پیام عید سعید قربان / 1430

بسم الله الرحمن الرحیم
ذی‌الحجة الحرام، ماه قهرمان یكتاپرستی، ابراهیم خلیل و ماه نماد همیشه جاوید تسلیم مطلق در برابر فرمان الهی، اسماعیل ذبیح و ماه معمار معانی حیاتبخش و انسان ساز خطبة‌الوداع، محمد مصطفی – صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین – فرا رسید و صد‌ها هزار مسلمان شیفته و دلداده به منظور تعظیم شعائر الهی و دوباره زیستن همه این خاطره‌های مبارك و ده‌ها خاطره و درس و اندرز نیكان و پاكان و برگزیدگان، راهی دیار مقدس شدند‌، تا اجابت مكرر دعای جاودانه خلیل خداوند از فرازنای تاریخ‌، دگر‌باره بشریت را مسحور خود گرداند كه‌:
"...فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِي إِلَیهِمْ..." [إبراهیم/37]
و ماه كعبه، نماد آرمان مشترك امت اسلامی و محور یگانگی، مساوات و یكرنگی پیروان محمد، كه همه را از حاكم ومحكوم وفقیر و غنی و پیر و جوان بر طبق آیین پاك و شریعت جاویدان آخرین برگزیده خداوند ذو‌الجلال‌، به دور خود می‌گرداند تا نه فقط برون‌ها و ظواهر از همه نوع نشانه های تفاخر و تمایز مادی پاك گردند، بلكه زبان‌ها نیز به ذكر یكسان و هماهنگ یكتا پرستی و فرمانبرداری مزین گردند كه:
"لبیك الهم لبیك، لبیك لا شریك لك لبیك، إن الحمد و النعمة لك و الملك، لاشریك لك"
و درنهایت درون‌ها و قلب‌ها حول محور حبل متین الهی الفت گیرند كه:
" وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا... فَأَلَّفَ بَینَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً..." [آل‌عمران/103]
و همه بیاموزند و باور كنند كه:
" وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ..."[حجرات/13]
 یكی از ارزنده‌ترین درسهای این ایام و این مناسك، تأكید بر حرمت خون مسلمان و پاسداشت حق حیات كریمانه انسانی است چه آنجا كه خداوند علیم، پس از آن امتحان تاریخی و افتخارآفرین، فدیه‌ای برای خون اسماعیل قرار می‌دهد و چه آنجا كه محمد مصطفی–صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم– در خطبة‌الوداع مردمان را مخاطب قرار می‌دهد كه:
"یا أیها الناس أی یوم هذا؟ قالوا: یوم حرام.  قال: أی بلد هذا؟ قالوا: بلد حرام. قال: فأی شهر هذا؟ قالوا: شهر حرام. قال: فإن دماءُكم و اموالُكم و اعراضكم علیكم حرام كحرمة یومكم هذا فی بلدكم هذا فی شهركم هذا...[صحیح بخاری/حدیث1739، ص304 – دار ابن‌حزم]
ای مردم! امروز چه روزی است؟ عرض كردند: روز حرام. فرمود این سرزمین چه سرزمینی است؟  گفتند: سرزمین حرام.  فرمود: این ماه چه ماهی است؟  گفتند : ماه حرام. فرمود: پس همانا خون‌ها و مال‌ها و آبروی شما بر یكدیگر حرام است،  همانند حرمت این روز شما در این سرزمین شما در این ماه شما."
امروزه متأسفانه این حرمت در پاره‌هایی از سرزمین مسلمانان پاس داشته نمی‌شود. دست‌اندازی به حق حیات مسلمانان با هر انگیزه و بهانه‌ای، به جز آنچه در صریح كتاب و صحیح سنت آمده است‌، گناهی بزرگ و نابخشودنی و به مثابه تعرض به حق حیات بشریت است كه‌:
"...أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعاً..."  [مائدة/32]
"وَ مَنْ یقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فِیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظِیماً" [نساء/93]
به راستی شگفت‌انگیز است در شرایطی كه برخی زمامداران مسلمان‌، با دولت‌هایی كه دست‌هایشان بارها به خون مسلمین آلوده شده است، باب گفتگو و مذاكره و تفاهم می‌گشایند، با ملت‌های خود یا احیاناً كشورهای مسلمان حاضر به گفتگو و حل و فصل مسالمت‌آمیز منازعات نیستند.
 
 برادران و خواهران گرامی، هم‌میهنان ارجمند!
عید سعید قربان مبارکباد.
شایسته است این ایام و لحظات گرانقدر را برای یادآوری این مفاهیم ارزنده واین رخدادهای عظیم مغتنم بدانیم و هرچه بیشتر بیاموزیم و بیش از آن هم عمل كنیم. سعی كنیم همزمان با وقوف حجاج در عرفات، نهمین روز ذی‌الحجه را با روزه‌داری‌ و مناجات به درگاه خداوند سپری كنیم و از ذات ذوالجلالش بخواهیم:
پروردگارا! مسلمانانی را كه عزم ادی مناسك حج، در سرزمین وحی حضور یافته‌اند، توفیق به جای آوردن حج مقبول عنیت و دعاهای آنان را در حق مسلمین اجابت فرما و وحدت و اخوت و صفا و امنیت را به امت اسلامی ارزانی دار!
ای خدای مهربان! دنیای وجودمان را چنان وسعتی از شناخت خودت ارزانی فرما که نشانه‌های پیدا و پنهان حضورت در همه هستی را با همه جانمان درک کنیم تا مگر ابراهیم‌آسا تمام اسماعیل‌هایی را که خود در اوج ناباوری و نداشتن بر ما عطا فرمودی، در صراط رضایت تو فدا کنیم، شاید از زمزه مومنان قرار گیریم!
ای خدای کعبه!چنان توفیقی بر ما هدیت کن تا آزمون‌های بزرگی را که در گردنه های سخت زندگی بدان‌ها دچار می‌شویم، سربلند و سرافراز پشت سر نهیم و چون "نیکوکاران به غایت" در منتهای رحمت و مهربانی خود بر ما سلام و درود بی‌پایان فرستی!
ذوالجلالا! تار و پود وجودمان عجین با خواهش از تو خواستن است. به شکرانه منتی که ما را به سرافرازی از آزمون‌های سخت مفتخر می‌کنی، برکات اسحاق‌گونه‌ات را بر جان و مالمان ارزانی دار و ما را چون بندگان مخلصت، شادی و شادابی جاودان ایمان و بندگی نصیب فرما!
ای خداوند مهربان! بر پیام‌آوران ایمان و عدالت و استقامت درود فرست. همانا تو مومنان و محسنین و مرسلین را بهترین کفایتی!
پروردگارا! غربت حزن‌انگیز قدس شریف و مسجدالاقصی را پایان ده و ما را وسیله این آزادی  قرار بده!
آمین یا رب‌العالمین
 
الله اكبر و لله الحمد
عبدالرحمن پیرانی
4/9/88