاب ابن سینا بود).

امام جمعه شهرستان تربت جام حاج شراف الدین جامی الاحمدی در سخنان خود به این نکته اشاره داشتند که:(وقتی که دشمنان اسلام می خواهند کاری انجام دهند با 630 هزار نفر اسراییلی را در مرکز کشورهای عرب تشکیل می دهند و حقوق فلسطینیان را نادیده می گیرند سپس حرف از حقوق بشر هم می زنند).

استاد حاج مصطفی اربابی مسوول برگزاری مراسم ختم و داعی دلسوز شهرستان تربت جام به واقعه‌ی تاریخی معراج پیامبر اشاره داشتند و فرمودند:(هنگامی که پیامبر در تنگنای الحجون و شعب ابو طالب قرار گرفته بود و دو یار همیشگی خود یعنی حضرت خدیجه(س) و عمویش ابو طالب را از دست داد خداوند فیض خود راکه شامل او گردیده بود را شدت بخشید و در طی حکمت خداوندی با سیر پیامبر از مسجد الحرام به مسجد الاقصی ارتباط بین این دو را برقرار نمود و از آنجا مرحله ی معراج را آغاز کرد).

آخرین سخنران استاد محمود ویسی بودند که به مبحث فکر و شکر پرداختند در قسمتی از سخنان ایشان به این سخنان بر می خوریم:(شکر در حقیقت آمیخته ای از ذکر و فکر است و انسانی که اهل ذکر است و اهل فکر است می تواند اهل شکر شود. انسانی که اهل شکر شد پخته شده است خام بدم پخته شدم سوختم آخرین مرحله ی پختگی و آغاز سوختن شکر است).
این جلسه که از ساعت 18:15 با بر پایی نماز عشا و تراویح آغاز شد در ساعت 24 به پایان رسید.

بعد از اتمام جلسه اکثریت شرکت کننده گان برای حضور در جلسه ی پرسش و پاسخ به وسیله ی اتوبوسهایی که توسط بخش خدمات ختم دارالتحفیظ امام ابوحنیفه مهیا شده بود به مکان مسجد اعظمیه انتقال یافتند.

پس از اتمام جلسه ی پربار پرسش و پاسخ در ساعت 3 صبح مومنان خداجوی و عاشقان قرآن بر سر سفره ی سحری که توسط بخش پذیرایی تدارک دیده شده بود حاضر شدند تا آخرین جمعه ی رمضان را روزه بگیرند.

بدون امتیاز