پیام عید سعید قربان/1429

بسم الله الرحمن الرحیم
لبیک اللهم لبیک، لبیک لاشریک لک لبیک، ان الحمد و النعمة لک و الملک، لاشریک لک
عید فرخنده قربان، یادگار ارزنده بندگان مخلص و صادق خداوند ذوالجلال، حضرت ابراهیم خلیل و حضرت اسماعیل ذبیح –علی‌نبیناو‌علیهما‌الصلاة‌و‌السلام- فرا رسید و پیام روح‌بخش و زوال‌ناپذیر توحید و یکتاپرستی، بار دیگر در دل جان رهروان این راه همیشه پویا طنین‌انداز شد.
تسلیم مطلق آن پیامبر بزرگوار و اجابت بدون تردید فرزند شایسته و برومند وی در برابر فرمان خداوند حکیم، تاهمیشه تاریخ، آموزگار و الهام‌بخش بشر معنویت‌خواه، و حقیقت‌جو خواهدبود و مکتب پرافتخار توحید، با داشتن چنین الگوهای ممتاز و درخشانی، فرایند مبارک تربیت شاگردان سرفراز و حماسه‌آفرین را ادامه خواهد داد.
بی‌تردید، توجه به این مناسبت عظیم و فرخنده و تأمل در زوایای گوناگون آن، اثرات تربیتی سازنده‌ای بر روان و شخصیت انسان برجای خواهد گذاشت؛ به ویژه که در این ایام مبارک، گروهی از مسلمانان در مکه مکرمه و در منی و عرفات گردهم می‌آیند و به طور دسته جمعی، مناسک رکن پنجم اسلام را به جا می‌آورند. برکت زمان و مکان درهم‌می‌آمیزد و توفیق انجام مناسک حج، چنان تحول عظیمی در شخصیت فرد ایجاد می‌نماید که به تعبیر پیامبر گرانقدرمان –صلوات‌الله‌و‌سلامه‌علیه- «... رجع کیوم ولدته امه» از همه کژی‌ها و کاستی‌ها پاک می‌گردد و به سان روز ولادتش پاک و بی‌گناه، وادی مقدس را ترک می‌نماید. از خداوند عظیم و کریم مسألت می‌نماییم حج حجاج را مقبول و سعی ایشان را مشکور گرداند و دعای خیر آنان را در حق امت اسلام مستجاب گرداند.
البته عید قربان امسال ویژگی دیگری نیز دارد. تجاوزات و تعدیات دشمنان دین خدا در سرزمین فلسطین و در شهر ابراهیم خلیل، ابعاد جنایت‌آمیز و بی‌سابقه‌‌ای به خود گرفته‌است. صهیونیست‌های غاصب با به‌آتش کشیدن خانه‌های پیروان ابراهیم و اسماعیل و محمد-صلوات‌الله‌وسلامه‌علیهم‌أجمعین-، سبعانه‌ترین نوع تعامل را در برابر سکوت فاجعه‌بار جامعه جهانی رقم می‌زنند. در پاره دیگر فلسطین، در نوار غزه یک و نیم میلیون انسان بی‌گناه بی‌پناه در معرض محاصره همه‌جانبه همسایگان دوست و دشمن قرار دارند و حتی اجازه خروج جهت ادای مناسک حج نیز به حجاج آنان داده نشد.
خداوندگارا! این مناسبت فرخنده را که بزرگترین عید مسلمانان است، بر امت اسلامی مبارک بگردان!
ذوالجلالا! محنت‌های امت‌های اسلامی به ویژه در سرزمین فلسطین فراوان و جانگاه است؛ به لطف بیکران خود سلطه شوم دشمنانت را از سرزمین‌های مسلمین برانداز!
پروردگارا! وحدت و همدلی و اخوت را به میان امت بازگردان و زمینه‌های تفرق و دشمنی مسلمانان را از میان بردار.
آمین یا رب العالمین
الله اکبر و لله الحمد
عبدالرحمن پیرانی
17/09/1387