جدیدترین نظرها

خداوند وی را قرین رحمتش قرار (3 هفته 1 روز پیش)

خداوند وی را قرین رحمتش قرار دهد

در پاسخ به مطلب (شیخ محمّد عزیزی امام جمعه‌ی شهر اَهِل دار فانی را وداع گفت)
بژی کوڕی کوردی ئازاو دلێر کاک (3 هفته 4 روز پیش)

بژی کوڕی کوردی ئازاو دلێر
کاک جەلالی خۆمانی، بێگومان چاوی هەمووانی

در پاسخ به مطلب (کارگاه «مسؤولیت‌پذیری و اثرگذاری» در تهران برگزار شد)
چه خوب! عالی، بیش باد! (3 هفته 4 روز پیش)

چه خوب! عالی، بیش باد!

در پاسخ به مطلب (کارگاه «مسؤولیت‌پذیری و اثرگذاری» در تهران برگزار شد)
السلام علیکم و رحمة الله (3 هفته 4 روز پیش)

السلام علیکم و رحمة الله وبرکاته
با وجود امثال مهندس احراری واقعا باید به عضویت خود در جماعتی به پهنای ایران، افتخار کنیم. من پیشتر احساس می‌کردم که بیشتر اعضای جماعت ملا و مولوی و شیخ هستند. اما وجود این مصاحبه امیدوارم کرد که انسانهای شریف دیگری از مهندسان و پزشکان و اساتید دانشگاه و اقشار دیگری نیز عضو هستند و باید اذعان کرد که این جماعت، افراد خدوم و شریفی را به جامعه تقدیم کرده است. تعهد و اخلاق از خصوصیات بارز اعضای آن است.
مرحبا!

در پاسخ به مطلب (گفت‌وگوی اختصاصی اصلاحوب پیرامون رویکرد همبستگی و راهکار مشارکت با عضو شورای مرکزی جماعت)
سلام این مصاحبه برام جالب (3 هفته 4 روز پیش)

سلام این مصاحبه برام جالب بود. مهندس احراری را کم و بیش می شناسم. ایشان مرد کم حرف و توداری است. آنها که کمتر حرف می زنند بیشتر عمل می کنند. به عنوان اولین بروز، پاسخ سؤالات خوب بود. امیدواریم همه اعضای محترم شورای مرکزی جماعت. بروز و نمودی داشته باشند تا ما به عنوان اعضای پایینی جماعت آنها را بیشتر بشناسیم و اعتمادمان به مدیریت جمعی جماعت بیش از پیش شود.
ممنون از اصلاحوب و سوالات خوبش!

در پاسخ به مطلب (گفت‌وگوی اختصاصی اصلاحوب پیرامون رویکرد همبستگی و راهکار مشارکت با عضو شورای مرکزی جماعت)
بسمه تعالی خود کرده را تدبیر (3 هفته 6 روز پیش)

بسمه تعالی
خود کرده را تدبیر نیست
دکتر مرسی با سیاستهای غلط در راستای نزدیک شدن به اسرائیل علی رغم اصل مبارزه اخوان با اسرائیل ونزدیک شدن به آمریکا وحمایت از سلفی های تکفیری در مقابل جریان مقاومت که خود این نیز خلاف اصول اساسی اخوان بود و ضعف عملکرد در یک سال تصدی پست ریاست جمهوری هم فاتحه سیاسی اخوان را خواند وهم موجب سرافکندگی انقلابیون شد.

در پاسخ به مطلب (پیام دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در پی شهادت رئیس‌جمهور منتخب مصر)
مرسی نماد سرنوشت (4 هفته 1 روز پیش)

