پیام دبیركل جماعت دعوت و اصلاح ایران به اولین كنگره حزب اعتماد ملی


خــبر
تهران- پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

اولین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی صبح روز پنجشنبه 25/7/87 آغاز به کار کرد.
در مراسم افتتاحیه این کنگره که با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی کشور برگزار شد، ابرهیم امینی، رئیس ستاد برگزاری کنگره، گزارشی را از روند برگزاری کنگره ارائه کرد و به دنبال آن آیت الله موسوی بجنوردی برای ایراد سخن به جایگاه دعوت شد.


وی در سخنان خود، ضمن تأکید بر ضرورت وجود احزاب، به عنوان مجاری مناسب عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در حوزه سیاست و حکمرانی، احزاب را به پایبندی به این فریضه، و در مقابل حاکمان را به بردباری در برابر انتقادات دعوت نمود و در این راستا به نمونه‌ای از شیوه تعامل خلیفه دوم پیامبر خدا اشاره کرد که استدلال بانویی را در اعتراض به دستور خلیفه مبنی بر تعدیل مهریه، در عین اقتدار، لکن در نهایت تواضع پذیرفت و خاطرنشان کرد: یکی از واجبات بر همه مسلمانان این است که هر جا که دیدند کارگزاران کاری خلاف موازین می‌کنند، به آن‌ها تذکر دهند.وی تاکید کرد: نهی از منکر و امر به معروف برای همه واجب است، البته در حد تذکر و نه تضعیف، اگر افراد چیزی را خلاف دیدند، می‌توانند تذکر دهند و کارگزاران هم نباید عصبانی شوند.

این عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز با تاکید بر این‌که " انسان از حیث اندیشه و تفکر آزاد خلق شده است" گفت: انسان در هویت ذاتش مختار و آزاد در اندیشه است. آن‌چه تشخیص می‌دهد را بیان می‌کند و ما نمی‌توانیم او را محصور کنیم که آزادی نداشته باشد زیرا خلقت و عطیه الهی را نمی‌توان تحدید کرد و انسان به وسیله‌ فطرت خود این توان را دارد که به هویت و حقیقت هر چیز برسد.

پس از سخنان وی، مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، ضمن تشکر از مهمانان به خاطر حضور در کنگره حزب متبوعش، با بیان این‌که " این حزب متعلق به همه و مدافع حقوق همه و در کنار ملت است" گفت: اگر موفقیت و کامیابی داشته باشیم متعلق به همه‌ اقوام و اقشار کشور است که به لطف خدا از همه‌ این اقوام و مذاهب هم در حزب ما حضور دارند.

