بیانیه‌ی‌ جماعت دعوت و اصلاح ایران در محکومیت کشتار مسلمانان چین

بیانیه‌ی‌ جماعت دعوت و اصلاح ایران در محکومیت کشتار مسلمانان چین

استان سین‌كیانگ با مساحتی در حدود یك‌ششم سرزمین چین و با وسعتی همانند ایران، محل سكونت حدود بیست‌میلیون انسان است. این استان از سالیان پیش و به شیوه‌های مختلف تحت فشار دولت چین قرار گرفته و حوادث چچن و یازده سپتامبر، موجب شده ‌است این فشارها با عناوینی از قبیل اتهام تروریسم بیشتر شود. امری که همواره این فرصت را به دولت‌های خودکامه می‌دهد که با انگ‌زنی و اتهام، حقوق افراد را نقض کنند. گذشته از عوامل و دلایل شروع اعتراضات اخیر ساکنان مسلمان این استان و در شرایطی که آنان برای به‌دست‌‌آوردن حقوق انسانی و شهروندی خود تلاش می‌کنند، استفاده‌ی دولت چین از خشونت و کشتار حدود 200 نفر و زخمی‌کردن ده‌ها نفر - به عنوان ‌خونین‌ترین حادثه‌ی پس از وقایع میدان "تیان آن من" در سال 1989، - نشان از ضعف این دولت در حل مشکلات سیاسی و چگونگی تعامل با مسایل مسلمانان این استان دارد.

تلاش دولت چین در جلوگیری از انعکاس رسانه‌ای و جهانی این حوادث، حاکی از کوشش آن دولت در سرپوش‌نهادن بر سركوب غیر انسانی مسلمانان این استان دارد. ممنوعیت برگزاری و اقامه‌ی نمازهای جمعه و جماعت در مساجد و جلوگیری از اجتماعات و گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز آنان به عنوان یكی از مصادیق پذیرفته‌ شده‌ی حقوق بشر، نشان از آن دارد که این دولت استفاده از خشونت علیه شهروندان مظلوم و بی‌دفاع و کشتار آنان و تشدید فشار را، بر جای حل مسالمت‌آمیز این مسأله ترجیح داده است.

جماعت دعوت و اصلاح ایران بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام و مشی میانه‌روانه‌ی خویش ضمن نفی خشونت و بكارگیری آن در هر مكان و تحت هر عنوان، برخورد دولت چین را در سركوب مسلمانان این استان محكوم كرده و از تمامی دولت‌ها، به‌ویژه دولت‌های اسلامی و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد كه در جهت جلوگیری از نقض حقوق مسلمانان این منطقه و تكرار حوادث مشابه تلاش جدی به عمل آورند.

جماعت دعوت و اصلاح ایران

25/4/1388