مرسی نماد سرنوشت اخوان‌المسلمین

در میانۀ هیاهوی کرکنندۀ این روزهای خاورمیانه، محمد مرسی رئیس جمهور پیشین مصر در جلسۀ دادگاهش درگذشت.
مرگ محمد مرسی بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای پیدا نکرد که دلیل آن نیز ناآرام بودن اوضاع خاورمیانه در این روزهاست. اگر مرگ او در شرایط آرامتری اتفاق می‌افتاد، طبعاً توجه بسیار بیشتری جلب می‌کرد.
مرسی در واقع به صورت نماد و سمبل اخوان‌المسلمین مصر در آمده بود و مرگ او نیز می‌تواند سرنوشت اخوان را به گونه‌ای نمادین به نمایش بگذارد.
اخوانی‌ها در ابتدای ظهور خود در جامعۀ مصر نیروی قدرتمندی بودند. تحول روزگار اما آنها را در برابر جمال عبدالناصر رهبر ملی‌گرای مصر قرار داد. ناصر با تمام توان اخوانی‌ها را سرکوب کرد و همزمان از درون اخوان گروه‌های تکفیری و تروریستی خطرناکی زاد و ولد کردند. انور سادات جانشین ناصر اما به همان میزان که از میراث سلف خود فاصله گرفت، به اخوانی‌ها نزدیک شد و میدانی برای تنفس آنها فراهم کرد. سادات البته خود توسط گروهی برآمده از اندیشه‌های برخی از رهبران اخوان بخصوص سید قطب قربانی شد، اما حسنی مبارک جانشین او، به روابط به نسبت حسنه‌اش با اخوان ادامه داد.
رابطۀ دولت مبارک با اخوانی‌ها در نگاهی کلی کج‌دار و مریز بود. او هر گاه که در مقابل سایر نیروها احساس ضعف می‌کرد راه فعالیت مسالمت‌آمیز اخوانی‌ها را می‌گشود به طوری که در یک برهه اخوان موفق به فرستادن 100 نماینده به مجلس مصر شد. مبارک اما هنگامی که دست و بال خود را برای بسط قدرت شخصی و خانوادگی‌اش گشوده‌تر می‌دید، بر اخوانی‌ها تا اندازه‌ای سخت می‌گرفت و حضور آنها در فضای رسمی را محدود می‌کرد.
در هر صورت در دورۀ سادات و مبارک، اخوانی‌ها حیات و بقایی کم و بیش تضمین شده داشتند تا اینکه خیزش بهار عربی مصر را فرا گرفت. اخوانی‌ها نیروی مؤثری در خیزش بهار عربی به شمار می‌رفتند به طوری که پس از ساقط شدن دولت مبارک، محبوبیت‌شان چندان بود که نهادهای انتخابی را در کنترل خود در آوردند. یکی از دلایل موفقیت اخوانی‌ها در انتخابات، تشکل و سازماندهی نیروهای آنها در برابر بی‌برنامگی و عدم انسجام رقبایشان بود.
اخوانی‌ها پس از سقوط دولت مبارک، خود را چندان به تسخیر نهادهای قدرت علاقمند نشان ندادند. آنها ابتدا فقط از تمایل خود به حضور در مجلس سخن گفتند و سپس هرگونه علاقه به دستیابی به صندلی ریاست جمهوری را رد کردند. اینها اما صرفاً تبلیغاتی شبیه به عملیات فریب بود چرا که اخوانی‌ها همین‌که زمینه را مساعد دیدند، در جهت کنترل کامل مجلس و دستیابی به مقام ریاست جمهوری تردیدی به خود راه ندادند.
به هر حال، چیزی نگذشت که اخوانی‌ها تمام عرصه‌های قدرت در مصر را به انحصار خود در آوردند و دیگرِ شرکای خیزش بهار عربی را به حاشیه راندند. این بود که ائتلاف قدرتمندی متشکل از ارتش، بروکرات‌ها و تکنوکرات‌های بخش دولتی و خصوصی، جامعۀ قبطی‌ها، سکولارها و حتی جنبش سلفی النور علیه حکومت آنها شکل گرفت که نهایتاً به کودتای تحت رهبری عبدالفتاح سیسی علیه آنها منجر شد.
کودتای سیسی چندان خشمی در جامعۀ جهانی برنیانگیخت و حتی هنگامی که سیسی سیاست مشت آهنین را در برابر اخوانی‌ها در پیش گرفت و به سرکوب بی وقفۀ آنها دست زد، صدای اعتراض رسایی از سوی دیگر دولت‌ها بلند نشد.
اینک اخوانی‌ها از عرصۀ سیاست رسمی مصر حذف شده‌اند و در مقایسه با دوران سادات و مبارک، بی نهایت تحت فشار و سرکوب‌اند.
آنها اگر به سرنگونی مبارک که با آنها کم و بیش مدارا می‌کرد، حریص نمی‌شدند و یا پس از سرنگونی او سودای انحصار قدرت را در سر نمی‌پروراندند؛ امروزه وضع‌شان به این وخامت نبود. آنکه همه چیز را بخواهد همه چیز را از دست می‌دهد!

در پاسخ به مطلب (پیام دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در پی شهادت رئیس‌جمهور منتخب مصر)
ضعف در حکومتداری عدم داشتن (4 هفته 1 روز پیش)

ضعف در حکومتداری
عدم داشتن نیرو نفوذی در ارتش و پاکسازی ارتش ار طرفداران
اعتماد مجدد به غرب
عدم جبهه گیری انقلابی در مقابل رژیم صهیونیستی
15 میلیارد دلار پول سعودی و امارت
تندروی سلفی های طرفدار عربستان و حزب نور و اعتراض علیه اخوان که نمادش در اعلام دشمنی عربستان با قطر و تکفیر اخوانی بروز کرده است.
و... از ایرادات اخوان در مصر بود.
وزیر دفاعش فروخته شد و کودتا کرد

در پاسخ به مطلب (شهید محمّد مرسی یک شهید با چندین قاتل)
انا لله و انا الیه (4 هفته 1 روز پیش)

انا لله و انا الیه راجعون

خداوند ایشان را در جوار رحمت خود جای دهد. ایشان به مفهوم قرآنی تمام یک مجاهد بود. به امید فروپاشی هر چه زودتر ستون‌های ظلم و ستم و رهایی مظلومان.

در پاسخ به مطلب (دکتر محمّد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر در دادگاه دار فانی را وداع گفت)
یاور دیرین مرحوم مفتی‌زاده که (4 هفته 1 روز پیش)

یاور دیرین مرحوم مفتی‌زاده که با سادگی زیست و عامل به آن‌چه می‌دانست بود و شاگردانش را درس عزت و شرف و زهد می‌داد، خداوند متعال از ایشان راضی باد و راهش پر از رهرو!

در پاسخ به مطلب (معاونت مرکزی و استانی علما و طلّاب جماعت درگذشت ماموستا سیّد عمر حسینی را تسلیت گفت )
(ليعلم أبناؤنا أن آباءهم (4 هفته 1 روز پیش)

(ليعلم أبناؤنا أن آباءهم وأجدادهم كانوا رجالاً، لا يقبلون الضيم، ولا ينزلون أبداً على رأي الفسدة، ولا يعطون الدنية أبداً من وطنهم أو شرعيتهم أو دينهم).

ارتقى قبل قليل صاحب هذه الكلمات صابرا ثابتا صامدا محتسبا، لم يبدل ولم يغير، وما اظنه مات بأزمة قلبية، وإنما قتل قتلا مباشرا من قبل زبانية السيسي ومن وراءه من إخوانه الذين يواليهم ويدافع عن أمنهم..
اذهب إلى ربك ايها الرئيس البطل محمد مرسي شهيدا؛ لتشكو له ظلم الأبعدين والأقربين، المنقلبين والمفرطين ..

ستظل دماؤك الزكية نارا ونورا: نارا تحرق المنقلبين المجرمين، والخونة المفرطين، ونورا يضيء الطريق للمجاهدين الصادقين والعاملين المرابطين..
#وفاة_الرئيس_محمد_مرسي

در پاسخ به مطلب (دکتر محمّد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر در دادگاه دار فانی را وداع گفت)
مُرد کسی که مستحق مرگ نبود، (4 هفته 1 روز پیش)

مُرد کسی که مستحق مرگ نبود، بر دست کسی که مستحق حیات نیست...

آری مرگ شیر، در قفس روباه و روباه صفتان...

خدایا این شهادت را بر قامت این شیرمرد آراسته ومبارک گردان...

در پاسخ به مطلب (دکتر محمّد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر در دادگاه دار فانی را وداع گفت)
مرد صالح و پاک، محمد مرسی (4 هفته 1 روز پیش)

مرد صالح و پاک، محمد مرسی عزیز، از سرای ناپاک ما سرافراز گذشتی. درود به شرافت و عزت تو...

"آه اسفندیار مغموم
تو را آن به که چشم فروپوشیده باشی"

در پاسخ به مطلب (دکتر محمّد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر در دادگاه دار فانی را وداع گفت)