وی افزود: بشر بعد از چند دهه تجربه به این نتیجه رسیده است که حکومت و اداره‌ جامعه و مدیریت هر کشور که مهم‌ترین مسوولیت انسان است، باید با خرد جمعی انجام شود و با اندیشه یک فرد کار انجام نمی‌شود و به پایان خوبی ختم نخواهد شد. نقش و اندیشه همه باید مورد توجه قرار بگیرد و حزب هم نتیجه خرد جمعی است؛ باید از قالبی بیرون بیاید که آن قالب، حزب است.
وی با انتقاد از کسانی که خود را عضو هیچ حزبی نمی‌دانند، گفت: حزب باید باشد تا هرکس وظیفه‌ خود را بداند و کارها، پیروزی‌ها و شکست‌ها را همه بپذیرند و بدانند که باید پاسخگو باشند.
وی با بیان این‌که " ما بر سر یک دوراهی هستیم" افزود: یا باید کار سیاسی نکنیم یا باید وارد فاز جدیدی شویم و ما به این نتیجه رسیدیم که کار حزبی کنیم. ضعف‌ها و کمبودهای فراوانی در کشور داریم ولی سه سال و نیم است که همه‌ توان خود را گذاشته‌ایم تا بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم. در ذهن من برنامه درازمدت و آینده‌نگر است. ضمن این‌که رسیدن به قدرت و تلاش در صحنه‌ها وظیفه‌مان است ولی فکر می‌کنم باید در جمهوری اسلامی ایران کار حزبی شود و اولین قدم من هم در این راه کار حزبی ماندگار است.
کروبی با بیان این‌که " با حزب و تشکیلات هم می‌توانیم قدرت را به کسی بدهیم و هم می‌توانیم یقیه‌ او را بگیریم" بر لزوم پاسخگو بودن مسوولان تاکید کرد و گفت: مسوولیت بدون پاسخگویی معنایی ندارد و اگر مسوولیت کسی بیشتر است، باید پاسخگویی او نیز بیشتر باشد. متاسفانه اصلاحات هم به خاطر کار غیرحزبی دچار مشکلاتی شد و افرادی حرف‌هایی می‌زدند و من به عنوان رییس مجلس و آقای خاتمی به عنوان رییس دولت می‌گفتیم حرف ما نیست.
وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: قدرت، انسان را در فضایی قرار می‌دهد که ممکن است به اشتباه بیافتد. بنابراین باید تشکیلاتی وجود داشته باشد که فرد را در جایگاه خود نگه دارد و از انحراف بازدارد و وقتی هم که کنار است، آسیب‌شناسی کند.
کروبی هم‌چنین از بشار اسد که نماینده ویژه‌ خود را برای حضور در اولین کنگره‌ حزب اعتماد ملی به ایران و به محل این کنگره فرستاده بود تشکر و قدردانی کرد.
در این مراسم، علاوه بر سید محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین کشورمان، شخصیت‌هایی از جمله موسوی خوئینی‌ها، محمدعلی نجفی، عبدالواحد موسوی لاری، اسحاق جهانگیری، عبدالله نوری، احمد توکلی، اسدالله بادامچیان، محمدرضا باهنر، محمدعلی ابطحی، احمد پورنجاتی و مهرعلیزاده حضور داشتند. حضور سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف نیز چشمگیر بود.
همچنین بنا به دعوت ستاد برگزاری کنگره، هیأتی متشکل از دبیر شورای مرکزی، مسؤول روابط عمومی و دو تن از اعضای دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران، در این مراسم حضور یافته، پیام استاد عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت را، که به منظور شرکت در اجلاس سالیانه مؤسسه قدس، به دوحه عزیمت نموده است، تسلیم دبیرخانه کنگره نمودند.


متن پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران به اولین کنگره حزب اعتماد ملی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم کنگره،
اعضای محترم هیأت رئیسه،
جناب آقای دبیرکل،

با سلام و آرزوی توفیقات روزافزون

انعقاد اولین کنگره‌ی حزب اعتماد ملی، نشانه‌ی نظم سازمانی، اهتمام جدی به پیگیری مطالبات جمعی و مایه‌ی مسرت و خوشوقتی است.
بی‌تردید نهادینه شدن دموکراسی در ایران مستلزم رشد و توسعه احزاب و تشکل‌ها، در عرصه سیاسی کشور بوده، آزادی فعالیت سالم و روشمند حزبی، در کنار سایر آزادی های سیاسی و مدنی از ضروریات و بلکه بدیهیات تحقق جامعه مدنی است.
بدیهی است دست‌یابی به این هدف در گرو تشریک مساعی برمبنای نقاط اشتراک حداقلی، در عین احترام به تفاوت‌ها، حول محور اساسی منافع ملی و مصالح عالی کشور می‌باشد.

بدینوسیله از جانب خود و خواهران و برادرانم در جماعت دعوت و اصلاح ایران، برگزاری این کنگره را به شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده، برای جنابعالی، اعضا و هواداران حزب اعتماد ملی، سایر احزاب و تشکَل‌های فعّال در عرصه‌ی مدنی و عموم ملت ایران، سعادت و سربلندی را آرزومندم.

عبدالرحمن پیرانی
دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران


عکس‌هایی از کنگره: